Albumai

„Hip Hop Oratorius“ [IAL, 2007]

Na, štai ir metų pabaiga, kalėdinių dovanų pirkimo metas. Laikas, kai galima ramiai atsisėsti prie kalėdinės eglutės ir susumuoti metų rezultatus.

 

Metų pradžioje visi žadėjo savo albumus. Rizikingas užsiėmimas mūsų neprognozuojamam pasauly, bet ką jau padarysi. Laimei, kad vienas kitas muzikinis leidinys vis dėlto pasirodė. Ko gero, nesuklysiu 2007-uosius pavadindamas įvairių rinkinukų metais. Pradžioje „Ultimatumas 4“, o metu gale – „Repas Gurmanams“, „Pompos“ reinkarnacija ir šios recenzijos pagrindinė tema – IAL išleistas „Hip Hop Oratorius“.

 

Na, jeigu neklystu, renkamas jis buvo pakankamai ilgai. Galbūt būtų išvydęs dienos šviesą anksčiau, bet vasaros pradžioje pasipainiojo „Ultimatumas“, dėl kurio, o gal ne tik, IAL atmetė dalį kūrinių, pradėdami atranką beveik iš naujo. Pasekmė – keletas nepatenkintų žmonių… Bet dabar jau nėra prasmės diskutuoti, ar tai buvo teisingas žingsnis. Manau, IAL vadai žino geriau. Na, jeigu klystu, atsiprašau…

 

Taigi arčiau reikalo – kas, kaip ir su kuo.

 

Rinkinį pradeda Medonas ir jo kūrinys „Muzika“. Kas dėl Medono, tai, ko gero, jis yra vienas iš 2007 m. atradimų: savita ir įdomi repavimo maniera, gilūs, protingi tekstai ir gana įdomus jų pateikimas, be to, puiki muzikinė dalis. Šis kūrinys – stiprus darbas, man patiko. Nors pradžiai man norėtųsi ko nors lengvesnio, kad galima būtų apšilti, o čia jau nuo pirmųjų akordų smegeninė gauna apkrovą… Bet tai – mano subjektyvi nuomonė.

 

Kita daina – „Projektas NSO“ ir „Debai“. Na, toks kovinis „gabaliukas“, stiprus, su gan nestandartiniu skambesiu, puikus MC darbas. Kaip suprantu, tai tarsi vizitinė IAL kortelė, būdas pademonstruoti ir visiems atsakyti, ką sugeba IAL ir kaip jie nori tai pateikti. Galbūt tai nėra labai įsimintinas kūrinys, bet savo klausytoją jis tikrai turėtų rasti.

 

Po „Projekto NSO“ dar vienas elitinis IAL padalinys – „ZSUkanalas“ ir jų „Lyg organizmas būtų kiauras“. Sunkokas darbelis. ZSU, kiek galiu spręsti, išlieka ištikimi savo pradėtajai linijai – jokių kompromisų link mados ir geros nuotaikos, kas vėlgi sumažina žmonių, kuriems jis patiks, ratą. Kita vertus, kaip ir NSO atveju, jis ras savo klausytoją. Beje, tarp jų, ko gero, ir aš, Jūsų nuolankus tarnas.

 

Ketvirtasis MC rinkinyje, mano manymu, yra vienas įdomesnių „underground’inio“ hiphopo atstovų. Jis, ko gero, yra vienintelis, kuris galėtų vadintis tikru gangsta repo atstovu Lietuvoje… Tai projekto S.F.E.R.A. dalyvis Skorpas su kūriniu „4L-Bro“. Sunkus, bet kiek kitoks nei prieš tai esantys kūriniai. Na, ką ir bepridurti – skanus kūrinys. Skorpas – šaunuolis! Laukiu nesulaukiu, kai dienos šviesą išvys jo ilgai žadamas debiutinis albumas.

 

Vintorez ir Skorpik „Druzjam“ neapsiėjo be Memelio (Klaipėdos) atgimimo bangos. Džiugu, kad po tiek metų savotiškos komos pajūris vėl duoda apie save žinoti, ir gana stipriai. Manau, kad Vintorez nesuteršė naujosios Klaipėdos hiphopo mokyklos vardo. Geras kūrinys, gera muzika, lengvai atpažįstama repavimo maniera. Nors vietomis yra tarsi tuščios vietos, kur norėtųsi ko nors… Net nežinau, kaip geriau apibūdinti tą jausmą… Na ir Skorpik… Man netgi teko paklausti Vintorezo, koks jo indėlis į dainą. Pasirodo, tas niūniavimas fone ir yra jo partija. Na, galėtų jam duoti ir ką nors daugiau nuveikti…

 

Toliau Maik ir „Ar žinai kas tu?“ Nors vardas ne toks jau žinomas, Maik pasirodė neblogai, repuoti, kiek galiu spręsti, moka, nors gal dar reikėtų padirbėti ties savita technika. Lyrika taip pat geresnė nei vidutinė, muzika – sunkoka, su pretenzija į 90-ųjų pabaigos triphopą. Bet bendras vaizdelis yra pakankamai neblogas. Su nekantravimu lauksiu naujų darbų.

