Straipsniai

Lietuvos hiphopo muzikos apdovanojimai 2006

Sunku surasti tarp hip-hopo kultūrai atstovaujančių žmonių tuos, kurie nėra girdėję apie pernai vasario mėnesį įvykusius Lietuvos hip-hopo apdovanojimus. Su džiugesiu pranešame, kad tokie apdovanojimai įvyks ir šiais metais. Priešingai negu praeitais metais tai jau bus Lietuvos hip-hopo muzikos apdovanojimai. Šiais metais renginys įvyks 2007 metų vasario 9 dieną (penktadienį) naktiniame klube „Galaxy“.

Norėtusi pradėti nuo praeitų metų apdovanojimų. Sukėlusiam daug emocijų renginiui labiau negu jokiam kitam renginiui tiko žurnalistinis štampas „prieštaringai vertinamas ir skandalingai pagarsėjęs“, tačiau galutinis rezultatas išėjo puikus ir renginys buvo gerai vertinamas tiek žiūrovų, tiek ekspertų. 2006 metais apdovanojimai buvo pirmieji, todėl daugiau orientuoti ne į 2005 metų rezultatus, jų tikslas buvo įvertinti jau esamų grupių ir atlikėjų bei kitų hip-hopo veikėjų pasiekimus, paskatinti jaunus, parodyti visai Lietuvai, kad čia hip-hopas taip pat egzistuoja ir yra vertas dėmesio.

Kaip apskritai atsirado idėja surengti apdovanojimus? „Pati idėja sukosi ne vieno veikėjo galvoje, bet dėl įvairių priežasčių nebuvo įgyvendinta. Aš taip pat seniai mąsčiau apie tai, tačiau bijojau rizikuoti. Sužinojęs, kad I.A.L. įkūrėjas Nasty Shit planuoja rengti hip-hopo apdovanojimus, pasiūliau jam sujungti jėgas. Toliau sekė komandos formavimas, organizaciniai rūpesčiai, ginčai forumuose, rėmėjų paieškos ir panašiai“, – apie pačią pradžią pasakoja vienas iš pagrindinių šiųmetinių apdovanojimų organizatorius Pushaz, visiems žinomos Lietuvos hip-hopo grupės „G&G Sindikatas“ narys.

2006 m. renginys įvyko „Connect“ klube, jame apsilankė bemaž 900 žmonių, būtų ir daugiau, bet tiesiog netilpo. Išskirtinio dėmesio renginys sulaukė ir tarp interneto lankytojų – už nominantus balsavo beveik pusantro tūkstančio internautų. Per ceremoniją apdovanojimų laurus skynė „G&G Sindikato“ atstovai – jie išsinešė net 5 statulėles. Koncerte pasirodė stipriausios Lietuvos hip-hopo komandos.

Kuo skirsis šių metų renginys nuo praėjusių? Pushaz su užsidegimu pasakoja apie naujas apdovanojimų idėjas: „Pirmiausiai, šiais metais renginys turės didesnes idėjines, finansines ir kūrybines investicijas. Šių metų apdovanojimų kūrybinis motyvas – ringas, simbolizuojantis ne tik draugišką konkurenciją, bet ir pagarbą vienų kitiems. Žiūrovų laukia daug naujovių, pavyzdžiui specialus scenos apipavidalinimas, netrūks visų su ringų susijusių atributų, nominacijas įteikti pakviesti žymūs Lietuvos sporto atstovai. Koncerto metu pasirodys Lietuvos atlikėjai, tokie kaip S.F.E.R.A., „Da Manifest“, Moo, Ewex, Sauleny, „G&G Sindikatas“, breiko šokėjai „Invisible Soul“ ir „G-Sisters“, Lietuvos hip-hopo didžėjai Mamania ir Mixas su savo šou programa bei kiti žinomi didžėjai“.

