Straipsniai

MC battle'ai pro rakto skylutę

Keletą paskutinių metų į mūsų žodyną įsiveržė pretenzingas ir labai madingas terminas BATTLE! Žmonės daug apie tai kalba, o jei jau vyrauja toks visuotinis interesas, trumpai šia tema pakalbėsime ir mes. Battle’ų šaknys ir ištakos tapatinamos su žmonijos ištakomis, todėl savaime suprantama, kad apie pačią pradžią mes hip-hop kultūrai skirtame puslapyje nekalbėsime. Grįžti į tuos laikus, nagrineti, kas kam pirmas su kuoka vožtelejo per makaulę neketiname. Vieninteliai battle’ai, kurie domina mus- mc battle’ai, hip-hop kultūros dalis. Kažkodėl žmonija tokia jau yra, kad turbūt nei vienoje savo gyvavimo sferoje negali apsieiti nekovojanti tarpusavy…

Taip jau sukurtas šis pasaulis, kad jame yra nemenkai visokių stereotipų ir vienas jų yra toks, kad juodaodžiai iš prigimties mėgsta varžytis, kiekvienas jų nori būt geresnis už kitą, turėti galingesnę ir gražesnę mašiną, gražesnę paną, didesnį namą, rimtesnį ginklą ir t.t. Tą pačią tradiciją jau nuo gyvavimo pradžios įgavo ir hip-hopas. Viskas prasidėjo nuo varžymosi, kas gražiau ir platesne geografija parašys savo vardą, po to atsirado dj battle’ai, breakdance battle’ai ir, aišku, pagrindinė šio rašinio tema- MC Battle’ai.

Kaip ir visas hip-hopas, pirmieji MC battle’ai gimė gatvėse ir nedideliuose klubuose, kiekvienas mc norėjo įrodyt, kad būtent jis yra tas vienintelis, tas, kuris valdo, juk, iš vienos pusės, tai yra, ko gero, nerealus vidinis pasitenkinimas, visgi tu esi numero uno, iš kitos pusės tave galbūt dažniau kvies pavadovaut diskonui ir panašiai. Nes tais laikais MC buvo ne kas kitas, kaip įvairių tūsų ir ceremonijų vedėjas, kurio pagrindinė paskirtis buvo užimti publiką, žargonu kalbant nužudyti laiką, pagyvinti nuotaiką ir t.t.

Taigi, kaip vyko tos pirmosios kovos mes galime įsivaizduoti, nes pagrindinės taisyklės išliko tos pačios: kas ką nugalės, kieno technika bus geresnė, kieno sugebėjimas kurti raimus patiks publikai labiau. Būtent publika buvo ir yra pagrindinis teisėjas, visgi, jeigu tai nepatiktų žmonėms, abejoju, ar pats reiškinys turėtų ateitį. Prisiminkim, kaip žmonės mėgsta stebėti muštynes – ar tai būtų bokso ringas ar tiesiog panos mokykloj tamposi už plaukų…Pirmieji tokie battle’ai labai gražiai parodyti legendiniame filme Wild Style ( aš čia ne apie panų kovas ;). Idomus faktas – ankšciau kaudavosi ne vien vienas prieš vieną, bet ir grupė prieš grupę, taip, kaip tai atrodo B-Boy battle’uose. Visgi kažkodėl su laiku tokia praktika tapo reta, o mūsuose, kiek mačiau, su tokiu reiškiniu susidurti neteko. Gaila, būtų ganėtinai įdomu…

Hip hopo istorijos puslapiai saugoja savyje visą eilę battle’ų, jie yra viena iš neatskiriamų mc’ingo augimo ir tobulėjimo dalių. Su laiku atsirado visa eilė kitokių MC battle’o formų, pvz Freestyle battle’ai, kurių metu svarbiausia yra improvizacija, greitas mąstymas ir sugebėjimas pataikyti į taikinį, stovintį šalia tavęs su mikrofonu rankoje.

