Įdomu!Straipsniai

HipHop.lt 2005 – MC battlai pro rakto skylute

Keleta paskutiniu metu, i musu žodyna isiverže pretenzingas ir labai madingas terminas BATTLE! Žmones daug apie tai kalba, o jei jau  vyrauja toks visuotinas interesas, trumpai šia tema pakalbesime ir mes.Battlu šaknys ir ištakos tapatinamos su žmonijos ištakomis, todel savaime suprantama, apie pacia pradžia mes hip-hop kulturai skirtame puslapyje nekalbesime. Gryžti i tuos laikus nagrineti kas kam pirmas su kuoka vožtelejo per makaule neketiname.Vieninteliai battlai kurie domina mus- mc battlai, hip-hop kulturos dalis.Kažkodel žmonija tokia jau yra , kad turbut ne vienoje savo gyvavimo sferoje negali apsieiti nekovojanti tarpusavy… 

Taip jau sukurtas šis pasaulis, kad jame nemenkai visokiu stereotipu ir vienas ju yra toks, kad juodaodžiai iš prigimties megsta varžytis, kiekvienas ju nori but geresnis už kita, tureti galingesne ir gražesne mašina, gražesne pana, didesni nama, rimtesni ginkla ir t.t. Ta pacia tradicija jau nuo gyvavimo pradžios igavo ir hip-hopas. Viskas prasidejo nuo varžymosi kas gražiau ir platesne geografija parašys savo varda, po to atsirado dj battlai, breakdance battlai  ir, aishku, pagrindine šio rašinio tema- MC Battlai.

 

Kaip ir visas hip-hopas, pirmieji MC battlai gime gatvese ir nedideliuose klubuose, kiekvienas mc norejo irodyt,  kad  butent jis yra tas vienintelis, tas kuris valdo, juk iš vienos puses tai yra ko gero nerealus vidinis pasitenkinimas, visgi tu esi numero uno,  iš kitos puses tave galbut dažniau kvies pavadovaut diskonui ir panašiai. Nes tais laikais MC buvo nekas kitas, kaip ivairiu tusu ir ceremoniju vedejas, kurio pagrindine paskirtis buvo užimti publika, žargonu kalbant  nužudyti laika, pagyvinti nuotaika ir t.t.

 

Taigi kaip vyko tos pirmosios kovos mes galime isivaizduoti, nes pagrindines taisykles išliko tos pacios:  kas ka nugales, kieno technika bus geresne, kieno sugebejimas kurti raimus patiks publikai labiau. Butent publika buvo ir yra pagrindinis teisejas, visgi jeigu tai nepatiktu žmonems, abejoju ar pats reiškinys turetu ateiti. Prisiminkim,  kaip žmones megsta stebeti muštynes ar tai butu bokso ringas ar tiesiog panos mokykloj tamposi už plauku…Pirmieji  tokie batlai labai gražiai parodyti legendiniame  filme Wild Style  ( aš cia ne apie panu kovas ;). Idomus faktas- ankšciau kaudavosi ne vien vienas prieš viena, bet ir grupe prieš grupe, taip kaip tai atrodo B-Boy battluose. Visgi kažkodel su laiku tokia praktika tapo reta, o musuose kiek maciau- su tokiu reiškiniu susidurti neteko.Gaila, butu ganetinai idomu…

 

Hip hopo istorijos puslapiai saugoja savyje visa eile battlu, jie yra viena iš neatskiriamu mc”ingo augimo ir tobulejimo daliu. Su laiku  atsirado visa eile kitokiu MC battlo formu, pvz Freestyle battlai, kuriu metu svarbiausia yra  improvizacija, greitas mastymas ir sugebejimas pataikyti i taikini stovinti šalia taves su mikrofonu rankoje.

