Straipsniai

Metu debiutas 2006 …

Šiu metu vasario 9 diena „Galaxy“ klube prauže Lietuvos hiphopo muzikos apdovanojimai (LHHMA), kuriu rezultatai daugelio beveik ir nestebino – favoritai eilini karta irode savo pranašuma. Taciau cia noretusi pakalbeti ne apie juos, bet apie naujus vardus, Lietuvos hiphopo muzikos ateiti.

Šiu metu apdovanojimai „pasipuoše“ nauja nominacija – „Metu debiutas“, i kuria buvo itraukti atlikejai ir grupes, atsirade arba išryškeje hiphopo muzikos scenoje 2006 metais. I Lietuvos hiphopa plustelejo „šviežias kraujas“, atejo ir pareiške apie save nauja atlikeju karta, papute nauji muzikiniai vejai, todel tai turejo pastebeti kiekvienas. Net patys LHHMA nominaciju sudarytojai pripažino, kad tai bene stipriausia nominacija ir šiame saraše laimetoju prognozuoti buvo neimanoma. Beje, butent ši nominacija balsavimo tinklalapyje susilauke išskirtinio lankytoju demesio, už debiutantus balsavo daugiau kaip pusantro tukstancio internautu. Kai kurie iš šiu vardu jau buvo žinomi hiphopo gerbejams, kiti verte išplesti akis ir klausti: „o šie iš kur cia išdygo“? Ar visiškai nauji vardai, ar „tos pacios mergeles, tik naujom suknelem“, bet tikrai verti demesio, tad šio straipsnio tikslas – supažindinti skaitytojus su jais, ju kuryba ir dideles perspektyvas puoselejanciais kurybiniais sumanymais. Nesusilaikiau po kiekvieno debiutanto pristatymo pateikti ir trumpus reziume, kuriu autoriai – Mironas ir Vaiperis, manau, butu idomu paskaityti ir ju, kaip ekspertu, atsiliepimus. Atsiliepimus jie raše, beje, nesusitare, tad nepykit, jei kas kartosis.

Pirmiausiai, kas buvo nominuoti: grupe iš Klaipedos „8‘as Maršrutas“ (http://www.myspace.com/8marsrutas), Kauno reperiu susivienijimas skandalingu pavadinimu K.U.R.V.A. (http://www.myspace.com/kaunasunited), solo repo atlikejas, taip pat kaunietis, Medonas (http://www.myspace.com/medonasdonas), vilnieciu duetas, pasirinkes intriguojanti varda „Omerta“ (http://www.myspace.com/omertarec), ir besiblaškantis tarp Klaipedos ir Vilniaus rusakalbis reperis Spor (http://www.myspace.com/cnopmcm).

Pradesime nuo nominacijos laureatu – važiuojam i Klaipeda, kur 2006 metu pradžioje šaltos Baltijos bangos prie Lietuvos hiphopo kranto atplukde nauja projekta „8‘as maršrutas“. Ka tai reiškia? Jei dažnai lankotes Klaipedoje, tikriausiai žinote, kad per visa ši ilga ir siaura miesta važiuoja autobusas Nr. 8. Taigi, šis maršrutas tinka visiems grupes nariams suvažiuoti iš skirtingu miesto vietu i viena vieta. Taip atsirado pavadinimas, kuris grupei reiškia susisiekima. Grupe sudaro MC Thomukas (Tomas Lidakevicius), MC Vezhlas (Marijus Kazlauskas), vokaliste Monika Liubinaite ir muzikos kurejas IJO (Audrius Vaitiekunas), žmones, kurie muzikoje tikrai nera naujokai.

Kažkada Tomas net neisivaizdavo saves su mikrofonu rankose – vaikyste prabego baseine ir futbolo aikštelese, bet muzika ji „pagavo“. Repo gerbejams jis pažistamas iš anksciau – tai buves dabar jau iširusios klaipedieciu grupes „3MAU“ narys, su šia grupe jis spejo sukurti idomiu darbu bei vasariškai nuotaikinga dainos „Saules zenite“ vaizdo klipa, kuri kartais galejome išvysti „Tango TV“ eteryje. Veliau buvo darbas su kitu tos pacios grupes nariu Coru duete „Cortho“. Po ilgu kurybiniu ieškojimu Tomas atrado save dirbdamas kartu su Vezhlu, Monika ir IJO. Tai dar ne viskas, 2007-01-20 jis tapo „MC Battle vol. 4“ II vietos laimetojas. Vaikinas šiuo metu mokosi Klaipedos turizmo mokykloje virejo-barmeno profesijos, nori tapti maisto pramones technologu, bet žinoma, muzikos žada niekada neapleisti.

