AtlikėjaiStraipsniai

BRAINTAX (HipHop.lt 2007)

,, Šiek tiek toksinų jūsų smegenų veiklos aktyvumui…”

 

Šį kartą noriu Jums, mielieji mūsų internetinio portalo skaitytojai, pristatyti neeilinį, mano manymu, žmogų – Joseph Christie. Gimė šis paprastas miesto vaikas labai paprastoj šeimoj tokioj vietovėj kaip Leeds, Vakarų Jorkšyre, Anglijoje, 1973 metais. Kai užaugo, tapo žinomas kaip vienas svarbiausių britų hiphopo atstovų, vardu Braintax, persikėlė gyventi į centrinį Londoną, ten, kur verda hiphopo gyvenimas. Taigi, kas per vienas tas Josephas?

 

Manau, pagrindinis dalykas, kuris išgarsino šio vyruko vardą yra jo kūryba. Jis – ganėtinai tipiškas britų undegroundinio hiphopo atstovas, tik su ta išimtim, kad pradėjo tai daug anksčiau už kitus. Dar labai įdomu, kad savo kūryboje jis yra, arba tiksliau buvo, artimesnis amerikietiško East Coast‘o skambesiui arba tokiems britų grandų kaip Hijack ir Gunshot darbams. Manau, kad priežastis, pastūmėjusi jį į repavimą, yra tokios grupės kaip Run DMC, Dougie Freash ir Captain Rock (kaip ir  dauguma tuometinėj Britanijoj į hiphopą įtrauktų žmonių). Nors akcentas išduoda viską, įgimto kraujo nepaslėpsi. Būtent šis žmogus yra legendinės Low Life Records įkūrėjas, savininkas ir varomoji jėga, tikras kokybės ir standarto ženklas daugumai, ypač jeigu jums patinka grynas britų hiphopas. Christie dar taip pat yra geras tokio susivienijimo kaip Breaking the Illusion draugas, mano žiniom, tai yra vienas iš stipriausių hiphopo projektų jo gimtam Leedse. B.T.I. sudaro tokie žmones kaip Tomas Stewart, savo laikais Edmeade, kurį pakeitė Kaliphz. Būtent su ponu Stewartu Christie ir sumąstė įkurti Low Life. Na, bet čia buvo šiaip info jūsų bendram išprusimui.

 

Braintax savo gyvavimą pradėjo kaip duetas, į grupę dar įėjo repuojantis DJ‘us DJ T.E.S.T. (tikras vardas Aron Harrow), bet, deja, jis paliko grupę 90tų metų vidury, palikdamas pavadinimą likusiam Josephui. T.E.S.T spėjo sudalyvauti pirmose dviejose Braintax EP, tai “Fat Head”, išleista 1992 metais ir “Future Yeast”, išleista tik 1997 metais. Kiek suprantu, priežastis gan paprasta – mokslai prasideda, mokslai pasibaigia, tenka keisti gyvenamas vietas ir tiek.

 

Jaunas Christie, kaip ir dauguma tokių miesto vaikų kaip jis, pakankamai ilgą laiką buvo įsitraukęs į visą tą reikalą su underground‘iniu breakdancing ir MC‘ingu (kuo gero nuo 80tų metų), būtent nuo breakdance‘o ir bodypopping‘o prasidėjo Braintax veikla. Muzikinė jo karjera prasidėjo nuo “Fat Heads” EP, būtent joje buvo toks gabalas kaip “Talk About The Future” su Quincy Jonso sempliuku, kuris ir iškėlė Braintax į Britanijos požeminio hiphopo žemėlapį. Tuo labiau, kad Braintax lyrika atspindėjo tai, kas buvo aplink gatvių gyvenimą, mažų miestų problemas, bedarbystę…Tai buvo artima klausytojui iš tokių miestų kaip Leeds  ir Londono priemiesčių, apie kuriuos kartais pamiršdavo valdžia. Debiutinis EP buvo labai palankiai priimtas ir kritikų, grupei atsidarė naujos durys, jiems pasisekė apšildyti tokių atlikėjų kaip Ice-T, Das Efx, Redman, KRS-1 ir The Pharcyde koncertus .Vyrukus pradėjo kviesti į įvairius TV ir radijo šou, laikraščiai pradėjo domėtis debiutantų istorijomis…Atsirado naudingos veiklos, kuri padėjo grupei pradėti statyti naujos britų hiphopo kultūros pamatus.

