AlbumaiNaujienosStraipsniai

Mirono apžvalga: "Jad Rec 1234" puikiai orientuojasi rūke paskendusiame miške

jad rec 1234 albumasKą kas besakytų – mes gyvename tamsiais laikais. Mes esame parazitų rasė, naikinanti vienas kitą ir dažnai net ir tą vietą, kurią vadiname savo namais. Šie tamsūs laikai diktuoja savo taisykles, savo nuotaikas, savo valdovus, savo meną ir savo muziką.

Šį kartą aš bandau šioje tamsoje raidėmis paversti savo mintis perklausęs naujausią JAD Rec leidinį „1234“ ir alternatyvią radio versiją, kurią paruošė DJ Swix.

Visų pirma pradėsiu nuo to, kad JAD Rec laikau vienu įdomiausių reiškinių šių dienų Lietuvos hip-hop‘o scenoje. Tai, ką jie daro – jų įrašai, eksperimentai ir leidiniai – yra unikalu. JAD‘ai turi savo veidą ir sielą. Man galėtų priekaištauti ir sakyti, kad globaliu mastu egzistuoja panašūs projektai, bet Lietuvoje niekas kitas nesugeba išgauti tokio vibe‘o kaip jie.

2014-ais JAD Rec išleido savo pirmąjį bendrą leidinį pavadinimu „3BORNIKAS”. Tai buvo kūrinių rinkinys, kuriame sudalyvavo, tiek JAD Rec branduolys, tiek jų draugai, kurių rap‘as priot patiems Jad Rec atstovams. Tai buvo labai stiprus rinkys, nors kai kurių kūrinių kokybė nebuvo blizganti. Tačiau tame rinkinyje radau daug to, kas man patiko. JAD REC – „1234“ &“1234 – DJ Swix edition“ [Jad Rec ; 2015 /2016] pasirodė 2015 metų pabaigoje, bet šįkart tai nebuvo padrikas gabalų rinkinys, o albumas vedamas dviejų žmonių, į kurį protarpiais įsipaišo ir „3ZBORNIKE“ dalyvavę draugai bei nauji balsai. Ryškūs šio albumo lyderiai yra tamsaus judėjimo veteranas ir ryški Lietuvos Hip Hop‘o istorijos dalis – GanjaMan aka Saymore Pirmininkas ir jaunas, bet ne mažiau talentingas bendražygis Faytas. Abu skamba labai tvirtai ir puikiai orientuojasi rūke paskendusiame miške. O kaip kitaip, jei jie ir yra to rūko kaltininkai.

[ytp_video source=”xZkuJ4FHLBM”]

„1234“ – man teko klausyti ne 1, ne 2, ne 3 ir ne 4 kartus… Ir kas keisčiausia – po kiekvieno klausymo rezultatas tas pats.