Jo biciulis dvidešimtmetis Marijus šiuo metu Klaipedoje studijuoja anglu filologija. Besislepiantis po vardu Vezhlas, atspindinciu jo ramu buda, vaikinas pirmuosius irašus, kaip ir dauguma, pradejo namu salygomis dar 2002-2003 metais, bet pirmasis studijinis irašas dienos šviesa išvydo tik 2005 metu vasara – tai darbas kartu su „hiphopo pranašu“ Messiah pavadinimu „Nebegrišiu“. Paskendes Karloso Kastanedos filosofijoje vaikinas giliais ir prasmingais tekstais privercia susimastyti ne tik jaunima, bet ir vyresnio amžiaus žmones.

Klaipedos „Ažuolyno“ gimnazijos dvyliktoke Monika muzika, daina ir šokis lydi nuo vaikystes. Ji grieže smuiku, veliau svajojo tapti teisininke, bet nusprende svajone apie mantija išmainyti i mikrofona. Dainavimas grupeje „8‘as maršrutas“ merginai tapo savotišku saves atradimu, nes kaip pati sako, ji „kaifuoja nuo hiphopo ir ritmenbliuzo“. Puikaus ir sodraus balso savininke, viena talentingiausiu jaunosios kartos uostamiescio dainininkiu, nuo 2004 metu, kai tapo „Dainu daineles“ laureate, pradejo profesionalios vokalistes karjera, dainavo ivairiuose kolektyvuose, 2006 m. tapo „Mažuju žvaigždžiu ringo“ finalininke. Baigusi gimnazija, Monika ketina studijuoti džiazo muzika ir vokala. Ji taip pat buvo nominuota LHHMA „Metu vokalistes“ apdovanojimui.

Daugeliui grupes dainu muzika sukure Audrius (IJO, daugiau http://www.sutemos.net), labai talentingas 24 metu muzikantas, kurio pseudonimas žinomas visam Lietuvos (ir ne tik) elektronines muzikos pasauliui. Daugiau kaip trejus metus Audrius mokesi vokieciu pedagogikos, taciau paliko mokslus del muzikos, nes, kaip sako pats, del muzikos jis gali atsisakyti labai daug ko. Audriaus saskaitoje yra net trys virtualiose erdvese išleisti eksperimentines elektronikos albumai: „Melancholika“ (2003, Surfaces), didžiulio pripažinimo sulaukes „The Driw Play EP“ (2004, Sutemos) ir „Computer Pop“ (2006, Sutemos). IJO pomegis eksperimentuoti atsispindi ir šios hiphopo grupes kuryboje, priversdamas hiphopa skambeti truputi kitaip, nei iprasta.

Vos tik susikurusi grupe prisistate publikai žavingu išskirtinio skambesio kuriniu „Iš viršaus“ ir ambicingais planais „daryti tokia muzika, kurios nedaro niekas, maišyti tiek repavimo, tiek muzikos stilius, dirbti taip, kad išsiskirtu iš dabartines hiphopo muzikos, kad vien juos išgirdus, butu galima neapsirinkant pasakyti – tai „8-tas maršrutas“. Ar pavyko? Be abejones. Plaukiantis, užburiantis repavimas, tekstai, papildyta elektroniniu skambesiu muzika negali nežaveti. Iraše pirmaji savo kurini, jie spejo užkariauti šios muzikos myletoju simpatijas, kiti ju darbai taip pat ne tik susilauke geru atsiliepimu, bet ir buvo pastebeti radijo stociu – daina „Lengvai“ ne karta sukosi ZIP FM, Radiocentro eteryje, o ir laimeta „Metu debiuto“ nominacija parodo, kad iš šios grupes galima ir ateityje daug tiketis. Jau ne už kalnu ta pavasario diena, kai bus išleistas debiutinis „8 Maršruto“ albumas „13“, kurio irašai jau visiškai baigti. Jame bus 2 bendri darbai, 3 „bonusai“, o dainos išdeliotos non-stop principu ir skambes kaip viena ilga kompozicija. Grupes dalyviai teigia, kad albumas bus pavasariškai lengvas ir nuotaikingas.

