NaujienosStraipsniai

Ką klausytojams siūlo didžiausias albumas Lietuvoje? OMERTA – „ALIBI“ [Omerta; 2015] apžvalga

Omerta, Alibi
Omerta “Alibi” albumo viršelis

„Įdomu, kad savo dydžiu „EP“ toli gražu netelpa į klasikinį mini albumo supratimą: devyni pilni kūriniai, vienas intro ir (tarsi ditirambai grupės muzikos kūrėjams Marko bei Kshysiakui) dar keturi instrumentaliniai kūriniai“, – štai šiuos žodžius aš radau prieš aštuonerius metus mano paties parašytoje recenzijoje apie Omertos EP. Ir panašu, kad po šitiek metų Omerta, o tiksliau Julius, jo siela, jo Dievas nepasikeitė. Kitoks mastas, kitokia energija, tačiau bendro daug.

Taigi, įkvėpkime ir pirmyn.

Jeigu Jūs skaitote hip-hop.lt albumų apžvalgas ir jeigu administratorius sudėjo jas eilės tvarka, tai apie ilgus albumus Jūs mano nuomonę (t.y. tokio albumo pliusus ir minusus) jau žinote. Naujasis Omertos albumas – puiki visa ko iliustracija. Tai, ko gero, vienas iš didžiausių albumų, kurie pastaruoju metu pateko į mano rankas. Nedaug Hip Hop‘o atstovų (ir ne tik) rizikuoja išleisdami albumą tokio dydžio formatu. Tad, visų pirma, ovacijos Juliui už drąsą. Bet kaipgi turinys, kurį slepia, vėlgi, ovacijų vertas albumo viršelis?

Beklausant albumo dalių pertraukėlėmis pasiklausydavau, ką tokio apie savo naująjį „kūdikį“ kalba pats Julius. Labai dažnai teko girdėti tokią frazę: „Norėjau įrodyti kitiems, vėliau įrodyti sau pačiam ko aš vertas ir ką aš galiu“. Išties nenustebau – tai labai įprasta jo stiliui. Omerta nuo pat pradžių turėjo daug ambicijų, taip pat ir tvirtą savo nuomonę visais klausimais. Tai karts nuo karto erzindavo, bet… Kodėl gi ne? Hip Hop‘o perfekcionizmas ir didelės ambicijos niekada nemaišo. Bet į tai žiūrima vienaip, kuomet esi debiutantas, ir visiškai kitaip, kai ant savo pečių neši ilgametės patirties bagažą. Įrodyti sau – viena, įrodyti kitiems – kita. Tačiau kuomet tiek laiko ir energijos skiriama įrodyti būtent kažkam kitam… Kažkuriame etape atsiranda rizika prarasti galimybę mėgautis pačiu procesu. Įrašant „Alibi“, ko gero, neišvengta panašių lingavimų, nes būtent tai ir paaiškintų šiokius tokius minusus. Nors ką aš žinau, galbūt taip yra todėl, kad kai kuriuos gabalus skiria nemaži laiko intervalai… Na gerai. Šia tema galima diskutuoti ilgai, tad gal geriau prie progos su pačiu kaltininku apie tai ir pabendrausiu.

Taigi. Pradėkime nuo muzikinės pusės.

Pakeitęs savo senus beat-maker‘ius Julius atrado Frgments. Kaip supratau, Frgments ir Julius albumo įrašymo metu gan smarkiai vienas kitą inspiravo, tad manau, jog nebūtų didelė klaida teigti, jog Frgments tapo tarsi Omertos dalimi. Be minėtųjų albume dar šmyruoja Raudė, liaudies numylėtinis Ade, taip pat Innomine, Pushaz, Kamska, Boombaptist, FoxasBeats, Rewritable, HDZ ir kiti. Uhh, nemenkas sąrašas, bet ko kito gali tikėtis tokio dydžio albume? Vienam net ir labai patyrusiam beatmaker‘iui būtų nelengva ištempti tokį svorį. Galbūt būtent dėl tokios įvairovės albume jaučiama savita elektrikos aureolė.

Gabalai šokinėja nuo standartinių ir boombapinių iki gan inovacinių-elektroninių. Iš kai kurių albume pasirodžiusiųjų jau žinai, ko tikėtis, o kai kurie – naujiena, kartais net pakankamai maloni, ypač kalbant apie minėto Frgments kūrinius. Kažkaip susidaro įspūdis, jog Hip Hop‘as nėra jo gimtasis daržas. Labai dažnai Frgments kūriniai nukelia į elektronikos pasaulį arba svyruoja ant ribos, už kurios yra visa tai, ką mes vadiname Pop muzika. Net nežinau… Labai sudėtinga susidaryti bendrą įspūdį. Jeigu aš būčiau Juliaus vietoje, galbūt sugrupuočiau albumą kitaip. Į vieną diską sudėčiau tik Omerta su Frgments, netgi pasunkinčiau elektroninę albumo pusę, paversčiau ją agresyvesne. O kitame diske tebūnie lieka visi kiti, na, senesni boom bap eksperimentai, visi artimesni gabalai mūsų Hip Hop‘o standartams. O dabar visi sumaišyti, tad abi albumo dalys skamba kaip viena.

Velniškai sudėtinga klausyti visą šį reikalą… Juolab gerai įsiklausyti. O kai kalba eina apie Omerta, apsieiti be to negalima – jų tekstai yra stipriausia jų pusė.