Lietuvos hip-hopo profesoriumi tituluojamas Mironas, taip pat vienas iš organizatorių papildo, kad, šiais metais buvo nuspręsta padaryti šventę ne tik publikai, bet ir patiems nominantams, todėl dalyvauti programoje buvo pakviesti svečiai iš kaimyninių šalių. „Koncerte dalyvaus tokie žinomi atlikėjai kaip Gustavo iš Latvijos, kuris laikomas Latvijos hip-hopo pionieriumi, savo arsenale turintis ne vieną plačiai išgarsėjusį albumą. Taip pat scenoje matysime vienus iš seniausių ir stipriausių Estijos hip-hopo grupių „A-RUHM“, kurie pasirodys kartu su geriausiu Estijos didžėjumi Critical. Suomijai atstovaus geriausias Suomijos beatboxo (vokalinės perkusijos) meistrų Felix, kuriam talkins vienas geriausių Suomijos didžėjų Hank Hollyday“. Organizatoriai mano, kad tokia užsienio svečių sudėtis galėtų būti būsimų Baltijos šalių hip-hopo apdovanojimų kertinis akmuo. Koncertinė programa atrodo labai stipri, tad jeigu kažkam patys apdovanojimai nėra labai aktualūs, koncertas tikrai nenuvils.

Kokie buvo 2006 metai Lietuvos hip-hopui? Akylai stebintys Lietuvos hip-hopo sceną Mironas ir Alina pažymėjo, kad šiais metais mūsų grupės ir atlikėjai pagaliau pradėjo „gimdyti“ albumus, jų praeitais metais palyginti su ankstesniais buvo išties gausu, kartu su instrumentaliniais net virš dešimt. Atsirado daug naujų perspektyvių vardų, iš kurių ateityje reikia tikėtis vertų dėmesio darbų. Džiugina ir padidėjęs masmedijos – žurnalų, TV ir radijo laidų dėmesys hip-hopui. Šiais metais taip pat buvo nemažai gerų koncertų ir tęstinių renginių, taigi, hip-hopo publika turėjo ką veikti. Hip-hopo atlikėjų dainos vis dažniau patenka į radijo topus. Taip pat didelis įvykis mūsų klausytojams ir žiūrovams buvo mūsų atlikėjų vaizdo klipų pasirodymas per MTV. Jeigu ankstesniais metais Lietuvoje hip-hopas buvo grynai undergroundinis reiškinys, tai 2006 metais stebime kai kurių jo elementų išėjimą į platesnius komercinius vandenys, tai rodo, kad mūsų muzikantai pasiekia labai gerą lygį, kad hip-hopas tampa vis labiau pripažįstama ir vertinama Lietuvos urbanistinės kultūros dalis.

Kokios šiais metais planuojamos nominacijos? Viena iš vertintojų komisijos narių ir nominacijų sudarytojų Alina, portalo hh-nation.net žurnalistė papasakojo, kad šiųmetinių apdovanojimų nominacijų sąrašas kiek skirsis nuo pernykščio. Pakeitimai buvo padaryti atsižvelgus į 2006 metų realijas. Štai toks atrodo nominacijų sąrašas.

1. Metų renginys

2. Metų albumas

3. Metų daina

4. Metų muzikos kūrėjas

5. Metų DJ’us

6. Metų grupė

7. Metų atlikėjas

8. Metų vokalistė

9. Metų beatboxer’is

10. Metų debiutas

Šiemet nebus nominacijos „Geriausias rusiškas garsas Lietuvoje“, bet bus nauja nominacija „Metų debiutas“. Kiekvienoje nominacijoje kaip ir pernai nutarta palikti po penkis pretendentus į metų apdovanojimus, nors kai kuriose nominacijose buvo žymiai daugiau vertų. „Čia kaip sporte – sportininkų gerų daug, prizinių vietų mažai, reikia išrinkti, kad ir kaip sudėtinga“, – atviravo organizatoriai. Mironas priduria: „Neabejoju, kad šiemet, kaip ir pernai, nominantų sąrašas ir jų nuopelnai sukels daug diskusijų. Mums ir patiems ne visada pavyksta prieiti bendros nuomonės apie vieną arba kitą įtrauktą į nominaciją vardą. Bet tai yra gerai, nes kiek žmonių, tiek ir nuomonių, o prie kritikos esame pripratę“.

