Interviu

MC Phoenix: „Mano geriausios dainos dar nesukurtos“ (interviu)

 MC Phoenix vasario mėnesį išleidžia savo albumą „Obereg“. Žmonės kalba, kad pristatymas nuvilnys su dideliu trenksmu, o kūriniai tūnantys šviežutėliame cd taps daugumos rap’o gerbėjų asmeniniais hitais. Spręsti kol kas per anksti, tad ilgai nesvarstę čiumpame atlikėją ir sodiname prieš shilta.lt skaitytojus išpažinčiai.

 

Didžiajai daugumai lietuvaičių tautinis rap’as yra labai tolima ir nepažįstama muzika. Dar tolimesni jiems rusiškai rečitatyvu žodžius dėliojantys Lietaus žemės piliečiai. Gal galėtum prisistatyti ir nušviesti nežinančius, su kuo valgomas tas MC Phoenix?

 

Kadangi iki mūsų laikų būtybių, vadinamų feniksais, išliko mažai, jas patartina ne „valgyti“, o tiesiog klausyti jų „čiulbesio“. Netgi jeigu iš jų skleidžiama muzika yra įvardijama kaip rusiškas rap’as Lietuvoje. 😉

 

Na, o jeigu rimtai, esu gimęs ir užaugęs Vilniuje ir dauguma mane geriau pažįsta kaip Dmitrij Matiuchin. Gimiau rusų šeimoje ir, savaime aišku, buvau išsiųstas į rusų mokyklą. Nėra ko stebėtis, kad rap’ui pasirinkau šią kalbą – ja dėlioti mintis sekasi daug lengviau ir sklandžiau.

 

Kaip skanauti mano kūrybą? Tai kiekvieno asmeninis, tiksliau, skonio reikalas. Vieniems tai gali pasirodyti per saldu arba atvirkščiai – per sūru ar netgi kartu. O atsiras ir tokių, kuriems visko bus lygiai tiek, kiek reikia ir jie mėgausis mano darbais. Tiesa, visada maniau, kad rap’o tekstai privalo būti atviri, gyvi ir, aišku, einantys tiesiai iš sielos gelmių. Ir net nesvarbu tavo pasirinkta tematika. Gali būti šmaikšti istorija, filosofiniai pamąstymai ar tiesiog žodžių žaismas. Norisi, kad visos tos dainos nors truputėlį padėtų žmonėms – pakeltų nuotaiką, priverstų susimąstyti bei galiausiai išspręsti kylančias problemas.

 

Tai visgi, kaip viskas prasidėjo?

 

Berods 1994 metais MTV Top 20 išvydau Snoop Dogg’o vaizdo klipą dainai „Whats My Name“. Galvoje įstrigo priedainis, muzika ir pats klipo išpildymas. Vėliau, tais pačiais metais, muzikinis kanalas supažindino ir su kitais atlikėjais. Pastebėjau MC Hammer ir Vanilla Ice. Tuomet šis trumpas susižavėjimas mano gyvenime rodos nieko nepakeitė, bet po poros metų išgirdęs 2Pac darbus ėmiau ieškoti atsakymo „kas tai per muzika“? Būtent taip sužinojau apie hip-hop kultūrą ir jau tada su klasiokais patys pradėjome rašyti eiles.

 

Aišku, kažkada seniai buvo ir pirmieji muzikiniai projektai („Prizkari“, „MIRAZh Squad“), ir pirmieji įrašai. Vėliau (2006 metais) išleistas promo LP pavadinimu „Nachialo“. Taip pat buvo laikotarpis kai dalyvavau keliuose albumuose kaip kviestinis atlikėjas (MC Skrip, „Projekt Undersky“, „Projektas Pompa“) bei kartu su Corbie kolegai Corui padėjau įrašyti ir išleisti solinį albumą „Monologas“.

 

Laikas bėga ir šiandien drąsiai galiu teigti, kad savo kūryboje tikrai pasistūmėjau į priekį. Visa tai, ką minėjau anksčiau, vedė solinio albumo link. Daug laiko dėliojau savo mintis, kūriau ir štai, vasario mėnesį jis pagaliau pasirodys.

 

Tu pats ką tik užsiminei, taip pat mums teko girdėti didžiuosius hip-hop portalus trimituojant, jog į dienos šviesą jau išlindo naujas tavo darbas „Obereg”. Kaip pats vertinti šviežutėlį albumą?

