Straipsniai

Fotoreportažas: Roma – Neapolis – Ercolano. Graffito Italiano… (HipHop.lt 2010)

įsivaizduojama be šios šalies. Ilgus šimtmečius Italijos legionai buvo nenugalima armija bet kuriam priešininkui. Aukštoji Milano mada, Ferrari, futbolas, vis dar aktyvus ugnies kalnas Vesuvio, Venecija „ir jos pirkliai“, Opera ir, žinoma, Italijos mafia. Tą galėtų išvardinti kiekvienas reperis, paklaustas, ką žino apie šią šalį. Bet ką galėtume paskyti apie hiphopo subkultūrą Italijoje ir jos atstovus?… 

Esu trečiojo elemento atstovas, todėl teko matyti Italijos breakerius, bet apie likusius itališkus „šasi“ elementus nelabai ką tegaliu pasakyti. Galbūt tai tik mano „neišprusimas“, bet jokiuose festivaliuose dar neteko girdėti itališko repo… Gal būtų visai įdomu (nežinau, bet aš niekaip negaliu to įsivaizduoti…). Taip, turiu prisipažinti, kad asmeniškai nesu girdėjęs garsių itališkų vardų tarp DJ, MC, ar Writerių, bet tai dar nereiškia, kad Italijoje mūsų taip mylimas hiphopas tūno įlindęs undegraundo kamputyje…. Anaiptol… Buvau maloniai nustebintas tik išsilaipinęs Italijos žemėje, praėjus vos 30 min nuo mano viešnagės pradžios. Nors derėtų pastebėti, kad jau buvau beprarandąs viltį, nes visi traukiniai, gabenantys keleivius nuo oro uosto į Roma centrale, (aut. past. Pagrindinė traukinių stotis) buvo lyg ką tik is fabriko tiek išorėje tiek viduje, nei menkiausio tag‘o, nei mažyčio trafareto stotyse pakeliui į Romą, o ir plačiakelnių sutikau vos vieną kitą. Bet artėjant prie Romos priemiesčių pamažėle ėmė atsirasti grafitai: pradžioje kuklūs ir matyt daryti pradedančiųjų, vėliau ir visai rimti. Todėl nekantraudamas kviečiu jus į turne per pietiečių žemes. Taigi, pradekime kelionę! Itališkos sienos ir traukiniai sako Jums: Bonjorno Senjore.

 

     ROMA – šalies sostinė, daugiamilijoninis miestas, todėl viso jo aplėkti neturėjau galimybės, visos nuotraukos darytos „On the run“. Norint parinkti geresnius darbus reikėtų lysti gilyn tarp klaidžių Romos gatvelių, deja Romoje teko praleisti tik pusdienį, todėl tai, ko gero. tik aisbergo viršūnėlė, ką man teko pamatyti ir ką galiu Jums parodyti. Anyway, jusų dėmesiui Italijos sostinės graffitai:

 

Roma Centrale prieigos

 

 

 

Tik išėjus iš Roma Centrale jus pasitinka „Keral“ vizitinė kortelė“. Puikiai parinkta vieta graffitui, didelis žmonių srautas, priešais stoties pagrindinį iėjimą, nors aplinkui pilna kamerų, darbas iš pažiūros padarytas nepriekaištingai…

 

Iš toli savo spalvingumu dėmesį patraukiantis graffiti. 

 

Švarūs traukiniai skirti tik turistams gabenti, šis Intercity paširuošęs startui į šalies gilumą

 

 

Darbas, priverčiantis nusišypsoti

Darbas, priverčiantis nusišypsoti

 

Vienas iš Romos skersgatvių. Darbai, esantys toliau nuo didesnių gatvių, jau nebe tokie spalvingi…

 

 

200 metrų nuo įvažiavimo į Vatikaną esanti siena padabinta tag‘u ir mažyčiu bet neįtikėtinu trafaretu, galbūt nešančiu „kažkokią žinutę“ Popiežiui…

 

Upės krantinė – taip pat pamėgta writer‘ių vieta

 

 

 

 

