Įdomu!NaujienosStraipsniai

Kaip varžosi "grafitiorai"? Graffiti sketch battles Lietuvoje (Idiot Mag)


M.SHè ITALY
Kaip gimė idėja

Užsienio šalyse vyksta nemažai graffiti konkursų. Žinomi jau legendiniais tapę Write4Gold ar Meetings of Styles, deja, šiuo metu Lietuvą jie aplenkia.

Lietuvoje labai retai būna ir vietinių festivalių ar čempionatų, nebent tai – įmonių rinkodaros projektai, skirti patraukti jaunimo dėmesį. Juose negali dalyvauti visi norintys, ypač sunku prasimušti jauniems piešėjams, kadangi dėl riboto finansavimo atrenka kelis „gražiausius“ piešinius remdamiesi organizatorių nuomone; visi supranta – tai labai subjektyvi atranka. O ką daryti, jei savo piešinyje dalyvis nenori vaizduoti plačioms masėms priimtino grožio: drugelių, rožinių vienaragių ir t. t.? Tokiam dalyviui šansų sudalyvauti renginyje lieka labai mažai.

Todėl mes sukūrėme šį konkursą kaip priešpriešą visiems renginiams, kuriuose atrankas vykdo apie graffiti ar kitokį gatvės meną nieko nenusimanantys žmonės!

AMC, Colombia
AMC, Colombia

Virtualios graffiti eskizų kovos

Konkursas startavo Facebook erdvėje 2011 m. lapkričio mėnesį. Šiame konkurse periodiškai pateikiama vis nauja tema: Zombie, Flash, St. Valentines day, Riot ir t. t. Dalyviai per tam tikrą laiką (dvi ar tris savaites) turi nupiešti eskizą, atitinkantį temą. Jokių griežtų atrankos kriterijų nėra, priimami visi eskizai, nes konkurso teisėjai – patys dalyviai ar puslapio lankytojai.

Konkursas unikalus tuo, kad jame gali dalyvauti absoliučiai visi norintys, nepriklausomai nuo šalies kurioje gyvena, amžiaus ar piešimo įgūdžių. Todėl pradedantieji turi galimybę susirungti su pažengusiais piešėjai, kas retai pasitaiko kituose konkursuose. Taip pat grafititistai gali išgirsti pamokymų, pastabų ar tiesiog pasisemti idėjų. Kadangi tema visiems vienoda, įdomų stebėti kaip kiekvienas savaip ją interpretuoja. Konkursas tarptautinis, smagu susirungti su žmonėmis iš Vokietijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Rumunijos ar Tailando.

Nugalėtojais išrenkami surinkę daugiausia Like paspaudimų. Čia nugalėtojų nerenka nei organizatoriai, nei snobai meno kritikai, nei koks įmonės bosas.

Spausdami Like prie patikusio darbo, viską nusprendžią patys dalyviai: kas vertas pirmos, antros ar trečios vietos.

Pasibaigus kovoms yra viešinami visų norinčiųjų eskizai laisva tema, vėlgi, nesvarbu kokie tavo įgūdžiai.

By Insane from Ontario, Canada
By Insane from Ontario, Canada

Ateities planai

Nors dalyviai varžosi be jokių prizų, norėtųsi, kad jų pastangos būtų įvertintos. Mes galvojome apie tai, tačiau tai sudėtinga: konkurse dalyvauja žmonės iš viso pasaulio.

Planuojame šį konkursą, ar bent jau kažkurį jo etapą, perkelti ant sienų arba padaryti atvirą čempionatą, kuriame galėtų varžytis visi, atėję į renginį. Kol kas puslapio populiarumas sparčiai auga, todėl viskas tegul lieka Facebook erdvėje.

David-Heilbronn-Germany.....don´t be a Idiot!
David-Heilbronn-Germany…..don´t be a Idiot!

Labai noriu pieŠti graffiti. Radau gerą sieną. Bet nEŽinau, ką piešti. Ką daryti?

