RenginiaiStraipsniai

Dešimtasis SPLASH! festivalis – vertinga! [Hip-Hop.lt archyvas 2007]

Kasmetinis festivalis “Splash”, vykstantis jau 10 metų Vokietijoje, yra vadinamas didžiausiu visoje Europoje tokio pobūdžio hiphopo ir reggae muzikos festivaliu. Nors prieš tai du metus iš eilės dėl labai blogų oro sąlygų festivalis patyrė didžiulius finansinius sunkumus, sutelkęs jėgas ir suorganizavęs keletą renginių padengti pinigines skolas, ryžosi didžiuliam žingsniui suorganizuoti dešimtą, jubiliejinį renginį, kuris tokia proga turi būti pranašesnis už jau įvykusius.

Apie 30 žmonių grupė iš Lietuvos keliavo pamatyti šį reginį. Šiemet viskas vyko kituose, nei įprasta, laiku ir vietoje. Festivalis buvo paankstintas mėnesiu ir perkeltas iš Chemnitz priemiesčio į netoliese Leipzigo esantį ežero pusiasaly pavadinimu “Pouch”. Vieta, palyginus su ankstesne, buvo didesne, tačiau savo gražumu labiau įsiminė daugeliui ten buvusių. Įsivaizduokite, jog kai kurie Europos parko šalia Vilniaus elementai buvo perkelti į tą pusiasalį kurio, 30 procentų sudaro spygliuočių miškas. Miške išdėliotos akmeninės skulptūros, o atviroje erdvėje gausu iš žvyro bei akmeninių blokų sudarytu kalniukų. Jie, beje, saugojo visą palapinių miestelį nuo žvarbaus vėjo, siautusio pirmas dvi festivalio dienas.

http://i109.photobucket.com/albums/n75/sindikatas/Splash2007/DSC_1233.jpg

Koncertinė teritorija buvo mažesnė nei anksčiau, tačiau labai patogiai išdėstyta: viena didžiulė scena, pavadinimu “Vulcano stage”, kuri ir buvo pagrindinė, ir keturios mažesnės scenos, kurios buvo didelėse palapinėse, pas mus kitaip vadinamose cirko arenose. Didžiulis turgus buvo koncertinės teritorijos viduryje, kuriame viskas nuo plokšteliu ir cd iki drabužių bei aksesuarų išrankiausiems hiphopo gerbėjams.

Pirma diena, penktadienis, kaip ir minėjau, buvo vėjuota, link pargindinės scenos mus traukė noras pamatyti grupę pavadinimu “eMC” su gerai žinomu Masta Ace priešaky. Galima buvo sakyti, kad juos visai gerai apšildė prieš tai ant scenos pasirodžiusi grupė “Specialistz”, vokiečiai ją mėgsta, daugumai mūsų ten buvusių lietuvių jie labiau kėlė juoką. Na, bet grįžtant prie “eMC” būtina paminėti, jog kvartetas skyrė daug savo energijos ir linksmino kaip išgalėdami dar nespėjusią priprasi prie naujos festivalio vietos liaudį. Nuskambėjo keletas Masta Ace hitų, tarp kurių ir “Beautyful”, show elementų arba tiesiog geros atrakcijos taip pat netrūko, sinchroniški reperių judesiai, repavimas gulint ir keletas anekdotų patiko daugeliui. Vėliau, sutikus Masta Ace minioje, galima buvo matyti, kad jėgų jie atidavė daug, nuovargis buvo akivaizdus.

http://i109.photobucket.com/albums/n75/sindikatas/Splash2007/DSC_1366.jpg

Tai buvo pagrindinėje scenoje. Vėliau joje sekė jau prieš tai festivalyje matyti Dendeman ir Kool Savas, todėl patraukėme link “Grenada” tento, jis man vėliau tapo mėgstamiausiu. Jame buvau nustebintas, žiauriai pralinksmėjau ir pamačiau kai ką, kas dar nebuvo man matyta. “Puppetmastaz” – grupė, o tiksliau pasakius lėlių teatras, kuris repuoja! Galite įsivaizduoti “Muppet Show” varlę Kermit ir kiaulę Miss Piggie, “Star Wars” personazhą Obi Van Kenobi ir dar kokių 10 skirtingų repuojančių lėlių, o tarp kurinių vaidinančių įvairias situacijas. Gera juoko doze! Labai nustebino geri ir originalūs instrumentalai bei sugebėjimas valdyti lėles ir repuoti tuo pat metu. Įspūdinga!

