Albumai

ELZHI – ELmatic [web; 2011]

1968 m. „The Beatles“ išleidžia savo „The White Album“. 2003 m. Jay-Z sugalvojo savaip perteikti klasikinį albumą ir išleido „The Black Album“, po metų Danger Mouse kartu su to pačiu Jay nutarė dar patobulint jau padarytą darbą – taip atsirado „The Grey Album“. Tai tik viena istorija ir, kiek aš žinau, ne visa, nes Jay-Z mėgsta vadinamuosius remeikus arba dar kartais mashupus, nors pastaruosiuose jau kitokia formulė. Taigi „o aš padaryčiau tai kitaip“ prasideda, ko gero, nuo panašios minties – žmonės mėgsta kurti alternatyvias filmų, albumų, automobilių ir t.t. versijas, ir, kaip matyti, tokie projektai yra paklausūs, juk visiems įdomu kitu kampu pažviegti į mėgstamus arba jau primirštus dalykus.

 

Panašia formule nutarė pasinaudoti ir ponas Elshi (galima rašyti ir eLZhi). Tai kiek primiršta persona, tačiau jeigu peržvelgtume jo bendrų darbų sąrašą, tikrai pasakytume „a-a-a, tai juk…“. Taip, bene žinomiausias jo darbas iki paskutiniųjų – 2001 m. kartu su „Slum Village“ įrašytas albumas „Trinity…“. Žinoma, būta nemažai darbelių ir prieš „Slum Village“, buvo dar daugiau jų po to, buvo turas po UK kartu su Black Milk, bendri vakari studijoje su J Dilla. Daug visko buvo, bet štai šiais metais pasirodo šitas albumas, ir kaip bebūtų keista, iš pradžių pasirodo Internete – imkit ir klausykitės į valias, skanaukit, prisiminkit iš naujo mano vardą. Jei neklystu, išankstine prekyba fizine albumo versija prasidėjo tik dabar, matyt, kolekcininkai panoro papildyti savo muzikines lentynas, o ne vien kompiuterių atmintį.

 

Išties, tarp visų panašaus pobūdžio darbų, kurie ateina man į galvą, tai, ko gero, vienas iš tobulesnių, solidesnių ir tikrai vertas dėmesio. Tikiu, atsiras žmonių, kuriems ši versija patiks labiau nei prieš 20 metų išleistas NASo albumas, kokia klasika ir koks kultas jis bebūtų.

 

Ką gi tokio padarė ponas ELzhi? Visų pirma, susitarė su NAS – reikėjo būti tikram, kad senukas nepaduos ELzhi į teismą, norėdamas atsiimti savo dalį, kita vertus, kokia jau ten būtų dalis, kai albumas dalinamas nemokamai, ne nebent iš koncertų. Kitas žingsnis – susitarimas su tokia komanda kaip „Will Sessions“, kurie pagal EL moka puikiai perteikti savo gyvais instrumentais susampluotus ir sulipdytus hiphopo bitukus, ritmukus ir t.t. Tai savotiškai primena dar vienos legendos „The Roots“ formulę (iš tiesų, kam išradinėti dviratį, kai viskas jau seniai išrasta).

 

Muzikantai padarė savo darbą – tai lyg ir ta pati muzika, bet kitokia, kai kuriose vietose sunku net atpažinti seną gerą Premo, Pete Rocką, Q-Tipą ir „Large Professori“, kurie taip nemažai bendradarbiavo NASo albume, tačiau kaip bepasuktum, daug tebėra pažįstamų vietų, girdėtų samplų, keliančių daugybę prisiminimų.

 

Su tekstais irgi teko pasidarbuoti, galų gale negali juk Detroito patriotas dainuoti apie Niujorko netvarką, tad pakeitė kai ką pagal save, su kai kuriom originalo vietom irgi nutarė nesutikti – taigi turim tuos pačius tekstus, tarytum praleistus per kito žmogaus smegenis, persmelktus kito žmogaus išgyvenimais.

 

Kalbant apie vokalą, nors NAS ir laikomas virtuozu, mano manymu, ELzhi niekuo jam nenusileidžia, kai kuriais aspektais atrodo dar geriau, ir mano ausims yra šioks toks panašumas tarp dviejų MC balsų. Jeigu albumas būtų pristatomas kaip NASo darbas, manau, daug žmonių net neišgirstų skirtumų.

 

Na štai, kaip matot, lyg ir neprirašiau nieko blogo, nes išties nėra čia ypatingai kuo skustis, aš irgi esu našios perdarymų manijos fanas, juk hiphopas iš esmės yra kūryba, paremta kūryba, o kai tai patobulinimas, tai juk puiku.

 

Nežinau, kaip jums, bet man kilo noras dar kartelį perklausyt NASo albumą, arba dar geriau – išgirsti ir išvysti visą tai gyvai kokiam nors mažam jaukiam klube, su geru garsu ir gera širdžių vibracija. Tai turėtų būti bomba.

 

 


 

 

TRACK LIST:

 

1. The Genesis

2. Detroit State of Mind (Houseshoes Shout)

3. Halftime

4. Memory Lane

5. The World Is Yours

6. Represent

7. Life’s A Bitch feat. Royce da 5’9 and Stokley Williams of Mint Condition

8. One Love

9. It Ain’t Hard To Tell (Pete Rock Shout)

10. Pete Rock Shout

 

Autorius Miron

Susiję

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Close