Mironas apie grupe „8‘as maršrutas“. Po bandymu su „3MAU“ ir soliniu eksperimentavimu abu MC, rodos, atrado savaja formule. Abu idomus ir stiprus atlikejai, abu turintys savita vokala – tai, mano akimis, kiek standartinis variantas, bet cia dar prisideda puikus moteriškas vokalas. Drasus žingsnis – nežinia kodel, bet musu grupes baiminasi imti merginas i savo gretas. Na tai lyg ir kvepia komercija, bet ši trijule puikiai susidirbo kartu. O kur dar puikus, nestandartinis muzikos kurejas, žmogus, kuris toli gražu ne hiphopa laiko savo sieloje ir širdyje. Bet rezultatas puikus – gaivus skambesys, kažkas naujo, ko anksciau nebuvo, arba nebuvo išvystyta iki galo, be to, kai kurios radijo stotys jau dabar mielai groja ju dainas. Puikus debiutas! Ar ilgam? Ateitis parodys, o ji gali buti stulbinanti.

Vaiperis apie grupe „8‘as maršrutas“. Naujoku rinkimu favoritai. Del ju paprasto ir visiems priimtino atlikimo, novatoriško ir originalaus muzikinio skambesio suderinimo. Šis magiškas maršrutas iš Klaipedos jau nekarta irode savo unikaluma. Lengvai užkabinantis, bet sunkiai paleidžiantis nuo pat pirmo girdimo garso. Juos jau pamego radijas, ir neveltui.

Baltijos vejai 2006 metais buvo palankus ir dar vienam klaipedieciui, rusakalbio Lietuvos repo atstovui ir jaunajai Lietuvos repo pamainai vardu Spor (Aleksej Suškov, 19 metu, beje, rusiškai žodis „spor“ reiškia ginca). Jis iš tiesu kaip viesulas isiverže i hiphopo scena, atgaivino, rodesi, merdinti Klaipedos rusakalbi repa ir nustebino klausytojus puikiomis solinemis ir bendromis dainomis, dar negirdetu Lietuvoje rimavimo ir repavimo stiliumi.

Suprantama, ne iš juros gelmiu jis išniro, tokiam isiveržimui reikejo pagrindo. Hiphopo kultura Aleksejus pradejo dometis 1998 metais, kaip dauguma jo bendraamžiu tuojau užsivilko placias kelnes ir ištvermingai kentejo del to mamos priekaištus. Pirmiausiai susipažino su rusišku repu (maždaug 2000 metais). Jis pasakoja: „Tuo metu man tiesiog patiko ta muzika, tie žodžiai, o kad kažkada pats tapsiu MC, žinoma, net nemaniau“. Bet ateina metas, kai ir paciam norisi kažka pabandyti. Taip atsirado pirmi freestyle‘ai, irašytos pirmosios dainos. Bet kur gali pasireikšti, jeigu taves niekas nežino? Tokiu atveju nežinomiems reperiams išeitis – virtuali erdve ir globejiškai i jaunuosius talentus žiurinti laida „Gatves Lyga“, kurioje ir nuskambejo jo pirmas rimtas studijinis darbas su dviem kitais Klaipedos reperiais K_M ir GRA „Klaipeda Rap City“, tiesiog paverges klausytojus ir iš karto atkreipes i ji visu rusakalbio repo megeju demesi.

Po šio ivykio, patikejes savo jegomis, jis jau drasiai isijunge i Latvijos reperiu sumanyta internetini MC Battle‘a „Latvija prieš Lietuva“. I finala, Lietuvos hiphopo garbei, pateko du rusakalbiai Lietuvos reperiai. Finale Aleksejui teko susikauti su kitu Aleksejumi – vilnieciu, repo veteranu Moo, ir patirtis nusileido jaunystes veržlumui – laimejo Spor. Ši laimejima galima laikyti atskaitos tašku jo solineje kuryboje, jis padejo jaunuoliui pastebeti ir suvokti, kad jo kuryba jau tapo jo gyvenimu, o persikeles i Vilniu jis suprato, kad be hiphopo jau nebegali. Beje, Vilniuje Aleksejus studijuoja VGTU Antano Gustaicio aviacijos institute, jis – busimasis orlaiviu pilotas.

Sparciai vystytis muzikinei patirciai labai padejo pažintis su žinomais Lietuvos reperiais ir kitais hiphopo veikejais – klaipedieciu Karoona, su kuriuo iraše kelias bendras dainas profesionalioje irašu studijoje „Muza.rec“ Klaipedoje, veliau jau Vilniuje – su Svaru, DJ Mamania iš „G&G Sindikato“, Mironu, Vaiperiu, rusakalbiais reperiais Moo, Razumu ir kitais. Aleksejus prisipažista, kad susipažinus su visu hiphopo branduoliu, dirbti tapo lengviau ir maloniau. Vaikinas jaucia didžiuli dekinguma „Muza.rec“ studijai, Svarui ir Donciavui („G&G Sindikatas“) už pagalba su šiais metais pasirodysiancio albumo irašais, suvedimu, mastering‘u. Taip, jis jau pribrendo tam, kad savo kuryba demonstruotu ne tik „Gatves Lygos“ topuose, bet ir pilnaverciame albume.