http://i109.photobucket.com/albums/n75/sindikatas/Splash2007/DSC_1391.jpg

Po mažos pertraukėlės toje pačioje scenoje pasirodė Vokietijos ITF DJ’ų čempionato laimėtojas DJ Kid Fresh. Pavyzdys, kaip technika ir geras muzikos parinkimas kartu sukuria labai gerą atmosfera ir suteikia gerų emocijų. Pasirodymo metu buvo galima pamatyti DJ’ėjaus ITF čempionato programos dalį, ir tai buvo puikiai įmiksuota į visą jo setą. Seto metu nuskambėjo krūva kūrinių, kuriuos vargu ar įmanoma priskirti hiphopui. Daug roko ir electro muzikos. Galima sakyti, kad tai nelabai įsipaišė į festivalio rėmus, tačiau ten šoko apie 200 žmonių ir jų daugėjo. Pasak mūsų MC Messiah, tai vokiškas DJ Z-Trip.

http://i109.photobucket.com/albums/n75/sindikatas/Splash2007/DSC_1399.jpg

Keliaujam prie didžiosios scenos, kur pasirodo Snoop Dogg’as. Vėluoja geras 40 minučių, scena apmėtoma įvairiais daiktais, kurie reiškia žmonių nepasitenkinimą. Tačiau jis pasirodo ir negaliu sakyti, kad su kažkokiu dideliu trenksmu. Bet vėlgi, vien tai, kaip jis atrodo, jau kelia nuotaiką į viršų ir matai, jog Snoop Dogg is in a place ir bus tikrai karšta. Labai stipriai nuskamba “Up’s & Downs” bei “Deep Cover”, vėliau visi lieka pamaloninti su “Drop It Like It’s Hot”, o į pabaigą nukeltas “What’s My Name” priverčia visus atsakyti į šį klausimą. Džiugu buvo ant scenos kartu su Snoop’u pamatyti ir “Dogg Pound” narius Daz Dilinger bei Kurupt’a. Koncerto minusas – Akon kūrinio atlikimas bei House of Pain ,,Jump Around“ gabalas, kuris nuskambo tiesiog kaip fonograma, o Snoop’as repavo ant viršaus. Bet tai tik maži pastebėjimai, Snoop’as buvo viršūnėje!

http://i109.photobucket.com/albums/n75/sindikatas/Splash2007/DSC_1523.jpg

Aš savo penktadienį baigiau būtent taip, kai kurie dar buvo nuvykę į “Jamaika” tentą pažiūrėti “Nosliw” ir David Rodigan. Mes su dauguma lietuvių apie 2 nakties jau sėdėjome palapinių miestelyje ir dalinomės pirmos dienos įspūdžiais.

http://i109.photobucket.com/albums/n75/sindikatas/Splash2007/DSC_1322.jpg

Šeštadienis oro prasme buvo kiek ramesnis. Mūsiškiai netgi sužaidė futbolą su kaimyninėse palapinėse įsikūrusiais vokiečiais. Na, o muzikine prasme diena žadėjo būti labai įdomi, tačiau žinia, jog nebus IAM nuliūdino daugelį. Visi pasirodymai iki IAM buvo nukelti valanda į prieki. Pirmi matyti tą dieną atlikėjai tiesiog liūdino, Papoose nenustebino, vokietis Olli Banjo žadėjo, kad ant scenos bus pastatytas ringas ir jis atliks savo “Sparring” albumo setą, deja, nieko panašaus nemačiau, gal kažką praleidau? Nulėkėm į mėgstamiausią “Grenada” sceną, o ten “Cunninlynguists”. Žmoniu pilna, nėra kuo kvėpuoti, tūsas superinis, atrodo, kad kiekvienas toje palapinėje buvęs žmogus labai gerai pažįsta “Cunninlynguists” kūrybą. Puikiai nuskambėjo “Old School” ir “Seasons”. Vienu metu tikėjaus, kad ir pats Masta Ace išeis ant feat’uringo. Labai geras bendravimas su publika, o garso operatoriui antausis už tinginiavimą.