 

Tikra tiesa, „Obereg“ jau pakeliui pas visus norinčius išgirsti.

 

Iš tiesų, sunku vertinti šį darbą. Ne paslaptis, kad nesu mėgėjas klausytis savo dainų, nes vertinu jas gana kritiškai. Galbūt labiau mėgstu patį kūrybinį procesą bei koncertus.

 

„Obereg“ – ilgai lauktas ir brandintas albumas. Kartais atrodydavo, kad delsiu per ilgai ir galbūt man pačiam dainos kažkiek morališkai paseno. Kita vertus, klausydamas minėtojo cd esu patenkintas atliktu darbu, nes jo buvo įdėta tikrai daug (ir tikrai ne vien mano).

 

Dažnai mėgstu prisiminti, kaip kiekviena daina buvo kuriama, kas dalyvavo, kaip draugai tuo metu bendravo ir, aišku, kur pats tuomet buvau. Dėl šių atsiminimų albumas tampa dar brangesnis.

 

Jis išdirbtas, jam metas išeiti į dienos šviesą, nors, manau, kad mano geriausios dainos dar nesukurtos. 🙂

 

 

Ką juo norėjai pasakyti? Ką tau pačiam reiškia toks albumo pavadinimas? Ar tai, kaip dažnai būna, tik titulinės / stipriausios dainos pavadinimas?

 

Pats albumo pavadinimas gimė bekuriant būsimo darbo koncepciją. Bandžiau surasti tam tikrą elementą, sudėlioti mintis taip, kad per kūrinių visumą būtų įmanoma atrasti vieną siūlą, tam tikrą vientisumą. Būtent žodis „Obereg“, kuris rusų kalboje reiškia talismaną, saugantį žmogų (jo šeimininką) nuo piktų dvasių, prakeiksmo, nelaimių ir nesėkmių, atitiko viziją. Taip pavadindamas norėjau, kad bent viena daina mano klausytojams būtų artima, lydėtų bei saugotų tarsi talismanas.

 

Tiesa, yra ir daina analogišku pavadinimu „Obereg“. Ją kūriau pačią paskutinę. Manau, dauguma sutiks, kad meilė yra amžinas variklis ir tikrasis žmonijos talismanas, būtent apie tai ir yra minėtoji daina. Išduosiu, kad būtent šiai kompozicijai kaip tik dabar filmuojamas vaizdo klipas. Viliuosi, kad jau vasario 19 dieną, per albumo prezentaciją, visi galės pamatyti ir jį.

 

Dainose kalbama apie žmogiškąsias vertybes – draugystę, viltį, sąžinę, laimę, svajones ir, aišku, meilę. Keliose dainose sau pačiam bandžiau atsakyti į klausimus apie tikėjimą, artimo žmogaus netektį, mirtį, savianalizę, gyvenimo kelio paiešką. Liūdnos dainos gimsta daug greičiau, bet tikrai nenorėjau kurti sunkaus ir tamsaus albumo, tad galiu patikinti, kad klausytojai ras įvairių nuotaikų mišinį. Atvirai kalbant, albumas išėjo labiau šviesus nei niūrus.

 

Kokius muzikantus / atlikėjus galime tikėtis sutikti 17-os darbų rinkinyje?

 

Tikrai nesinori albumo vadinti rinkiniu, nes tai toli gražu nėra tik padrikai įrašytų dainų kompiliacija.

 

Šiaip beveik visą pagrindą paklojau pats (muzika, žodžiai), bet darbas neapsiėjo be gero draugo ir kolegos Corbie pagalbos. Du kūrinius įrašiau ant jo muzikos. Būtent jo studijoje pabaigėme visus darbus. Draugystė ir bendravimas su tokiu gabiu žmogumi davė labai daug. Drauge aptarinėjome dainas, vėliau pats permąsčiau ir ieškojau būdų jas tobulinti.

 

Neapsiėjau ir be Svaro pagalbos. Savo studijoje „R-19“ jis padėjo įrašyti pirmąsias kompozicijas. Nors iš tikro labai sunku paminėti visus žmones, kurie bent truputėlį padėjo.