Šiuo metu albumas jau paruoštas leidybai, bet kada mes ji pamatysime parduotuviu lentynose dar neaišku, šis momentas nuo atlikejo priklauso mažiausiai. Debiutinis albumas vadinsis „Deti goroda“ (Miesto vaikai) – tai solinis albumas, bet jame sudalyvavo dar tokie žmones kaip Strizh (grupe ZL), Moo, Razum, Karoona, Gra, Smogg, muzika kure Vaiper, Maxi J, DJ Mamania bružino plokšteles. Šis darbas tiek ekspertu, tiek klausytoju nuomone, turetu buti naujoviško rusiškojo repo pavyzdys.

Mironas apie Spora. Ne taip seniai i forumus pateko tokios grupes „Klaipeda Rap City“ kurinys – stiprus ir energingas, kažkas naujo, nepanašaus i tai, ka dare lig šiol rusakalbiai reperiai Lietuvoje. Paaiškejo, kad nors jos dalyviai nera seni repo vilkai, jie turi viska, ko reikia norint tapti gerais MC – aštru prota, iškalba, ritmo jausma ir, kaip greitai supratome, daug ambiciju. Vienas iš ju buvo Spor. Tai taip pat nestandartinis hiphopo atstovas, nesureikšminantis savo talento ir pasiekimu – tiesiog patinka, tiesiog pabandžiau, šiaip sudalyvavau internetiniam MC batle „Lietuva prieš Latvija“, na, laimejau, radau daug geru draugu… Apskritai, jis yra labai autonomiška asmenybe – pats sau darau muzika, pats repuoju, pats suvedineju… Labai pasitikintis savimi žmogus, ir tai labai gerai, nes tokia autonomija sukure idomu žmogu ir idomu atlikeja… Tikekimes, kad ambicingumas, savarankiškumas nesutrukdys jam pasiekti tiksla.

Vaiperis apie Spora. Charizmatiškas, nesustabdomas ir nepaliaujamai stebinantis MC. Žmogus perduoda tiek energijos ir jausmo, kad jau tampa nebesvarbu, kokia kalba repuoja. Daug ambiciju ir užmoju turi buti pasiekta 2007 metais.

Dabar persikelkime i laikinaja sostine. Cia 2006 metu pradžioje gime… K.U.R.V.A. Neskubekite susiraukti, šis prieštaringai skambantis pavadinimas iš tikruju reiškia „Kaunas United Rap Various Artists“. LHHMA balsavimo metu ši grupe susilauke nepaprasto palaikymo – už ja balsavo 36 procentai visu balsavusiuju nominacijoje. Nenuostabu, juk tai „Kaunas United“, suvienijes geriausias ir stipriausias jaunuju Kauno reperiu pajegas.

Viskas prasidejo nuo idejos suburti aktyviausius Kauno hiphopo atlikejus i viena grupe. Burelis entuziastu puole ieškoti MC, beatmaker‘iu (muzikos kureju), didžeju ir kitu, kas galetu prisideti prie projekto. Iš pradžiu ju, kaip apaštalu, buvo dvylika. Noras kažka daryti liejosi per kraštus, idejos ir svajones netilpo galvose. Veliau, kas naturalu tokiai margaspalvei kompanijai, prasidejo nesutarimai, kurybiniai gincai, ir grupes gretos smarkiai išretejo. Liko ištikimiausi ir ištvermingiausi – Rolizzz (Rolandas Venckys, 18 m., muzika), Maxi J (Arminas Boguševicius, 22 m., muzika, didžejavimas), Charli (Ieva Svilainyte, 18 m., vokalas), Tomutis (Tomas Micevicius, 19 m., tekstai, MC), Koshmarasz (Povilas Venckunas, 18 m., muzika, tekstai, MC), Andrius (Andrius Bykovas, 20 m., tekstai, MC).

Nors grupes reperiai dar neturi dideles patirties, ši trukuma užpildo ju nuoširdumas ir atvirumas, pastangos tobuleti, ieškoti nauju išraiškos formu. Labai vykes buvo malonaus vokalo merginos – Charli prisijungimas prie grupes, tai suteike kai kurioms grupes dainoms švelnesnio skambesio, o ir šiaip merginos buvimas šalia vaikinus nuteikia kurybiškai. Vienas iš dalyviu – muzikos kurejas Maxi J gali pasigirti nemenka patirtimi šioje srityje, jo sukurtu beat‘u yra ne vieno Lietuvos reperio arsenale. Per dar trumpa gyvavimo laika grupe spejo pasižymeti nepaprastu aktyvumu ir irašu studijose, ir internetineje erdveje – irašyta nemažai dainu, išnaudojamos visos galimybes koncertuoti, naujos dainos nuolat siulomos i ZIP FM radijuje jau keleta metu gyvuojancios hiphopo laidos „Gatves Lyga“ (http://www.zipfm.lt) Top 10 ir sekmingai laikosi juose ištisus menesius.

