Įdomu!Straipsniai

Ar hiphopas – žalinga? (Siuvykla 2009)

I dalis

 

Esu žmogus, kuris daug laiko praleidžia bendraudamas su asmenimis, kurie nėra susiję su hiphopu ir su muzika apskritai (dirbu nuo 8 val. iki 17 val. įstaigoje, nesusijusioje su muzika ar menu). Žinodami, jog aš domiuosi hiphopu bei sunkesnio pobūdžio muzika, jie užduoda man daug klausimų, tokių kaip: Tai tu irgi, kaip jie visi vartoji narkotikus? Vartoji daug alkoholio? Trankaisi gatvėmis? Įsiveli į konfliktus? Daug keikiesi? Ir t.t. Visi susidarę labai blankią nuomonę apie subkultūrų egzistavimą ir t.t. Tikriausiai visi sakysite, kad tokie laikai praėjo ir taip nėra, kad dabar požiūris visai kitoks į šią subkultūrą, žiūrima tikrai pakankamai gerai. Dirbdamas savo darbą, tikrai supratau, kad ne. Žmonių mąstymas, kurie „važiuoja“ su šia subkultūra yra visai kitas (požiūris į hiphop subkultūrą), nei tų žmonių, kurie nesusiduria su tuo. Tie, kurie dalyvauja šioje subkultūroje galvoja, kad tai yra labai puikus laisvalaikio praleidimo būdas, gyvenimo būdas ir t.t. Juos dažniausiai supa tokie patys žmonės ir jie labai retai sutinka žmonių nusiteikusių prieš šią „jėgą“. Todėl dažniausiai mąsto, kaip ir aš ankščiau: „Visuomenės požiūris į hiphopą yra teigiamas, žmonės tai supranta“. Tačiau taip nėra ir su tuo susiduriu kiekvieną darbo dieną.

 

Visą savaitę lankau įvairius hiphopo portalus, klausau muzikos, bendrauju su žmonėmis, kurie yra kritikuojami tų „ne mūsų“ žmonių ir aš (mes) nedarome nieko tokio žalingo visuomenei išskyrus tai, kad darome muziką ar kt. Mes elgiamės visiškai taip pat, kaip ir kiti žmonės, mes „išmetame“ vieną, kitą keiksmažodį, kaip ir kiti žmonės, mes netgi valgome ir rūkome, tačiau prie viso to mes darome muziką (ar kt.). Aš susilieju su minėta subkultūra ir galvoju, jog tai yra labai didelė teigiamybė, kad tai yra labai didelė masė ir ji niekam netrukdo, tačiau vėl išgirstu tuos pačius klausimus, kuriuos minėjau ankščiau. Tada mano kantrybė pratrūksta ir pradedu kontrataką, taip pat užduodamas klausimus. Aš klausiu jų:

– Ar jums teko bendrauti su tokiais žmonėmis kaip jie? Jie sako – ne.

– Ar jūs bendraujate su manimi? Jie sako – taip. Ir aš klausiu jų vėl:

– Ar aš nenormalus, konfliktuoju su jumis, daugiau keikiuosi negu jūs ir t.t.? Jie sako – ne.

– Tai kame reikalas? – klausiu aš.

– Na, toj muzikoj daug agresijos, keiksmažodžių, žiauri muzika ir t.t, – atsako jie.

 

Aš jiems užleidžiu ramią lyrinę rap dainą, kurioje nei vieno keiksmažodžio ir netgi apie meilę. Mūsų pokalbis baigtas, tačiau jie vis vieną nekeičia savo nuomonės apie tuos žmones. Suprantu, muzikos stilius, žanras, kiekvieno skonis skirtingas, tačiau žmonės, mes visi iš dalies vienodi. Na, aišku, yra išimčių, yra žmonių, kurie viską dergia, vartoja begalės narkotinių medžiagų, alkoholio, propaguoja palaidą gyvenimo būdą, tačiau kiekvienoje „kultūroje“ yra tokių žmonių ir nuo to niekur nepabėgsi. Žmonės nemėgsta žmonių, priklausančių tam tikroms subkultūroms, nepažįsta subkultūrų, nežino, kas vyksta jų viduje, jų nesupranta ir nenori jų suprasti. Mes esame žmonių visuma, kuri skiriasi nuo didžiosios kultūros, tačiau mes jai priklausome.

 

Atrinkau keletą punktų, dėl kurių visuomenė gali nekęsti hiphopo subkultūros:

 

1)      Visų pirma dėl to, kad daugumoje tekstų vartojami necenzūriniai žodžiai.

