InterviuNaujienos

Karoona: Laikinas svečias (Yomango interviu)

Mato Astrausko foto. Karu
Mato Astrausko foto. Karu

Lietuviško hip-hop‘o subkultūra žavi, nes ji neturi sienų. Repo atlikėjai jų nestato, nebent griauna. Šį kartą pažvelkime į juos ne kaip į reperius, o kaip į mūsų pasaulį įdėmiai stebinčius žmones ir turinčius kažką svarbaus pasakyti likusiems. Interviu iš YMNG pirmojo numerio rubrikos „Betono džiunglės be karalių“ – kurioje trys šių laikų poetai: Karoona (Klaipėda), Micro One (Panevėžys) ir Svaras (Vilnius). Prieš jūsų akis Karoonos interviu.

– Karūna, žodį „dievas“ rašai iš mažosios ar didžiosios raidės? Jei jį sutiktum, ką jam pasakytum?
– Tikrai ne iš didžiosios. Jei jį sutikčiau, papasakočiau kokių klaidų įvėlė savo sukurtoje sistemoje. Nors jeigu nuoširdžiai, tai jis turėtų mūsų visų atsiprašyti už šitą nežinomybę. Beje, komplimentas kūrėjui už įspūdingą gamtą.

https://www.youtube.com/watch?v=njvN2CpC7vs

– Kas valdo Lietuvą?
– Kas ją valdo, aš tikrai nepasakysiu, nes nežinau, bet susidariau įspūdį per visus Žemėje praleistus metus, kad šita planeta valdoma išprotėjusių, beširdžių žmonių, kurie organizuoja karus ir pan. Mes tuo nesidomime, nematome, nenorime suprasti. Labai norėčiau tikėti, kad meluoju.

– Gimstame savo krašte, kur visiems kartu būtų tikrai gera gyventi, bet atsiranda toks reiškinys kaip emigracija ir sumaišo kortas. Kas dėl to kaltas ir kaip tai sustabdyti?
– Nemanau, kad reikėtų kažką kaltinti, nors kartais kitaip neišeina. Nuo to niekas nepasikeis. Pakeliauti, pamatyti, pajausti kitą kultūrą, jos žmones, yra geras dalykas. Kas buvo išvažiavęs, žino kokie jausmai užpuola vidų grįžtant namo. Sustabdyti emigracijos nepavyks, nes toks globalizacijos tikslas – vienas pasaulis, viena valdžia, vienas veidas.

– Kalbant su tavimi, galima pajusti, kad esi nusistatęs prieš sistemą, tačiau ir nusivylęs metodais kažką pakeisti. Ar tiesa?
– Sistema tikrai nėra tobula mums. Nebent tiems, kurie ją sukūrė. Juk Žemės resursai priklauso visiems, taip? Tačiau juos valdo privatūs asmenys. Aišku, kažkas štampuoja ir popierėlius, dėl kurių mes taip kovojame vienas su kitu. Džiaugiuosi, kad čia esu laikinas svečias, nes didžiausia kančia būtų pasilikti šitoje aplinkoje amžinai. Norėčiau palinkėti visiems stiprybės.

2_illustration_sol_karoona

– Vis dažniau galima nugirsti ar pastebėti, jog žmonės gyvena tik patys sau ir vis daugiau susvetimėja vieni kitiems. Tai tapo augančiu reiškiniu, bet vis tiek yra žmonių, kovojančių už žmogiškumą, nors jie ir supranta, jog savo amžiuje pokyčių neišvys. Negi jie yra naivuoliai altruistai?
– Kiekvienas pasaulį mato savo akimis, remiasi savo patirtimi. Mano patirty buvo ir yra daug. Mačiau visas gyvenimo puses ir jos mane suformavo kaip žmogų. Būnu ir piktas ir linksmas, ir geras ir blogas. Tiesiog suprantu elementariausius dalykus, kad vogti, žudyti, žaginti, apgaudinėti žmones yra blogai. Kai kurie, kaip matome to nesupranta, praranda gyvenimo kontrolę, pasiduoda pagundoms. Neteisiu žmonių, tiesiog matau kaip yra, o yra taip, kad daugelis vartoja įvairius vaistus, raminamuosius ir ne tik – tai irgi įtakoja mūsų visų kasdienį bendravimą, tik mes apie tai nesusimąstome. Bėgame, skubame, siekiame karjerų, naujesnio automobilio, didesnio televizoriaus, naujų batų. Taip mes suvokiame laimę: daiktais, komfortu, sočia vakariene, linksmu gimtadieniu, įspūdžiais. Ar įmanoma šitame jovale visą laiką šypsotis? Vargu.

– Kodėl žmonės kovoja vienas prieš kitą? Kam ta kova?
– Na čia jau kovojančių reiktų klausti. Mano baltą vėliavą ir ateiviai mato.