Grupes dalyviai su džiaugsmu pastebi, kad Kaune hiphopas po truputi pradeda atsigauti: gauseja hiphopo renginiu, vis daugiau žmoniu domisi šia kultura ir ja propaguoja. Paklausti, ko siekia muzikoje ir hiphope, šie jauni žmones atsako: „Siekiame kokybiškos muzikos, tokios, kuria galima butu pavadinti muzika, o ne eilinemis dainomis. Kalbant apie hiphopa, tai butu siekis parodyti žmonems, kad repas yra graži, brandi ir intelektuali muzika“. Dar neseniai susikurusios grupes nariai vertina save santuriai, bet džiaugiasi, kad ju darbai neliko nepastebeti – juos kviecia koncertuoti ivairiuose renginiuose, jie pretendavo i metu debiuto titula LHHMA, sveciavosi „Gatves Lygos“ laidoje, o ju dainas radijo klausytojai dažnai ivertina labai aukštai. Artimiausiuose grupes planuose – savo internetines svetaines kurimas, ir, savaime aišku, irašai bei koncertai.

Mironas apie K.U.R.V.A. Atsimenu laikus, kai Kaunas buvo tarsi Lietuvos hiphopo sostine – butent Kaunas su savo „Ultra Rap“ radijo laidomis diktavo madas… Bet po kurio laiko branduolys suaugo, išsklido po pasauli, kas ir atitruko nuo hiphopo. Ir štai grupele pavieniu MC ir muzikos kureju sukure nauja branduoli… Tie, kas bando, žino, kaip sunku išlaikyti daug skirtingu žmoniu po vienu muzikiniu stogu. Ši grupe – puikus ir kokybiškas produktas. Suprantama, yra dar kur tobulet, bet tobulejimas ir yra musu tikslas. Manau, kad jeigu ši kompanija sugebes išsilaikyti drauge, mes dar ne karta apie juos išgirsime ne tik forumu ir vietiniu vakareliu erdveje.

Vaiperis apie K.U.R.V.A. Daugiausiai gerbeju turintys naujokai. Taciau turedami savo gretose kelis tikrai talentingus žmones, dar nespejo atsiskleisti taip, kaip galetu. Ir tik laikas parodys, koki skambesi ši grupe suformuos 2007 metais.

Toliau keliaujame Kauno gatvemis, kur saujeles entuziastu deka kyla ir pleciasi hiphopo kultura, 2006 metais padovanojusi hiphopo muzikos karunai dar viena perliuka. Tai labai perspektyvus MC, lyrikas, idomi asmenybe, žmogus, kurio santyki su hiphopu galima nusakyti viena fraze iš jo dainos: „hiphopas mus kelia ir svaigina“. Nevarginsiu daugiau epitetais – tai Medonas (Donatas Medzevicius).

Šio 23 metu kauniecio, šiuo metu LKKA studijuojancio edukologijos magistranturoje, kaip hiphopo atlikejo kelias dar neilgas. Bet jis neatejo iš niekur, hiphopu domejosi nuo pat paauglystes, kol, kaip sako, pribrendo laikas tapti ne tik žaidimo stebetoju, bet ir žaidimo dalyviu. Pirma postumi tam dave Kauno dramos teatro aktorius Egidijus Stancikas, destes jam retorika, o pirmas hiphopo projektas „Radioshock“ buvo su kitu kaunieciu, muzikantu, muzikos kureju ir vokalistu Kafka (Karolis Buržinskas). Šio bendradarbiavimo rezultatas – idomus internetinis albumas „Cum Deo“. Albumo stiliu iš esmes sunku apibudinti, galima sakyti, kad šis eksperimentinis darbas, sulaukes gana palankiu recenziju, buvo bandymas suderinti idm, elektronika, trip-hopa ir „ortodoksini“ hiphopa.

