HHBattleĮdomu!mcbattleNaujienosStraipsniai

17-ojo nepriklausomo radijas. Trečia dalis

...kurioje mes grįžtam prie istorijos ir kalbam apie Lietuvos atstovus

Autoriaus intro: Tiesą sakant, praeitų metų pabaiga ir šių metų pradžia prabėgo netikėtai ir tik šiandien (upd. – kol rašiau, dar kelios savaitės prabėgo, oops) Oxxxymiron’o įkeltas 6 minučių gabalas ketvirtam 17-ojo neoficialaus battle’o raundui man priminė, jog prabėgo jau du mėnesiai nuo mano praeito rašinio, liko neperklausytais didžioji dauguma trečiojo etapo gabalų ir šiaip laikas imtis darbo. Tai jeigu laukėt ir pasiilgot šitos sentimentais (ir samanomis) apaugusios rašliavos – mano atsiprašymai ir važiuojam toliau istorijos spirale.

Šįkart – apie 6-ąjį oficialų battle, šiek tiek apie jo finalą, paviršutiniška pažintis su vienu iš epiškiausių rusiško pogrindžio veikėjų Бабангида (Babangida), pirmą ryškų dalyvį iš Lietuvos, battle’o festivalį ir kitus įvykius.

Pirmoji šios straipsnių serijos dalis yra čia, antroji čia,o antro raundo apžvalga – čia

Skaičiai: 6-asis oficialus hip-hop.ru battle buvo pirmas, perkopęs 1000 dalyvių skaičių ir paskutinis, vykęs griežtai pagal numatytą grafiką (visi vėlesni užsitęsdavo), bei pirmasis, turėjęs uždarymo festivalių kur ne tik pasirodė battle’o dalyviai ir kviestiniai svečiai, bet ir įvyko raundas-revanšas.

Taip pat vieni iš battle’o remėjų, Rap Recordz leiblas, išleido geriausių battle’o dainų CD rinkinį, į kurį pateko ir Lietuvos atstovo gabalas.

Lietuvos atstovai: First things first – pradėkime nuo lietuviško pėdsako hip-hop.ru battle’ų pasaulyje. Aš negalėčiau pasakyti, kad būtent šis žmogus buvo pirmas Lietuvos atstovas, sudalyvavęs hip-hop.ru online battle, nes to battle’o atrankoje dalyvavo ir dar vienas MC iš Klaipėdos – bet galiu drąsiai pasakyti, kad šis rusakalbis klaipėdietis buvo ryškiausias mūsų šalies atstovas juose. Kitas dalyvis, GRA, kuris vėliau žibėjo lietuviškuose online battle’uose, tą kartą atrankos barjero neperžengė (GRA vėliau dalyvavo ir 7-am ir 8-am oficialiuose battle’uose, deja antro etapo barjeras liko neįveikiamu). Iš tikrųjų, pirmuoju išeiviu iš Lietuvos hip-hop.ru battle’uose buvo lietuviškų šaknų turintis R_Chie, taip pat žinomas kaip Артур Скотт iš legendinės grupės Стороны Ра, vienas įdomiausių MC tų laikų rusiškam repe, su gan sunkia istorija – ir taip pat vienas ryškiausių hip-hop.ru forumo dalyvių. Skaitantiems rusiškai – puikus the-flow portalo interviu su R_Chie jūsų laukia čia

Bet grįžtame prie Lietuvos piliečių. Susipažinkite: K_M (Klaipėda) ir jo išstojimai 6-ąjam oficialiam battle (įdomus likimo posūkis – trečiam etape K_M krito būtent prieš R_Chie). Lengvai atpažįstamas balsas ir flow bei kupini metaforų, erudiciją parodantys tekstai – firminiai K_M bruožai.

Nuo 6-ojo oficialaus K_M stabiliai kopė į viršų – septintam oficialiam jis prasibrovė į Top-64 (iš 3200+ dalyvių), kur rezultatu 3-6 turėjo pripažinti Cubensis pranašumą (Cubensis padarė vieną stipriausių savo dainų būtent tam raunde):

Aštuntas oficialus jam buvo sėkmingiausias bet koją pakišo dar vienas lemtingas sutapimas – susitikimas su būsimuoju nugalėtoju, vienu iš įdomiausių online battle’ų dalyvių, Дядя Женя. Penktas raundas, Top-32 (šįkart jau iš 5500 dalyvių), puiki tema, puiki daina – bet ДЖ tiesiog buvo stipresnis už visus tuo metu ir eliminavo varžovus fantastišku storytelling’u bei kandžiais rimais. Klasikinis online battle’ų modelis, kompozicijos iš dviejų dalių, storytelling temai atskleisti ir į varžovą nukreiptą battle dalis:

