Įdomu!Straipsniai

James Yancey : Detroito bitų Donas ( HipHop.lt 2006)

Tai buvo šilta rudens diena , tokiu metu laiku tai būna ganėtinai retai Detroite…Atidarė stiklines parduotuvės duris , pasigirdo skambutis ir muzikos garsai , pardavėjai atitraukė savo akis nuo kažkokių popierių ir priėjo prie aukšto tamsiaodžio vyruko , šalia kurio stovėjo , sprendžiant iš visko jo sūnus. Vyras paaiškino, kad norėtu padaryti sūnui dovana ir gal būt pardavėjas galėtu padėti…Pardavėjas priėjo prie vaiko kuris jau pradėjo žiūrėti plokšteles , sudėtas ant stalų ir lentynų.Tai buvo ne pirmas kartas kai jaunas Jemesas apsilanko šioje parduotuvėje , labai dažnai prieš arba po pamoku , arba kartais vietoj jų , jis užsukdavo čia, kad paklausytu ,visus tokius garsius sudėtus į vinilo paviršių…Iš parduotuvės Jamesas išėjo laikydamas savo pirmą , nuosavą viniline 7 ” plokštele “Open SesameKool And The Gang . Vaikas negalėjo žinoti, kad tai bus labai svarbus žingsnis jo gyvenime, jis negalėjo žinoti, kad po kelių metų tai bus jo didelios ir garsios įrašu kolekcijos dalis. Nuo to laiko kas savaite jaunas James Yancey ateidavo į tą parduotuve ir pirkdavo naujas mažas plokšteles , tai tapo savotišku hobiu, turėti viską kas naujo.Vieną dieną jis atnešė namo Jack McDuffo plokštelę , ji tiesiog užhipnotizavo jį savo skambesiu , taip jo gyvenime atsirado Jazzas .Su laiku jis pradėjo pirkti daug Soul muzikos …gyvenimas pradėjo suktis.Muzika buvo visur , mokykloj , per pamaldas bažnyčioj, į kurią tėvai visą laiką imdavo ir savo vaiką, įvairios grupės gatvėse, na ir nepamirštamos muzikos pamokos, mušamieji , violančelė, kurias suorganizavo savo vaikui tėvai , už kurias James iki gyvenimo galo liko dėkingas savo tėvams ir dievui.

Muzikos apsuptį ,Sergio Mendez, Slave , Prince, Chaka Khan, Jack Mc Duff, JB , jaunas James pradėjo naminėm sąlygom daryti muzika pats , tai buvo pirmi , nedrąsūs bandymai, (jis pats bandymų ir klaidų keliu , norėjo). Bet greitai dar su keliais draugais , James , tada jau Jay Dee , subūrė tokia grupę, kaip Slum Village. Laisvu, nuo mokslų ir kūrybos laiku, Jay mėgo prasibėgti per klubus , mėgstamiausias iš kurių buvo Rhythm Kitchen , tai buvo pirmas andegraundinio hip hopo klubas jo gimtame Detroite, vieta kuri sutraukė po savo stogu visą krūvą jaunų talentingų Didžėjų ir MC.Kažkur prie kaimyninio staliuko , galima buvo pamatyt tada dar niekam nežinoma Eminema , dar toliau , sėdi Phat Kat…savi žmonės , kas galėjo žinoti, kad po metų daug kas iš jų taps didelėmis žvaigždėmis.

Viena diena Jay su savo draugais stovėjo gatvėje , aptarinėjo vakar dienos įvykius, prie jo priėjo keistai apsirengęs žmogus , Amp Fiddler, jie pradėjo šnekėti apie muzika , kas ko užsiėmė , Amp papasakojo, kad jis groja klavišiniais , Jay apie savo bandymus daryti muzika ir apie tai, kad jis norėtu sužinoti daugiau , suprasti kaip viskas yra daroma.. Vėliau Amp , parodė Jay , kaip yra daroma muzika , jis leido jam pasinerti į savo didele įrašų kolekcija, supažindino su krūva įdomių žmonių ir muzikos stilių įvairove, išmokino kaip daroma muzika , papasakojo daug gudrybių… Be ankščiau taip mylimų hip hopo klubų , Jay pradėjo lankytis klubuose kuriuose grojo sena gera disco muzika .Vienas iš tokiu įsimintiniausių buvo ShocK Bar , Cikagoi , kurį parodė Jayui , tuometinį Slum Village vadybininką Timothy , tai buvo nestandartinio skambesio , muzika kurios niekada nebūtu galima išgirsti Detroite, bet čia tai buvo normalu.

Amp sugalvojo, kad reikia supažindinti Jay Dee su kitu jaunu idealistu iš jau tada gerai žinomos A Tribe Called Quest, Q-Tipu. Po koncerto jie daug ir ilgai sėdėjo klausydami Jay Dee įrašytu kasečių , Tipui labai patiko tai ką daro Jay. Jis nelabai įvertino Slum Village kūryba , bet muzika buvo nuostabi. Per Tipa J. susipažino su Phycyde , Madskills.ir De La Soul .Būtent Madskills buvo pirmas Jay darbas su grupe turinčia oficialų leidybini kontraktą.Tai buvo 1994metais .

