Renginiai

THE NOTORIOUS IBE – Left City 54 įspūdžiai (HipHop.lt 2010)

 Rugsėjo 24-25-26 dienomis vyko jau dešimtasis breiko festivalis IBE, išdidžiai ir pelnytai pridedantis prie pavadinimo priedėlį „The Notorious“, kurį šiemet aplankėme ir mes, breiko komanda Left City 54. Kur buvę, kur nebuvę prisiruošėme aprašyti savo įspūdžius iš renginio bei plačiausiai žinomo mūsų komandos nario Lauryno (bboy Lau) pasiekimus įvairiose rungtyse.

 

Riba – dangus

 

Šį savaitgalį įvykęs tarptautinis breiko renginys (angl. International Breakdance Event, IBE) yra vienas svarbiausių breiko pasaulio renginių, kuris sutraukia daugybę šokėjų tiek iš jaunosios, kelis metus tai darančios, kartos, tiek iš breiko veteranų, kurie breiką atrado dar 8-9 dešimtmetyje. Nors breikas savaime yra egzotika ir neįtikėtinas renginys pašaliečiams, tačiau IBE metu net kasdien tuo gyvenantys bboy‘jai aikčioja iš nuostabos. Ar prisimenate? – 2000-aisiais metais breiko pasaulyje buvo nuskambėjusi frazė, kad breikas pasiekė savo ribas ir nėra erdvės tobulėti. Tačiau ir IBE eilinį kartą įrodė, kad ribos dar tikrai nepasiektos (beje, renginio metu buvo netgi organizuota diskusija – „Ar riba yra dangus?“ (IS sky the limit?)).

 

Apie renginį

 

Kasmet festivalį aplanko daugiau nei 8 000 žiūrovų iš 35 skirtingų šalių. Heerlen‘as, paprastai ramus, kiek didesnis už Alytų miestas Olandijos pietuose, trumpam tiesiog transformuojasi į hiphopo kultūros mylėtojų, lengvai atpažįstamų iš specifinės laisvos aprangos ir sportinių batelių, knibždėlyną. Šiemet festivalį aplankė ištisas hiphopo žvaigždžių būrys, įskaitant praėjusių festivalių legendas, įvairiausių tarptautinių breiko čempionatų dalyvius, garsiausius hiphopo ir break didžėjus ir kitus šios kultūros atstovus. Visi festivalio bilietai buvo išgraibstyti dar prieš renginį, o jų negavusieji turėjo tenkintis atvirame ore vystančiais renginiais. Anot organizatorių, įvairioms rungtims šiemet buvo užsiregistravę apie 2 300 dalyvių.

 

Išskirtinis IBE bruožas – ypač platus renginių spektras. Šiais metais IBE pasiūlė net apie 30 įvairių kultūrinių programėlių ir renginių, tarp kurių svarbiausi ir įspūdingiausi buvo JK pasaulio breiko čempionato Europos atrankos finalas, ilgiausio breiko jėgos pratimo (ang. powermove) konkursas, viršutinio breiko rungtis (Top Rock), triukų turnyras bei tradicinės – Visi prieš Visus (All battles All) breikerių kovos, kuriose dalyvauja geriausi kviestiniai pasaulio šokėjai, praeitų IBE renginių dalyviai. Liūdniausia, kad nemažai jų vyko vienu metu, taigi, mūsų komanda pasidalino, ir, žinoma, kiekvienas visko nematė, bet visi matėm beveik viską.

