AtlikėjaiStraipsniai

Kshysiakas: „RIAP IZ KUL“ (HipHop.lt 2008)

Tie, kas nuodugniai skaito mūsų žurnalą, turėtų prisiminti praeitame numeryje Mirono išdalintus pliusus ir minusus muzikai. Na, tiksliau „Omertos“ mini albumą „EP“ apžvalgą. Cituoju jo žodžius apie muzikinę šio darbelio pusę: „Bet juk ne veltui, pradėjus kalbą apie geriausius Lietuvos „beatmaker‘ius“, minimas Kshysiako ir Markos „duetas“. Dar Mironas kalbėjo apie tai, kaip puikiai pastarieji „jaučia ir supranta tą kūrimo formulę, kurios pagrindas yra hiphopas“. Kiek pamenu, užsiminė ir apie kaimynų lenkų įtaką jų kuriamai muzikai… Man kilo klausimas: kas šie žmonės? Hm… Markai neabejotinai ateis eilė, o šįkart susirasiu tą kitą istorijos herojų. Išsiknisau Kshysiako numerį ir paskambinau. Pastarasis mielai sutiko duoti interviu mūsų žurnalui. 

Apsidžiaugiau, paplojau katutėm, tada pakračiau savo fonoteką, susiradau krūvą albumų ir sėdau galvoti klausimų. Bet viena, kai rašai apie kokį nors atlikėją: gali nieko nežinoti, bet „medžiagos“ apie jį, jo gyvenimą, požiūrį, vidinį pasaulį – ką tik nori, randi tekstuose, balse jauti emociją… Visai kas kita, kai stengiesi negirdėti atlikėjų. Taigi klausiau dainų, kurioms muziką kūrė vienas žinomiausių (nepabijokime ir žodžio „geriausių“) Lietuvos „beatmaker‘ių“ – Kshysiakas, ir bandžiau nutildyti balsus, nes visa man reikalinga informacija slypėjo už jų… O gal taip net gražiau?

 

„Nemėgstu afišuotis…“ – apie save pasakojo Kshysiakas. Net nelabai norėjo atsakinėti į asmeniškesnius klausimus. Paprašytas prisistatyti tiems, kurie išvis nežino šito vardo (na, ne visai – tikrasis vardas yra Kšyštofas), Kshysiakas tepasakė: „Esu „beatmaker‘is“ ir studentas. Kuriu „beat‘us“ ir studijuoju…“ „Na, gerai, studijuoja beveik visi, o štai toks užsiėmimas nėra labai įprastas… Kodėl?“ – susidomėjau gavusi atsakymą. Kshysiakas pasakė tiesiog negalįs be to gyventi. Nepaneigdamas fakto, kad tai yra būdas užsidirbti pinigų, patvirtindamas, kad taip išreiškia save, jis visgi linkęs manyti, kad „…greičiausiai tai liga…“ Sunkia jos forma Kshysiakas „serga“ jau aštuonerius metus, ir džiugu buvo išgirsti, kad nesiruošia pasveikti.

 

Nemenkas įdirbis duoda savo, ir panašu į tai, kad šį žmogų galime drąsiai vadinti profesionalu: „Seniau tekdavo kartu su kai kuriais MC sėdėti prie instrumentalo kūrimo, dabar dažniausiai užtenka mano pasiūlomų kūrinių. Kartais, vos pradėjęs kurti, jau žinau, kam parodysiu ir kur tai bus panauduota. Aišku, pasitaiko ir tokių MC, kuriems tiesiog sunku įtikti, tokiais atvejais bandome kažką derinti kartu, dalintis mintimis, ieškoti kompromiso“. Pokalbio metu ne kartą įsitikinau, kad jis nespjauna ir į tuos, kurie galbūt, jo nuomone, ne tokie talentingi ar dar per jauni – Kshysiakas kuria beveik visiems, kuriems patinka: „Ką aš žinau, gal tie žmonės po trijų metų bus kažin kas, ir galėsiu didžiuotis, kad jie kažkada „varė“ ant mano „beat‘ų“. Tiesa, pašnekovas prasitaria, kad kartais jį erzina kai kurių žmonių prašymai padaryti kažką panašaus į Preemo, Alchemistą arba Timberlandą. Kshysiakas įsitikinęs, kad labai svarbu „išlikti savimi, šlifuoti savo stilių, turėti savo braižą“.

