Interviu

MEDONAS – Kai pirštai šoka tango… (HipHop.lt 2007)

Impulsai, laidai, kodai, programos… Pirštai šoka keista ir kartais nesuprantama šoki ant klaviaturos. Raides begioja, ju šešelis, kaip gyvenimo akimirkos, sukurdamos žodžius, sakinius, istorijas, gyvenima ir mirti… Šiais laikais žmones dažniau bendrauja, pasislepdami už monitoriu ir nusidriekusiu laidu kilometru… Monitorius – musu langas i pasauli. Ar mes skaiciuojame, kiek laiko nužudome žiuredami i ji? Kiek visko mes spetumeme padaryti? Pamatyti, suprasti ir atrasti… Elektronine pasaulio siela…

Dar miegodamas, aš jau girdejau, kaip žmones kažka aptarineja už duru. Kažkas juokesi, kažkas dauže su šluota i siena. Pro langa tvieske dienos šviesa, mašinos, glostydamos asfalta, skubejo, vedamos žmogaus proto, kartais vejas užtraukdavo savo simfonijas… Greitai turetu nuskambeti skambutis… Laikas keltis… Keista, cia aš vienas taip ilgai miegu? 12:00. Lietuvoje 14:00, žmones dirba, tvarko reikalus, skuba pietauti, arba po pietu… Atmerkes akis, išjungiau žadintuva, likus trim minutem iki laukto ir suplanuoto skambucio… Apsieisiu be mažo „streso“ :).

Gyvenimas turi buti suplanuotas, nors minimaliai. Taip, kas ten šiandien…. Darbas, pervesti pinigus už telefona… O štai idomiau, surašyti klausimus Medonui. Kol ramu, reikia išnaudoti laika. Iš tiesu, aš nekarta minejau, kad tai unikalus MC. Galbut jis nera savireklamos meistras, bet jo kuryba išties puiki vizitine kortele… Pirma karta aš susiduriau su jo kuryba tame paciame virtualiame pasaulyje, kažkaip demesio nepatrauke. Sunku suprasti, ar neišdirbta, ar originalus braižas. Tokiais atvejais aš megstu palaukti. Veliau, kai prasidejo atranka ketvirtajam „Ultimatumui“, mano ausis pasieke dar pora gabalu. „Gatves Lygos“ topas, dar veliau vienas IAL tusu, kur teko pirma karta stebeti ji gyvai. Keistas, prieštaringas jausmas… Negalejau suprasti – man patinka, ar mane erzina… Labai keista atlikimo maniera. Veidas keisdavo nuotaiku kaukes, žodžiai tarsi plešdavo kuna, keliaudami tiesiai iš širdies… Dar veliau atranka i toki viena realybes šou, kur tarp visu norinciu buvo ir šis žmogus… Iš parodytos medžiagos jauciasi, kad vyrukas neabejingas O.D.B. kurybai, tik kad tame buvo kažkas daugiau…. Na ir 2006 metu pradžia – Lietuvos hip-hopo muzikos apdovanojimai, kur Medonas buvo vienas iš penkiu pretendentu i debiutanto laurus…

Na štai, klausimai yra, virto elektroniniu impulsu kruvele, jie keliauja beribiu pasauliu tukstancius kilometru… Toks interviu emimo budas yra daug paprastesnis tam, kas atsakineja, nes tu turi laiko apmastyti atsakyma, tu matai kelis klausimus i prieki… Bet vis tiek, manau, kad jus atrasit ka nors idomaus ir sau, nes žmogus išties neeilinis…

Sveikas

MIRON: Jeigu tai nera valstybine paslaptis… Kodel MEDONAS…? Ka reiškia šis vardas?

MEDONAS: Sveikas, Mironai. Viskas labai paprasta su šiuo niku, mano pavarde yra Medzevicius, vardas Donatas, tad sujungiau pirmas tris pavardes raides ir pirmas tris vardo raides ir gavosi MEDON‘as. Ši pseudonima pasirinkau atsitiktinai, šiaip, visur, nuo paauglystes mano pravarde buvo – negras. Del mano tamsesnio gymio, del fanatizmo Hip-hopui… Taciau, manau, pasirinkti tokia pravarde kaip muzikini slapyvardi butu ižulu ir tiesiog nepagarba žmonem, iš kuriu ir kilo musu mylima kultura.

MIRON: Kaip atsitiko, kad tu pasukai hip-hopo keliu? Kada pirma karta tu supratai, kad esi šios kulturos dalis ?