 

Pirmąją festivalio dieną breiko varžybų buvo kiek mažiau (tevyko Octagon ir TopRock varžybos), tačiau buvo krūva seminarų (DJ Fundamentals su DJ Renegade, breiko seminaras su Machine), diskusijų (teisėjavimo ypatumai, „Is the sky the limit?“) ir Banksy filmo „Exit through the giftshop“ peržiūra. Antroji dieną buvo tiek prikimšta įvairiausių breiko rungčių, o taip pat ir seminarų, kad iš tiesų persiplėšti norėjosi. Iš viso IBE festivalio renginiai vyko bent dešimtyje skirtingų vietų miesto centre. Vienu metu vyko tokios varžybos, kaip „Super Solo Bboy battle“ ir „UK Bboy championships European Finals“; arba „Focus Footwork battle“ ir garsusis „Seven2Smoke“ ir dar „Trick battle“ tuo pačiu metu. Paskutinė dieną, sekmadienį, festivalio renginių buvo kiek mažiau, ir jie vyko vienoje vietoje, taikomųjų mokslų universiteto hole (Zuyd). Žiūrovų prisirinko visi keturi aukštai, buvo išties nelengva rasti vietą matyti viską pakankamai gerai bet kuriame aukšte. Vakaras prasidėjo ilgiausio breiko judesio konkursu (sukimasis ant galvos, šokinėjimas ant vienos rankos, jackhammers, 1990, „flares“ arba dalasalas ir galiausiai, žinoma, airswipes arba airflares. Na, kad geriau įsivaizduotumėte, tai sukimosi ant galvos laimėtojas (tiesa, buvo galima naudotis rankomis ir jau įsisukus) sukosi savo noru net du raundus ir kiekvieną iš jų laimėjo, iš viso apsisukęs po keliolika minučių kiekviename, ant vienos rankos šokinėjama irgi buvo po keletą minučių, 1990 laimėtojas apsisuko 14 ratų, o airswipes laimėtojas – 40 kartų!

 

Vėliau vyko UK Bboy Championships Europos atrankos finalinės kovos, kurios gal ir būtų atrodžiusios įdomios, bet mums iš tiesų sunku buvo ką nors matyti per sukilusius žiūrovus. Energingiau atrodžiusios komandos laimėjo, tarp jų ir Vagabonds, bet gilesnio įspūdžio iš tiesų nepaliko. Galiausiai priartėjo festivalio  kulminacija – breiko žvaigždžių pasirodymas Visi prieš Visus kovose. Šiais metais, dešimtmečio proga pagerbiant nuolatinius jo dalyvius, buvo suorganizuotos ypatingos kovos – vieni prieš kitus kovojo pirmųjų IBE legendos, vidurinioji karta ir šiuolaikiniai šokėjai. Šį kartą nebuvo skirstymo pagal šalis ar komandas, visi stojo petys į petį už savo kartą, už savo laikmetį. Na, kaip visuomet, kas matė All battles All, žino šio atmosferą bei frazės „stogą nurovė“ reikšmęJ Ypač stipri buvo paskutinė kova, kurioje legendos kovojo prieš jauniausiąją kartą. Mūsų kuklia nuomone, gan akivaizdžiai vyresniųjų muzikalumas ir patyrimas ėmė viršų, bet visgi jaunesnieji ne kartą nustebino originalumu, o energijos netrūko nei vienai pusei. Ypač stiprūs šiemet buvo „powerheads“ su legendiniu Chico ir jaunuoju vunderkindu „Pocket“ priešakyje. Chico jėgą ir techniką puikiai parodo klausimas iš salės, kai per „powermoves“ seminarą jis kartu su Bruce Lee ir The End pademonstravo po „powermoves“ set‘ą ir paklausė, ar turim kokių klausimų, klausimas buvo vienas: „Are you human?“J

 

Apie atmosferą

 

Šiemet renginio organizatoriai išties pasistengė siekdami sukurti šventinę atmosferą jubiliejinio renginio metu. Festivalį įžanginiu žodžiu atidaręs IBE direktorius ir kultūros centro Schunck vadovas Peter labai džiaugėsi, kad toks svarbus renginys vyksta Heerlen‘e jau trečius metus. Jam antrino ir miesto tarybos narys, kuris pridėjo, kad IBE svečiai, nors vietiniams kartais kiek ir neįprasti, tiek apranga, tiek elgesiu, yra labai laukiami čia ir visuomet atneša tik teigiamas emocijas. Peter didžiavosi, kad Schunck kultūros centras ir Heerlen‘as apskritai galėjo padėti IBE, kai renginio ateitis, praradus nuolatinę vietą Roterdame, kabojo ant plauko, ir jis porą metų apskritai nebuvo organizuojamas „Tačiau dabar IBE grįžo ilgam ir šiais metais su įspūdingu jubiliejiniu renginiu“, – džiaugėsi miesto vadovai ir visi svečiai.