http://i109.photobucket.com/albums/n75/sindikatas/Splash2007/DSC_1594.jpg

Sugrįžtam prie didelės scenos, o ten Vokietijos numylėtinis Curse pristato kažkada legendomis apipintą projektą “La Familia”, kuris taip ir neišvydo dienos šviesos. Tačiau projekto gretose išvystam grupe “Stieber Twins”, prie patefonų ir samplerių keičiasi DJ’ejai ir prodiuseriai, prisidėję prie Curse ir “Stieber Twins” kūrybos. Nuskamba “Malaria”, “Lass Uns Freunde Sein”, “Ich Lebe Fur Hip-Hop”, žodžiu masė vokiškų hip-hop klasikos hitų. Labai patiko.

Iš karto po to ant scenos sulaukiame paties Talib Kweli. Intro su “Move Something” pakelia visus. “Dangerdoom” projekto gabalas “Oldshool” mane pribloškia. Vėliau yra pristatoma Jean Grae, ekstravagantiško įvaizdžio moteris parodo labai aukšto lygio MC sugebėjimus tiek repuojant savo kūrinius ir bendraujant su publika, tiek padedant pačiam Talib Kweli. Nuskamba šiek tiek “Reflection Eternal” ir “Black Star” kūrybos, pora naujo albumo kūrinių, įskaitant ir “Listen”, o pabaiga labai stipri skambant kūriniui “Get By”. Vienas geriausių festivalio pasirodymų.

http://i109.photobucket.com/albums/n75/sindikatas/Splash2007/DSC_1685.jpg

Ateina laikas ir pagrindinei šeštadienio žvaigždei – Redman. Nuskamba labai stiprus ir piktokas instrumentalas, o į sceną išeina plačia šypsena Funk Doc The Spot. Prie pulto labai patyręs DJ Dice ir vietomis be didesnių pauzių tarp kūrinių, šou rutuliojasi ir kaip reikiant įgauna pagreitį. Ties pasirodymo viduriu nuskamba senesni ramesni kūriniai, šiek tiek atslugdantys visą pakylėjimą. “Whateva Man” labai puikiai tiko. Toliau “I’ll Be That” ir “Let’s Get Dirty” kartu su DJ Kool ir po to viskas apsiverčia. Redman’as atsistoja prie pulto, o sceną užvaldo DJ Kool. Trumpas liaudies nervų patampymas, Redmano DJ sugebėjimų demonstracija (jo, neveltui kažkada jis buvo EPMD DJ’ejus) ir  nuskamba “Let Me Clear My Throat”. Pabaigai naujas “Put It Down” ir gerai žinomas “Da Rockwilder”. Method Man’o partija teko repuoti patiems žiūrovams, o tuo tarpu raudonveidis užsiėmė “stage diving’u”, keletą kartų pašokinėjo nuo scenos, kuri buvo apie 4 metrų aukščio. Labai patenkintas žiūrovais Redmanas vis nenorėjo dingti nuo scenos. Pakartojo “Da Rockwilder” ir dar kartą atsistojo prie pulto.

http://i109.photobucket.com/albums/n75/sindikatas/Splash2007/DSC_1791.jpg

Galop viskas užsibaigė, o laikrodis jau rodė beveik 2 nakties. Dar atradom savyje jėgų nueiti į “Grenada” tentą, kur ant scenos darbavosi anglai “Mitchell Brothers”. Visiškai skirtingas nei iki šiol matyti pasirodymas. Jokių “Say Yeah”, “What’s My Name” ir “Make Some Noise”. Daug bendravimo su publika, bet kitaip. Labai gera pamokėlė apie aprangos stilių bei kokybiškas kūrinių atlikimas. Puiku!

