NaujienosStraipsniai

Iron Vytas bando pateikti teigiamą HIP-HOP pusę romane “VAGIS MOKYKLOJE” [+knygos ištrauka]

8dd26852-2010-4739-b1eb-0481fcf86ea0Siekdami perteikti teigiamą žinutę nepasitikinčiam savimi, patiriančiam patyčias jaunimui autoriai Ironvytas ir Karolis Petryla nusprendė parašyti romaną „Vagis mokykloje“, kuriame daug vietos skiriama ir Hip-Hop kultūrai (straipsnio pabaigoje pateikiamos kelios iškarpos iš knygos – tekstai apie repo kultūrą ir Freestyle mūšiai).

Idėja parašyti knygą „Vagis mokykloje“ gimė matant žmonių gyvenimo pokyčius Facebook‘e. Autoriai pamatė it dėsnį – tie, kurie patyrė patyčias mokykloje, dabar yra sėkmingi (verslininkai, pilotai, teisininkai, IT ir kitų sričių specialistai), o svarbiausia daug šypsosi, ko nebuvo galima pamatyti mokyklos suole. Nepasitikinčios savimi mokinės, laikiusios save negražiomis, negalėjusios susirasti vaikino, dar universitete pražydo ir dabar yra laimingai vedusios, turi su karjeros perspektyvom darbus ar verslininkės. Šią teigiamą žinutę ir norėjo perduoti Ironvytas su Karoliu Petryla savo psichologiniame romane „Vagis mokykloje“, o tam geriausiai padėjo repas.

Repas įtraukiamas knygoje kaip galimybė šešiolikmečiui mokyklos pastumdėliui Amalui pabėgti nuo vargų mokykloje (per literatūros pamoką jis parašo mokytojai repą vien tam, kad negautų 10 ir nepatirtų patyčių). Kai jo draugas Timas išgirsta Amalo freestyle‘inimą, pasiūlo šiam sudalyvauti organizuojamame Freestyle mūšyje. Bet tai neįmanoma, jis savimi nepasitikintis, jam balsas dreba vien kalbant prieš klasę, o dabar teks lipti ant scenos prieš minią žmonių ir improvizuoti. Kad pagrindinis veikėjas tobulėtų Freestyle srityje knygoje atskleidžiama daug repo mokymosi technikų, pavyzdžiui, žodynų skaitymas, metaforos, savo stiliaus atradimas, analizuojama kaip atsirado NAS, JAY-Z, Method Man, Notorious Big, Big L taktikos ir kt. Freestyle mūšiai tampa galimybe įgauti pasitikėjimo savimi ir tai pateikiama iš teigiamos pusės.

Vyresni skaitytojai, anksčiau nesusidūrę su hip-hop kultūra, pamato ją iš teigiamos pusės – kaip galimybę tobulėti, kūrybiškumo skatinimas bei išsilaisvinimas. Štai kaip atsiliepė apie knygą iš repo pusės 51-erių skaitytoja: „Jei ir nelabai patinka repas, sudomina, verčia pasidomėti daugiau apie prasmę ir panašiai, o ne galvoti, kad tai tik „chuliganams““.

Galima pasidžiaugti, kad tai viena pirmųjų lietuviškų knygų, kurioje tiek dėmesio skiriama Hip-Hop kultūrai.

Ir pirmasis pagrindinio veikėjo Amalo Freestyle mūšis, kuriam jis dar nebuvo pasiruošęs:

„Išgirstu beatʼą. Kojos sulinksta, aš krūpteliu. Neįsiklausau į muziką, tik žemesnis bumpt ir aukštesnis bumpt. Noriu greičiau iš-spjauti iš savo burnos sugalvotą tekstą ir dingti iš čia su visų nušvilpimais. Reikia ištverti penkiasdešimt sekundžių kančios.

Apsimetu, jog nuleidau galvą dėl to, kad įsiklausyčiau į ritmą, tačiau išties mėginu sukontroliuoti savo kvėpavimą, kad jis nesigirdėtų per mikrofoną ir mano balsas neužstrigtų. Prisidedu mikrofoną prie burnos, atsikrenkščiu ir pradedu kuo greičiau išleisti užrašytą tekstą iš savo galvos:

 

Varžove, sveikas, o gal geriau sakysiu „Labas“,

nes tuoj suriesiu tave į Bostono krabą, – jaučiu MC Monstro nepertraukiamą žvilgsnį, o aš į jį nesiruošiu nė karto pažiūrėti.

Matau, jau drebi, vadini save MC, – kažką įterpiau savo, bet tik

pasigailiu. Gaunu kelis palaikomus šūksnius iš minios, bet visa

kita tyla, o nuo to dar labiau norisi bėgti.

Palaiko mane visi, o tu kas esi?

Aš geriausias čia, o tu kaip delčia, – mano tempas greitėja.

Susigūžęs prieš pilnaties didybę,

Tu tik antras po manęs, matai duris, – parodau į duris net nepakėlęs galvos.

Geriau bėk namo, nes mama nuraus ausis

Taip taip, bėk greičiau, jauti, kaip suvarčiau,

Minia žino, kas repuoja kiečiau

Matau, kaip tavo akis trūkčioja,

Lyg į mano fonogramą žiobčioja, – nuryju stipriai seiles viską

dar labiau sujaukdamas.

Gerai, gali kopijuot mane,

Aš numeris vienas, o tu jau nevykėlių laive,

Čempionas prieš tave, paskendai laike?

Mūsų mūšis baigtas, pergalė bus mana…”

Daugiau apie knygą sužinosite nuorodoje http://www.didakta.lt/visuomenei/pazintine-literatura/vagismokykloje-detail

Žymos

Susiję

One Comment

  1. Mane apreiske ateities vizija. Nepatykesit bet pasidalinsiu…

    Ironvytas – Reperis, Verslininkas, Sportininkas, Treneris, Laidu vedejas, Komisiju narys, net rasytojas!
    Ir nepasisekes bandymas politikoje…
    0    0

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Close