 

Iš kur jis semiasi įkvėpimo – nė pats nežino. Anot Kshysiako, jis ateina tiesiog savaime. Bet egzistuoja vienas svarbus ribų neturintis faktorius: yra noras tobulėti. Kai kurie kūriniai, atvirauja, turi įveikti laiko išbandymą: „Yra tokių „beat‘ų“, kurie tiesiog guli pas mane kompiuteryje mėnesius, kol nusprendžiu, kad juos galima kam nors parodyti. Yra ir tokių, kuriuos, niekam neparodęs, po kurio laiko tiesiog ištrinu, nes man pačiam jie pradeda nepatikti“. Tikriausiai ne vien dėl talento ir minėto savito braižo, bet ir dėl tokio atsakingo požiūrio į mylimą darbą su šiuo žmogumi noriai dirba vietiniai ir kaimyninių šalių atlikėjai. Jis nė neįstengia išvardinti jų visų – jų būtų apie keturiasdešimt. Tame sąraše „hiphopo pranašu“ krikštijamas Messiah, „Montana Montekristo“, „Newyanay“, „Da Manifest“, „Kitokie Mc“, „Konektaz“… Gal reikėjo tiesiog klausti, kam jis dar nekūrė?

 

Na, kad ir kaip ten būtų, po šitos tirados atlikėjų, man teliko pasiteirauti, su kuo dirbti jam patiko labiausiai: „Su visais labai patiko, bet, aišku, maloniausia buvo dalyvauti lenkiško hiphopo veterano „F.U.“ albume. Jis yra grupuotės „ZIP Sklad“ narys, o aš esu jų gerbėjas jau nuo 1999-ųjų metų ir, be abejo, jų kūryba turėjo įtakos manajai“. (Ak, tiesa, straipsnio pradžioje Mirono pastebėjimą parašiau, o dabar pati vos nepamiršau: pastarieji yra Kshysiako tėvynainiai, taigi nuostabos šitai nekelia.) O jei galėtų pasirinkti, labai norėtų padirbėti su Nas‘u arba su prancūzų hiphopo „dėduku“ Kool Shenu, mat jų technika ir muzikinis skonis jam labiausiai patinka. Šypteli: „Manau, surastume bendrą kalbą…“
Iš „beatmaking‘o“ pusės autoritetus galėtų vardinti be pabaigos: „Žiauriai patinka tai, ką reprezentuoja europietiški „beatmaker‘iai“, ypač tie, kurių su niekuo kitu nesumaišysi: Noon ir Whitehouse‘ai iš Lenkijos, Madism & Sec-undo, Dj Kheops, 20Syl, FazTeknik iš Prancūzijos, Nicolay iš Olandijos, Dj Wich iš Čekijos… Na, o „štatovskų“ išvis milijonai…“ Paklausiau ir apie vietinius „beatmaker‘ius“, prieš tai netaktiškai leptelėdama savo nuomonę, kad štai, kas netingi, tas Lietuvoje dabar repuoja, o šios muzikos kūrėjų čia nėra daug. Jis su manimi sutiko: „Tiesa, kad vertų dėmesio „beatmaker‘ių“ Lietuvoje nėra labai daug… Tačiau malonu, kad vis atsiranda naujų, kurie turi tikrai didelį potencialą. Manau, dar praeis kokie du ar trys metai, ir situacija apskritai pagerės. O paminėti verta senus vilkus: Donciavą, Vaiperį, mano „korišą“ Marką, dar patinka kai kurie Funkodeliko, Phoenixo bei Maxi J‘aus darbai. Serumas yra puikus kūrėjas, manau, kad galėtų padaryti neblogą karjerą užsieny… Visi jie dažnai priverčia mane labiau pasitempti“. Šypteli.

 

foto

 

Na, o kad jau mes apie Lietuvą, tai paprašiau įvertinti ir dabartinę hiphopo situaciją mūsų šalyje. Sveikas, kritiškas požiūris man labai patiko: „Manau, kad viskas eina į gerą, hiphopas po truputį prasimušinėja į radiją, televiziją, spaudą, leidžiami albumai… Tik atsirado per daug visai nereikalingų veikėjų, kuriems geriau būtų eiti bandyti laimės ne hiphopo muzikoje, o burtis į kokius nors „boys band‘us“…

 