2)      Tekstuose daug agresijos, toleruojamas smurtas.

3)      „Alkoholio, narkotikų ir kalių kultas“

4)      Alkoholis ir kiti dalykėliai dažniausiai brukami. Jei tu nevartoji narkotikų, negeri, neini per moteris, tu nesi hiphopas.

5)      Muštynės, trynimasis gatvėmis.

6)      Išaukštinami pinigai ir kiti prabangūs dalykai.

 

Užtenka permesti keletą rap dainų ir pamatysite, kiek iš jų vartojama mano aukščiau minėtų dalykų. Štai keletas mano atsimintų kūrinių: Afroman – drive better drunk, Afroman –  because i got high, 2Pac – henessey,  The Game – My bitch, na, ir dauguma kitų. Na, ir ką gali pagalvoti žmonės, pirmą kartą susidūrę su rap muzika? Tikrai sunku surasti rap kūrinį, kuriame nebūtų narkotikų, alkoholio ar kito šlamšto. Šiuo metu netgi reitinguojami rap atlikėjai pagal tai, ką jie vartoja ir tai, kas minima jų tekstuose. Pirmiausia eina Louis Roederer Cristal, šampanas, kuris kainuoja ne vieną šimtą litų, toliau Hennessy (visi žinote, kas tai), Armadale (degtinė).

 

Suprantu, kad dalis tiesos yra. Yra žmonių, kurie tai daro ir vien apie tai jų kūryba. Aišku, tokios muzikos fanai be abejonės susilieja su šiais kūriniais ir tampa patys agresyvesni. Jie nori elgtis kaip jų herojai (atlikėjai). Tai tikras gangsta rap‘as, tačiau šiuo metu jis myli pinigus, o ne hiphopą. Seniau hiphopas neturėjo tiek daug alkoholio, narkotikų ir kt.

Yra duomenys, jog žmonės, kurie klauso rap muzikos, dažniau ima vartoti narkotikus, alkoholį, būna agresyvesni ir tai patvirtina Pacific Institute for Research and Evaluation (www.pire.org). Nustatyta, kad 77 proc. rap dainų tekstų yra minimas alkoholis ir narkotikai. Toliau eina country muzika, R&B, rock ir galiausiai pop dainos. 1979-1984 m. 11 proc. rap dainų buvo minimi narkotikai ir kt., 1990 m. šis skaičius pakyla iki 45 proc., 1994-1997 m. 69 proc., o dabar, kaip ir minėjau, 77 proc. ir dar daugiau.

 

          II dalis

 

Nesu profesionalas šioje srityje, tačiau sudariau anketą, kurią išsiuntinėjau žmonėms nesidominčiais hiphopu ir gavau visai palankius atsakymus. Na, šie atsakymai iš dalies yra subjektyvūs, nes siunčiau žmonėms, kurie mane pažįsta, žino, ką aš veikiu. Nors buvo ir žmonių, kurių nuomonė buvo ganėtinai objektyvi. Aš jiems pateikiau štai tokius klausimus:

 

1) Ar galėtumėte apibūdinti, kas tai yra hiphopas? (be interneto J)

2) Koks Jūsų požiūris į hip hop subkultūrą?

a) Teigiamas

b) Neigiamas

3) Ar teko dalyvauti su hiphopu susijusiuose renginiuose?

a) Teko.

b) Neteko.

4) Ar manote, kad beveik kiekvienas žmogus  gali „gaminti“ rap  muziką?

a) Manau, kad taip.

b) Manau, kad ne.

c) Turiu kitą nuomonę.

5) Ar manote, kad hip hop muzika bei apskritai visa hip hop subkultūra daro neigiamą įtaką paaugliams?

a) Manau, kad daro blogą įtaką.

b) Manau, kad nedaro blogos įtakos.

6) Ar Jūs manote, kad žmonės, besidomintys hip hop subkultūra, daugiau vartoja alkoholio, nei žmonės nesidomintys šia subkultūra?

a)      Manau, kad taip.

b)      Manau, kad ne.

c)      Neturiu nuomonės.

7) Ar, jūsų nuomone, hiphopo subkultūra tampriai susijusi su narkotikais, „nešvariais“ pinigais, alkoholiu ir t.t.? 

a)      Taip.

b)      Ne.

8) Kaip manote, ar žmonės susiję su hip hop judėjimu vartoja daugiau narkotinių medžiagų, nei žmonės su šia subkultūra nesusiję?

a)      Manau, kad taip.

b)      Manau, kad ne.

c)  Turiu kitą nuomonę.