MEDONAS: Viskas gavosi labai savaime. Nuo ankstyvos paauglystes pradejau dometis Hip-hopo kultura. Kolekcionavau irašus, kuriuos tais laikas gauti buvo gana sudetinga, keisdavomes ir isirašinedavome irašus iš draugu, pažistamu. Taip pat Hip-hopo megejam pagelbedavo tokia piratine kompanija kaip Zarazza, kuri tiesiog perrašydavo irašus i kasetes, atšviesdavo viršelius ir rusio parduotuveje prekiaudavo ? Kažkaip kitaip ir vertindavai tuos irašus, jie tarsi budavo su istorija, turejo didele verte. Šiandien kažkuo besidominciam žmogui yra viskas daug paprasciau, kadangi turime visagali interneta. Taigi, Hip-hopo kultura pradejau dometis naturaliai, nebuvo taip, kad atsikelciau viena ryta ir pasakyciau sau – busiu reperis. Viskas augo pamažu ir kryptingai. Iš to išplauke, kad laikui begant pats pradejau kurti lyrika, irašinet namu salygom. Veliau pajutau, kad noriu kažko daugiau, kokybiško produkto. O kaip sako: jei ko nors tikrai nori, visas pasaulis padeda tau tai igyvendint… Taip sutikau savo vaikystes drauga Corbie, su kuriuo ir pradejome irašineti studijines kokybes gabalus. Corbie išmano, ka daro, jau paauglysteje(jam dabar 27 metai) jis žaisdavo su muzikinem programom. Tad sukaupta patirtis ir darbas leidžia musu bendradarbiavimui sekmingai judet pirmyn…

MIRON: Kas tau MC‘ingas ?

MEDONAS: Man MC‘ingas yra saviraiška. Be galo džiaugiuosi, kad atradau tai kas, manau, yra mano pašaukimas. Turiu energijos, kuria galiu transformuoti i muzika… Kiekvienas mes turim savo pareigas šiame pasaulyje ir, manau, yra nepaprastai svarbu surasti mylima veikla, kuri tave keltu, guostu, svaigintu ir ramintu… Tiesa, manau, kad MC nera tas pats, kas repavimas. MC yra master of ceremony, crowd move – tas ir turi atsispindeti, turi jaustis jausmas, kuri MC ideda i savo kuryba, i savo pasirodymus… Repuot gali visi, o but MC, manau, ne visi. MC turi padaryti taip, kad judetu visi… Kiekvienam skirta sava dalis, kiekvienas turi savo vaidmeni, kurio nesuvaidinsi, pasislepes po svetima kauke.

…O kaip butu gerai, jeigu visi, tituluojantys save MC, suprastu, kokia atsakomybe ant ju peciu, ir kad jeigu renginys nepavyko, tai ne vien organizatoriu kalte, bet galbut ir Ju, nes tai butent jie turejo išjudinti minia… Butent jie yra vienas iš pagrindiniu šio variklio komponentu ….

Medona

MIRON: Kiek tavo tekstuose yra taves ? Kas yra tavo kurybos šaknys?

MEDONAS: I savo kuryba idedu visa save, esu atviras, parodau save toki, koks esu, ka mastau, ka jauciu… Kiekvienas saskambis, kiekvienas tartas žodis, tai mano sielos pamatai… Tiesa, yra tokiu gabalu, kuriuose tarsi isikuniju i tam tikra personaža, taciau tas personažas nebuna laužtas iš piršto – tai leidžia padaryti išgyvenimai, skaityta literatura, supratimas, nepripažinimas masiu kulturos ir t.t.
Ikvepimas – keistas dalykas, jis aplanko tave, jis randa tave, tada ji reikia pažaboti ir iamžinti mintis ant lapo. Nes jei to nepadarai, tas niekuomet nebesugrižta. Todel su savimi visada nešiojuosi maža užrašu knygele, kurioje kolekcionuoju idejas ar mintis… Tarkim, gabalas 5 minutes, ji parašiau ankstyva ankstyva ryta, kai per miegus pajutau, kad plaukte plaukia mintys, miegas dar priešinosi, viliojo nesikelti, bet atsikeliau, pradejau rašyti. Po to išgirdau už lango triukšma, pasižiurejau, o ten buvo abiturientu išleistuves, jie pasitikinejo kylancia saule, tas dave peno mintims ir šast, yra daina. Taip kiekviena karta vis skirtingai. Man neišeina rašyti raimo šiaip, turiu pagaut ikvepima arba jis turi pagaut mane… Kartais ta ikvepima pagimdo instrumentalo melodija, beatas, nuotaika. Taip kiekviena daina turi savo istorija ir sava dvasia.