 

Panašu, kad Zee nutarė pristatyti jau anonsuotą bendrą darbą su Lenkijos MC Many ir Rybens. Zee pakankamai stabilus ir stiprus MC, kurį gana paprasta atpažinti. Kas dėl lenkų: kaip vienas, taip ir kitas repuoja gana gerai – tipiška lenkiško hiphopo mokykla. Ir, kas ypač smagu, nors vienas repuoja rusiškai, o du – lenkiškai, „raimų“ tematikos sutampa, neatitikimų, kurie neretai pasitaiko tokiose kolaboracijose, nepastebėta. Geras kūrinys, gera muzika be pretenzijų.

 

Toliau dar vienas iš IAL favoritų, šiuo metu reziduojantis užsienyje. Mina ir jo daina „IAL“. Ką aš galiu pasakyti? Kūrinys-pristatymas, kūrinys-reklama. Gerai sukurtas, gerai surepuotas, bet nemanau, kad jis patenka į grupę tų, kurie turi išliekamąją vertę. Bet aš matau, kad tiktų „gyvuose“ koncertuose, organizuotuose IAL.

 

Kitas eilėje – „Shiaure“ su daina „Space“. Na, iki šiol man lyg ir neteko susidurti su šia grupe. Panašu, kad ateityje galima tikėtis įdomių darbų. O kol kas tai toks lengvas „gabalas“, skraidantis instrumentalas, ramus repavimas. Toks kūrinys pagal nuotaiką, nors padirbėti dar yra kur.

 

Dešimtoji daina. MC Messiah, Jazzille ir Skorpas – „Šitas miestas“. Labai nustebino Jazzille darbas. Taip, merginai yra kur padirbėti, bet toks ramus repavimas gan neblogai tinka prie viso kūrinio, gerai susilieja su pono Messiah ir Skorpo partijomis. Neblogai, neblogai… Ko gero, iki šiol tai vienas geresnių, jeigu ne geriausias, rinkinio kūrinių.

 

Orion – „912“. Neklauskit manęs, ką reiškia pavadinimas… Gal reikėtų paklausyti kūrinį dar kelis kartus… Bet po tų kelių perklausų tegaliu patarti Orionui dar padirbėti, ypač su repavimo technika ir žodžiais, nors… kažkas išskirtinio jo balse yra. Gana įdomiai sužaista su muzikine puse. Bendras vaizdas neblogas, bet vėlgi tobulėjimui ribų nėra.

 

Oxy-Gen Squad – „Netikėk…“ Dar vienas kūrinys, tęsiantis rinkinio nuotaiką ir tematiką. Pakankamai niūrus, kokybiškas ir šį kartą pakankamai oratoriškas, su begale socialinių lozungų. Svarbu tikėti tuo, kam agituoji, ir tai vykdyti. Na, neblogai, neblogai…

 

Zlatko – „Prie krašto“. Manau, kad šis MC nereikalauja papildomo pristatymo. Vienas ištikimiausių IAL klano karių. Man asmeniškai patinka tai, kaip ir ką jis daro. O kai dar su tokia skania ir paslaptinga muzika… Sveikinu.

 

Štai ir priėjome prie pabaigos. Liko tik pora dainų. Priešpaskutinė yra „TeRAPija“ ir grupė „Rentgenas“. Na, jeigu teisingai suprantu, ši grupė pretenduoja į avangardinio hiphopo titulą. Na, avangardinis, ar ne, bet tai, ką daro šie vyrukai, yra pakankamai įdomu, ir man patinka. Nors gal norėtųsi ko nors TOKIO ir tekstuose, kad tiktų prie muzikos, bet vis tiek skanu. Puiku, kad Lietuvoje atsiranda toks hiphopas. Įdomu, kas iš jo išaugs po metų kitų?..

 

Na, ir paskutinė pozicija, kurioje jau ne kartą girdėtas „Epicentro“ kūrinys „Eto my“. Dar vienas pristatomasis kūrinys, tik šįkart vyrukai pristato patys save. Gerai, kad reklamuoti yra ką, nes niekam ne paslaptis, kad „Epicentrą“ sudaro tokie MC kaip Moo, Strizh, Q ir idėjinis projekto vadas Spor. Belieka pridurti – stiprus kūrinys. Galbūt ne tai, ko galima klausytis begalę kartų, bet vis tiek super!

 

Štai taip! Kaip prasidėjo, taip ir pasibaigė. Puikus darbas. Kaip ir „Ultimatumo“ atveju, savotiškai, bet labai gerai atspindintis lietuviško hiphopo padėtį produktas. Galbūt šiuo atveju ratas kiek siauresnis, bet tokie rinkiniai yra būtini leidybinėms firmoms. Atlikėjai nori, kad juos girdėtų, jiems reikalinga nuomonė, nors minimali, bet šlovė… Manau, kad šitas rinkinys yra puiki dovana, nepaisant to, ar mėgstate IAL herbą, ar ne. Iš mano pusės – didelė pagarba. Ačiū! Tai buvo maloniai praleistas laikas, ir kas dar svarbiau – informatyviai.

Autorius MIRON
Žymos

Susiję

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Domina?

Close
Close