9) Jūsų nuomone, ar hip hop subkultūra Lietuvoje yra daugiau teigiamas ar neigiamas reiškinys?

a)      Neigiamas

b)      Teigiamas.

10) Ar Jūs galvojate, kad hip hop vakarėlių metu, šiai subkultūrai priklausantys žmonės svaiginasi įvairiais būdais?

a)      Galvoju, kad taip.

b)      Galvoju, kad ne.

11) Ar hip hop subkultūrą, kažkokiu būdu, Jūs sietumėte kriminaliniu aspektu?

a)      Taip.

b)      Ne.

12) Ar manote, kad hip hop vakarėliuose dažnai vyksta muštynės ir jos dažniausiai išprovokuojamos šios subkultūros atstovų?

a)      Taip.

b)      Ne.

c)      Apie tai nesu nieko girdėjęs.

 

Gavus atsakymus iš žmonių, supratau tai, kad iš esmės žmonės nelabai žino, kas tai yra hip hop subkultūra. Pirmuoju klausimu sulaukiau tikrai įdomių ir netgi šmaikščių atsakymų. Vieni nurodė, jog tai juodaodžių muzika ir aišku daugelis hip hop suprantą tik kaip muzikinę išraišką. Kitiems tai plačių rūbų nešiojimas, graffiti paišymas. Kiti labai taikliai šovė, nurodydami, jog hip hop – tai gyvenimo būdas. Labai patiko vienas atsakymas, kuriame žmogus nurodė, kad tikras hiphoperis yra tas, kuris „tvatina“ Zvonkę ar netgi ir dvi Zvonkes bei visas pajamas gauna iš narkotikų prekybos ir albumų pardavimo. Antruoju klausimu beveik visi pasisakė, jog požiūris į hip hop subkultūrą yra teigiamas. Vienas kitas pasisakė apie neigiamą jo pusę. Daugumai respondentų neteko dalyvauti hip hop renginiuose (3 klausimas). Tačiau du žmonės buvo dalyvavę atsitiktinai. Ketvirtuoju klausimu žmonės nurodė, jog rap muziką gali gaminti ne kiekvienas, dauguma pasirinko b (ne kiekvienas gali gaminti rap muziką) variantą. Žmonės, pasirinkę c (turi kitą nuomonę) variantą nurodė, kad šią muziką yra lengviau daryti, nei kitą instrumentinę, tačiau tai ne kiekvienam. Penktuoju klausimu dauguma pasisakė už b (hip hop subkultūra nedaro blogos įtakos paaugliams) variantą. Tačiau buvo keletas atsakymų su a (daro blogą įtaką) variantu. Žmonės nurodė, kad gali daryti blogą įtaką paaugliams muzika, kurioje daug neigiamybių, agresijos, keiksmažodžiai. Patiko atsakymas, jog hip hop tikrai nedaro tokios blogos įtakos, kaip TV laidos „Myli nemyli“, „Rožių kerai“ ir t.t. Šešto klausimo atsakymų dauguma buvo b variantų. Tai yra, žmonės nemano, kad asmenys, besidomintys hip hop subkultūra daugiau vartoja alkoholio, nei žmonės nesidomintys šia subkultūra. Septintojo klausimo atsakymų taip pat daugiausia buvo b. Klausiamieji manė, jog hiphopo subkultūra nėra tampriai susijusi su narkotikais, „nešvariais“ pinigais, alkoholiu ir t.t. Aštuntajame klausime taip pat dominuoja b variantas. Tai yra vėlgi teigiamas požiūris. Žmonės nemano, kad asmenys, susiję su hip hop judėjimu vartoja daugiau narkotinių medžiagų, nei žmonės su šia subkultūra nesusiję. Devintajame klausime procentaliai daugiau dominuoja b (hip hop teigiamas reiškinys) variantas. Tačiau, kas keisčiausia, buvo daug ir a (neigiamas reiškinys) variantų. Įdomiai gaunasi. Visur iki tol susidaro įspūdis, jog viskas gerai, visi teigiamos nuomonės apie hip hop subkultūrą ir štai čia toks lūžio taškelis. Dešimtas klausimas turi daugiau a variantų. Ir tai pasako, jog žmonės mano, kad šiai subkultūrai priklausantys žmonės vakarėlių metu svaiginasi įvairiais būdais? Tačiau dauguma prirašė, jog kiekvienoje subkultūroje yra svaiginamasi vienokiais ar kitokiais būdais. Vienuoliktas klausimas – dominuoja b variantas. Žmonės nemano, kad hip hop subkultūra kažkokiu būdu susijusi kriminaliniu aspektu. Dar dauguma nurodo, kad tai gali būti ir susiję, tačiau tik ne Lietuvoje. „Iš tekstų turinio taip gal atrodytų, tačiau ar tai pateikiama iš patirties ar tik iš minčių, neaišku“ (toks buvo vienas pasisakymas). Na, ir dvyliktas klausimas, į kurį daugiausia buvo atsakyta c (žmonės nėra girdėję, kad dėl hip hop atstovų elgesio kiltų muštynės) variantu.

