Įdomu!NaujienosStraipsniai

Kas būtų jei akla valdžia uždraustų alų festivaliuose? 6 Galimi scenarijai

Ar girdėjote pagrįstas kalbas, kad gali būti, jog valdžiai siekiant sumažinti alkoholio vartojimą bus pasielgta taip kvailai, kad dar ir retas girtas taip sugebėtų? Visi blaiviai mąstantys supranta, kad reikia mažinti alkoholio vartojimą Lietuvoje ir tai yra problema. Tačiau pasiūlytos priemonės gali vesti ne prie „mažinti“, o prie žodžio „drausti“, dar konkrečiau „visiškai uždrausti alkoholį koncertų ir festivalių metu“.

Festivaliai yra praktiškai vienintelė vieta, kur vasarą galima išgirsti daugelį grupių (net nesvarbu tai hiphopas ar kitas ne vestuvinių muzikantų stilius). Todėl natūralu, kad atsiradęs toks ribojimas, reikštų liūdnas dienas muzikos mylėtojams, tarp kurių esame ir mes. Ta proga ir kad būtų aiškiau, pateikiame kelis galimus scenarijus, kas gi nutiktų jei LIETUVOS FESTIVALIUOSE UŽDRAUSTŲ ALKOHOLĮ:

1         Uždraudimo scenarijus. Jei festivaliuose negalima būtų parduoti alkoholio – galbūt jį galima būtų neštis ar vartoti prieš festivalį be apribojimų? Tiems, kas nežino – festivaliuose būna prekiaujama tik lengvaisiais gėrimais ir apsauga griežtai tikrina, kad nebūtų įsinešama jokio kito alkoholio. Festivalyje pilstomo alaus bokalas jau dabar kainuoja, kaip geram bare ir yra bent 4 kartus brangesnis nei parduotuvėje. Todėl šio sprendimo pasekmės Lietuvoje būtų baisios. Lietuvoje gėrimo kultūros tikrai galima rasti ne kiekvienoje galvoje. Pigus, nevaržomas, neribotas ir juolab stiprus alkoholis feste reikštų tai, kad daug daugiau publikos apsivėmę po ilgo „preparčio“ gulėtų palapinėse dar iki 1 koncerto.

2         Uždraudimo scenarijus. Dėl prekybos metu negautų pajamų + sumažėjusio žmonių kiekio renginiuose, festivalio organizatorai tikriausiai turėtų:

A)     Atsisakyti pačio festivalio organizavimo
B)     Atsisakyti minties kviesti pasaulinio garso atlikėjus
C)     Atsisakyti minties, kad į festivalį dar galima surinkti daug žmonių. Dėl sumažėjųsių pajamų ir žmonių skaičiaus tektų kokių 50% pakelti bilietų kainas. Tai reiškia, kad uždraudus prekybą, festivalių kainos būtų įkandamos dar mažiau žmonių. Jau ir dabar iš taip nepigių jaunimo festivalių, turėtume situaciją, kad vasaros festivalis taptų išskirtine tik gerus darbus (arba tėvus) turinčių žmonių pramoga.

3         Uždraudimo scenarijus. Festivaliai būtų perkelti už poros kilometrų nuo Lietuvos sienos. Lietuviško alkoholio suvartojimas statistikoje tikrai sumažėtų… Latvija su Lenkija yra per arti, o ir kelionėms jokių suvaržymų nėra. Taigi nėra ir kliūčių, kad taip nenutiktų. Jau dabar didžiuosiuose kaimynų festivaliuose Lietuviškai kalbėdamas visada rasi draugą netoliese. Kitas žingsnis, kad susitiksime pas kaimynus vykstančiuose Lietuviškuose festivaliuose.

4         Uždraudimo scenarijus. Logiškas draudimas dažniausiai reikalauja iškart už jo sekančios alternatyvos. Valdžia su draudimu jos 100% nepasiūlys, tačiau narkotikų pardavėjai leidimo prekybai neprašys.

5         Realiausias scenarijus. Visiškai pašalinus alkoholį iš festivalių įvyktų  1 + 2 + 3 + 4 scenarijų mixas ir dar daugiau kitų neigiamų pasekmių. Pats draudimas yra nukreiptas ne ten kur reikia, o kartu per lengvai apeinamas, kad bent iš dalies pasiektų tikslą, o ne tik pridarytų žalos.