MIRON: Tavo gyvi pasirodymai – labai savitas ir unikalus reginys… Kodel butent taip? Kodel tiek energijos? Ar tai realybe? Kieno gyvi pasirodymai asmeniškai tau yra numeris vienas?

MEDONAS: Esu žmogus, kuri, manau, Dievas apdovanojo energija. Anksciau tas pakišdavo koja, vaikysteje, paauglysteje tevai turejo su manim nemažai bedu del to, buvau probleminis vaikas, neturejau kur realizuot energijos. Sportavau, taciau reikejo saviraiškos, o to nebuvo, tad visa ta energija dažnai nukrypdavo ir negeriem tikslam, taciau džiaugiuosi, kad išgyvenau tai, kol suradau muzika, i kuria galiu ideti praeities patyrima. Ir galiu taškyt savo energija iraše, taškyti ja ant scenos pasirodymu metu. Tai neapsakomai geras jausmas, kai galiu išlieti susikaupusia neigiama energija ir pasikrauti teigiamos, tai tarsi užaugina sparnus… Atiduodi dali saves, o gauni i saules rezgini tiesiogiai plustancios geros energijos – tai veža!!!

Mane visada žavejo a.t.a. Ol‘Dirty Basdard‘o (O.D.B.) pasirodymai, jis turejo stipru energijos lauka, kuri tave versdavo pašokti i ora. Tai MC, kurio analogo nerasi, manau, niekur…

MIRON: Kas rupinasi tavo muzika? Kiek, tavo manymu, yra svarbus MC ir muzikos kurejo tarpusavio supratimas? Ir ar toks iš visos yra butinas?

MEDONAS: Mano instrumentalais, kaip minejau, rupinasi Corbie. Mes su juo bendradarbiaujam labai paprastai, stengiames nemaišyti vienas kitam, jis kuria instrumentalus, po to aš atvažiuoju pas ji, išsirenku patinkanti instruma, kuris buna dar „žaliam“ variante. Pagal instrumo nuotaika atitaikau, parašau lyrika, repetuoju namuose… Kai bunu susižaides su muzika ir žodžiai buna atmintyje, o ne ant lapo, tada seka kitas etapas – irašinejimas, kurio metu taip pat gimsta kažkas naujesnio, kažkas patobulinama. Po irašo lieka Corbie darbas tobulinti instrumentala, isodint vokala, sužaisti su bekais ir t.t.
Mano manymu, turi but svarbu, kad MC ir beatmeikerio nuomones sutaptu, kadangi tai yra bendras darbas, tad ir turi but daromas bendrai, priimant kompromisus, išbandant abieju pusiu siulomus variantus ir pasirenkant priimtiniausia, geriausia alternatyva.

MIRON: Ar galima teigti, kad Kaune hip-hopo gyvenimas pastaruoju metu atsigauna? Kaip manai, kas gero ir verto demesio šiuo metu yra Kaune ?

MEDONAS: Daugiau ar mažiau, manau, atsigauna, taciau žiurint iš mano asmenines puses, man yra kiek apmaudu, kadangi iš paauglysteje buvusio didelio draugu rato, besidominciu Hip-hopu likau aš vienas. Vieni užaugo ir tai jiems pasidare nebeidomu, pasinere i masiu kultura, kiti išvažinejo i užsienius, taip ir išsibarste entuziastai, kurie kažkada atrode tikri iki kaulu smegenu.
Na, o šiaip Hip-hopo judejimas, galima sakyt, Kaune atgyja, vyksta vis daugiau renginiu, susijusiu su Hip-hopu ar R&B. Turime „Atskaluno“ vakarelius, kur žmones susirenka pašokti. Taciau man yra apmaudu, kad šie vakareliai turi komercine etikete. Esu pasiules organizatoriam daryti gyvus pasirodymus, bet susidomejimo nebuvo, nes jie ir taip surenka sausakimša sale žmoniu. Tarp organizatoriu (kuriu vardu konfidencialumo sumetimais nenoriu minet, jie, manau, patys supras) nera idejiniu žmoniu, kurie butu suinteresuoti kelti Kauno Hip-hopo lygi, tas kiek liudina… Bet tai nera beda, turiu ideju del renginiu ir koncertu, kas ateityje dar galetu pakelti Kauno Hip-hopa.
Kaune turime chebra, kuri daro savo veikla iš idejos – tai „Street Up“, su jais kartas nuo karto darome bendra reikala. Jie stengiasi, kad Kauno Hip-hopas judetu i prieki.