 

Štai ir tokie atsakymai, kurie iš esmės buvo teigiami ir man pakėlė nuotaiką. Tikrai džiaugiuosi už juos, kad jie priima hip hop subkultūrą daugiau kaip teigiamybę, nei kaip neigiamybę.

 

Iš mano pusės nebus jokių išvadų. Perskaitę straipsnį Jūs darykite išvadas.

 

            III dalis

 

 

Surašius straipsnį „Ar hip hop žalinga?“ toptelėjo mintis pakalbinti vieną iš hip hop atstovų, mano žemietį Radikalą (www.soulkitchen.lt ir http://www.myspace.com/radikalas). Norėjosi sužinoti, ką jis mano apie hip hop renginius, alkoholį bei kitus dalykus, susijusius su šia subkultūra. Pradėkime.

 

     Kaip save pristatytum hip hop bendruomenei?

 

Save pristatyčiau kaip Radikalas aka RD aka Radical Drug. MC Lyga legiono narys ir undergroundinio hiphopo prodiuseris, dar visaip galiu prisimeluoti, bet juk tema ne apie mane.

 

     Kiek laiko užsiimi rap‘avimu bei domiesi pačia hip hop subkultūra?

 

Domiuosi hiphopu truputį ilgiau nei repuoju, tai būtų daugiau nei septyni metai. Kitaip sakant, nuo vaikystes. Gyvenau tuo paauglystėje ir manau, kad dar gyvensiu hiphopu iki „repo“ pensijos, kai iš ausų pradės byrėti smėlis.

 

     Pirmas tavo „priėjimas“ prie mikrofono?

 

Tai buvo labai linksma istorija ir viską labai puikiai prisimenu. Kažkur dar mėtosi kasetė su mano pirmaisiais įrašais. Viskas prasidėjo, tada, kai man buvo 13-14 metų. Jau tada labai domėjausi įvairia muzika, turėjau kokių 200 kasečių kolekciją, o tais laikais tai buvo iš tiesų labai daug. Mėgau audio techniką, viską ardydavau ir vėl sudėdavau. Vieną dieną išardžiau močiutės „Toshiba“, importinį magnetofoną, kuriame suradau įdomų dalyką: tai, kad rašant iš kasetės i kasetę, išėmus tokį  magnetuką (kuris ištrina garsą), rašančioji galvutė įrašo muziką ant viršaus. Taip gaudavosi įdomus mix‘as ir taip mix‘uodavau muziką savo malonumui. Sekantis atradimas buvo tai, kad rėkiant į „mic“ įėjimą ant muzikos viršaus įsirašo balsas, taigi, tokie pirmieji eksperimentai. Galutinai sulaužius „Toshiba“, tėvai turėjo įsigyti naują muzikinį centrą, kuriame buvo naujiena – CD grotuvas ir „mic in“ lizdas. Tada nusipirkau kažkokį plastikinį mikrofoną iš elektros prekių parduotuvės už 17 Lt. Tada atsirado kita bėda – instrumentalai. Dainuodavau ir repuodavau ant club, speed garage ir net hardcore muzikos, kurioje nebuvo žodžių. Kiek pamenu, išleidau penkis albumus, visi tekstai buvo eiliuoti keturiomis eilutėmis, buvo repuojama apie meilę, mirtį arba „tusofkes“. Tekstuose buvo daug keiksmažodžių, tuos gabalus klausydavo mano bendraamžiai, kaimynai, platino per mokyklas ir esu girdėjęs, kad ne vieną gimtadienį yra atšventę prisigėrę paaugliai „ant“ mano dainų. Todėl naudodamasis proga noriu perduoti linkėjimus visiems jiems, nuo Dj Dash. Po to atėjo 2002 metai: repas, kompiuteriai, hip-hop ejay3, internetas, home rec. ir gimė MC Lyga.

 

     Ar dažnai dalyvauji hip hop vakarėliuose?

