Įdomu!Straipsniai

Boomboxu Manija Užkrečiama (foto+video) (HipHop.lt 2010)

Kol daugumos jaunuolių tarpe madinga žygiuoti gatve iš mobilaus telefono skambant paskutinio hito melodijai, randasi žmonių, primenančių viešo muzikos klausymo subtilybes. Jie populiarina seniai nebegaminamų grotuvų, geriau žinomų boombox pavadinimu, kultą. Vienas tokių, užsikrėtusių senovinių magnetofonų manija yra ir Lukas Rimkus.Šiandien jį pasikvietėme „shiltų pokalbių“ skiltin ir bandome išgauti kuo daugiau apie boombox’ų rinkimo ir klausymo pomėgį. Papasakok nežinančiam – kas tie boombox?

Šiuo atveju – senas, nešiojamas, dažniausiai įrašantis kasetinis grotuvas su radijo imtuvu, turintis baterijų skyrių. Auksiniu boombox amžiumi paprastai laikomas laikotarpis nuo jų atsiradimo 70-tųjų metų pabaigoje iki stiprių dizaino pokyčių, kurie gamyboje pradėjo plisti nuo kokių 1983 metų. Šios atkarpos grotuvai vadinami „klasikiniais boombox’ais“ – stačiakampio formos monolitinis korpusas, daug metalizuotų detalių, didelio skersmens garsiakalbiai, daug funkcijų, adatiniai arba LED lempučių garso indikatoriai, net iki 10 „D“ dydžio baterijų ir panašiai. Dažnai prie 30 – 25 metų senumo aparatų galima prijungti šiuolaikinius nešiojamus mp3 grotuvus, todėl puikiu garsu galima džiaugtis netgi šiandien tiek namuose, tiek išvykose.

 

Ar šis pavadinimas turi lietuviško žodžio atitikmenį?

Yra tik humoristiniai atitikmenys: „bumbas“, „bumbė“, „bumbadėžė“ 🙂 . Dar kartais panaudojami užsilikę liaudiškieji „magas“ ar „magė“. Yra dar nesąmoningas „ni***boksas“.

 

Kas pastūmėjo domėtis šiais daikčiukais?

Internetiniai užsienio entuziastų puslapiai, neatsiejamas šių daikčiukų ryšys su mėgstama muzika, o ir šiaip – gal toks laikas atėjo. Staigiai toks dalykas gal ir negali subręsti. Dažnai susiduriu su „kam tau jų reikia?…“, „nesąmonė!“, „išmesk į konteinerį“, bet dalis aršių skeptikų vėliau „atsiveria“ ir patys neatsisako progos įsigyt vieną ar keletą boombox’ų.

 

Būtent tu kadaise hip-hop’u besidominčių žmonių bendruomenę užvedei šia aistra. Nebaisu jog atsiras konkurentų, kurie surankios visus aparatus?

Jei užvedžiau, tai nebent tik dalį žmonių, kurie dabar aktyviau domisi šitais dalykais 🙂 . Pmp-rockers.com puslapyje turim atskirą boombox skiltį. Ten draugiškai dalinamės informacija apie rastus ar atsinaujinančius skelbimus, pastebėtas pardavimo vietas, nes, kaip ir visi kiti bendraminčiai, visko rinkti neturiu tikslo, antraip namai gali pavirst sąvartynu. Dėl didžiules gamintojų ir modelių gausos labai skiriasi ir boombox’ų estetika, techninės galimybės, funkcijos. Todėl netgi nedidelėje Lietuvoje galima pasirinkti tai, kas patiktų labiau, nebūtina griebti bet ką. Aišku, kartais daug gali nulemti ir kaina.

Tiesa, kalbant apie „dalinimąsi informacija“ – sykį norėjau pasidalinti džiaugsmu su vienu bičiuliu dėl internete aptikto įdomaus boombox’o, kurį ketinau įsigyti, bet pasirodo įsigyti nebebuvo ką – magelis atsidūrė bičiulio rankose 🙂 .

 

Ar boombox mylėtojai turi kokį fanklubą/susirinkimus, kuriuose dalinasi žiniomis ar demonstruoja savo žaislus?

Be minėto puslapio yra dar kompanija „Boombox Walkers“. Jie laikas nuo laiko organizuoja eisenas meiste su vienu ar keletu grotuvų. Užsienio boombox mylėtojų susitikimai yra gana įprastas dalykas, bet pas mus kol kas įdomesnės eisenos.

Vėl atšilus orams, manau, pavyks kažką suregzti.

 

Kokios šių relikvijų kainos? Ar pats daug išleidi jų įsigijimui, tvarkymui, priežiūrai?

Kainos yra labai įvairios – nuo 0 (nes kartais galima gauti nemokamai) iki ~1500 lt (neseniai užtikau tokią rekordinę kainą viename Lietuvos puslapyje). Įsivaizduojant šios technikos patekimo į Lietuvą kelius, išleisti stengiuosi kuo mažiau. Įsigijus prieš 30- 25 metus pagamintą techniką, beveik visada reikia remonto, nors jis dažniausiai nėra brangus.

Išorę restauruoju pats. Visas reikiamas medžiagas galima lengvai rasti, o didesnes elektronines bėdas išsprendžia pažįstami technikai. Turint keletą boombox’ų reikia pasirūpinti tinkamu jų išdėstymu namuose – gali prireikti lentynų ar panašiai. Tokia ir priežiūra. Nebent dar baterijos, bet galima įsigyti ir kraunamų akumuliatorių.

 

Kiek tokių daiktų šiuo metu yra tavo kolekcijoje?

Keturiolika.

 

Manai ateityje šių daiktų vertė pakils?

Kyla tiek kainos, tiek susidomėjimas jais. Bet daugelis jaunuolių nori turėti tokį žaisliuką vien tik dėl to, kad tai yra „kieta“, kad būtų galima pasididžiuoti prieš kompaniją. Tuo naudojasi ir pramonė. Paplito drabužiai su boombox logotipais, panelės gali įsiverti šį, taip vadinamą VINTAŽĄ netgi į ausis. Tačiau kas tuo susidomėjo stipriau, greičiausiai domėsis ir ateityje.

 

Ar dabar vis dar gaminami boombox?

Daugelis užsienio entuziastų meldžiasi, kad bent jau kuris nors Japonijos gamintojų atsikvošėtų ir grįžtų prie klasikinių boombox gamybos. Kiek žinau, kol kas tik kompanija „Lasonic“ modernizavo vieną savo praeityje buvusį garsų modelį ir sėkmingai paleido keletą jo variantų į prekybą.

Kartais internete sušmėžuoja viena kita diskusija apie kokį nors į boombox panašų „Made in P.R.C“ šiuolaikinį baisuoklį, bet tai „nesiskaito“ 🙂

 

 

 

Beston

 

 

 

JVC RC-M50JW g

 

Autorius Aivaras Ventis / shilta.lt

Susiję

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Close