Augustes Smailytes foto. Karu
Augustes Smailytes foto. Karu

– Ką manai apie pinigus?
– Pati piniginė sistema iš esmės nėra bloga. Sakyčiau, netgi sveikintina kaip mainų programa, tik jos skaitliukai jau išbalansuoti. Jei net norvegai skoloje Pasaulio bankui – tai viską pasako. Patys pinigai nėra blogis, tai tik priemonė. Vėlgi, jeigu tu štampuoji pinigus, tai ar tau sunku būtų prištampuoti jų pora sunkvežimių ir nuvežti tiems, kuriems jie reikalingiausi?

Maximų statoma vis daugiau, taip pat daug kišama pinigų ir į jų renovavimą, bet atlyginimai praktiškai stovi vietoje. Ar žmonės akli ir lyg apduję to nepastebi ar jiems gerai ir taip?
– Kokia perkamiausia prekė penktadienį Maximoje? Alkoholis. Sako, skausmą gydo, kažkokia viltis atsiranda. Manau, kad mes tiesiog bijom, esam įbauginti kažką daugiau pasakyti, nes matom kaip baigiasi tiems, kurie šneka ir taip yra ne tik Lietuvoje. Žmonės buriasi, mitinguoja, bet kitą dieną žingsniuoja į darbą. Mes gyvename mieste, o jo balkonuose bulvės neauga ir vištos kiaušinių nededa. Kiek tu paprotestuosi? Kas po to? Surištos rankos – miesto privilegija.

– Tiesa – išgalvotas ar tikras dalykas? Gali ji egzistuoti ar ne?
– Aišku, kad ji yra, tik kartais atrodo, jog jos niekada nebuvo.

– Sakoma, kad šiais laikais moterys vyriškėja, o vyrai moteriškėja. O ką manai tu?
– Negalima taip sakyti apie visus vyrus ar moteris. Yra skirtingų žmonių su skirtingomis smegenimis ir genais, o tai taikyti visiems būtų tiesiog neprotinga.

Matas Astrauskas foto. Karu
Matas Astrauskas foto. Karu

– Trys didžiausios žmogaus blogos ir geros savybės.
– Yra daug gerų ir blogų savybių. Nėra nei didelių, nei mažų. Mes visi klystame, krentame ir stojamės. Svarbu suprasti.

– Tiki, kad žmogus išsivystė iš beždžionės?
– Netikiu, nes kitu atveju nebūtų likę beždžionių. O jei ir tikėti, tai gal vėliau žmogus pavirs į lėktuvą?

– Ar įmanoma pasaulyje taika?
– Apie tai ir pašnekėsime su dievuliu, jei toks yra ir aš jį kada nors sutiksiu.

– Rimtai vertini teoriją, jog viskas sukasi ratu?
– Nevertinu tokių dalykų, nes neįsivaizduoju kaip čia yra – ar ratu, ar trikampiu, ar spirale. Į svarbiausius klausimus atsakymų negavau, bet tikiu, kad kažkas juos žino. Juk kol vienas gėrė midų, kitas žvaigždes suskaičiavo ir davė joms pavadinimus.

– Reperiai – šių laikų poetai? Stereotipiškai mąstantys to nepasakytų.
– Reperiai, poetai yra tik apibrėžimai ir nieko jie nepasako. Mes – žmonės kaip ir visi, tik mus kelias atvedė prie lapo ir savo minčių dalinimosi su kitais. Kūryba – vienintelė laisvė, kurią gali patirti būdamas čia. O aplinkiniai ne tik dėl repo susikūrė savo stereotipus, kurie yra tokie, kokie yra… Nesistengiu niekam nieko įrodinėti, tiesiog darau tai, kas man labiausiai patinka.

– Ką tau reiškia MOG?
– Man tai reiškia tris raides ir žmones, kuriuos aš pažinau gyvendamas Mogiliovo rajone. Tai prisiminimai ir dabartis, pokyčiai ir nesikeičiantys įpročiai. Tai dalis manęs, nes tai mano gimti namai ir išmindžiotos gatvės, nulakstytos krepšinio aikštelės, nubombarduotos namų sienos.

Augustes Smailytes foto. Karu
Augustes Smailytes foto. Karu

– Kokią vietą tavo gyvenime užima draugai?
– Neturiu geriausių ar blogiausių draugų. Yra artimi, su kuriais dalinuosi savo vidumi. Kas mane pažįsta, žino koks aš esu. Gyvenimas išmokė neprisirišti, nes vieną dieną draugas gali pasirodyti ne tokiu jau ir draugu.

– Priešui reikia atleisti ar keršyti?
– Nesu dar niekam atkeršijęs. Nors kartais ir labai norėčiau, bet tuomet sustoju – ar nusileisti į apačią, ar išlikti ramiu vidumi? Renkuosi ramų miegą ir švarią sąžinę.

Interviu autorius Yomango komanda –  www.yomango.lt . Žurnale rasite dar daugiau įdomių žmonių ir tekstų

Žymos

Susiję

One Comment

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Close