AlbumaiĮdomu!Naujienos

Gon "Gonebea" ir kitas pasaulis, į kurį jis mane išvedė pasivaikščioti

Gon albumo viršelis. Apžvalgos autorius Kęstas Nevera
Gon albumo viršelis. Apžvalgos autorius Kęstas Nevera

Šiemet pasirodė, mano manymu, geriausio pastarųjų kelerių metų Lietuvos beatboxerio Gon albumas “Gonebea”, kurį galima rasti ir įsigyti iTunes. Prieš pat Kalėdas Gon išleido labai limituotą šio albumo CD tiražą ne pardavimui, o dovanoms.

Paskutinės gruodžio dienos – kaip visada – gera proga pažiūrėti į praėjusius metus. Arba dar toliau į praeitį. Klausydamas šios plokštelės nuskridau dešimt metų atgal. Ir ne todėl, kad Gon muzika būtų pasenusi. Anaiptol. Bet ji primena man praeitį.

2004-ųjų vasara, aš vėl ir vėl atsukinėju VHS kasetę, kurioje – “bičas iš Shmeklos ir Vaiperio chebros” (tiek apie jį težinojau) – Def One. Žmogus, kurio beatboxingo įgūdžiai pašiaušdavo plaukus ir šiurpindavo odą. Mamania tuomet buvo geriausias DMC (scratchingo) DJ, o Def One – vienareikšmiškai geriausias beatboxeris.

Ir nuo to praėjo jau dešimt metų. Muzikos valdyme grojant DMC pakeitė MPC – atsirado daugiau kūrybos, kai ritmą ir melodiją gali keisti mygtuko paspaudimu, o ne tik skrečuojant plokštelę. Beatboxas, savo ruožtu, taip pat išplaukė iš savo hiphopo rėmų ir stereotipų ir tapo žymiai lankstesne kūrybos forma.

Loop station – instrumentas, kurio atėjimas į beatbox’ą maždaug prilygsta industrinei revoliucijai XIX a. Didžiojoje Britanijoje. Kaip ir tuomet, čia irgi atsirado nepatenkintų, sakančių, kad “žmogaus kažkokia mašina tikrai nepakeis” ir “čia jau ne “beatboxas”, kai užloopini”, bet taip pat atsirado ir supratusių, jog ši mašina, praktiškai, padeda perkelti beatboxą į kitą kūrybos plotmę. Nežinau, kuriais metais Gon atrado loop stationą (menu lyg 2009 metų Gatvės muzikos dieną, kai jis jau grojo juo), bet, visa laimė, kad Gon jį atrado ir įvaldė.

Gon, mano manymu, yra nuostabus beatboxeris. Tikrai. Ir čia kalbu apie tą ortodoksinį, įprastą beatboxą. Kiek girdėjau jo show sequence’ų, tiek buvo “nusuper!” efektas. Tačiau Gon + loop station tai jau ne tik atlikėjas (nes beatbox juk atliekamas tik gyvai, right?), bet ir muzikos kūrėjas. Ir čia jis vėl pasirodo puikiai.

10 gilių kaip 10 metų, bet lengvų kūrinių. Maloniai sodrios boso linijos taip primena vasarą ir Sattos atmosferą, kuri mane lydėjo 6 pastarąsias vasaras. Vokaliniai ir kiti ritminiai bei melodiniai semplai įneša dub’inio lengvumo. Bet taip neįkyriai, kaip neįkyriai gaivos įneša šaltas radleris karštą vasaros dieną.

Kiekvienas garsas šiose pakankamai minimalistiškose kompozicijose turi pakankamai erdvės ir įtakos. Klausant apima tas geras jausmas, kad “čia visko ne per daug, visko būtent tiek, kiek reikia”.

Yra vietos ir kitkam. Šioje muzikoje lieka erdvės lengvai pamąstyti – apie praėjusius metus, apie muzikos raidą, Apie ką tik nori. Tai – muzika, kuri pasako, kad viskas yra ok ir, kad šalia jau pažinto pasaulio visada slypi kitas, labai panašus į pirmąjį, tik slepiantis kitokias galimybes. Vienintelis dalykas, kas kiekvieną iš mūsų skiria nuo jų – mes patys, ribodami savo pažinimą.

Muzika kaip gyvenimas, veiksmai kaip garsai. Dėkite juos vieną šalia kito, bet nepamirškite palikti erdvės, kad liktų vietos lengvai kvėpuoti.

 

“Gonebea” – paralelinio pasaulio tvirtovė, kur pirma nata reiškia gimimą.

Mes kvėpuojame, kalbame, dainuojame, einame.

Kiekviena diena, kurią gyvename, viskas, ką mes darome – kuria muziką.

Kaip skamba tavo gyvenimas?”, – albumo viršelyje klausia Gon.

Autorius: Kęstas Nevera

Žymos

Susiję

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Close