Straipsniai

LOOP TROOP ROCKERS:Kaip viskas prasidėjo…

Gegužės mėnesį Vilniaus ir netik Vilniaus hip-hop bendruomenę turėtų sudrebinti kultinis švedų grupės LoopTroop koncertas. Drąsiai sakau, kad įvykis tai ne eilinis ir dėkoti už tai turėtume PMP Rockers chebrai, kurie užsikrovė sau ant pečių šio toli gražu nepaprasto ir nepigaus renginio organizavimą. Ta proga , be ypatingų reveransų nutariau pristatyti jums šią grupę, nors neabejoju, kad ne vienas jūsų puikiai žino šios grupės istoriją.Juk jau ne kartą ir ne vienas lietuviškas interneto portalas narstė šios grupės kaulus.Ka gi- pirmyn!

Taip jau nutiko, kad seniau man dažnai tekdavo svečiuotis Švedijoje ir nors tada maniau, kad kažką išmanau švediškame hip-hope pačią grupę LoopTroop prieš kelis metus pirmakart išgirdau Vilniuje, pokalbio su Dj Trick metu, kai pastarasis kaip tik buvo gryžęs iš mokslų Danijoje ir atsivežė su savimi keletą šio projekto vinilų ir krūva įspūdžių iš jų koncertų. Pasak jo- tai vienas iš skandinaviško hip-hopo fenomenų. Nuo tada atsirado susidomėjimas, pirmi įrašai, pirmas Loop Troop albumas, kadangi tais laikais jau egzistavo Gatvės Lyga ir vyko pirmi Gatvės Lygos tūsai “Amerikos “kabake, neplanuodami pradėjome daryt jiems promo…Vėliau vieno iš pokalbių metu mane pasiekė žinios, kad LoopTroopai, pasirodo, turėjo “grajų” Vilniuje, trys MC ant scenos, DJ, vyrukas su aerozoliu rankoje ir būrelis skandinavų kultūros mėgėjų, tik deja, hip-hop bendrija apie tai beveik nieko nežinojo arba neatkreipė dėmesio… Taigi taip prasidėjo pergalingasis Loop Troop kelias Lietuvoje…

O tikroji jų pradžia atrodė taip: nedideliame Švedijos miestelyje Vastere Promoe klausydavosi reggae ir begiodavo nuo policijos nešinas pilna kupine aerozolinių dažų. Apie 91-muosius jis pradėjo rašyti savo pirmuosius rhyme’us. Embee tais laikai kuo pigiau išsiderėjęs, įsigijo padėvėtus patefonus, kad nebereikėtų gadinti tėvo plokštelių grotuvo. Cosm.i.c. arba tiesiog Cosmic’as kaip ir Promoe matė save kaip MC, ypač kai galvoje sukosi tiek neišsakytų minčių.Visi jie lankė vieną mokyklą. Ir 1992 metais gimsta tai apie ką kalbame šitame straipsnyje. Prasideda pirmosios įrašų sesijos.Tuo metu buvo manoma, kad švedų kalba nedėkinga hip-hopui, , jie kūrė angliškai, laimei anglų kalba Švedijoje nuo mažens yra antroji. Promoe tai komentuoja taip – ” Anglų todėl, nes norėjome prasimušti, mūsų manymu nuomone švedų kalba buvo nelabai palanki repavimui. Dabar aš manau, kad taip buvo tik pradžioje, ateitį ketiname daryti gabalus ir gimtąją kalba, taip kaip Ken arba Petter. Tie patys vokiečiai pradėjo angliškai, kai subrendo-dominuoti pradėjo gimtoji kalba”. 1993-čiais už savus pinigus jie išleidžia pirmąją kasetę, mini albumą pavadinę tiesiog “Superstars”, toks kuklus pavadinimas, labai gerai atspindėjęs paauglių svajones. Po “Superstars ” išleidimo Embee metams išvažiuoja į Ameriką. Gryžęs parsiveža patirtį ir gilesnį hip-hopo supratimą,radęs naujus draugus ir parsibogines krūvą naujų vinilų. Chebra puola įrašinėti naują albumą.Tuo metų prisijungia dar vienas mc vardu Supreme, toks pat jaunas,talentingas ir ambicingas jaunuolis. Promoe pasiūlo jam sudalyvauti keliuose gabaluose kaip svečiui, taip jo vokalas patenka į antrą LoopTroop produktą “Treesicksteez”. Išleistas jis buvo 1995-tais metais. Prasideda naujas etapas ir pasirodymų kokybė, nors koncertavę ir ankščiau, dabar jie vis labiau patinka publikai.