 

Na, esu matęs daugybę hiphopo vakarėlių skirtingose Lietuvos miestuose ir iš visų pusių (nuo paprasto žiūrovo iki užkulisių).

 

     Ar tu manai, kad hip hop subkultūra yra neatsiejama nuo alkoholio, narkotikų bei kitų visuomenės pripažintų blogų dalykų?

 

Man žmonės, ypač jaunimas išvis yra neatsiejami nuo alkoholio ir narkotikų bei kitų dalykų ir visai nesvarbu ar tai repo vakarėlis, hipių, techno ar psy-trance.

 

     Ar hip hop vakarėliuose, kuriuose esi dalyvavęs, žmonės svaiginasi vartodami narkotines medžiagas? Ir koks tavo požiūris apie medžiagas, kurios veikia psichiką?

 

Na, taip, svaiginasi. Ateina savaitgalis, atsigeria alaus, parūko žolės. Aš asmeniškai atlaidžiai žiūriu į tokius žmones. Jei jie to nedaro kasdien ir nėra prasiskolinę „barigoms“.

Narkotikai atskleidžia labai daug tavo vidinio aš. Pamatai nuogą savo sąmonę, pasąmonę, jausmus, mintis. Iš naujo susipažįsti su gamta, gali netgi pasiklysti. Ilgainiui vartodamas, gali priprasti, gali tai tave pradėti keisti, keisti tavo asmenybę, kai kurie dėl to išprotėja. Visa tai sakau iš savo asmeninės patirties.

 

     Ar hip hop‘as, o konkrečiau rap muzika, gali daryti blogą įtaką žmonėms (ypač paaugliams)?

 

Tai priklauso nuo to, kaip pažiūrėsi. Paimkime 16 metų paauglį iš „barako“. Jo kaimynai ir klasiokai vieni „marozai“, tai jis klauso „ruki verch“, geria 9,5 procentų alų iki vėmimo, sėdi pas vyresniuosius juodame BMW, valgo „ratus“ ir pradeda savo pirmas „varkes“ – vagia, reketuoja ir t.t.

Paimkime 16 metų paauglį, gyvenantį dideliame name su turtingais tėvais. Jį reketuoja, šaiposi iš jo, kabinėjasi prie jo, atiminėja pinigus. Jis pamėgina „ratų“, „amfos“, sugalvoja būti kietas, pradeda pats platinti, vartoti, vaikščioti į klubus ir t.t.

Kitas asmuo – 16 metų reperiukas. Jis piešia graffiti arba šoka breiką, rašo raimus, repuoja, domisi muzika,  parūko žolės, atsigeria alaus, bet bent jau ugdo savo asmenybę ir kažkaip save išreiškia – manau, jis teisingai save išreiškia. O visa kita jau priklauso nuo aplinkos ir tėvų įtakos. Šiais laikais dažniausiai paaugliai daro, ką nori.

Aišku, tai tik labai paprasta mano teorija, ir tie trys „bičai“ labai panašūs, bet taip tikrai būna, ir visus tris vaikinukus, kuriuos paminėjau, dažniausiai seka policija ir dažniausiai pagauna. Vieni iš tokių veiksmų pasimoko ir pasikeičia, kiti tęsia toliau savo pradėtus darbus. Svarbiausia turėti valią ir savo, o ne kitų primestą charakterį. Žmonės auga ir su laiku keičiasi. Repas keičiasi tik televizijoje ir radijuje, viduje jis toks pat, toks pats savo protestu prieš sistemą ir „molius“, su savo pasauliu ir savo tiesa, purškiama į akis. Kažkam tai gali pasirodyti brutalu, bet taip tikrai nėra.

 

     Ar gali atsakyti mums, kokie tavo reikalai su alkoholiu bei narkotinėmis medžiagomis?

 

Kadangi neseniai persikrausčiau į Klaipėdą, ir čia atsigabenau „Soulkitchen Recordz“, tai čia susipažinau su gan daug draugiškų reperių, su kuriais savaitgalį dar vis tenka alaus ar vyno pakelti už repą, bet saikingai. Dabar nebe paauglystės laikai, nebesinori taip daug nuotykių ir atradimų. Turiu savo tikslų, darbų ir vis dar kurdamas repą geriausiai atsipalaiduoju.

 

      Tavo nuomone: ar hip hop žalinga?

 

Pacituosiu kolegos iš MC lygos, T.O.G. žodžius: „Hiphopas mus vienija, hiphopas mus myli!“

 

     Dėkui tau už atsakymus.

 

Taika.

Autorius Doo

Susiję

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Close