Įdomu!InterviuNaujienos

Be paišymo sunku būtų įsivaizduot rytojaus dieną [Spray Way; WSUP shop] 60+ nuotraukų

Tai turbūt labiausiai akį traukiantis HH elementas, tik gaila, kad viešai apie graffiti pakalbėti tenka gan retai. Tad džiaugiamės, kad ypač pastaruoju metu keli artistai, komandos bei aišku jų darbai vis dažniau drąsiai išlenda į dienos šviesą. Tačiau pradėkite ne nuo teksto, nes darbų galerija apie komandą, kurią tuojaus pristatysime – galimai papasakos netgi dar daugiau (spauskite ant nuotraukos ir galėsite patogiai peržiūrėti):


Kas yra Spray Way ir ką veikiate drauge?

Mūsų komandą sudaro 5 asmenis (Tesku, Scup , Yoloco, Shkicaz, Wear). 2015 metais susibūrėm į vieną kumštį, nors su kai kuriais komandos nariais aerozolinius dažus laikome jau ilgą dešimtmetį.

Visa komanda neabejinga graffiti piešiniams, gatvės meno kultūrai ir šiuolaikiniam dizainui. Startavome pilnu pajėgumu, kai buvo nuspręsta, jog iš savo pomėgio galime gyventi, ir savo hobį pilnai susieti su darbu.

“Spray Way“ komanda sudaro diplomuoti interjero ir grafikos, bei vizaulinio dizaino specialistai. Esame penki skirtingo braižo meninkai, dėl to sumąstom ir galim pasiūlyti daug skirtingų sprendimų tiems, kurie jų ieško. Stengiamės daugiau į savo darbus įpūsti gatvės meno bruožų, nuo ko viskas pas mus ir prasidėjo. O be sienų tapybos dar kuriame kompiuterinę grafiką, dizainus, organizuojame kūrybines dirbtuves ir performansus.

Veiklos daug, o ar vis dar dažnai sulaukiate stereotipinių vertinimų (kaip pvz „visiems jums grafitiorams reikia rankas nukapot“) už tai ką darote? – nors dažniausiai įtariu tokie ekspertai ir nėra matę jūsų darbų.

Kiekvienas žmogus „ekspertas“, kuris vertina atliktus darbus pagal savo stiliaus suvokimą, o dėl nuomonių esam girdėję tikrai įvairių. Bet jau ilgą laiką girdime tik teigiamus atsiliepimus, žmonėms patinka mūsų darbai, mūsų piešiniai. O ir patys nuoširdžiai jaučiam, kad einame geru keliu. Daug žmonių ateina pabendrauti pasikonsultuoti, pasitarti kai paišome, dalyvaujame renginiuose ir bendraujame, kad susipažintų ir stereotipų liktų mažiau.

Jūs jau seniai laikote aerozolius – kiek per tą laiką pasikeitė jūsų pačių emocija ir požiūris į tai, ką darote?

Su laiku mūsų požiūris į tai ką darome tik surimtėjo. Aišku į teigiamą pusę. Jau nebesiblaškom ir turim aiškią fiziją, kad reikia eiti toliau šiuo keliu. Be paišymo sunku būtų įsivaizduot rytojaus dieną. Gera ateiti i savo darbą ir jausti jame malonumą. Mes vis dar augam, mūsų aplinka keičiasi, tobulėjam, bet kartu ir neapleidžiam savo šaknų, nuo ko pradėjome paišyti – tai yra gatvės menas, ir graffiti. Turime graffiti parduotuvę “Wsup Shop“ kurioje esame įsikūrę ir siūlome platų spektrą kokybiškų dažų, markerių ir visa kas su susiję su paišymu.

Ieškome nestandartinių projektų ir kuo didesnių sienų. Pradėjome dirbti su vaikais, mokome juos piešti, renginiuose rengiam workshopus, pastoviai skelbiam eskizų (sketch battle) konkursus, edukuojam žmones apie gatvės meną, mokom piešti tobulint įgūdžius.

O kokiais darbais ir išūkiais pastaruoju metu gyvas Spray Way?

Šiuo metu Spray Way gyvas festivalinėm nautaikom, juk vasara norisi kuo daugiau laiko praleisti gamtoje. Dėl to organizuojam renginius ir perfomansus, esam kviečiami dalyvauti festivaliuose, patys juose piešiam, traukiam žmones laikyti aerozolinius dažus rankose. Paišome Lietuvoje ir visose Baltijos šalyse, Anglijoje, Čikagoje. Pačiame Londone yra nemažai komercines paskirties patalpų, kuriose atlikome darbus. Mūsų planuose yra padaryti gatvės meno festivalį, su daug piešėjų, instaliacijų, meninkų ir daug šou. Šiuo metu esame atlikę užsakymus nuo nedideles apimties kambarių, sienų, namų, fabrikų, motociklų, lengvųjų mašinų, džipų, autobusų, troleibusų ar iki nestandartinės paskirties plotų. Net Jahta esam išpaišę, tad galvojam , jog sekantis didesnis mūsų projektas galėtų būti lėktuvas, gal kas norėtų, kad jiems išpaišytume lėktuvą? Ieškom norinčių!

Ar yra juntamas konfliktas tarp Graffiti ir Street Art?

Konflikto šitoje vietoje tikrai nesijaučia, čia lyg du atskiri dalykai,  bet identiški vienas kitam. Tikrasis graffiti pagrindas yra raidės, piešėjo stilius, nelegalumas be abejo kuo neįprastesnės vietos, traukinių yardai, rooftopai. O Jei kalbant apie Street art‘ą tai viskas tas pats tik daugiau svarbi perduodama žinutė.

Gatvės meninkų pasaulis yra apaugęs didelėmis legendomis ir pats savaime dažnai yra tam tikra paslaptis daugeliui žmonių. Tačiau galbūt yra dalykų, kuriuos norėtumėte, kad apie šią kultūrą žinotų visi? Tarkim – ką kiekvienas lietuvis norėtumėte, kad žinotų apie Graffiti ir Street Art?

Norėtume perduoti žinią, jog išties turime labai daug talentingų gatvės meninkų, piešėjų, artistų tik daug kas jų nežino. Reikia kuo daugiau žmones edukuoti, sukurti naujas vietas ir galimybes jiems pasireikšti, išlieti kas susikaupę jų viduje. Toks orginalus projektas yra jau startavęs Kaune. Programa „Gyvos sienos“ leidžia pasireikšti kūrėjams ir jų bendruomenėms, o viešosios erdvės, nuspalvintos menininkų darbais, kuria vientisą ir unikalų Kauno sienų paveikslą. Kiekviena siena gali virsti meno kūriniu, o kiekviena idėja – rasti savo vietą ant pastato sienos.  Tada tikrai bus mažiau bjaurių piešinių, teplionių ant sienų, ar vadinamųjų tagų. Manome jog reikia labiau puoselėti gatvės meną, nereikia jaunimui „pjauti rankų“, už tai, kad bando įsilieti į gatvės kultūrą, juk visi turi nuo kažko pradėti. Mums visiems norisi, kad aplink mus aplinka būtų šviesi, graži, meniška, kūrybinga. Todėl puoselėkim ir gerbkim gatvės meną ir jų piešinių autorius!

Sekite Spray Way socialiniuose tinkluose ir pirmi sužinokite naujienas – https://www.facebook.com/spraywayart/
Bei aplankykite WSUP Shop (kaip skelbė ką tik buvusi renginių serija su Keulė Rūkė – “support yours local dealer”) – https://www.facebook.com/WSUPshop/ 

Žymos

Susiję

Close