Kad neprarasti jauna talentą Q- Tip pasiūlė jam padirbėti kartu , taip atsirado prodiusinis projektas Ummah . Pasipylė pirmi darbai, pirmi dideli projektai , pirmi remiksai , pirmos sėkmės.Greit apie Jay Dee pradėjo šnekėti kaip apie vieną iš perspektyviausiu jaunu prodiuseriu , retas prodiuseris galėtu pasigirti, kad dirba su Commonu, D’Angelo, Busta Rhymes, ir jau minėtas De La Soul arba Pharcyde, tai didelių albumų ir projektų laikas . Slum Village pasirašo savo pirmą didelį kontraktą ir išleidžia “Fantastic , Vol. 2” , solinis Q-Tipo albumas, naujas Commono skambesys , paskutinis A Tribu albumas..

2001 metais atsiranda antras Jey Dee vardas – J.Dilla…Jau pripažintas jis nori eksperimentuoti, daryti tai su dideliu vardu žmonių albumais , rizikinga, taigi atsirado poreikis pradėti soline karjera , pasirodo pirmas solinis kūrinys “Fuck the Police”, po kurio kontraktas su nedideliu britų laiblu BBE Music ir solinis albumas “Welkome to Detroit” kuris tapo Beat Generation serijos dalimi..Vieno pasirodymo metu jis susipažino su Madlibu .Abu rado daug bendro , nutarė bendradarbiauti , 2002 metais atsirado Jaylib .Bet nereikia manyti, kad nustojo darbai su kitais projektais , na gal tik J. vardas daugiau nepuošė Slum Village albumų , kiekvienam savo kelias. 2003 metais išėjo , jau minėti Jaylib projekto albumas , “Champion Sound”. 2004 metais J. kartu su Madlibu dalyvauja turne. Common vėl pasiūlo bendradarbiavimą įrašant savo nauja albumą “Be” , iš visų pusių pradeda spausti žurnalistai , vieni dovanoja gėles kiti kritikuoja…

Tuo pačiu metu atsirado problemos su sveikata , J.pirmą kartą atsidūrė ligoninėje , diagnozė , inkstų nepakankamumas, dėl pastovios įtampos, blogos ir netaisyklingos mitybos…gydytojai patarė pristabdyti gyvenimo tempą , vis tiek visko šiame gyvenime nepadarysi, kitaip tu gali nesusilaukti kitos dienos. ” Būna dienos kai aš nevalgau visą dieną , nes sėdžiu savo kabinete ir dirbu ” sakė Jay . “Tai mano antras šansas , tai perspėjimas, kad laikas atsibusti , aš be abejonės myliu muzika, bet aš nutariau nestatyti jos pirmoje vietoje , man labai svarbi mano šeima, o tik po to visi kiti dalykai” Bet Jay vis tiek daro tai ką nori . Atsiranda dar daugiau pasiūlymu , idėjų apie instrumetinius albumus , apie hip hopa kuris nereikalauja MC įsikyšimo .2005 spaudos vėl gandai, kad J. ligoninėje , vėl streikuoja sveikata .Bet netgi ligoninėje , jis organizuoja sau mini studija ir kuria toliau , pristatydamas , naujus savo darbus ir netgi išvažiuoti į turą po Europa.

2006 metais spaudoje atsiranda naujų jo darbų anonsai , instrumentinis “Donuts” albumas , kurį ketina išlesti nauji Jay namai Stones Throw Records , .” The Shining” ..per BBE. Fanai laukia su nekantravimu . Tuo pačiu metu J. jau invalido vežimėlyje , koncertai duoda savo rezultatą. Sausio 19d. atsiranda naujienos, kad ligtai J. pateko į ligonine komos būsenoje , po kelių dienų jo vadybininkas praneša, kad ne viskas taip blogai … Stones Throw puslapyje atsiranda prašymai , palaikyti ir melstis už komoj gulinti Jay. Ir štai nelemta Vasario 10d. saituose , dar nedrąsiai , prisiminant tai, kad jau pora kartų J. bandė laidoti pasirodo blogos naujienos, kad J.Dilla mirė …Fanai su nekantravimu laukia šios žinios paneigimo , bet deja tai tiesa…

Įdomu kas būtu jeigu, kažkada prieš daug metų , mažoje parduotuvėje , stovėdamas prie lentynų J. žinotu kas jo laukia , kaip pasisuktu jo gyvenimas, gal būt jis galėtu tapti fantastiniu filmų režisieriumi , kaip nekaip jis taip juos mėgo, netgi lankė įvairius būrelius…, gal būt daužytu būgnus kokioje nors jjazo grupėje arba pardavinėtu padėvėtus automobilius…žiūrėtu kaip auga jo vaikai, lankytu tėvus, skaitytu per pusryčius laikraštį gerdamas kavos puodeli..Kas gali žinoti …

Man labai liūdna…tai skamba banaliai, bet taip yra …Aš sėdžiu ir klausau paskutinį jo darbą , po tos liūdnos žinios jis įgauna visiškai kitokias spalvas, jame girdisi tai ko dar vakar aš nepastebėdavau…..liūdesys…

Ilsėkis ramybėje …

 

 

Autorius Miron

Susiję

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Close