http://i109.photobucket.com/albums/n75/sindikatas/Splash2007/DSC_1914.jpg

Trečia diena pasitiko saulėtu ir visiškai be vėjo oru. Devintą ryto dėl tvankumo palapinėse buvo neįmanoma miegoti. Kelias valandas praleidome prie ežero, o 16.00 įvyko kai kas labai linksmo ir, galima sakyti, neįtikėtino. Šalia įėjimo į koncertinę teritoriją visas 3 dienas stovėjo sunkvežimis. Labdaringa organizacija pastatė sunkvežimyje DJ’jų pultą, o šalia jo – gerą garso aparatūra bei šalimais prekiavo muzikine produkcija, kurios pelnas nuo pardavimo buvo skirtas labdarai. Visas tris dienas ten grojo jų DJ’ėjai, bet atsitiko taip, kad truputis po keturių sekmadienį tą sceną užėmė lietuviai, taip taip, lietuviai! Prie pulto stojo DJ Trick ir Vaiperis, mikrofoną pasiėmė Mamania (taip, tai tiesa) ir veiksmas prasidėjo. Beveik visų ten buvusių lietuvių ir pro šalį ėjusių ir stabtelėjusių pažiūrėti vokiečių palaikymas stebino. Nuo scenos buvo bendrauta anglų ir lietuvių kalbomis, atėję vokiečiai dalinosi alumi ir tūsinosi kartu. Vaiperis ir DJ Trick grojo festivalyje įsigytą muziką. Vėliau prie mikrofono stojo ir savo vokaline kūryba dalinosi Messiah, Vaiper ir Svaras, gražu buvo žiūrėti. Scenos savininkai ir personalas pasipuošė šypsenomis, o kai kurie iš jų prašė “PMP Rocks the Splash” lipdukų. Viso grojimo, o galima sakyti ir festivalio metu, skambėjo samplerį atitinkantys pamėgdžiojimai: “ De de de despotin, despotin, despotin”.  Žodžių iškrova ant šimto, įkrova 220, taip praleidom “Stones Throw” pasirodymą. Tik iš toli galėjau pasidžiaugti grojančio DJ J-Rocc garsais.

http://i109.photobucket.com/albums/n75/sindikatas/Splash2007/DSC_1552.jpg

Keliaujam prie didžiulės scenos, kur “Dilated Peoples” darbuojasi “Išvien”. Džiaugiuosi, kad šį kartą Evidence’as energingesnis. Anksčiau matytame koncerte buvo padauginęs žalumynu ko gero, dabar gi reklamavo savo “The Weather Man” albumą ir tūsinosi kaip išgalėdamas. Žiūrovų tarpe prie scenos ant ilgo koto išdygo Lietuvos vėliava, truputį blaškydama operatorių darbą ir dažnai pasirodančia didžiuliame ekrane kairiau nuo scenos. Tačiau vaizdas neįkainojamas. Gaila, vėliava buvo atimta per “The Roots” pasirodymą, ją iš “kryžiuočių” atgavome per “Freundeskreis” koncertą. Apie pastarąsias grupes vėliau, o dabar skubame į “Grenada” tentą.

http://i109.photobucket.com/albums/n75/sindikatas/Splash2007/DSC_2001.jpg

http://i109.photobucket.com/albums/n75/sindikatas/Splash2007/DSC_2070.jpg

Ten visu savo gražumu, paprastas kaip du pirštai RJD2. Pasitelkęs 4 žmonių kolektyvą, perteikia savo muziką gyvu skambesiu, o pats vis bėgioja nuo klavišinių prie samplerio, nuo samplerio prie patefonų, taip parodydamas savo talentą manipuliuoti visais šiais įrenginiais. Dauguma kūrinių skamba iš “The Third Hand” albumo, o žmonių palaikymas vėlgi „ant šimto“.