 

Ne paslaptis, kad didžioji festivalio svečių dalis yra jaunimas ir paaugliai, todėl kaistant atmosferai buvo galima tikėtis įvairiausių nutikimų, ir festivalio organizatoriai buvo tam pasiruošę – prie įėjimų į renginių vietas dirbo griežta apsauga, miestelyje budėjo sustiprintos policijos pareigos. Visgi, nors breikas savaime yra pakankamai agresyvus šokis, leidžiantis iki valios pasireikšti testosteronui, nors teko matyti ir nuo alkoholio apsvaigusių jaunuolių, ir ore tvyrojo lengvas „žolės“ kvapelis, ir po miestą šlaistėsi tikros jaunuolių gaujos, bet neteko matyti nė vienų muštynių. Tam tiesiog nebuvo vietos – visus buvo apėmusi šventinė nuotaika ir bendrumo jausmas, buvo akivaizdu, kad festivalio svečiai jaučiasi viena šeima ir džiaugiasi galimybe pabūti su bendraminčiais iš įvairiausių pasaulio kampelių ir kartu gėrėtis tuo, kuo gyvena. Festivalio organizatoriai labai akcentavo dalyvavimo ir ypač atviro dalyvavimo svarbą, tiek rungtyse, tiek kaip nors kitaip prisidedant. Buvo akivaizdu, kad jiems pavyko – rungtys buvo tiesiog perpildytos (vien ko vertas maždaug 30-ies vienu metu ant galvos besisukančių breikerių vaizdas), nespėję užsiregistruoti į rungtis, šoko rateliuose tiesiog gatvėje ar kitur, seminarų salės buvo sausakimšos. Bendra nuotaika buvo apėmusi visus – teko matyti tiek vaikus, tiek vietinius, netgi vieną apsaugos darbuotoją atliekantį nedidelius judesiukus pagal skambantį ritmą. Po All battles All kovų dar ilgai salė nerimo (tiesa sakant, mes net ir nesulaukėme), šoko ir kovėsi ratukuose.

 

Lau pasirodymas

 

Laurynas save išbandė trijose breiko kategorijose – TopRock, Footwork ir Super Solo. Geriausiai sekėsi TopRock, pasiekta 5-8 vietą tarp 80-ies dalyvių. Lau manė, kad jam koją kiek pakišo jaudulys, bet mes juo didžiavomės, užnugaryje liko senokai breiko šokėjų pasaulyje žinomi breikeriai, tokie kaip bboy Robin (Top 9), Ale-man (Zulu Kingz) ir kt. Kitose kategorijose Laurynui nepavyko įveikti atrankos barjero. Atrankos sistema buvo ypač sudėtinga, rateliuose visą valandą vienu metu šoko apie 50 bboy‘jų ir keli teisėjai atsirinkdavo savo favoritus. Į kitą etapą patekdavo tik 8 šokėjai, todėl sunku buvo būti pastebėtam ir kiekvieną kartą eiti šokti su nauja kompozicija ir ta pačia energija. Laurynas, pvz., per Super Solo rungtį padarė apie 15 skirtingų išėjimų. Na, po kovų jis sakė:  „Buvo baisoka ir stebėdamas aplinkui šokančius bei su didžiausiu alkiu bboying‘ui į ratelius vienas per kitą besispraudžiančius šokėjus galvojau, kad turiu būti drąsesnis, greitesnis, originalesnis ir techniškesnis, jeigu noriu patekti toliau, – tokiu ir stengiausi būti. Visada lipu per savo baimes ir taip tobulėju“.