Jei visiškai nežinai, ką piešti, bet turi didelį norą, nesiparink, truputį palalauk – gal dar ne laikas. Pamažu ateis tiek idėjų, kad neturėsi dažų ir laiko joms visoms įgyvendinti. Jei jau visai negali ištverti ko nors nenupiešęs, tiesiog papurškinėk dažų ant sienos, išbandyk skirtingus dažus, įvairius purkštukus. Kad pavyktų nupiešti ką nors rimtesnio, reikia nemažai praktikos ir įgūdžių.

Gibbo. Australia.
Gibbo. Australia.

Turiu eskizą. Labai noriu piešti graffiti ant
Sienos. Bet bijau. Ką daryti?

Niekada nereikia bijoti, profesionalumas ateina su praktika!!! Kad nebūtų gėda dėl piešinio (jei nepavyks nupiešti to, ką sumanei), reikia pasirinkti nuošalesnę vietą.

Trex, Lithuania
Trex, Lithuania

 Kokią spalvą labiausiai mėgsta Lietuviai piešėjai?

JUODĄ! Juoda spalva yra numeris vienas. Juodą spalvą naudoja beveik visose piešiniuose. Jei turi juodą flakonėli, gali nesukti galvos, kokią kitą spalvą prie jos priderinti – tiks visos spalvos.

 

ReLeeC
ReLeeC

Ar būna graffiti, į kuriuos žiūrėdami jaustumėte gėdą?

Būna, dėl to kenčia visi piešėjai, kai įgija šiek tiek įgūdžių. Todėl ir reikėtų pirmiems piešiniams pasirinkti nuošalesnę vietą. Pavyzdžiui, pieši ekstremaliai naktį ir tamsoje nepastebi, kad kažko nepabaigei piešti. Ateini pasižiūrėti dieną ir matai, kad piešinys pabaigtas spalvinti, supainiojai spalvas ir pan., o ištaisyti jau negali.

Merks USA
Merks USA

Kokia graffiti perspektyva mūsų kultūroje?

Artima perspektyva pesimistinė: ir toliau nebus jokių graffiti festivalių, toliau viešojoje erdvėje graffiti vadins „terlione“, šiam menui priskirs bet ką, kas nupurkšta aerozoliniais dažais.

Norisi tikėti, kad žmonės supras, leis piešėjams Lietuvoje parodyti graffiti ne tik kaip „naktinį“ vandalizmą, bet ir kaip dešimtmečiais pasaulyje gyvuojantį meną, kad graffiti bus galima pamatyti ant namų ir biurų sienų, ant automobilių, ar galerijose nupurkštus ant drobės. Reikia tikėti, kad žmonės supras, jog miestą labiau teršia neskoninga reklama negu margi graffiti piešiniai. Tai pritraukia turistus, o ne juos atbaido.

Kaser, Germany
Kaser, Germany

Kur verta nukeliauti, kad pamatytumėme, kaip atrodo geras graffiti?

Lietuvoje tokių vietų, deja, nelabai yra, nebent Vilniaus krantinėje, šalia irklavimo bazės, kur yra piešimo vieta. Atrastume tokių erdvių Kaune ir Klaipėdoje.

Bet to nepalyginsi su Australijos Melburno centre (Hosier Lane, Melbourne) esančiu kvartalu, kuriame išpiešta

“Skečų” kovas rasite –>  https://www.facebook.com/graffitisketchbattles

Interviu autoriai Idiot Mag (pirmąjį numerį rasite spustelėję ČIA)

Taip pat  visiems besidomintiems graffiti rekomenduojame paskaityti –> https://hip-hop.lt/graffiti-interviu-zed-mastantis-ir-laisvas-graffiti/ ir https://hip-hop.lt/interviu-su-eku-nuo-tu-laiku-kai-graffiti-lietuvoje-dar-praktiskai-neegzistavo-idiot-mag/

Žymos

Susiję

2 komentavo

  1. Sveiki! Ieškome, kas norėtų papiešti ir pagražinti mūsų apgyvendinimo įstaigos vidaus sienas 🙂 Dažais bus pasirūpinta. Jeigu susidomėjote – susisiekite prašau tel. 861184808 arba el.paštu info@hotelsimple.lt
    0    0

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Close