Dar viena labai madinga kovos forma, turinti savotišką rinkos ekonomikos, marketingo skonį, tai BEEF’ai… Tai daugiau studijinis variantas, kai MC gali apgalvoti tiek tekstą, tiek taikinį. Toks dalykas neatsiranda iš oro, be pagrindo. Tam, kad jis gimtų, reikia, kad koks tai ponulis labai tau kažkuo neįtiktų. Pavyzdį galime rasti ir mūsuose, kad ir įžymusis Sezzio ir Shmeklos mini BEEF’as, nors ganėtinai greit užšaldytas, bet tai, ko gero, buvo pirmas mūsų įdomus ir pritraukęs tiek dėmesio tarp hiphopo publikos BEEF’as Lietuvoje. Dažniausiai tokie BEEF’ai pasibaigia po vieno kito gabalo, bet būna, kad užsitęsia kaip reikalas, prie jų prisijungia dar kitos grupės, norinčios tuo klausimu išsakyt savo nuomonę. Ko gero, 70% visų beef’ų, ypač JAV, tėra ne kas kitas, kaip jau minėta reklama, dar vienas būdas atkreipti dėmesį į save. Taip kažkada Canibus pasidarė sau reklamą beefindamas su LL COOL J, arba Sole su Company Flow pagalba. Kam ši battle’ų sritis įdomi – siūlau pažiūrėti porą puikių DVD – BEEF ir BEEF II, puikiai apžvelgiančių visų pagrindinių tokio pobūdžio konfliktų istoriją.

Rašinio pradžioje minėjau Freestyle battle’us. Mano manymu, tai viena iš sudėtingiausių battle’ų rūšių, nes retas MC, koks geras bebūtų techniškai ir kokie protingi bebūtų jo tekstai, sugeba greitai mąstyti ir repuoti apie tai, ką mato čia ir dabar arba ką tik jam pateikta tema nenusišnekėdamas ir nesusikirsdamas. Kai kalbama apie freestyle battle’us, iškart prisimenu Supernatural ir Juice, šie du padarė sau vardą neturėdami ‘ant sąžinės’ beveik nei vieno įrašyto gabalo. Būtent sugebėjimas greitai mąstyti, sugėbejimas valdyti skirtingas repavimo technikas padarė juos vienais geriausių freestyle mc pasaulyje. Retas besidomintis negirdejo jų kovų įrašų.

Pastaruoju laiku ir užsienį, ir pas mus ne vienas renginys neapsieina be kokio nors MC ar Freestyle battle’o. Lietuvoje teko pabuvoti keliuose, labai dažnai jie panašus, yra teisėjai ( ko gero, teisė spręst atiduodama teisėjams bijant, kad chebra prabalsuotų už tą, kas arčiau gyvena arba kas papasakos prikolnesnį anekdotą 😉 ir yra MC, kaip taisyklė, visai eilei jų technikoje dar reikėtų tobulėti, bet faktas, kad žmogus išdrįso išbandyti savo jėgas- vertas ordino, juk jei nemals šūdo, sekančiais metais jau gali tapti rimtu pretendentu į salės palaikymą…Pas mus, ko gero, geriausiai rengti MC battle’us sekasi PMP chebrai, ant jų sąžinės pora respublikinių mc battle’ų ir dar toks vienas smagus internetinis MC battle’as, pastarasis, ko gero, reikalauja iš MC truputį mažiau įgūdžių nei tie su maiku salėje, bet tai irgi labai įdomus dalykas, pritraukiantis daug klausytojų ir sukeliantis šurmulį. Juk niekur ir niekada, ko gero, nebuvo battle’o, po kurio visi būtų patenkinti sprendimu ;))…Tokia jau specifika… Be minetų PMP, Lietuvoje buvo dar keli panašaus pobūdžio renginiai, vienus mačiau, kitų ne, bet kaip minėjau – sistemos panašios, gal kiek skiriasi taisyklės, bet viskas turi savų pliusų ir minusų, svarbiausia nestovėti vietoje.

Ko gero – jei nevardinti visų ižymiausių battle’ų pavadinimų ir vardu – tiek. Naudodamasis proga priminsiu, kad jau šį mėnesį, rugsėjo 24 dieną (2005 m.) PMP organizuoja trečiąjį respublikinį MC BATTLE’ą. Smulkesnė informacija skyrelyje Renginiai. Tikėkimes, jis atneš mums ir lietuviškajam hip-hopui naujų vardų, taip, kaip tai atsitiko su Demi, Opi, Ganjamanu ir visa eile kitų.

Susiję

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Domina?

Close
Close