Interviu

Graffiti piešėjas Etoja: žinokit, gali tekti bėgti ir jums

Šio pasakojimo galėjo ir nebūti, jei būtų išsipildęs grafitų piešėjo Etoja perspėjimas vos mums susitikus. „Žinokit, gali tekti bėgti. Ne tik man, bet ir jums“, – pasakė vaikinas, Vilniaus dailės akademijoje studijuojantis architektūrą. Bėgti neteko, o adrenalino buvo pakankamai.

Etoja – vienas iš grafitų piešėjų, save vadinančių „Milk team“. „Susikūrėm 2002 metais. Iš pradžių buvo dvi komandos: „Milk“ ir „Our Team“, o tada susijungėm, – pasakojo Etoja. – Mane patį su graffiti supažindino ir piešti pakvietė žmogus, kuris prie savo piešinių pasirašo Kuria. Jam už tai tikrai esu dėkingas.“ Daugiausiai „Milk team“ priklausė septyni piešėjai, šiuo metu prie savo piešinių „Milk“ parašo keturi žmonės.

 

Daugelis grafitus piešia vieni, nesijungdami į komandas. „Vis dėlto beveik 80 procentų piešia komandose. Pavienių grafitų piešėjų piešiniai priklauso „Street Art“ kategorijai. Tai – iš esmės kitas dalykas“, – teigė Etoja.

 

 

Piešti nelegaliai – visada baisu. „Netgi tokioj vietoj, kur gali ateiti ramiai dieną, baisu. Nes jei pagaus, viskas baigsis dideliais nemalonumais“, – sakė piešėjas. Pačiam grafitų piešėjui ne sykį teko bėgti nuo apsaugos darbuotojų, policijos pareigūnų. „Vieną sykį mus buvo pagavę, bet sutarėm, kad tiesiog mes uždažysim tai, ką nupaišėm“, – prisiminė menininkas, kaip valė nuo sienų ne tik savo, bet ir kitų grafitų piešėjų darbus. Anot jo, pareigūnai dažnai neskiria, kas blogiau – ar tie, kurie apiplėšia ir sumuša žmones, ar tie, kurie paišo ant sienų. „Šitaip ir mano draugas buvo nukentėjęs – bėgdamas pateko į aklavietę ir buvo žiauriai sumuštas“, – teigė grafitų piešėjas.

 

Ne visi grafitai yra vandalizmas. „Yra tokie žmonės, kurie sukuria vieną logotipą, raidžių junginį ir tą kūrinį „štampuoja“ šimtais. Nebežiūri, tinkama tai tam vieta ar ne. Jie stengiasi pažymėti teritoriją kuo matomesnėje vietoje. Tai – ne menas, o vandalizmas“, – aiškino, kuo tikras grafitas skiriasi nuo vandalizmo, piešėjas. Anot jo, net ir „tagavimas“ (savotiškas pasirašinėjimas – Alfa.lt) tapo vandalizmu, nes tokie parašai ant sienų – betiksliai.

 

Kiekvienas grafitų piešėjas žino ir turi savo mėgiamą laiką, kada piešti – saugiausia. Dažniausiai paišymui pasirenkamos tos valandos, kada menu nesidomintys piliečiai ramiai miega ir gatvėse, mieste tuščia. „Tik penktadienį bet kuriuo metu bus blogai“, – juokiasi Etoja.

 

Norintys piešti turi apsirūpinti dažų flakonėliais, purkštukais, skarele arba respiratoriumi, kuriuo galima būtų užsidengti nosį. „Daugiau nieko per daug nereikia“, – išvardino būtinus piešėjui dalykus menininkas. Anot jo, blogiausiai piešiniai atrodo ant plytinių sienų, o ant nutinkuotos sienos ir atrodo gražiai, ir piešiasi lengvai. „Todėl kartais labai malonu ir ant ką tik nutinkuotos, padažytos, sutvarkytos sienos papaišyti“, – juokėsi graffiti gerbėjas. Būsimų piešinių eskizai ruošiami ne visada. Dažniausiai – naktiniams paišymams. Didesnis piešinys gimsta per 15-20 minučių. Grafitų piešėjai nevengia ir trafaretų. „Tai labai malonus dalykas“, – sako Etoja ir prisipažįsta, kad turi naujų idėjų, kurias įgyvendindamas naudos trafaretus.

 

 

Pasak vaikino, piešėjai mielai pieštų sostinės savivaldybės skirtoje vietoje – požeminėje automobilių stovėjimo aikštelėje. Deja, juos gąsdina biurokratija. „Jei galima būtų piešti be milijono įsipareigojimų, tada mielai, bet dabar niekas neneš biurokratams tiek visokių dokumentų, niekas tiek nesistengs, – teigė menininkas. – Nėra kur mums piešti. Lieka tik tokie apleisti pastatai.

 

Graffiti vystosi kaip ir bet kuri kita meno šaka. Tuo piešėjas net neabejoja. Per beveik valandą jis spėjo papasakoti, kokias dailės kryptis galima atrasti piešiniuose, dabartines tendencijas ir piešinių vertę joms besikeičiant. Jei patikėsime Etoja, greitai Lietuvos miestų gatvėse atsiras grafitai su liaudiškų raštų motyvais. „Šitaip ir paties kūrinio vertė didesnė bus“, – teigė Etoja, tikėdamasis, kad kada nors atsiras daugiau vietų, kuriose piešėjams bus suteikta daugiau laisvės.

 

 

Tomo Vinicko nuotr.  Alfa.lt

Autorius Dina Sergijenko | Alfa.l

Susiję

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Close