Vaikinu kurybiniai keliai išsiskyre, bet Donatas netrukus sutiko vaikystes drauga, elektronines muzikos kureja Corbie (27 metu Deividas Gnedinas, apsilankykite http://www.corbie.lt, nustebsite). Jau nuo vaikystes Deividas „žaisdavo“ su muzika, kantriai siekdamas profesiniu aukštumu ir muzikines kompetencijos. Nors elektronine muzika yra Deivido arkliukas, jam puikiai sekasi dirbti ir su kitais žanrais, jis sugeba parodyti, kad geras muzikos kurejas gali buti lankstus ir ivairus. Net ir pavertes muzika savo profesija, jis nesiliauja ieškojes naujo skambesio, tobulumo ir nesiekia iš to naudos, sakydamas: „Muzika mane išmoke džiaugtis ja ir be pripažinimo ar finansinio atlygio“.

Su Deividu prasidejo naujas ir labai sekmingas Donato kurybos etapas, kuri turetu vainikuoti rudeni planuojamas išleisti albumas, ir iš jo hiphopo žinovai tikisi gana daug. Albumo dainose kiekvienas ras kažka artimo sau, savo gyvenimiška tema – apie žmogaus buti, egzistencija šiandieniniame pasaulyje, žmogaus klaidas ir stiprybe, Dievo egzistavima musu pasaulyje, nuolatini atsakymu ieškojima. Netruks jose ir asmeniniu išgyvenimu, jausmu, vaikystes ir paauglystes melancholijos, žinoma, bus ir to, kas pralinksmins ir praskaidrins nuotaika.

Pasakojant apie ši atlikeja, negalima nepamineti kai kuriu faktu. Jo spalvingai ir kiek ekscentriškai asmenybei nemažai itakos padare keliones po pasauli, domejimasis religija ir filosofija, o kaip reperiui – keliones i hiphopo gimtine Amerika, kur jis susipažino su tos šalies hiphopo pasaulio atstovais. Ar galite isivaizduoti, ka hiphopo fanui reiškia bendrauti ir pasisemti patirties bei igyti žiniu iš žmoniu, išaugusiu šioje kulturoje? Tai neabejotinai turejo itakos ir jo kurybai. Donato laukia dar viena kelione i Amerika, kur jis jau planuoja su biciuliais reperiais padaryti irašu, tam, kaip sako, turi „užsišaldes ideju“. Be muzikos, dar vienas jo pomegis – sportas; jam pavyko pasiekti ir sportiniu aukštumu – tapo dukart Lietuvos jauniu fitneso cempionu, o 2002 metais užeme 3-a vieta suaugusiuju kategorijoje. Tiesa, dabar jis sportuoja tik del saves, nes muzika laiko savo tikruoju pašaukimu. Pats Donatas apibudina save taip: „Esu žmogus, nemegstantis stereotipu… Ieškotojas, svajoniu medžiotojas, besidžiaugiantis gyvenimu. Sveikinu kiekviena diena be išimciu, kad ir kokia ji bebutu… Siekiu tikslo ir nesiliauju stengesis, nes liautis stengtis yra lygiai taip pat blogai, kaip ir nusivilti po nesekmes… Kasdien dekoju Dievui, kad mane saugo, padeda man, padeda igyvendinti mano asmenine legenda…“

Taigi, kuo dar šis atlikejas gali buti idomus hiphopo muzikos myletojams? Pirmiausiai, jis nera vien hiphopo stiliaus atlikejas, jis Reperis – žmogus, esantis hiphopo dalimi ir mylintis šia kultura, jos vertybes. Bendras darbas su Corbie – tai gražus daugiau tradicinio repo derinys su šiuolaikišku muzikiniu skambesiu. Medono tekstai, kas dabar reciau pasitaiko, labai artimi hiphopo kulturos ideologijai ir tematikai, tekstai neimantrus, ne metaforiški, bet prasmingi, „kabinantys“, atspindintys pakankamai subrendusios asmenybes pasauležiura, be galo nuoširdus. Corbie muzika taip pat pasižymi sveiku balansu tarp tradicinio beato ir eksperimentavimo. Visa tai suteikia ju bendrai kurybai šviežio, „skanaus“ skambesio ir išskiria juos iš bendros mases.

Mironas apie Medona. Medonas, ko gero, yra vienas iš originaliausiu pastarojo meto atlikeju. Labai savitas požiuris i kuryba, ir dar savitesni gyvi pasirodymai. Manau, nedaugelis, pamates Medona gyvai atliekanti savo kurinius, pamirš ta regini – tiek energijos, artistiškumo retai kada beišvysi. Klausantis jo atrodo, kad jis pats jaucia ta skausma arba džiaugsma, apie kuri dainuoja, išgyvena visa tai cia ir dabar, scenoje, tarytum ištirpdamas savo kuryboje… Gal atrodo ir keistai, bet…

Vaiperis apie Medona. Geras balso tonas, didelis žmogus, didele širdis ir nemažas potencialas. Taciau šis potencialas kol kas miega šio žmogaus viduje. Nes silpniausia jo vieta, mano manymu, yra jo atlikimo technika, kuria kol kas atperka jega, sklindanti iš paties žmogaus.