 

Šiaip svečių albume išties daug mažiau negu tikėjausi ir esu tuo patenkintas – dabar jis puikiai atitinka solinio etiketę. Bet vertėtų paminėti, kad be gyvo pianino, galima išgirsti ir gyvai įrašyta trimitą, kurį pūtė Dalius Buitvidas (grojęs su „Magic Mushrooms“, „Despotin Fam“ ir t.t.). Taip pat uždainavo Amėja ir vokalistė Ju, rap’avo Striz ir Coras bei mano bendražygiai Rusyj ir Amiko (su jais šiuo metu kartu kuriame ir koncertuojame). Derėtų paminėti, kad albume klausytojai išgirs ir scretch’us tokių DJų kaip Neuro, Supacide, Dee ir Bandit (iš Estijos).

 

Žmonės šneka, kad albumas gimė vos tau grįžus iš Portugalijos. Atvirai, ką ten veikei? Uždirbinėjai pinigus brangiam malonumui (leidybai) ar bandei pažinti mums gan tolimą kultūrą?

 

Tikrai įdomu išgirsti ką kalba žmonės, bet, deja, ne visada sklindantys gandai atitinka realybę.

 

Albumą ruošiau ne vienerius metus, nors, tiesą sakant, viskas buvo įrašyta jau 2009 metų pradžioje. Leidybai koją pakišo išvyka į saulėtąją Portugaliją. Pagal Erasmus programą Lisabonoje gilinau savo specialybės žinias. Buvo daug kelionių, įspūdžių, iš labai arti pamačiau tolimą kultūrą, gavau naudingų žinių bei patirties. Taip pat gimė nemažai naujų idėjų dainoms. Galbūt jas išgirsite naujuose darbuose, bet tikrai ne „Obereg“ albume.

 

Pusmečiui atidėjus leidybą, nerimavau, kad albumas apdulkės ir pasens, bet dabar suprantu, kad viskas taip, kaip turi būti ir tikriausiai tai įtakoja aukštesnės jėgos.

 

Pasak rusakalbių – „esam pribaltika“. Manai, kad tavo muzika įdomi kirilica rašančioms tautoms ar jie užmerkia akis prieš savitą istoriją turinčios šalies rap’erius?

 

Norisi tikėti, kad aidas apie mano albumą sudomins Rusijoje ar kitose šalyse gyvenančius rusiško rap’o mėgėjus. Savo jėgomis pasistengsim informuoti rusiškus hip-hop portalus apie albumą, žiūrėsim kaip į tai reaguos klausytojai.

 

Rusijoje daug stiprių atlikėjų, jau net nekalbu kiek silpnų ar vidutinio lygio MC, dėl to be atitinkamo rėmimo bei geros reklamos kūryba gali tiesiog likti nepastebėta, nuskęsti muzikos vandenyne.

 

Be to, esu girdėjęs, kad dauguma nemėgsta grupių iš Pabaltijo šalių, bet tikiuosi, kad tai tik klaidinantis mitas. Esu įsitikinęs, kad tikra, gera ir individuali muzika visur ras klausytojų ir pelnys jų įvertinimą.

 

Tai visgi ar rasime nors vieną lietuvišką gabaliuką?

 

Nors esu rusas, jaučiu meilę ir pagarbą lietuvių kalbai. Be to vienas pirmųjų mano muzikinių projektų („Mirazh Squad“) buvo būtent lietuviškas.

 

Tad sakau stiprų taip, albume tikrai rasite dainą atliktą lietuvių kalba. Ta daina pavadinimu „220“, kurią atlikau kartu su bičiuliu Coru. Po savo solinio albumo „Monologas“ jis išvažiavo gyventi į Londoną ir mes nespėjome įrašyti daugiau planuotų kūrinių. Žinau, kad jis ten vis dar kuria, tad big up, brolau!

 

Ir ką norėtum pasakyti pabaigai?

 

Noriu padėkoti visiems, kas atrado (ar atras) albumą ir nepraėjo pro šalį. Kadangi albumas išleidžiamas ypač šaltą žiemą, taip pat ir šis interviu skaitytojus pasieks šaltuoju metu, noriu palinkėti vidinės šilumos ir laimės. Esu įsitikinęs, kad kiekvienas žmogus yra savo laimės kalvis ir švyturys kitiems. Linkiu atrasti visa tai savyje ir atsiminti, kad „Obereg“ (talismanas) slepiasi viduje ir prireikus visada padeda.

 

Tiems, kurie mane pažįsta ir tiki, siunčiu nuoširdžiausius linkėjimus ir didelį ačiū, na, o shilta.lt kolektyvui linkiu kūrybiškumo ir skaitytojų palaikymo!

Autorius Aivaras | shilta.lt

Susiję

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Close