1995-tais metais Embee išleidžia savo mix kasetę “The way beyond mixtape 1″, o po metų išeina bendras grupės darbas, ši kartą Supreme jame jau pilnateisis narys.Vadinosi albumas ” From the Waxcabinet”, ko gero, tai buvo pirmasis jų darbas labiausiai primenantis albumą, iki to tai buvo daugiau singlai su vienu kitu bonusu. Netrukus pasitaiko galimybė išleisti savo vinilą, suprantant kiek tai svarbu, jie nepraleido tokios galimybės.Taip 1997 metais buvo išleistas “Unsigned hype”- vėlgi EP, pusiau albumas pusiau singlas. 1998-tais seka” From beyond K-Line”. Tais pačiais metais vinilo pavidalu buvo perleistas ir “From the wax cabinet “, limituotas spalvotas vinilas, dabar esantis tikru skanėstu fanų gretose.
Prasideda nauja koncertų banga, tik šįkart jie tampa didesni ir garsesni vardais- Roskildės festivalis, Helsinki, Hamburgas, Oslo, Copenhaga ir krūva kitų miestų bei festivalių. Daug patirties ir pažinčių prideda bendri koncertai su tokiom grupėm kaip Company Flow, Pharoahe Monche, Artifacts, High & Mighty, Mas Influence, Genius, Xzibit, Non Phixion ir Arsonists, su pastaraisiais, beje, užsimezga stiprūs draugiški santykiai.

1998-tais metais Embee pakartoja savo pirmą mix kasetę “The way beyond mixtape”, idėjęs daugiau patirties ir įgytų techninių sugebėjimų. Tais pačiais metais pasirodo “Head or Tails EP”, tai tik keturi kūriniai, bet jau visiškai kitas lygis…

1999 metai:”Scholook from bitth”- mini EP ir “Punx not dead”- mini albumas, kuriame be naujų, patalpinta ir keletas nepublikuotų kūrinių. Maždaug tuo pačiu metu atsiranda galimybė materializuoti vieną seną svajonę- įkurti nuosavą leiblą. Taip 2000- taisiais oficialiai atsirado David vs. Goliath, su kuria LoopTroop tapo pirma švedų hip-hop grupe, visiškai nepriklausanti nuo kitų leidybinių ir reklaminių firmų. Tais pačiais 2000-taisiais jie išleidzia tokį minį albumą “Sedlighestotelns EP Ring Snuten”, jei neklystu, į albumą buvo įtraukti keturi kūriniai švedų kalba. Sedlighestoteln projekto albumas, buvo D vs.G bendras projektas su kita, dabar jau kultine švedų leidybine firma Ju Ju Records.

Tais pačiais metais išeina ir dvejus metus rašytas pilnas grupės albumas ” A Modern Day city Symphony”. Prie šio albumo kūrimo labai stipriai prisidėjo vienas ryškiausių Danijos hip-hop žvaigždžių, DMC čempionas, radio laidų vedėjas ir t.t.- DJ Noise, kurio dėka albumas pasipuošė aukštos kokybės Dj partijomis…ir ne tik. Albume net trijuose kūriniuose senas draugelis, vienas iš jau minėtų Arsonists narių- Freestyle. Puikus savitas MC. Beto dar pora švediškų MC, tada dar visiškai nežinomas Timbuktų, su kuriuo chebra susipažino dėka Ju Ju Records ir Kekke Kulcha. Albumo išleidimui Looptroopams buvo reikalinga platinimo kompanija, kuri galetų pasirūpinti tuo, ko jie negalėjo patys su savo D vs.G. Po ilgų paieškų pasirašoma sutartis su Burning Hearts Records. Burning Hearts buvo žinoma pagrinde dėka savo punk albumų, hip-hopo grupė jiems buvo kažkas naujo. Galbūt jie rizikavo, tačiau viską atpirko “laisvė” nuo leidybininkų pageidavimų ir korekcijų kurie vadovavosi savąja pankų ideologija. Ir rizika pasiteisino, albumas buvo labai gerai priimtas tiek kritikų ir eilinių klausytojų, be to tai buvo pirmasis solidus švediško hip-hopo importas užsienin. Pirmas singlas reklamuojantis buvo “Ambush in the night”- puikus graffiti himnas, kurios šešelį galima rasti beveik visose albumo kūriniuose. Savotiška socialinio ir politinio protesto forma. Pasirodžius albumui, šiuo švedišku fenomenu ypač susidomi spauda.Hip Hop Conection ( UK ), Backspin ( Vokietija ), Revolver ( Australija ) ir visa krūva kitu masinės žiniasklaidos frontų pradeda pažindinti pasaulį su šia grupe. Be abejo ir krūva koncertų.Būtent “ant šitos bangos” grupė buvo užklydusi į mūsų šalį pirmą kartą. Taigi ” A Modern Day city Symphony” albumas tapo urbanistine klasika.Klasika tapusi istorijos dalimi.