Grižtame i Vilniu. Nereikia transporto, pakanka lakios vaizduotes. Cia senamiescio gatvemis vaikšto dar nepripažintas ir neišgarsejes duetas „Omerta“ – bene paslaptingiausia Lietuvos hiphopo grupe. Pavadinimas išties intriguoja ir kelia asociaciju su Marijo Pjuzo romanais ir kinofilmais apie italu mafija. Kam galejo šauti i galva taip pasivadinti? Pasirodo, dviem vilnieciams, amžiumi nebe vaikams, vienas iš kuriu jau buvo šiek tiek pažistamas klausytojams iš repo grupes „Konektaz“ ankstyvosios kurybos (BIG T), kitas – iš straipsniu ir naujienu hiphop.lt puslapyje (M.F.). Šiam duetui talkina gerai žinomu Lietuvoje beatmaker‘iu Kshysiako ir Markos tandemas. Tai vadinamosios „lenkiškosios“ beatmaker‘iu mokyklos atstovai, pagal kuriu muzika mielai kuria dainas ne tik „Omerta“, bet ir kiti Lietuvos ir Lenkijos reperiai.

Kaip teatras prasideda nuo rubines, taip pirmas ispudis apie nežinoma grupe susidaro iš jos pavadinimo. Kodel „Omerta“? Anot grupes nariu, šiame žodyje gludi gili prasme – tai tiesiog pagarba, lojalumas, ištikimybe sau ir kitiems, kalbejimas argumentuotai – šis žodis jiems apibudina visa garbes kodeksa. Butent tai jie pateikia ir kaip savo kaip hiphopo grupes koncepcija: „Visa tai, ka mes sudedame i savo tekstus, yra apgalvota, skaityta, diskutuota, nes žodis turi svori ir mes nenorime kalbeti tik tam, kad kalbetume, norime pateikti klausytojams rimta produkta. „Omerta“ atitinka musu bendra požiuri, ir tai tikrai nera P.R. tikslu sugalvotas pavadinimas. Juolab, kad geriausias P.R. yra žmoniu atsakas i pateikiama muzika. Mes nesistengiame išgarseti, muzika mums yra pomegis, bet pomegis, neatsiejamas nuo gyvenimo“.

Svarus žodžiai, brandus kurybiniai siekiai, maksimalizmas, skeptiškas požiuris i komercija kuryboje, nebanalus beat‘ai – toks ju atsakas i, ju nuomone, isigalejusias Lietuvos muzikos rinkoje tendencijas, kai „štampuojami pigus albumai, kuriuose nera ugnies, tikros muzikos, kai vertinama „peroksidine“ muzika, kai atlikejai, apgaudinedami save, siekia prakišti albuma masems, pamiršdami, kad muzika visu pirma yra meno forma, perteikianti vertybes“.

Vaikinu siekis – kurti muzika, idedant i ja savaji aš, tik tuomet, ju manymu, hiphopas bus tikras, be falšo. „Ir jeigu nesidomintys šia kultura žmones priims šia muzika ir ja vertins labiau nei dabar, tai bus puiku. Problema yra ta, kad žmones nori paprastumo, kaip trys akordai, ir dauguma atlikeju tuo naudojasi, kišdami „supuvusi“ produkta. Džiaugiames, kad Lietuvoje savo niša atranda tokie atlikejai, kaip „Saules Kliošas“, „Pieno Lazeriai“ ir t.t.“, – atvirauja M.F. ir BIG T. Taigi, ta savaji aš jie ir stengiasi perteikti pavasariui isibegejus planuojamame išleisti albume „Kitokios gaires“. Tai bus idomus, brandus intelektualaus hiphopo albumas, kuriame klausytojai išgirs tik naujus, dar niekur neskambejusius kurinius. Jo pavadinimas, anot grupes nariu, reiškia kitoki požiuri i kuryba, i tai, kaip galima nagrineti temas, jis tarsi atvers kelione po kitokio repo gaires. Albumas žada buti labai ivairiapusis, spalvingas, jame bus paliestos ivairios tematikos. Ji irašant dalyvavo tokie žmones kaip Shmekla, Svaras, Paškius (punk-rocko grupe „Anbo“), Moo, Shidlas ir dar keletas atlikeju. Muzikine dalis priklauso Kshysiakui ir Marko – tai tie beatmaker‘iai, kuriu muzika kalba pati už save. Keleta dainu pagyvino talentingas bei perspektyvus smuikininkas Algirdas Šochas.