http://i109.photobucket.com/albums/n75/sindikatas/Splash2007/DSC_2047.jpg

Sugrįžtu prie didžiosios scenos, kad dar pasidžiaugčiau “Work The Angles”, “You Can’t Hide” ir “Worst Comes To Worst” garsais. Labai gaila, kad “Dilated” ir RJD2 turėjo groti tuo pačiu metu skirtingose scenose. Na, bet taip jau atsitiko. Seka ilgokas “The Roots” pasiruošimas. Žinant jų grupės didumą ir instrumentų gausą, viskas yra suprantama. Viskas nutyla ir ant scenos pasirodo Black Thought su Questlove. Skambant tik būgnams ir vokalui, šviečiant tik vienai šviesai, žiūrovams įperšama minimalizmo nuotaika, bet po akimirkos viskas susprogsta, kai užgroja visa grupė, o scena pasipuošia įvairių mirksinčių spalvų gama. Tempas itin greitas, ir išlieka jis iki pat pasirodymo vidurio, netgi “Love Of My Life” nuskambėjo greitokai. Nuskamba įspūdinga “Hip-Hop Is Dead” sąvokos interpretacija, o tiksliau, gyvas instrumentalų miksas, kurių tarpe “Sexy Back”, “This Is Why I’m Hot”, “Lost Ones”, “Push It” ir daug kitų. Po to iš karto seka laukiami “The Seed 2.0” ir “You Got Me”. Puikus ir daugeliui labai patikęs pasirodymas. Man tetrūko išgirsti “What They Do”,The Ultimate” ir “Next Movement”. Gaila, kad jie nenuskambėjo, bet vis tiek, tai buvo vienas geresnių pasirodymų.

http://i109.photobucket.com/albums/n75/sindikatas/Splash2007/DSC_2157.jpg

Artėja renginio kulminacija. Kad suprastumėte jos svarbą, trumpai papasakosiu. Festivalis “Splash” įvyksta jau dešimtą kartą. Prieš dešimt metų susikūrė bene garsiausia ir didžiausią įtaką Vokietijoje padariusi hiphopo grupė “Freundeskreis”. Deja, jų populiarumas juos išsekino ir po trijų albumų grupė nustojo kūrusi. “Splash” festivalio organizatorių prašymu grupė atsikūrė atšvęsti tiek savo, tiek “Splash” festivalio jubiliejus ir išleisti savo “Greatest Hits” albumą. Taigi, atėjo tas momentas. Super įžanga su kūriniu “Esperanto”, toliau sekė mano mėgstamiausias “Wenn Der Vorhang Fallt”. Malonu matyti, kad žmonės vis dar puikiai žino jų tekstus. Kūriniai “Anna”, “Tabula Rasa” ir “Mit Dir” nuteikė puikiausiai. Grupė sudainavo ir savo naują kūrinį pavadinimu “FK10”. Scenoje be vokalisto Max Herre buvo galima pamatyti ir jo žmoną Joy Denalane bei Afrob’ą, puikiai pagelbėjusius jam. Nors sakoma, kad grupė susideda iš trijų žmonių, tiek Joy, tiek Afrob manau yra didele jos dalis. Pabaigai, o tiksliau bisui nuskamba “Halt Dich An Deine Liebe Fest”, dainuoja visi. Ant scenos išeina ir du pagrindiniai renginio organizatoriai. Pavargusiais veidais, bet su nuoširdžiomis šypsenomis. Iš karto po to skelbiama pabaiga, nors žmonės dar gali linksmintis iki 4 ryto kituose tentuose.

http://i109.photobucket.com/albums/n75/sindikatas/Splash2007/DSC_2298.jpg

Drąsiai galime teigti, kad tai buvo geriausias mūsų matytas “Splash” festivalis. Tiek vietos, tiek laiko pokyčiai išėjo į naudą. Belieka tikėtis, kad kitais metais mes ir vėl galėsime džiaugtis festivalio teikiamais malonumais, džiaugtis kartu, ir sakyti kad Hip-Hop Lives!

http://i109.photobucket.com/albums/n75/sindikatas/Splash2007/DSC_2404.jpg

Žymos

Susiję

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Close