Kokiais kriterijais remiantis buvo sudarytas nominantų sąrašas, ar buvo sunkumų jį sudarant? Mironas ir Alina sakė, kad nominantai buvo renkami atsižvelgiant į tai, ką, kiek ir kaip jie nuveikė 2006 metais, pavyzdžiui, išleido albumą, turėjo intensyvią koncertinę veiklą, kiek patobulėjo ir kūrybiškai išaugo, įvertinus kitokius jų pasiekimus, kaip kad laimėjimai konkursuose, kitokia veikla hip-hope. Pavyzdžiui, didžėjų veikla bus vertinama pagal jų grojimo dažnumą su hip-hopu susijusiuose renginiuose ir vakarėliuose bei jų populiarumą, nes techninę jų grojimo pusę vertinti iš tikrųjų nėra visiškai jų kompetencija, tam reikalingos didžėjų varžybos. Be to, kai kuriose nominacijose, kaip ir apskritai kai kuriose hip-hopo šakose, praeiti metai buvo ganėtinai ramūs, todėl buvo gana sudėtinga surinkti net 5 pretendentus, pavyzdžiui, taip atsitiko metų vokalistės nominacijoje. Kokios to priežastys, komentuoja Mironas: „Šiuo metu turime labai mažai talkinančių reperiams dainininkių, o repuojančios merginos pas mus apskritai didelė retenybė. Norėtųsi iš merginų daugiau aktyvumo, reta kuri iš jų, net ir būdama talentinga, išeina už įdainavimo priedainiuose ribų“. Alina pažymi dar vieną sunkumą vertinant 2006 metų darbus, kuris, anot jos, susijęs su naujai atsiradusią tendencija – anksčiau kažką sukūrę, įrašę atlikėjai viską ar bent dalį „išmesdavo“ į internetą, o dabar to nėra, viskas laikoma prie savęs, lieka siauram rate. Tik atsiradusi grupė jau planuoja leisti albumą ir bijo kažką parodyti publikai, tačiau dažnai pamiršta, kad toks būdas nėra pati geriausia reklama – atlikėjas turi būti matomas ir girdimas net tada, kai pasinėręs į kūrybinį darbą, kitaip jo būsimas albumas gali pasirodyti klausytojams net neįdomus arba anksčiau laiko pasenęs.

Pagal ką ir kaip jie bus vertinami nominantai, ar publikos balsai turės kokios nors įtakos renkant nugalėtojus? „Kas dėl vertinimo, mes nutarėm pritaikyti 50×50 sistemą, tai yra laimėjimą nominacijoje 50 proc. lemia komisijos balsai, kiti 50 proc. – balsavusių internetu balsai. Manome, kad tokia sistema bus objektyviausia ir skaidriausia. Beje, balsuoti iš vieno kompiuterio galima bus tik kartą, ypač turint mintį, kad nemažai jaunimo moka apeiti visas apsaugos sistemas“, – sakė Mironas.

Kas stovi už tų 50 proc. komisijos balsų? Pasak Alinos, organizatoriams buvo sunki užduotis sudaryti žiuri. Komisija bus kiek platesnė negu praeitais metais, jos sudėtis taip pat daug spalvingesnė. „Galbūt kol kas mes neminėsim konkrečių vardų, kad išvengtume galimo spaudimo iš šalies bei išankstinių išvadų. Tačiau norėtume pridurti, kad jeigu kas nors baiminasi, kad vienoje ar kitoje nominacijoje bus balsuojama „už savus“, patikiname, kad to tikrai bus išvengta. Komisijos nariai, kaip nors susiję su nominantais arba nominuoti patys neturės teisės balsuoti už save arba už susijusius su jais projektais. Komisijos nariai balsuos atskirai vieni nuo kitų ir slaptai, jie savo balsus paskirstys dar prieš sužinodami interneto balsavimo rezultatus. Be to, 50 proc. interneto balsų įskaitymas taip pat yra vienas iš saugiklių“, – sakė Alina.

Greitu metu turės atsirasti specialus balsavimui skirtas puslapis internete, kuriame galima bus rasti ne tik balsavimo „lapą“, bet ir papildomos informacijos apie nominantus, išgirsti jų kūrinių ištraukas. Organizatoriai ir nominantai labai tikisi jūsų dėmesio šiame renginyje ir aktyvaus balsavimo. Renginys yra daromas ne mums, ne dėl mūsų, o dėl visų, kas stovi po hip-hopo vėliava arba jam neabejingas.

Susiję

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Domina?

Close
Close