 

Dar viena labai madinga kovos forma, turinti savotiška rinkos ekonomikos, marketingo skoni, tai  BEEF’ai …Tai daugiau studijinis variantas, kai MC gali apgalvoti tiek teksta tiek taikini.Toks dalykas neatsiranda iš oro, be pagrindo.Tam kad jis gimtu, reikia kad kokis tai ponulis labai tau kažkuo neitiktu. Pavizdi galime rasti ir musuose, kad ir ižymusis Sezzio ir Shmeklos mini BEEF’as , nors ganetinai greit užšaldytas, bet tai ko gero buvo pirmas musu idomus ir pritraukes tiek demesio tarp hip hopo publikos BEEFas Lietuvoje. Dažniausiai tokie BEEF’ai pasibaigia po vieno kito gabalo, bet buna, kad užsitesia kaip reikalas, prie ju prisijungia dar kitos grupes norincios tuo klausimu išsakyt savo nuomone. Ko gero 70% visu beefu, ypac JAV tera ne kas kitas kaip jau mineta reklama, dar vienas budas atkreipti demesi i save. Taip kažkada Canibus pasidare sau reklama beefindamas su LL COOL J, arba Sole su Compani Flow pagalba. Kam ši battlu sritis idomi- siulau pažiureti pora puikiu DVD BEEF ir BEEF II puikiai apžvelgianciu visu pagrindiniu tokio pobudžio konfliktu istorija.

 

Rašinio pradžioje minejau Freestyle battlus. Mano manymu, tai viena iš sudetingiausiu battlu rušiu, nes retas MC, koks geras bebutu techniškai ir kokie protingi bebutu jo tekstai, sugeba greitai mastyti ir repuoti apie tai ka mato cia ir dabar arba katik jam pateikta tema nenusišnekedamas ir nesusikirsdamas. Kai kalbama apie freestyle battlus,  iškart prisimenu Supernaturala ir Juice, šie du padare sau varda neturedami ant sažines beveik ne vieno irašyto gabalo. Butent sugebejimas greitai mastyti, sugebejimas valdyti skirtingas repavimo technikas  padare juos vienais geriausiu freestyle mc pasaulyje. Retas besidomintis negirdejo ju kovu irašu.

 

Pastaruoju laiku ir užsini ir pas mus ne vienas renginys neapsieina be kokio nors MC ar Freestyle battlo. Lietuvoje teko pabuvoti keliuose, labai dažnai jie panašus, yra teisejai ( ko gero teise sprest atiduodama teisejams , bijant, kad chebra prabalsuotu už ta kas arciau gyvena arba kas papasakos prikolnesni anekdota 😉 ir yra MC, kaip taisykle, visai eilei ju technikoje dar reiketu tobuleti , bet faktas, kad žmogus išdryso išbandyti savo jegas- vertas ordino, juk jei nemals šudo, sekanciais metais jau gali tapti rimtu pretendentu i sales palaikyma…Pas mus ko gero geriausiai rengti MC battlus sekasi PMP chebrai, ant ju sažines pora respublikiniu mc battlu ir dar toks vienas  smagus internetinis MC battlas, pastarasis ko gero reikalauja iš MC truputi mažiau igudžiu nei tie su maiku saleje, bet tai irgi labai idomus dalykas pritraukiantis daug klausytoju ir sukeliantis šurmuli. Juk niekur ir niekada, ko gero, nebuvo battlo, po kurio visi butu patenkinti sprendimu ;))…Tokia jau specifika… Be minetu PMP, Lietuvoje buvo dar keli panašaus pobudžio renginiai, vienus maciau- kitus ne, bet kaip minejau- sistemos panašios, gal kiek skiriasi taisykles, bet viskas turi savu pliusu ir minusu, svarbiausia nestoveti vietoje.

 

Ko gero jei nevardinti visu ižymiausiu battlu pavadinimu ir vardu-tiek. Naudodamasis proga priminsiu, kad jau ši menesi, rugsejo 24 diena (2005 m.) PMP organizuoja treciaji respublikini MC BATTLE’a. Smulkesne informacija skyrelyje Renginiai.Tikekimes jis  atneš mums ir lietuviškajam hip-hopui nauju vardu, taip kaip tai atsitiko su Demi, Opi, Ganjamanu ir visa eile kitu.

Autorius Miron

Susiję

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Close