 

Apie kelionę

 

Pabaigai, keletas faktų apie kelionę ir kitus mūsų įspūdžius. Tai jau ketvirtoji kasmetinė mūsų kelionė į pasaulinio lygio breiko renginį. Anksčiau esame aplankę UK Bboy Championships Londone, Red Bull BC One Paryžiuje, BOTY Braunšveige (praeitais metais, per jų dvidešimtmetį), tad turėjome su kuo palyginti. Visgi, IBE ir ypač jo atmosfera pranoko mūsų lūkesčius. Kaip nedidelis miestelis pavirsta keliomis dienomis į hiphopo fiestą jau matėme Braunšveige, bet Heerlen‘as gyventojų šiltas priėmimas ir susidomėjimas buvo tai, ko nesitikėjome.

 

Šįkart keliavome pakankamai patogiai, bet kaip įprasta, per daug neišlaidavome. Po praeitų metų kelionės automobiliu į BOTY nusprendėme, kad lėktuvas yra patogiau, greičiau ir pigiauJ, jei tokį randi. Tokį radome skrendantį iš Kauno į Brėmeną, o po to kitą – iš Diuseldorfo į Rygą. Likusius kelis šimtus kilometrų įveikėme nuomota mašina. Tiesa, iš Rygos į Vilnių labai sėkmingai partranzavome. Pirmą naktį miegojome autobano laikino sustojimo stotelėje, palapinėse. Na, dėl pralekiančių lengvųjų ir sunkvežimių keliamo triukšmo kai kuriems iš mūsų žodis „miegojome“ taip ir teliko svajoneJ. Bet šiaip buvo pusė bėdos, nešlapia, o ryte netgi surengėme „Tentagoną“ (šokome palapinėseJ). Kitas naktis miegojome kempinge, Heerlen‘e, taip sakant, jau patogiai. Mes, žinoma, buvome ne vieninteliai breikeriai ten apsistoję, todėl rytais buvo galimybė daryti mankštą ratukuose, ant šlapios žolės. Išleidome maždaug po 500 Lt kiekvienas, ganėtinai nedaug matuojant įspūdžių mastais.

 

 

 

Rungčių laimėtojų sąrašas (iš IBE internetinio puslapio):

 

Seven2Smoke:
Morris (USA).

Powermove Battle:
Lil G (Speedy Angels – Venezuela)

Footwork Battle:
Intact (Ruffneck Attack – Ukraine)

Super Solo BBoy Battle:
Hill (Mexico)

UK BBoy Champs Crew Qualifier:
Vagabonds (France)
Extraordinary Gentlemen (Holland)
Mighty Zulu Kingz (Worldwide)

Solo Kids Battle:
Emile (ADHD/Break Kidz – Holland)

Toprock Battle:
Bahar (Dirty Mamas Crew – Germany)

Solo Locking Battle:
Pouss One (France)

Solo house battle:
Naim (D.Street – France)

UK champs poppin:
Salas (Legion X – France)

Stand up dance Battle:
Fabrice (Kaynix – France)

Trick Battle:
Soso (St-Etienne – France)

Octagon:
Hulk (Unstoppabullz – Israel)

Bgirl Crew Battle:
Rocking Chicks (Ukrain)

Longest BBoy Move / Jackhammer:
Easyman Mi.K.L (Enfant Perdu – France)

Longest BBoy Move / Airflare:
BBoy Gohan (Enfant Perdu – France)

Longest BBoy Move / Flare:
Rawneal (Cypher Active – Holland)

Longest BBoy Move / 1990’s:
Paco (Italy)

Longest BBoy Move / Headspin:
Bboy El Mex (Breaklove Crew – Holland)

Autorius Left City 54

Susiję

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Close