6         Geras scenarijus visiškai uždraudus alkoholį festivaliuose. Nelabai sugalvojom. Tiesa objektyviai žiūrint yra įmanoma padaryti blaivų festivalį. Galimi variantai, kad kiekvienam mieste atsiras po Karbauskį ir bus „Naisių vasara“. Dar galima, o gal netgi reikia pakartoti pasisekusį „Laisvės Pikniką“, kur žmonės iš idėjos padarė didelį darbą. Tik kiek tos idėjos užtektų, netgi tiems patiems atlikėjams, jei jiems kituose festivaliuose nebūtų mokami honorarai, o ir čia dar reiktų neatlygintinai palaikyti, kad ir gerą idėją? Tokiu formatu galima suorganizuot kelis festivalius – jie gali būti puikūs ir yra plati auditorija, kuriems jie labai reikalingi. Tačiau dažną vasaros savaitgalį vyksta 2-3 skirtingi ir dažnai gerokai didesni kiti festivaliai vienu metu. Tik blaivūs (be galimybės pačiam žmogui rinktis) festivaliai kažkodėl te sudaro gal iki 10% visų festivalių. Be pasirinkimo laisvės festivalių skaičius yra per mažas, tačiau vietoje sprendimo, kad remti tokias iniciatyvas, kad jie augtų, taptų labiau kokybiški ir t.t… Gali būti priimtas sprendimas sunaikinti dabar esančius kitus  apie 90% festivalių, kuriuose būdamas tu gali laisvai rinktis nusipirkti alaus ar ne. 

Taigi uždraudus alkoholį sumažėtų Lietuvoje vykstančių festivalių, sumažėtų įdomių pasirodymų, sumažėtų prieinamos gyvos muzikos ir pramogų… tačiau akivaizdu, kad niekaip nesumažėtų alkoholio. Tik padaugėtų narkotikų ir kelionių į kaimyninių šalių festivalius… tačiau nepadaugėtų vartojimo kultūros. Todėl galiausiai reiktų kovoti tik su dar daugiau nepageidaujamų pasekmių.

Sprendimas pakenktų festivalių organizatoriams, muzikantams, klausytojams ir pačiai valstybei… tai yra sprendimo pasekmės pakenktų absoliučiai visiems. Paslaugų teikėjai, paslaugų gavėjai ir valstybė nukenčia. Tačiau kam (apart kaimyninių valstybių) tai padėtų ir kaip toks įstatymas išvis gali būti rimtai svarstomas mums lieka didelis klaustukas?..

Taigi arba tokį įstatymą pasiūlę ir palaikantys žmonės nori piktybiškai pakenkti, arba jų pačių blaiviu protu ir sugebėjimu orientuotis esamoje situacijoje mes turime pagrindo suabejoti. Toks sprendimas būtų toks pat kvailas, kaip ir priimti įstatymą, kad kiekvienas atvykęs į festivalį privalo vartoti alkoholį. Atėjai – išgerk 0,5 nes kitaip neįleisim… Tai gal vis dėl to palikime žmonėms galimybę rinktis patiems, nori jie brangaus bokalo alaus koncerto metu ar ne?

Ir pabaigai iš šios situacijos kylantis dar vienas klausimas. Yra du žmonės. Pirmasis per metus nuvažiuoja į 1-2 festivalius, už kiekvieno jų bilietą susimoka po 50 eurų ir ten klausydamas mėgstamų grupių per dieną išgeria porą bokalų alaus ir džiaugiasi gyvenimu bei vasara. Antrasis mėlynanosis, kuris kiekvieną rytą pradeda su pigiausiu vynu, o po pietų jau ir degtine. Kuris yra visuomenės bėda, ir kurio iš jų draudimas nepalies?

Festivalių organizatorių nuomonę apie šią kvailą situaciją galite skaityti čia –>  http://www.15min.lt/kultura/naujiena/muzika/alkoholio-prekybos-ribojimai-supurtezeme-po-festivaliu-organizatoriu-kojomis-gal-uzdrauskime-ir-muzika-284-783588

Žymos

Susiję

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Close