Straipsniai

Iš ,,Gatvės" archyvų: ,,Didysis valymas – Vilniaus valdžia tęsia kovą su graffiti" (HipHop.lt 2010)

Vieną penktadienio pavakarę mane, apsnūdusį po neseniai suvalgytų pietų, pažadino netikėtas šio žurnalo redaktoriaus skambutis. – Dariau, sveikas – pasigirdo kitam gale – noriu, kad pagaliau kažką mums parašytum. Ka pasakytum – tęsė nepaliekantis jokių vilčių prabilti mano pašnekovas – apie kovą su graffiti Vilniaus mieste? – Apie ką? – išlemenau… 

Būtent čia ir prasideda šio straipsnio atsiradimo istorija. Būsiu atviras, apie graffiti išmanau nedaug. Dievas pagailėjo talento, o ir besidomint hiphopo kultūra visą laiką daugiau dėmesio skirdavau kitiems nei graffiti dalykams, bet… niekados, tikrai niekados nepraeidavau abejingai pro kiekvieną įdomesnį darbą. Praleisdamas nemažai laiko mieste negalėjau nepastebėti, kad pastaruoju metu ikišioliniame, graffiti darbais (atsiprašau, bet vadinti jų grafitais kaip pataria kalbos specialistai, liežuvis tiesiog neapsiverčia – aut. pastaba) prisotintame sostinės kraštovaizdyje prasidėjo pokyčiai. Iš pradžių nepastebimi, nedideli permainų požymiai netrukus peraugo į  planingą gausėjančių įvykių seką. Prasidėjo didysis graffiti valymas…

 

     I.  

 

Niekam ne paslaptis, jog piktieji dėdės ir tėtos, atstovaujantys taip vadinamai miesto valdžiai, jau nuo seno kreivai žiūrėjo į bet kokias pastangas pagyvinti urbanistinį peizažą gatvės meistrų paveikslais. Ir jei iš pradžių jie lyg pro pirštus stebėjo tų pačių meistrų veiklą bei smagias šėliones, begant laikui jų pozicija gatvės meno atžvilgiu tik sugriežtėjo. Štai tada ir atsirado UAB‘as paprastu, bet tuo pačiu metu skambiu pavadinimu „Saugrafa“, kurio veiklai ir jos atgarsiams skirsime šiandien dėmesį.

 

Užsukus į firmos svetainę Internete išvydau nieko gero nežadančius žodžius „graffiti yra vandalizmas“. – Taip rašantys žmones tikrai nesileis į jokias kalbas su žurnalistu, atstovaujančiu žurnalui, kuris palaiko gatvės meno judėjimą – galvojau. Kokia gi buvo mano nuostaba, kai paskambinus į „Saugrafos“ ofisą kitam laido gale išgirdau malonų vyrišką balsą. Firmos komercijos direktorius Olegas Dmitrijevcevas maloniai sutiko atsakyti į mano pateiktus klausimus.

 

Būkime atviri, prieš šešis metus įkurta bendrovė taip ir galėjo likti eilinė Lietuvos firmele, jei ne pernai rugpjūtį laimėtas konkursas, kurį paskelbė Vilniaus m. savivaldybė. Pagal sudaryta trejiems metams sutartį firma įsipareigojo prižiūrėti ir, esant reikalui, išvalyti nuo „graffiti terlionių“ 152 sostinės gatves, 116 tiltų, paminklų, skulptūrų bei kitų objektų. Kaip teigia p. Dmitrijevcevas, kol kas „tai viena didžiausių Vilniaus miesto istorijoje akcijų, kovojant su graffiti terlionėmis“. Pagal jį, vien per pirminį valymą buvo išvalyta apie 25 tūkst. kv. m sugadintų paviršių, o tolimesnės priežiūros metu dar apie 15 tūkst. kv. m graffiti.

 

Kovoje su gatvės menu yra naudojama speciali įranga bei stiprūs chemikalai. Dažais užpurkštus užrašus valytojai iš pradžių patepa juos jau minėtais chemikalais. Vėliau siena yra nuplaunama vandens srove. Pasak p. Dmitrijevcevo, to nepakanka, nes po pusmečio uždažytoje vietoje pradeda atsilupti dažai, tad šalia valymo būtina atitinkamą dėmesį skirti prežiūrai. Žinoma, visa tai kainuoja ir kainuoja nemažai. Vien šiemet savivaldybė „Saugrafos“ veiklai skyrė 950 tūkst. litų. Suma išties įspūdinga, turint omenyje, kad už šiuos pinigus yra prižiūrimas tik Senamiestis ir dalis Naujamiesčio. ,,O kur dar kiti sostinės rajonai, kur graffiti problema yra dar opesnė“ – neslėpė savo susirūpinimo p. Olegas. Baigiant pokalbį jis prašo būtinai paminėti, kad firma kovoja su graffiti kaip vandalizmu, o ne menu. Ką ir darau.