Pasiteiravau ir apie techninius dalykus, t. y. apie tai, kaip jis tuos stebuklus kuria. Sužinojau, kad naudoja įvairias programas, priklausomai nuo to, ką nori išgauti: „Manau, kad nesvarbu, kokią programą ar kokį „aparatą“ naudoji, svarbiausia yra tai, ką tu moki su juo nuveikti. Man kol kas užtenka kompiuterio su prie jo prijungtų „Technics SL-1210 MK2“. Buvo smalsu ir tai, ar valdo kokį instrumentą: „Deja, ne, nors turiu neblogą klausą ir galimybių (tėvas puikiai groja klavišiniais ir styginiais instrumentais). Bet manau, kad hiphopas tuo ir yra žavus, kad galimybės jį kurti yra tikrai neribotos“. „Beat‘as“, pasakojo Kshysiakas, gali gimti per labai įvairų laiko tarpą, net per valandą, nors kartais procesas užsitęsia iki poros dienų. Galiausiai pridūrė, kad svarbiausia turėti idėją, noro ir kantrybės. Nei vieno, nei antro, nei trečio nestokoja. Ką jis mano esant svarbiausiomis gero kūrinio sudedamosiomis dalimis, kaip išgauti tobulą skambesį? Jam atrodo, kad viskas yra svarbu: „beat‘as“, bosas, parinkti „sample‘ai“, melodiškumas, kad viskas būtų harmoninga. Bet svarbiausia kūrinio dalis – būgnai. Patikino, kad pagal juos net galima atskirti, kas kūrė muziką. O pats Kshysiakas linkęs intrumentalų neperkrauti nereikalingais garsais ir efektais, sako: „Nereikia persistengti“. Viskas saikinga ir subtilu.

 

Dažnai susimąstau, ar visa muzika jau sukurta… To paklausiau ir Kshysiako – juk jis ją kuria, gal man atsakys… Klausimas nelengvas: „Sunku pasakyti… Tikriausiai taip, tik dabar tas laikas, kai atsiranda vis daugiau įvairių muzikos žanrų atšakų: niu džiazas, niu soulas ir dar visokie ten… Nesigilinu į tai, nes manau, kad iki kokių 1999-ųjų buvo išrasta viskas, kas geriausia. Eksperimentai irgi yra gerai, bet tai ne mano sritis“. Beje, be hiphopo muzikos, kuriai jo širdyje palikta daugiausiai vietos, Kshysiakui dar patinka… viskas, kas su šia muzika yra kaip nors susiję! Ieškant „sample‘ų“, jam tenka perklausyti ir tonas senų funk‘o, džiazo, klasikos, electro plokštelių… Apskritai jį visur supa muzika: namuose, mašinoje, jos klausosi kur nors eidamas, miegodamas – nakčiai visuomet palieka įjungtą grotuvą… „Ar tai nedaro įtakos tavo kūrybai? Tai, kad tiek daug jos klausaisi?“ – paklausiau. Neslėpdamas atsakė: „Noriu aš to ar ne, vis tiek viskas, ko aš klausau, vėliau atsispindi mano darbuose…“ Bet argi tai ne žavu?

 

Dar ką nors apie jį? Hm… Į savo asmeninį gyvenimą jis mūsų neįsileido. Neįveikiau jo, nieko TOKIO man nepavyko išpešti! Mergaitiškas klausimas, bet buvo įdomu, ar turi Kshysiakas draugę – neišdavė, velnias. Ką veikia laisvalaikiu – irgi nežinau! Bet va, kai „Skype“ norėjau kažką pasitikslinti, teparašė: „Būk gera, palauk, „Olympiacos“ – „Žalgiris“, trečias kėlinys, dabar negaliu…“ Įtariu, kad neabejingas krepšiniui.
Ar atsakiau į sau įžangoje užduotą klausimą, kas yra šis žmogus? Na, esu šimtu procentų tikra, kad kalbinau žmogų, visapusiškai atsidavusį hiphopo muzikai. Nebijau suklysti ir teigdama, kad jis kuria širdies instrumentalus. Baltai pavydžiu – jau daug pasiekęs, darantis tai, ką myli ir supranta. Kuriantis tikrąja šio žodžio prasme. Koks? Tikrai, kad neištroškęs garbės, kiek vengiantis viešumos, santūrus, gal net per kuklus, nes tikrai talentingas. O kai užklausiau nuvalkioto gyvenimo motto, tai „prasimušė“ ir humoro jausmas: „Riap iz kul…“ – parašė.

 

Jums, mieli skaitytojai, prašė perduoti, kad pirktumėte gerus (pabrėžė) lietuviškus hiphopo albumus ir prenumeruotumėte mūsų žurnalą. Kas ten žino, gal netolimoje ateityje galėsite ir tai padaryti… O aš, savo ruožtu, norėčiau jums atskleisti tokią paslaptį: kitais metais (o jie ne už kalnų) mes sulauksime pirmojo Lietuvoje prodiusinio albumo!!! O šito įvykio kaltininkas ir yra Kshysiakas kartu su kolega Marka… Daug skirtingų MC su jų kurtais šviežutėliais „beat‘ais“ ir keletas intrumentalų. Kaip gera pranešti tokias naujienas!

Autorius DUB DUB Magazine

Susiję

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Close