MIRON: Ka klausai paskutiniu metu ?

MEDONAS: Paskutinis darbas, kuris mane sužavejo tai paskutinis Nas albumas – „Hip-hop is dead“.
O šiaip, kažkaip turiu tokia yda – užsikabint už vieno kokio atlikejo ir savo grotuve ji zulint, kol užsikabinu už kito ? Šiaip klausau daug ka, kaip sakiau, kas užplaukia, kokia nuotaika vyrauja. Vertinu: Mos Def, MF Doom, Pete Rock, Madlib, Talib Kweli, Common, Guru, Cocoa Brovaz, BCC, The Roots, Artifacts ir t.t. Taip pat megstu sugrižti prie old schoolo, pastudijuoti senai gerai pažystamus irašus, pavyzdžiui, Slick Rick, Big Daddy Kane, B.I.G., Big L, 2 Pac, Fugees, Gang Starr, Craig Mack, Wu Tang ir visi solo nariu senieji darbai ir t.t. ir t.t. Žodžiu, vertinu Hip-hopa, klestejusi iki 1997 – 1998 metu. One love to da real Hip-hop!

…Na štai puikus muzikos derinys, patariu visiems norintiems suprasti hip-hopa, pradeti nuo išvardintu… Nežinant šaknu negalima augti… Nors noreciau pagirti dabartini jaunima, jie labai dažnai žino tikro hip-hopo skoni, tik kartais ne iš karto pradeda mastyti…

MIRON: Dauguma atlikeju, pradedami kurti, ima galvoti apie albuma. Kaip toli tu esi suplanaves darbus, kokia tavo vizija?

MEDONAS: Na, albuma brandiname, turim ji beveik visa, norejom išleisti ši pavasari, taciau, manau, tobulinsime iki rudens, tada šastelesim su freash energija! ?
Šiaip irašai vyksta, nufilmavome vaizdo klipa. Vasara lankysiuos USA, ten turiu biciuliu amerikieciu, kurie domisi Hip-hopu, turi savo studija, tad, manau, parsivešiu kitokio soundo ir iš ten. Na, žodžiu, planai lieka planais, ju visu nereikia atskleisti, nes kaip sakoma: mes planuojam, Dievas juokiasi.

MIRON: Teko matyti tave atrankoje i viena muzikini realybes šou. Kodel tu nutarei sudalyvauti?

MEDONAS: Esu avantiuristas, norejau išbandyti save, tad ir nutariau sudalyvauti. Patekau i šou, taciau nejau – taip jaute mano kunas. Esu laisvas žmogus, o šou galbut butu atnešes promo, TV reklama, bet butu surišes rankas ir kurybine laisve. O be kurybines laisves tapciau „padstavke“ – kontrakto salygom šokancia marionete. Geriau mano kelias bus ilgesnis ir sunkesnis, bet bus mano. Bus mano kuryba, mano susikurtas pasaulis ir mano ivaizdis. Tikiu savim, dirbu, tobuleju, žinau, kur noriu buti ir kur einu, tad neabejoju – per darba atsirasiu ten, kur yra mano asmenine legenda.

MIRON: Kas dar užpildo tavo gyvenima be hip-hopo?

MEDONAS: Megstu sportuoti. 8 metai sportuoju kulturizma. Seniau išbandžiau save dalyvaudamas fitneso varžybose, kelis kartus laimejau Lietuvos fitneso cempiono varda. Dabar man sportas yra hobis. Be galo megstu keliauti, kai tik randu tam tinkama proga ir lešu, išnaudoju tai. Skaitau knygas, patinka religine, filosofine, žmogaus pasamones galias atskleidžianti literatura, skaitau ir romanus, kita grožine literatura. Džiaugiuosi gyvenimu, džiaugiuosi kiekviena akimirka, stengiuosi sveikinti ir nesekmes, nes jos turi priežasti ir finale išeina taip, kad jos buvo man i nauda. Taigi, tas ir suteikia prasme ir užpildo mano gyvenima.

MIRON: Žmones kuria savo gyvenima, remdamiesi taisyklemis… Kiekvienas turi savo taisykles, principus, tiesa… Kokios tavo taisykles ir principai?