Kaip matote, šie du atlikejai nevengia griežtesniu vertinimu ir neslepia savo ambiciju, deklaruoja dara tikra hiphopa – noresime tuo isitikinti, paklause albumo. Jie nekalbus ir vengia skelbti savo vardus, neviešina savo nuotrauku – ar tai iš tikruju duokle ivaizdžiui, jie vieni težino, tebunie taip, mums svarbiau, ka jie nori pasakyti mums savo muzika.

Mironas apie „Omerta“. Du visiškai skirtingi žmones, kuriems talkina du dar mažai žinomi, bet geri ir talentingi muzikos kurejai. Butent del tokio susijungimo turime ta literaturos ir hiphopo hibrida. Lengvas Sicilijos šešelis Lietuvos realijose… Išties originalus projektas, galbut techniškai mes galim rasti panašumu… bet tai, kas musu širdyse, visada liks ir musu mintyse… Jeigu neskaiciuotume jau mineto Sporo, tai vienas ambicingiausiu Lietuvos hiphopo projektu. Jie abu maksimalistai, norintys, kad viskas butu idealu – nuo muzikos iki to, kaip atrodys viršelis ir kur bei kaip bus paminetas ju vardas. Tai geras bruožas, daugiau profesionalumo dar niekam nepamaiše. Su nekantrumu laukiu ju debiutinio albumo, tik gaila, kad tokia hiphopo forma, kaip „Omertos“, šiuo metu skirta gana siauram žmoniu ratui, tai ne radijo topu ar klubu kudikis.

Vaiperis apie „Omerta“. Mažiausiai 2006 metais girdeta grupe iš visu pretendavusiu i geriausio naujoko apdovanojima. Nors, pasak gandu, yra paruošusi visa albuma leidybai. Kompanija turi stipru muzikini užnugari – Kshysiakas ir Marka, kurie dirbo prie nemažo burio geriausiu Lietuvos grupiu kurybos. Jie aprupina grupe tradicines mokyklos beat‘ais. Grupe turi nemaža rusiškojo hiphopo itaka tekstuose, pateikime ir lyriškume. 2007 metais turetu pasirodyti ju albumas, tada ir galima bus spresti, kokios skonio ši grupe.

Noretusi užbaigti ši pristatyma Mirono pamastymais…

Mano manymu, pradedantieji, debiutantai yra reikalingi bet kuriai kulturai kaip šviežias oras arba kraujas… senstanciam organizmui. Nes butent jaunimas, kuri taip dažnai kritikuojame, pro padidinamaji stikla žiurime i jo klaidas ir ignoruojame, atneša kulturai nauju ideju. Naujokai dažniausiai nera isprausti i stereotipu remus, butent jie, del savo nežinojimo ir patirties stokos atranda kažka naujo, negirdeto. Nieko iš dabar žymiu vardu, ar tai butu musu „G&G Sindikatas“, ar koks Eminemas, neaplenke debiutanto stadija, niekas negali išvengti šio laikotarpio, tiesiog vieniems jis trunka ilgiau, kitiems trumpiau, vienus jis užgrudina, kitus palaužia…

Naujokai dažnai praeina savotiška „demo“ stadija. Iš pradžiu jie buna fanai, veliau atsiranda noras daryti kažka savo, atsiranda planu ateiciai, minciu apie albumus, koncertus, autografu dalinima… Kartais jie ima nekesti tu, kurie kažkada buvo ju favoritai… Lygiai taip pat, kaip vaikai brandos laikotarpiu bando priešintis savo tevams, protestuoti prieš juos, ju diktatura ir norus… Bet man atrodo, kad šis reiškinys turi ir teigiamu pusiu – iš to pykcio, protesto gimsta daug naujo ir originalaus…

Dabar mes turim visa puokšte nauju vardu. Galbut jie kažkam negirdeti, galbut skamba juokingai, bet atsiminkit mano žodžius, jeigu jie darys tai, ka dabar daro tokie žmones kaip Medonas, „8‘as maršrutas“, Spor, „Omerta“, jie labai gražiai ir naturaliai isilies i vadinamuju žvaigždžiu, favoritu kasta. Gal net ne pas mus, bet taip tikrai bus…

Štai tokie musu debiutantai, musu hiphopo viltis… Visi tokie skirtingi, kupini ambiciju ir planu, svajojantys sudrebinti ir apstulbinti visa hiphopo pasauli ir isitvirtinti jame. Jiems pavyks, tikrai…

Alina “Urban Nation” žurnalui

Susiję

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Domina?

Close
Close