NAPOLI – žinomiausias pietų Italijos miestas, būtent čia 1935 metais gimė pica Margaritha. Taip pat šis didmiestis garsus netoli stūksančiu ugniklaniu, ir vos 30 min kelio nuo kranto esančia nuostabaus grožio Capri‘o sala. Gyventi teko senamiestyje, ir skirtingai nei kitur, Neapolyje (ir kituose Italijos miestuose) senamiestis nera „geras“ rajonas, čia nėra blizgančių pastatų, ir švarių aikščių, galbūt todėl man pasisekė rasti keleta įspūdingų (aut. past. mano nuomone) graffitų. Įdomu tai, kad vietinis italas į mano klausimą, kodėl čia reik būti budriam, atsakė taip: „Naples is Naples“…. kažkuo primena Kauną, ar ne? Vėliau teko tuo įsitikinti radus vieną graffiti ir matant gatvėse didesnį kiekį treninguotų vaikinukų, ko Romoje matyti neteko… Nenoriu tuo nieko pasakyti, tiesiog įdomus sutapimas, be to, autorius taip pat kavenskas…. Taigi, judame toliau: Neapolio sienos jūsų teismui:

 

Neapolio priemiesčiai pasitinka keliautoją ne ką prasčiau nei Roma

 

Neapolio traukiniai taip pat papuošti spalvingais graffiti…

 

 

deja, bet neteko pamatyti „nupurkštų“ per visą vagono aukštį traukinių

 

Puiki akimirka kadrui…

 

 

Parduotuvėlė priešais Neapolio Nacionalinį Muziejų, taip pat tinkama vieta graffitui.

 

Trafaretai ant Neapolio sienų taip pat egzistuoja.

 

 

Linkėjimai iš Neapolio Lietuvos marozams !

 

 

Neapolio senamiestyje labiausiai pastebimi „Mastiffs Crew“ darbai… 

 

…išsiskiriantys tiek dydžiu, tiek pastoviomis spalvomis.                                                                                                                                   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Priešprieša tarp kairės ir dešinės vis dar aktuali Italijos pietuose. Idealistinė kova perkelta ir ant miesto sienų panaudojant trafaretus ir dažus kaip įrankius.

 

Neapolio metro. Sekanti stotelė Ercolano….

 

 

      DErcolano – mažas miestelis, isikūręs Vezuvijaus papėdėje, ant Viduržemio jūros kranto. Tai gausiai turistų lankomas objektas, patogus susisiekimas su Vezuvijumi, be to, neseniai čia buvo atkasti dar vieno (aut. past. labiau žinoma yra Pompėja, esanti arčiau ugnikalnio) senovės Romos miesto griuvėsiai, kurio gyventojus nušlavė Vezuvijaus išsiveržimas apie 49 m.e. metus. Nors miestelis jaukus ir mažas, tačiau graffitų čia pilna ant kiekvieno kampo. Ponios ir ponai, galutinė mūsų kelionės stotelė – Herculanium‘as.

 

 

 

Spalvinga Ercolano traukinių stotis

 

Shuttle office… Viskas aišku ir matosi iš tolo…

 

 

 

 

Klausti, kas dominuoja ant šio miestelio sienų, tikrai nebūtina….

 

 

Graffiti vieta ant vartų ganėtinai populiari Italijoje

 

„Mažumėlę“ padailinta Ercolano daugiabučio siena

 

Pašaliniams pro vartus įeiti draužiama!… O nupurkšti juos?…

 

Ercolano gatvių kampas visai nebloga vieta piešiniui.

 

No comments…

 

Ka gi, mūsų kelionė baigiasi čia. Tikuosi šis trumputis turne po itališko graffiti virtuvę jums patiko. Manau, drąsiai galime teigti, kad graffiti yra hiphopo vizitinė kortelė. Galime negirdėti repo Europos miestų klubuose, nematyti šokančių breikerių gatvėse, bet reperio akis visada užklius už gero graffito. Ir, manau, ten, kur yra vienas elementas, yra visi keturi. Peace.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autorius Tomas Makaravičius – Mozė

Susiję

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Close