Vadindamas tą dvikovą lemtingu sutapimu turiu omeny jų tarpusavio supratimą ir panašų požiūrį ne tik į battle bet ir į nemažai jo dalyvių. Prisiminkime, kad tuo metu vyravo gan stiprus kontrastas tarp taip vadinamo bounce repo (iš tikrųjų gan keistas terminas, su laiku visiškai išnykęs – Lietuvoje tai buvo vadinama bling-bling repu, ir ta sąvoka irgi dingo su laiku) bei jam prijaučiančių battle-reperių, tokių kaip, pavyzdžiui, ST1M ar СД, ir senamadžių conscious hip-hop atstovų – tokių, kaip K_M ar Дядя Женя. Abudu minėtieji vadino oponentus povais, dergėsi iš jų įvaizdžio ir apie save kalbėjo kaip priešpovinę koaliciją, pozicionuodami save battle’o sanitarais – visa tai, kartu su didžiule pagarba vienas kitam, puikiai atsispindi jų kovoje. Skirtingo pobūdžio MC, abudu “spaudžiantys intelektu”, kandūs ir nestokojantys aštrių metaforų, turintys gerą humoro jausmą bei labiau linkę prie senosios mokyklos.

Tuo pačiu metu K_M buvo ir aktyvus forumo lankytojas bei moderatorius, ir sėkmingi pasirodymai battle’uose prisidėjo prie jo matomumo – nors jau praėjo ne vieneri metai nuo paskutinių įrašų ir/ar dalyvavimo online batalijose, nesimato postų forume, hip-hop.ru bendruomenė vis dar jį puikiai pamena ir gerbia.

Pasiklausykime visų jo 7-ojo ir 8-ojo battle’ų:

O ką kiti? Kalbant apie kitus Lietuvos atstovus hip-hop.ru online battle’uose, bijau kad visų prisiminti nesugebėsiu. Prie jau minėtų K_M ir GRA, Klaipėdą atstovavo ir gerai Lietuvoje tuo metu žinomas Cnop, iš Vilniaus atrankas siuntė Русый, Амико, Кристал ir kiti, o 9-ojo oficialaus atrankoje dalyvavo net 12 žmonių iš Lietuvos. Šeši iš jų praėjo į antrą atrankinį etapą (beje, tada battle sudalyvauti bandė ir senai girdėtas MC Skrip), bet į trečią etapą prasibrovė tik Русый, kur rezultatu 3-4 turėjo pripažinti oponento pranašumą.

Tryliktuoju dalyvių, tik kitokiam amplua, buvau aš pats – aš teisėjavau atrankoje, kiek matau man yra tekę vertinti ir Lietuvos atstovų gabalus. 

Bet grįžkime dar prie 6-ojo oficialaus battle įvykių, nuo kurių ir pradėjome – į finalą antrą kartą iš eilė pateko Дуня, bet lygiai taip pat antrą kartą iš eilės pralaimėjo. Šįkart – puikiai žinomam A-Sid, kuris užtikrintai dalyvauja ir šiemet, naudodamas savo žymųjį battle alter ego Пират Вася-Пароход. Tiesą, jau skaičiau jo twitteryje pažadą tęsti battle’ą kaip A-Sid jeigu praeis į sekantį, penktąjį, raundą (upd.: nepraėjo :/ ). Iš esmės 6-ojo battle finalas buvo penktojo battle’o pusfinalio revanšas, nes ten būtent Дуня laimėjo prieš A-Sid, o festivalyje, vykusiam po battle, buvo ir tapęs tradicija oficialus raundas-revanšas, kurį publikos balsavimu laimėjo Дуня. Jo ir Underwater pasirodymas battle’o festivalyje:

O štai ir battle’o finalas:

Pirmą kartą vykęs battle’o uždarymo festivalis buvo skirtas visiems prijaučiantiems, scenoje pasirodė battle dalyviai ir kviestiniai svečiai, forumas mirgėjo nuo nuotraukų ir įspūdžių – buvo net šiek tiek pavydu, kad tas renginys vyksta taip toli ir nėra galimybės sudalyvauti pačiam.

Man pačiam iš to battle’o dalyvių ir personažų labiausiai įsiminė Бабангида. Anonimas, komunistas, trolis, rusiškas MF Doom ir dar begale epitetų aprašomas veikėjas tuo metu jau buvo spėjęs pasižymėti forumo platybėse savo bekompromisiais tekstais ir pasisakymais – o šio battle’o metu sužibėjo dar labiau.

Viena iš nedaugelio Babangidos nuotraukų – bent jau jis teigė, kad čia jis jaunystėje.

Bet apie tai – kitą kartą. Šią dalį užbaikime Babangidos aštuntfinalio kompozicija, kuri prasideda nuo freestyle, adresuoto Drago, P-13, Dime ir kitiems, o žodis мудаков nuskamba daugiau nei 20 kartų iš eilės. Stay tuned!

Žymos

Susiję

Close