 

     II.

 

Kaip ir priklauso, skaitytoją gerbiančiam bei rimta žurnalistika užsiimančiam leidiniui, negalėjome nepakalbinti ir antrajai šio straipsnio pusei atstovaujančius žmones – writerius. Smagu, kad į mano pagalbos šauksmą atsiliepė vieni iš geriausių, išėję „į pensiją“ ir vis dar plušantys gatvėje, Marijos žemės pažibos – Paulius iš legendinės PVL komandos,  šmaikštuolis Andreika, atstovaujantis ATAK, santūrus Smart iš klaipėdečių komandos TB2, laužantis visas taisykles Water iš bombardyrų rinktinės KGS bei dar vienas senos kartos atstovas, kuris nenorėjo prisistatyti.

 

Kaip ir rekėjo tikėtis, „Saugrafos“ atėjimas pačių graffiti meistrų, aktyviai paišančių tiek Vilniuje, tiek visoje Lietuvoje bei už jos ribų, tikrai nenustebino. Pasak jų, anksčiau ar vėliau tai vistiek turėjo atsitikti. Visi kaip vienas tvirtina (dėl suprantamų priežasčių išskyrus Waterį iš KGS – aut. pastaba), kad vien graffiti valymas problemos neišspręs, kad būtina pasirūpinti legaliomis sienomis, tuo pačiu suteikiant galimybę reikštis tikram menui, o ne eilinems terlionėms. Suteikime žodį jiems patiems:

 

 Paulius (PVL): „Esu už „Saugrafos“ veiklą, tai labai puiki tarnyba, kuri iš esmės tik padeda grafiteriams. Juk nuvalydami darbą, jie vėl atlaisvina vietą naujam, aišku, ne visada geresniam darbui. Turėkime omenyje, kad jeigu žmogus iš tikrųjų domisi graffiti ir tobulėja, tai kiekvienas naujas jo kūrinys bus tik geresnis (…)“.

 

Nenorintis prisistatyti senos kartos atstovas: „Graffiti situacija Vilniaus mieste nesikeis, jei miesto valdžia nepradės galvoti apie legalias vietas paišymui. Žinoma, daugelis piešiančių ir toliau pieštų nelegaliai, nes graffiti jau iš principo yra nelegalu, tačiau manau, kad nemažai žmonių savo kūrybą perkeltų ant legalių sienų. Miesto valdžia galėtų sutaupyti nemažai lėšų, kurios dabar yra skiriamos graffiti valymui, jas galima būtų panaudoti kitoms reikmėms, o ne maitinti „Saugrafą“. Niekas ir toliau nesikeis, jei bus, kaip yra dabar, „Saugrafa“ darys savo darbą – mes savo (…)“.

 

Andreika (ATAK): „Graffiti valymą pateisinu tik tuo atveju, jei jis padėda atsikratyti mieste piešinių, paliktų  absoliučai tam netinkančose vietose, pvz. ant kultūrinių, istorinių paminklų ar kitokių vertybių. Pačiam nusvyra kanopėles, kai pamatau žmonių su genio vaizduote pėdsakų. Lai burzda ant manęs ką nori tie maištaujantys paaugliai, bet man graffiti darosi jau daugiau menas, nei vandalizmas (…)“.

 

Smart (TB2): „Kadangi atstovauju komandai, kuri pagrinde užsiima legaliais darbais, esu už „Saugrafos“ veiklą. Miesto centrą tikrai gadina negražiai išteplioti pastatai ir labai gerai, kad kažkas nori palaikyti švarą sostinėje
(…)“.

 

Water (KGS): „Nu ką, gerai ta „Saugrafa“ dirba, darbo jiems pakaks. Bet mes dirbame dar geriau. Bombingas, kuriuo  užsiimame, buvo, yra ir bus. Tai mūsų pašaukimas. Tegul, pvz. klaipedėčiai iš TB2 arba kiti užsiima legaliu graffiti, o mes bombinsime. Bombinsime, nes ima pyktis, kai kitą dieną ateini pafotkinti naktį paliktą darbą, o jo jau nėra, arba jį kaip tik valo. Ir tegul „Saugrafos“ vyrukai nenustemba, jei tuoj vietoj įprasto bombingo ras kokiu mazutu privarytą staigmeną. Tada ir pažiūrėsime, kas iš mūsų krūtesnis (…)“.

 

III.

 

Na taip. Kiek žmonių, tiek nuomonių. Panašu į tai, kad situacija, kurią stengemės trumpai šiandien apžvelgti, greitai nesikeis. Vieni ir toliau pieš, kiti – ir toliau valys. Pieš ir valys, valys ir pieš. Užburtas ratas, kurį vargu ar apskritai galima įveikti. Kova, nepriklausomai nuo formos, tęsiasi. Labanakt!

 

2007 rugsėjis

 

Autorius Banana

Susiję

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Close