InterviuNaujienos

Micro One – sutelk dėmesį! (Yomango interviu)

Augustes Smailytes nuotrauka. Micro One
Augustes Smailytes nuotrauka. Micro One

Lietuviško hip-hop‘o subkultūra žavi, nes ji neturi sienų. Repo atlikėjai jų nestato, nebent griauna. Šį kartą pažvelkime į juos ne kaip į reperius, o kaip į mūsų pasaulį įdėmiai stebinčius žmones ir turinčius kažką svarbaus pasakyti likusiems. Interviu iš YMNG pirmojo numerio rubrikos „Betono džiunglės be karalių“ – kurioje trys šių laikų poetai: Karoona (Klaipėda), Micro One (Panevėžys) ir Svaras (Vilnius). Prieš jūsų akis Micro One interviu.

– Micro, kaip paaiškintum teiginį, jog žmogaus kūnas yra jo pačio kapas?
– Žmogus gimsta ir miršta tame pačiame kūne. Negali išeiti iš savo kūno, jame ir mirsi, todėl jis yra tavo gyvenimo vieta, namai, bet kartu ir kapas.

– Nori pasakyti, kad kūnas tik materija, o viduje tūno siela?
– Galima ir taip pasakyti – žmogaus siela yra jo protas, emocijos, o visa tai pasilaidoja kūne.

– Kur tuomet dingsta siela?
– Norėčiau tikėti kad yra kažkokia gera vieta po mirties, bet protas man sako, jog amžiškumo nėra. Suprantu, kad kažkada teks mirti ir išnykti. Tikiu, kad gyvu galima išlikti kūriniuose ir žmonių atmintyje.

Mato Astrausko nuotrauka. Micro One
Mato Astrausko nuotrauka. Micro One

– Koks tavo požiūris į alkoholį, cigaretes ir kitas svaiginimosi priemones?
– Kažkada pats daug gerdavau ir rūkydavau. Dar ir dabar visiškai to neatsisakau. Manau, kad suprastum, jog tai yra blogai, reikia užaugti. O supranta juk visi, kad tai yra blogai, tik veikia keistas paradoksas visose srityse – net jei ir supranta žmonės, kad blogai, bet vis tiek tai daro. Požiūris neigiamas: labai smerkiu žmones, kurie skleidžia idėjas, kad gerti, rūkyti yra labai gerai ir kieta. Nemažai reperių tuo užsiima, o jų klausantis jaunimas eina tuo pačiu keliu, nori į juos lygiuotis, be to į tai įsuka ir draugus. Tai yra užburtas ratas, kurį reikia po truputį uždarinėti.

– Bet kodėl tai yra blogai? Juk visi vartoja, gal nieko tokio…
– Man didžiausia svaiginimosi priemonių blogybė yra ta, kad žmogus ima nebematyti tikrovės, jis nebebūna savimi. Atrodo, kad tuomet žmogus negerbia nei savęs, nei kitų, daro įvairias nesąmones. Aš kuriu rimtą muziką ir noriu, kad žmonės į tai žiūrėtų rimtai. Negaliu sau leisti būti klounu.

– Žmonija eina link savęs susinaikinimo ar ne?
– Kai tik paliečiam šitą temą, vienas žmogus man visada sako, kad jau yra per vėlu tai pakeisti. Aš jam sakau, kad dar yra vilties, kad viskas įmanoma, bet turbūt dėl to, kad tik pats noriu tuo tikėti.

– Kaip įsivaizduoji tuomet tą apokalipsę?
– Ligos, karai… Vien dėl ekonomikos, pamatysit, kai viskas po kokių 30 metų ims griūti. Miestuose riaušės nuolat vyks. Jau dabar jos kur nors kasdien vyksta. Dabartinė ekonomika ir sistema naudinga per mažam žmonių ratui. Turtuoliai atsitvers sienomis, sargybiniai stovės su automatais, o paprasti žmonės skęs skurde.

– Nevertėtų žmonėms pažvelgti į protėvius, įsiklausyti išminčių ir tuo vadovautis?
– Istorija visais laikais turėjo blogą įprotį kartotis. Klaidas darė protėviai, darome ir mes.

– Traukinys nuvažiavo?
– Ne, jis dar važiuoja, bet be stabdžių. O kažkur priekyje tiltas dar tik statomas. Jeigu spės tą tiltą kažkas pastatyti, tai važiuos traukinys toliau, bet vis tiek vėliau vėl kažkur bus statomas tiltas.

– Bet jeigu tai galima įžvelgti ir nuspėti, kodėl niekas nesikeičia?
– Protas pasireiškia veiksmuose, o ne mintyse ar suvokime. Gali žinot kažką, bet elgtis protingai yra sunku. Yra toks dalykas kaip komforto zona. Žmogui yra sunku iš jos išeiti ir ją palikti. Už jos yra kažkas neaiškaus, kažkas, ko jis nesupranta ir bijo. Jis nežino kas jam atsitiks ir nesiryžta veiksmams: turi maisto, stogą virš galvos ir bijo pokyčių.

– Kas šiais laikais yra menininkas?
– Jeigu anksčiau jį įsivaizduodavo kaip sulysusį, keistą žmogų-inteligentą su akinukais, tai šiais laikais menininkas turi būti išsilavinęs tiek protiškai, tiek fiziškai. Pastebiu, kad dabar savo meną reikia kartais ir apginti, nes amžinai atsiranda kas prieš jį nusistato ir mėgina jį sustabdyti. Pačios meno rūšys pradėjo kariauti, jų atstovai pjautis, nes menas tapo komercija.