Kol kritikai dainavo ditirambus, publika šėlo koncertuose. Tuo tarpu grupės nariai mąstė apie senų svajonių- solinių albumų įgyvendinimą. Taip 2001 metais Promoe išleidžia “Government Music”. “Paskutiniu metu aš praktiškai neklausau hip-hopo, jame nėra nieko naujo ir įdomaus, tik labai retais atvejais. Aš niekada neperku hip-hop albumų, kam to reikia… Aš perklausau ir viskas. O kas liečia singlinius vinilus, tai asmeniškai man butu gaila už vieną gabalą mokėti tokias babkes…absurdas…”-tai kalbėjo Promoe. Sprendžiant iš spaudos pranešimų jis pasinešes ant reggae ir Jamaicos ritmai visiškai užvaldė jo širdį.Pasklido gandai, kad naujasis jo darbas bus nutolęs nuo hip-hopo. Fanai su nerimu laukia jo pasirodymo. Tačiau visi nuogastavimai buvo bergždi, albumas tęsė geriausias LoopTroop tradicijas, tiesiog jame buvo daugiau “spalvų”, visa tai kas dabartiniame hip-hope laikoma normaliu reiškiniu. Albumas buvo priimtas negailin pagyrų tiek iš kritikų, tiek iš klausytojų stovyklų. Dėka to, kad be D vs G albumo platinimu dar užsiiminejo Groove Attack ir Playground Music , albumas pasiekė tokias vietoves, kuriose apie švedų hip-hopą iki tol niekas nebuvo net girdėjęs.

Maždaug tuo pačiu metu kiti du grupes nariai- Cosmic ir Embie išleidžia kitą projektą pavadintą Casual Brothers. Kadangi šitas darbas neturėjo tokios plačios distribucijos, jis savotiškai liko užrakintas gimtos Švedijos ribose…

Laikotarpis nuo 2000-tųjų metų vėlgi didelių turų ir koncertų metas. Prancūzija, Šveicarija, Anglija, Ispanija, Kanada, Rusija, Japonija, Australija, Pietų Afrika, Islandija… Vien Vokietijoje 2003-čiųjų pabaigoje įvyko 120 pasirodymų. Taipogi tai buvo bendrų kūrinių laikotarpis – Timbuktu, Ward 21, Ghost, Bushman, Anthony B., Breakmecanix, Chilly, Perry Roman, John John ir kiti muzikantai įrašinėjo bendrus gabalus su LoopTroopais. Tais laikas jie pradėjo šturmuoti televiziją savaisias video klipais. Atsiranda gabalų gimtąja švedų kalba, kai kurie jų itin politizuoti, todėl daugelis radio stočių net nedrįsdavo jų transliuoti.

Promoe daug keliauja.Jis netgi praktiškai viena koja gyveno Ispanijoje, kita- Uppsala ( miestas Švedijoje ) , keliavo po Jamaiką, Cubą, Maroką. Šio laikotarpio atspindys- antrasis jo albumas ” Long Distance Runner”, prikimštas įvairių šalių antspaudais ir taip patinkančios jam Jamaikos dvelksmu…Beje kai kurie kūriniai netgi įrašinėjami buvo Jamaikoje.Šiaip jo muzikoje padaugėjo politikos, karingų šūkių, nepriklausomybės bei žmonių teisių tematikos.

2002 metais, spalio 28-tą pasaulį išvydo antrasis pilnavertis Looptroop albumas “The Struggle Continues”. Tai vėlgi buvo bendras D vs.G ir Burning Heart darbas. Grupės nariai subrendo, surimtėjo, kas labai gerai atsispindi albume. Jis stipriai skiriasi nuo pirmojo, be to jei jei pirmasis buvo daugiau singlų rinkinys, antrasis buvo jau apgalvotas ir vientisas darbas. Kai kurie fanų verkiant reikalavo senųjų Looptroop, jie nenorėjo priimti naujo veido. Visgi daugumą vertintojų albumą įvertino labai gerai.

Ir štai 2005-tieji. Looptroop stovykla davė savo fanams dar du naujus darbus. Pirmas, tai naujas prodiusinis Embee albumas “Tellings from Solitaria”. Pamiršau paminėti,kad prieš keletą metų buvo “Embeetious Art” EP.Sorry. Ir trečias LoopTroop darbas “Fort Europa”. Kadangi pastaruoju metu jų gyvenimas vėlgi- turų, koncertų ir įrašų derinys, mes labai neišsiplėsime, dauguma tos informacijos, nuotraukų, kūrinių ir t.t. galite rasti www.looptroop.nu. Dabartinė istorija rašoma ant jūsų akių. Be to gegužės mėnesį galėsite patys su jais pabendrauti, užduoti klausimus bei nusifotografuoti….

Šia nuotaika ir baigsiu savo rašalionę, tikiuosi jums patiko…ir sužinojote ką nors naujo…

Susiję

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Close