Tačiau prieš peršokant prie vokalinės albumo pusės – mano aplodismentai Slam Sounds. Pirmą kartą klausydamas susimąsčiau kaip čia Omerta sugebėjo prikalbėti Mamania drauge padaryti šitiek gabalų? Maniau, jog dėl kažkokių techninių panašumų tarp dviejų DJ, bet kai Julius mane apšvietė… Labai teisingas sprendimas iškelti DJ‘ų kaip pilnavertį albumo svečią. Išties puikus darbas! Mūsų terpėje tai daroma labai retai, o dar rečiau apie jų egzistavimą prisimena grupės bei MC… Nors, vėlgi, pasikartosiu – pasirinkimas kažkodėl ne toks jau ir didelis.

Panašu, kad manasis rašinėlis gaunasi visai netrumpas, nors ir bandau neišsiplėsti. Patikėkit manim.

Vokalas. Na, čia vėl gėlynas… Manau dauguma jūsų, kurie turit šį albumą arba bent jau esat jį perklausę, žinot, kad Omertos rinkinyje yra suburta nemenka dalis Lietuvos Hip Hop‘o liaudies (ir ne tik). Be tokių žinomų vardų kaip Pushaz, Kastetas, Big T, Yga, Svaras ir Morda MC čia galima atrasti ir naujesniosios kartos atstovų – Ra, Beeta, Alhi ir kitus. Taigi, net jeigu jums ir nepatinka kaip repuoja Julius, čia yra daugybė kitų, kiekvieno skoniui. O jei prisimenant drauge su Juliumi dainuojančias merginas… Ratas tik dar labiau plečiasi net už Hip Hop‘o stiliaus ribų. Bet svečias svečiais, o kaipgi pats kaltininkas?.. Na, visų pirma, Julius yra Julius. Jį atpažinti gana nesudėtinga – techniškas, lengvai suprantamas, turi savitą balso tembrą. Dažnai atrodo, kad nuo 2007-ųjų EP jis beveik nepasikeitė, bet tuomet pradeda groji naujas gabalas, kuriame Julius bando išplėsti savo repavimo techniką, pakeisti manierą… Taip elgtis, matyt, priverčia ir muzikos kūrėjų įvairovė bei skirtingos gabalų nuotaikos.

Tačiau pagrindinis Juliaus pliusas net ne šis, o pats faktas, jog, nežiūrint į apimtis, Julius sugebėjo parašyti daugybę įdomių ir protingų tekstų. Sekantis žingsnis, ko gero, būtų knygos išleidimas, nes daugybė jo eilučių tiesiog įsirėžia į smegenis, jas norisi cituoti ir jomis norisi dalintis. Nors, aišku, gabaluose yra vietų, kuriose tekstai susilieja, kartais pradeda atrodyti, jog kalbama tas pats per tą patį… Tačiau galiausiai išlieka tikrai geras įspūdis.

Manau jau pats laikas susumuoti viską, ką aš čia prirašiau.

Taip, albumas pavyko didelis – daugybė gabalų, svečių, muzikos kūrėjų, istorijų, minčių, net intro ir interliudai gabalų dydžio, o kur dar trečias diskas, pridėtas prie jau ir taip dvigubo albumo, su visa eile (ne)girdėtų instrumentalų… Tai – savita duoklė su Omerta dirbusiems muzikos kūrėjams, manau, jog pradedantys MC taip pat turėtų įvertinti šią dovaną. Kaip viename pokalbyje sakė Julius, „tokio albumo Lietuvoje dar nebuvo“. Ir jis buvo teisus – dydžio atžvilgiu tikrai ne.

Pateikimo atžvilgiu, vėlgi, padirbėjo Omerta galingai. Galbūt iki kitų koncepto nepritempė, bet ir nemanau, kad toks buvo tikslas. Man atrodo, kad pagrindinis akcentas čia buvo kokybė ir lyrinė pusė. Ir tai, panašu, jog pavyko. Tai, be abejonės, labai dažnai yra skonio reikalas ir tikrai atsiras žmonių, kurie pakabins šį albumą ant sienos ir anam melsis, bus ir tokių, kurie paklausys vieną kartą ir nuo to laiko šis rinks dulkes ant lentynos. Neabejotinai bus ir tų, kurie negailės nei pelnytos, nei piktumo, kvailumo ir pavydo lydimos kritikos. O pavydėti tikrai yra ko. Kas iš MC nenorėtų pasigirti tokiu albumu…

Vis dėlto nemanau, jog išleisti tokį didžiulį albumą buvo teisingas sprendimas. Manau, jog stipresnis efektas būtų likęs paleidus, na, trečdalį albume esančių gabalų, o likusius paleisti kaip nors kitaip, kitokiu konceptu. Labai jau smegenys užverda nuo tokio informacijos kiekio. Reikia daugybės laiko, kad galėtum viską deramai išklausyti.

Ką besakysi, Omerta parodė ko yra vertas ir ką sugeba. Jeigu tik kryptis bus teisinga, man asmeniškai įdomu, kas laukia toliau. Kartelė iškelta labai aukštai, taip aukštai, kad bus sudėtinga padaryti dar geriau ir stipriau…

Skanaus. Patarčiau nevalgyti visko iš karto. Geriau palaipsniui – taip bus lengviau suvirškinti, o ir skonis išlieka ilgiau.

Ačiū, Omerta.

 

Žymos

Susiję

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Close