Augustes Smailytes nuotrauka. Micro One
Augustes Smailytes nuotrauka. Micro One

– Kas tau yra menas?
– Kūrinys, kuris kitiems sukelia gilias emocijas – blogas arba geras.

– O kodėl reikalingos blogos emocijos?
– Galvoju, kad turi būti balansas. Vienas skleidžia teigiamas vibracijas, kitas blogesnes. Visko yra ir visko reikia.

– Kiek žmogui yra svarbi kūryba?
– Tiek, kiek jam pačiam atrodo svarbi.

– O kaip individui?
– Kūryba yra kai tu sukuri kažką iš nieko arba iš esančių dalykų kažką naujo. Kūryboje slypi didelė galia. Vienas gali parašyti eilėraštį, kuris liks prastas ir niekam neįdomus, o kitas gali suprojektuoti kokį nors dangoraižį, sukurti spektaklį, filmą. Būna įvairios kūrybos ir žmonės maišo, kur tikra, o kur tik kažkas atsitiktinio. Kūriniai turi kelti emocijas ir geriausia, kad jos būtų teigiamos. Deja, man nepavyksta skleisti teigiamų vibracijų savo kūriniais.

– Ar visi žmonės vienodi?
– Iš esmės tai taip. Galima apibrėžti, jog kartu visi esame savanaudžiai ir tai visus daro vienodais. Žmonėms reikia visko, jie nori pasiimti ir gauti kuo daugiau – pinigai, drabužiai, automobiliai…

– Vienatvė – žalinga ar sveika? Kodėl?
– Kaip kada. Jeigu visą laiką sėdi vienas, tai tikrai ne į naudą. Visi mes gauname savo vienatvės dozę. Kiekvienas žmogus ir yra vienišas. Kaip ir klausėte, ar žmogaus kūnas yra jo kapas – negali iš jo išeiti, esi visiškai vienas. Negali įlysti į kito žmogaus kūną, mintis. Tarkim, tu sėdi šalia kito žmogaus ir tu niekaip neišeisi iš savęs, taip jau yra. Arba prieš miegą: žmogus taip pat guli vienas su savo mintimis, kažką mąsto… Gimsti vienas, vienas ir miršti.

– Tiki likimu ar manai, jog viskas žmogaus rankose?
– Likimas yra, bet žmogus labai norėdamas gali jį pakeisti. Tarkim, gimsta skurdžioje Afrikos šeimoje vaikas – jo likimas jau nulemtas, bet jeigu jis labai norės, stengsis, jam pavyks kažką pakeisti. Daug kas mėgsta kartoti, kad stengiasi, nors pats žmogus žino, kad jis sėdėjo ir tingėjo. Pats neretai sakau – „Ai va, stengiuosi aš labai“, o iš tikro juk tik kalbu. Vis tiek giliai savyje žinosi, kad kažką ne taip padarei, negalėsi sau atleisti ir tai tave persekios.

Mato Astrausko nuotrauka. Micro One
Mato Astrausko nuotrauka. Micro One

– O aukščiau kažkas yra?
– Visatoje yra daug visokių energijų, jos irgi daug kuo rūpinasi.

– Apie religijas turbūt neverta net klausti?
– Manau, kad žmonės jas sukūrė tam, kad būtų ramiau gyventi, tikint, kad po mirties gyvenimas tęsis. Jiems reikėjo konkretaus, aiškaus atsakymo, kas bus vėliau: yra dievas, rojaus vartai, mirsiu, nueisiu prie Petro vartų, su juo pasikalbėsiu ir jis mane ten įleis, o tada jau gyvensiu amžiname džiaugsme. Žmogus tada jaučiasi saugiai – viską žino, už jį viskas nuspręsta, telieka būti geru ir eiti į bažnyčią. O jei ir blogo kažką padarys, tai nieko tokio – nueis išpažinties, paaukos bažnyčiai ir jo nuodėmės bus išpirktos. Ar neskamba viliojančiai?

– Ar tolimesnės kartos juoksis iš mūsų juokelių?
– Tikriausiai visiems visais laikais atrodė, kad jie jau pasiekė mados, technologijų ir viso kito viršūnę. O juk istorija rodo, jog viskas keitėsi per dešimt tūkstančių metų ir dar viskas keisis toliau. Istorija yra labai gera mokytoja.

– Kas yra stipriausias ginklas?
– Man asmeniškai – idėja ir žodis. Jei idėja stipri, ji niekada nemirs. Gali nušauti ją sugalvojusį žmogų ar tūkstančius ją sekančių ir besilaikančių, bet ji vis tiek bus gyva.

Interviu autorius Yomango komanda –  www.yomango.lt . Žurnale rasite dar daugiau įdomių žmonių ir tekstų

Žymos

Susiję

2 komentavo

  1. Ačiiū už klausymus ir atsakymus. Labai malonu, kad Micro yra mąstantis žmogus. Vienas geriausiu alikėjų dabartinėje hh scenoj. Respect!
    0    0
  2. gylus zodziai, gera atrast toki zmogu su tokia ideja, kad viska lemia zmones, ne aplinkybes
    0    0

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Close