MEDONAS: Daug taisykliu neturiu, esu placiu pažiuru. Pagrindinis principas yra gyventi ir džiaugtis šiandiena, nes tai yra tikriausia, kas vyksta šiame gyvenime. Vakarykšte diena jau praejus, neverta sukti galvos del jos, del nepadarytu darbu ar padarytu klaidu. O rytojus – migla, rytojus gali niekada neišaušti. Iš dienos stengiuosi iškabinti kiek galima daugiau. Mano tiesa, kuria kartais ir sunku išlaikyti, bet reikia stengtis, tai yra gyventi taip, tarsi ši diena butu paskutine. Nes mirtis visada yra šalia musu. Šamanai ir magai, sako, kad ji yra per ištiestos kaires rankos atstuma, tereikia jai mus paliesti, ir visos šio, laikinojo, pasaulio bedos išnyksta. Viskas yra niekas, išskyrus mirti. Tikiu Viešpaciu, be jo pagalbos ir tikejimo negaleciau kurti, negaleciau siekti savo svajoniu. Tikiu amžinu gyvenimu, už kiekviena diena vakare padekoju, tai jegai, kuri leido man cia ateiti.

MIRON: Jeigu tu turetum galimybe pakeisti viena dalyka musu pasaulyje, kas tai butu …? Ir kas pagal tave yra žmogaus gyvenimo tikslas ?

MEDONAS: Jei tureciau galia pakeisti viena dalyka šiame pasaulyje, tai iš žmogaus esybes išimciau neapykanta ir goduma. O jei kalbame apie muzikini pasauli, tai sukeisciau undergrounda su mainstreamu vietomis… Be galo gaila, kad daug talentingu žmoniu negali pragyventi iš to, ka daro sunkiai, iš širdies ir su aukšta kulturine verte.

…O kaip su tikslu? Man taip patinka uždavineti ši klausima paskutiniu metu. Mano ištikimo gyvenimo tikslas – mirtis… Tai kodel taip blogai, kai mes pasiekiame arba bandom pasiekti aukštesnio tikslo?.. O gal ne mirtis yra galutinis tikslo taškas, o tai, ka mes padarom gyvenime – pasodinam medi, išauginam vaika, pastatom nama…

medonas

MIRON: Grižkim prie labiau žemišku temu. Manau, kad kiekvienas, kam rupi hip-hopas, mato ji kankinancias ligas… Kokia butu tavo diagnoze?

MEDONAS: Lietuvos Hip-hopo diagnoze – monotonija. Ja reikia, kiek imanoma, gydyti – ieškant, eksperimentuojant. Žinoma, mano irašuose galbut taip pat tas jauciasi, bet gyvename ir mokomes, besimokydami tobulejame.
Be to, Lietuvoje yra HH renginiu, koncertu trukumas, noretusi, kad ju butu daugiau…

MIRON: Visada yra dalyku, kuriuos mes norim pasakyti kitiems, bet nepasitaiko proga arba niekas nepaklausia. Gali tai padaryti dabar. Na, arba tiesiog perduot linkejimus.

MEDONAS: Noriu palinketi žmonem tiketi savimi, kad ir ka jie bedarytu gyvenime. Nes, kaip bebutu keista, tikejimas duoda be galo daug, užprogramuoja musu pasamone. Žvelkit i gyvenima tik pozityviai, ir jis taps pozityvus. Ir dirbkit, siekit tikslo! Tik per tikejima ir darba gimsta geresnis rytojus. One love, broliai ir seses!

 Na štai, atsakymai i klausimus gauti, mintys keliauja i jusu smegenis – to ir reikejo… Kaip matot, aš buvau teisus – nepaprastas neeilinio žmogaus pasaulis. Kaip noretusi, kad kuo daugiu tokiu žmoniu išlystu iš pilkos, geriancios, spjaudancios mases… Ir nera skirtumo, koks tas kelias – vieniems šiltas vejas i nugara, kiti iš paskutiniu jegu eina i prieki, nepaisydami, kad viska prieš juos… Kas bus stipresnis, kas bus tvirtesnis, kas tures daugiau šansu musu gyvenime? Virtualus karys, tevu maitinamas, ar gatviu augintinis, žinantis, ka reiškia skausmas, alkis…

 Pirštai vis dar ritmiškai šokineja klaviatura ir man jau pradeda atrodyti, kad girdžiu muzika…

Autorius Miron

Susiję

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Domina?

Close
Close