Interviu

GURU R.I.P.: garsai iš Švedijos (interviu su Cosmic)

Vos prieš kelis mėnesius (2010 balandžio 19 d.) netekome garsios hip-hopo legendos, daugelio reperių korifėjaus ir pagrindinio varomojo motyvo šios subkultūros bet kurioje veikloje, reperio Guru iš Gangstarr. Praėjus neilgam laiko tarpsniui, prisimename jį ir jo veiklą. Daugelis žmonių, jaučiančių pareigą atiduoti pagarbą šiai legendai, įvairiai agituoja į jo buvusią veiklą. Internete tenka matyti skirtingų diskusijų, pasisakymų, dainų, klipų ir kitų meninių išraiškų kuriamų atlikėjo atminimui įprasminti. Lietuvoje taip pat teko stebėti pasirodymų (Gatvės Lyga Soundsystem) specialiai ruošusių muzikinę programą bei paraleliai sekusią vizualią išraišką šios legendos veiklai atspindėti. Tai lietuvių hip-hopo vedlių Svaro ir Mamanios projektas, kurio metu neretai tenka išgirsti Gangstarr dainų instrumentines versijas bei jų pačių tekstus ir papildomas muzikines interpretacijas. Taip pat neliko nepastebėtos ir miesto sienos, kur dar dabar šmėsčioja vienas kitas vizualus meninis darbelis skirtas atminti Guru.

Cosmic

Prieš mėnesį Švedijos repo scena pateikė labai originalų, ir, mano nuomone, kol kas geriausią muzikinį tributą Keitui Elamui (Keith Elam – Guru tikrasis vardas – red. past.) tai speciali daina skirta min

imam reperiui. Taip pat po kelių dienų pasirodė šio kūrinio klipas (http://www.looptrooprockers.com/guru-rip-the-video/). Tik praėjus kuriam laiko tarpui teko pakalbinti vieną iš šios dainos dalyvių, narį, kuris taip pat neseniai grįžo į Looptroop Rockers sudėtį – Cosmic‘ą. Trumpai apklausiau jį ir pateikiu pokalbio rezultatus. Džiugu girdėti, kad Švedijos hip-hopo subkultūros scena nuoširdžiai palaiko Guru netektį. Vienok ir Gangstarr pagrindinis prodiuseris bei muzikos kūrėjas DJ Premier oficialiai paskelbė apie šį tributą savo internetiniame blog‘e. Taigi, trumpas pokalbis su vienu iš Looptroop Rockers narių. Galbūt vėliau teks pasiekti ir kitus dainos iniciatorius. Jūsų dėmesiui – Cos M.I.C. !
Guru iš Gangstarr yra vienas įtakingiausių hip-hopo subkultūros atlikėjų ir pačio judėjimo iniciatorių. Kada šio muzikanto kūriniai pasiekė tavo ausis ir širdį?

 

Cosmic: Kaip jau esu paminėjęs savo dainos žodžiuose, vieni iš pirmų kartų kada išgirdau apie Gangstarr buvo dėl Chilly White (vietinė Švedijos muzikos ikona, kitaip dar žinomas Kekke Kulcha pseudonimu) įtakos, kuomet jis mane supažindino su „Step In The Arena“ albumu. Tai įvyko apie 90-sius ar 91-sius metus, kada teko žvalgytis vietinėje vinilinių plokštelių parduotuvėje City Records, Västerås mieste (Švedijos miestas, kuriame startavo Looptroop‘ų grupė – red. past.). Tuomet sutikau Chilly (Kekke Kulcha), kuris patarė įsigyti aptariamąjį albumą, hehe.. Visgi tai buvo geras pasirinkimas ir niekad nesigailėjau, jog įsigijau jį. Tiek daug hitų jame sutalpinta ir tai vis dar yra vienas mėgiamiausių mano albumų.

Ar galėtume sakyti, kad Guru lyrika buvo vienas iš kertinių akmenų tavo muzikiniame gyvenime?

 

Cosmic: Taip, neabejotinai. Guru ir visas Gangstar Foundation su Group Home ir Jeru The Damaja padarė mum nepaprastą įtaką 90-siais.

Kaip čia atsitiko, kad jūs visi drauge susibūrėte ir padarėte šią memorialinę dainą? Kas buvo šio projekto iniciatorius? Gal būtų galima trumpai papasakoti dainos gimimo procesą?

 

Cosmic: Visų pirma, Promoe atsiuntė man savo būsimo kūrinio demo versiją ir paklausė, jog galbūt atsirastų dar kažkas, kas norėtų sudalyvaut tokiame projekte ir padaryt pilną dainą. Pamaniau, jog tai puiki idėja ir iškart pradėjau rašyt lyriksus. Tada dar prisijungė Timbuktu ir pagalvojome, kad kiekvienai MC partijai galėtume sudėti skirtingus bytus, kaip tai tradiciškai buvo daroma Gangstarr klasikinėse dainose „I‘m The Man“ ar „Speak Ya Clout“. Taip gimė šis kūrinys.

Galbūt Švedijoje atsirado dar kokių Guru minėjimo manifestacijos apraiškų? Gal tai atsispindėjo gatvių sienose, atvirukuose, ren giniuose?

Cosmic: Negirdėjau ir nemačiau kol kas nieko panašaus.. Bet juk aš šeimos žmogus ir praleidžiu daug laiko namie su savo maža dukrele, tad ne kažką ir žinau (juokiasi).

Bet esu tikras, kad mūsų tokio tipo daina nėra vienintelė.

Kuri daina labiausiai įtakojo tave ir jei ištartume Guru ar Gangstarr, kuris kūrinys pirmiausia šauna į galvą?

Greičiausiai, kad „Who’s Gonna Take The Weight“. Man tai buvo šios grupės daina favoritas ir ją  iki šiol vis dar labai mėgstu.

 

Toks trumpas interviu šiek tiek nukreipia į kūrinio darymo procesus bei įtakas jam atsirasti. Dėkui vienam įtakingiausių Švedijos MC už jo nuomonę bei geranoriškumą atsakinėjant. Tikiuosi, jog greitu metu pavyks gauti ir kitų veikėjų nuomones apie šį reiškinį. Dar kartą atiduodam pagarbą Guru. Jo filosofija ne vieną inspiravo ir vis dar daro įtaką Hip-Hopo subkultūros kartoms..

Autorius Swix

Susiję

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Close