 

1997 metais išleidžiamas jau minėtas antras grupės EP”Future Years”. Albume be pačių Braintax narių pasirodė ir keletas kviestinių MC ir muzikos kūrėjų, plius tai buvo ko gero pirmas darbas, kuris buvo išleistas pilnai po Low Life Records pavadinimu. Taigi, galima sakyti, kad tai – dar vienos legendos gimimas (nors oficialiais įkūrimo metais laikomi 1992-ieji).

 

braintax

 

Ilgai nelaukdami, 1999 metais Braintax išleidžia kitą savo EP, dabar jau tapusį legendiniu keturių dainų “The Travel Show”. Bendrai 1998 -99 buvo metai kai grupė, o tiksliau vienas likęs jos narys, labai suaktyvino savo veiklą. Be “Travel Show” Braintax spėjo dar padirbėti su tokiais rinkiniais kaip “Raw Materials”(“Cobblestones”) (tikra legenda, puikumėlis), “Plastic Chat” ir “ Wordlab”. Negalima nepaminėti jo bendrų darbų su tokiais žmonėmis kaip Task Force jų EP “ Voice f the Great Outdoors”, Jehst išleistame EP “High Plains Drifter” ir Universal Soldiers albume “Street  Veterans”. Bet darbai kitų albumams arba rinkiniams nenutraukė Braintax nuo savo planų. Taip 2000 metų pradžioj buvo išleistas dar venas kultinis keturių gabalų singlas “Hard working”, kuriame dar buvo dabar jau klasika tapęs “Escschame”. Taigi, kas toliau…

 

O toliau 2001 metai. 28 metų mc, po visos serijos EP pagaliau išleidžia savo pilnavertį debiutinį albumą “Biro Funk”. Keturiolika kūrinių, gan stipriai išmirkytų politikoje, kai kurie iš jų savotiškai tapo pranašiški, pavyzdžiui dainoj “The Grip” Christie repuoja apie tai, kaip jis, stovėdamas ant Pasaulio Prekybos Centro, mato aplinkinį pinigų valdomą pasaulį, o po kelių savaičių Pasaulio Prekybos Centras buvo sunaikintas teroristų valdomais lėktuvais. Spauda padarė iš šio fakto savotišką reklamą naujam albumui, ypač kai buvo mėgstama viskas, kas susiję su tuo teroristų išpuoliu. Albumo pavadinimas savotiškai atspindėjo jo muzikos kūrimo formulę – funkas ir daug gerų breiksų, iš kurių jis labai mėgsta sempluoti .Tekstuose irgi atsispindi Christie aistra istoriniams romanams, pasakojimams apie lobių ieškojimą, piramides ir daug kitokių kartais mistinių dalykų. ”Biro Funk” albume sudalyvavo stiprus būrys svečių, manau, kad tokie vardai  kaip SkinnyMan, Mystro, Task Force, Jehst, Shortee Blitz, Harry Love, Ben Grimm ir Benny Live-O nereikalauja ypatingo pristatymo, ypač britų hiphopo fanams. Kaip jau dažnai būna po albumo išleidimo, o ypač jeigu jis yra labai gerai įvertintas kritikų ir klausytojų, prasidėjo koncertinis turas kartu su DJ Harry Love ir Mystro, plius vėlgi pasirodymai TV ir didelių bei mažų radijo stočių eteris. Šiuo metu ”Biro Funk” užtikrintai prilipdė prie savęs klasiko lipduką, jis ir iki šiol yra gan sėkmingai parduodamas, kas būna išties labai nedažnai…Ko gero, tai vis didėjančio britų hiphopo populiarumo už Britanijos ribų pasekmė.

 

Pastaruosius penkerius metus Christie visa galva pasinėrė į savo leiblo reikalus, iškeldamas Low Life į visiškai naują lygį. Panašu, kad biznierius iš jo išėjo nedaug prastesnis nei MC, nes per paskutinį laiką Low Life išleido visą krūvą, mano manymu, velniškai gerų albumų, vien ko verti Rodney P. (beje, su pastaruoju jis dar tvarko ir Riddim Killa reikalus), Task Force, Jehst, Skinnyman, Verb T arba Kashmere albumai ir singlai…O kur dar krūva kitų ne mažiau žinomų ir garsių vardų ir jų albumų. Taigi, pasišventimas nebuvo nepastebėtas. Vienam iš savo interviu jis pasakė, kad pagrindinis Low Life tikslas yra leisti ne kokį nors eksperimentinį hiphopą, bet tiesiog labai gerą undegroundinį hiphopą. Nes vien Londone yra tiek daug gerų ir mažai žinomų grupių, kad medžiagos jiems turėtų pakakti ilgam. Christie dar spėjo padirbėti su tokiais veikėjais kaip Mr. Scruff (Ninja Tune) ir jaunu, labai talentingu ačkariku amerikiečiu Copperpot.

 

Bendrai šnekant, tokios grupės ir atlikėjai kaip Braintax, Blade, Harry Love  arba Lewis Parker pradėjo diktuoti naujas tematikas tuometiniam britų hiphopui, o kaip išsireiškė vienas leidinys, būtent jų dėka prasidėjo naujas britų hiphopo “renesansas”. Būtent jie pradėjo iš naujo leisti įrašus, davė galimybę jauniems atlikėjams parodyti savo kūrybą, išsileisti, organizuodavo koncertus. Būtent jų dėka britų hiphopas pakilo į tas aukštumas, kuriose jis yra dabar.

 

“…Mes pasidarom senesni ir išmintingesni ir šiek tiek subrendę, kai mes augam …”

 

2006 metais, vėlgi po kelių išleistu singlų, spalio mėnesį išleidžiamas naujas Braintax albumas”Panorama”. Mano ausimis – dar viena ateities klasika. Albumas, nors ir būdamas šiek tiek melodingesnis, yra lygiai taip pat stipriai politiškai orientuotas, su galbūt kartais pernelyg senamadiškai skambančiu repavimu. Pagal Christie, albumas, galima pasakyti, buvo rašomas savaitgaliais, visą likusį laiką suvalgydavo darbas su Low Life, taigi tai savotiškai sunkiai pagimdytas albumas. Nežiūrint į tai, kad paskutiniu metu jis pradėjo klausytis daug kitokios muzikos, nuo hauso iki seno gero roko, nuo soulo iki velnias dar žino ko, skonių kakofonija praktiškai neatsispindėjo albume, nes, kaip sako pats Christie, kai sėdi daryti muzikos, darai ją tiesiai iš širdies, o tai – grynas hiphopas. Albume galima dažnokai susidurti su nusempluotomis britų politiko Gerogre Galloway citatomis, kurios labai gerai pritampa prie bendro albumo turinio ir sutampa su Christie įsitikinimais ir politinėm pažiūrom. Kitas žmogus, sudalyvavęs albume – būgnininkas Isaac Heywood iš Nightmares On Wax, puikiai atlikęs savo partijas.

 

Be Braintax albumų, Christie dar padirbėjo tokiuose projektuose kaip Brando Flux ir Joey Brains (tai savotiškai Braintax atšakos) bei krūvoj kitų grupių ir MC albumų. Taip pat australiečių The Hilltop Hoods, The Herd’s – abi šalys visą laiką prijausdavo ir mylėdavo viena kitos hiphopą, Low Life produkcija yra itin mėgstama kengūrų ir aborigenų kontinente. Na, ir visa krūva britų albumų ir singlų, dalį iš kurių aš jau paminėjau šioje istorijoje.

 

Taigi , manau kad šioj vietoj aš ir sustosiu…Manau, kad tie, kas norėjo ir kam buvo įdomu skaityti iki šios vietos, sužinojo daugiau apie šį žmogų, o galbūt netgi atrado jį sau ir dabar bandys rasti jo įrašus…Ačiū jums, kad skaitot ir palaikot hiphopa iš kokios šalies jis bebūtų…

 

Braintax leidybinė istorija :

 

* Fat Head EP (1992)

* Future Years EP (1997)

* The Travel Show EP (1999)

* Hard Working 12 Inch Vinyl (2000)

* Don’t Drag me In / Biro Funk 12 Inch Vinyl (2001)

* Biro Funk Double LP/CD (2001)

* Riviera Hustle / So What! 12 Inch Vinyl (2002)

* D90 Rules 7 Inch Vinyl (2006)

* Run The Yards / Last Tenner 12 Inch Vinyl (2006)

* Panorama Double LP/CD (2006)

* Syriana Style / Anti-Grey 12 Inch Vinyl (2006)

 

Braintax interneto platybėse:

 

http://www.myspace.com/lowliferecordshq

http://www.lowliferecords.co.uk/

 

Autorius Miron

Susiję

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Close