  1. Man labai patinka bendras albumo skambesys, jo nuotaika ir vaizdai, kurie labai aiškiai iliustruojami tekstais. Ganjaman‘as nuo MMK laikų blizgėjęs kaip kinematografinio rap‘o virtuozas neiššvaistė savo talento ir dar sugebėjo savo aura padaryti įtaką su juo repuojantiems žmonėms.
  2. Negalėčiau teigti, kad jų kūrybiniai eksperimentai yra kažkas naujo, dar negirdėto ir nepatirto, bet jų receptai yra teisingai sudeliota klasikinė formulė su šių dienų autentika. Lyg „seni geri laikai“ būtų laiko mašina mums grąžinti į nūdieną.
  3. Kaip ir pirmojo rinkinio atveju, taip ir dabar, yra vienas priekaištas jiems dėl leidinio – pateikti tik kūrinių pavadinimai, kas juose dalyvauja, kas be Ganjamano ir Fayto atstovauja JAD Rec vėliava – taip ir neaišku. O norėtųsi žinoti, kas yra moteriško vokalo savininkai, kas tie užsieniečiai, dalyvaujantys albume, kas kiti svečiai iš Lietuvos. Žinoma patyrusi ausis nesunkiai atskirs Nasty Shit‘o, Micro One ar Beetos balsus, bet norėtųsi žinoti ne tik, kas repuoja, bet ir kas prodiusavo kūrinius. Chebra, su kitu leidiniu pasistenkite šią klaidą ištaisyti.
  4. Klausydamas albumą, nesvarbu šį ar betkokį kitą, aš visada bandau suprasti, kokią žinutę neša atlikėjų žodžiai. JAD‘ų kūryboje tai yra nemažai pastangų reikalaujanti užduotis. Pradžioje galvojau, kad reiktų įtemptai ir atidžiai klausyti, kad surasčiau užslėptas koncepcijas, mintis ir alegorijas. Po to maniau, kad gal reiktų pamėginti padaryti vieną kitą bokalą, paskęst dūmų debesyje ir tada albumo žinutė pasieks mano sunkiau prienamas smegenų zonas. Tačiau geriausias variantas buvo tiesiog vibe‘int su albumu, turėt jį fone, kartais pagaunant svarbiausius punchline‘us iš kūrinių. Tai parodė, kad šis albumas turi nemažai paslėptos informacijos užšifruotos žodžių paprastume. Kaip ir pats pavadinimas „1234“. Paprasti skaičiai, kurie koduoja tiek daug ir duoda tiek daug erdvės interpretacijoms. Galima būtų gilintis į kiekvieną žodį, kabintis prie to, kas yra sakoma, nematant bendro paveikslo, bet šiame albume svarbiausia yra jausmas, kurį perteikia kūriniai. Tad leiskite šiam albumui „užliūliuoti jus kaip vaiką“.
  5. Galėčiau išskirti dvi kategorijas reperių: tie, kurie kažką cituoja, ir tie, kuriuos cituoja žmonės. Pirmųjų daug, antrųjų vienetai. Jei kalbame apie JAD Rec, tektų juos skelt ir vieną priskirti vienai grupei, kitą kitai. Saymore jau yra įrašęs save į Lietuvos rap‘o istoriją ir jį dažnai cituoja ir tikiu, kad cituos ir šio albumo kūrinius. Deja, negaliu pasakyti to paties apie Faytą. Jis yra tikrai šaunus MC, tačiau šiame leidinyje lyrikomis jis nesužibėjo. Jis turi potencialo augt, bet dar reiktų pasidarbuot, kad pagerintų savo lyrikų formą. Net jei teigiama Ganjaman‘o įtaka kinematografiniam stiliui yra padaryta, vaizdai ryškūs, bet patys vaizdai ir jų jungimas stokoja logikos ir bendrumo – per daug padrika, nėra vientisos grandies. Gal Škėmiškas stilius ir variantas, bet jam dar trūksta įdarbio.

Žinoma, norėčiau tarti žodį ir apie kiek vėliau pasirodžiusią albumo alternatyvią versiją, skirtą radijui.

Originalioje „1234“ versijoje joks DJ neprikišo rankų nei prie vieno kūrinio. Tačiau atsiradus poreikiui paleisti versiją, skirtą radijui, kuri būtų cenzūruota, pasitelkti DJ į pagalbą buvo originalus ir labai vykęs sprendimas. Su DJ Swix JAD‘ai reikalų yra jau turėję, todėl į jį kreipėsi ir šį kartą. Bendrom jėgom kartu su Shiaure Rec atstovu MTW jie originalų leidinį ne tik cenzūravo, bet ir labai stipriai pagyvino scratch‘ais.

Asmeniškai man buvo įdomu klausytis abiejų versijų, vieną po kitos ir spręsti, kuri skamba geriau: su ar be DJ. Aš visada prikišu grupėms ir atlikėjams, kad jie nesikreipia ir nepasinaudoja mūsų DJ paslaugomis savo albumuose. Ir šie du leidiniai yra puikus pavyzdys sulyginimui.

Visų pirma norėčiau labai pasidžiaugti Swix‘o darbu. Labai kokybiški scratch‘ai, gerai parinktos frazės, vietos, neskaitant puikiai užcenzūruotų keiksmažodžių. Bet nieko nuostabaus, Swix‘as yra vienas iš tų žmonių, kurie jeigu apsiima padaryti, padaro tai nechaltūrindami. Labai gerai, kad jis nusprendė ne tik cenzūruoti žodžius, bet ir pagyvinti kūrinius papildomais scratch‘ais. Tai suteikė albumui gyvybės, dinamikos ir spalvų. Nors vietomis galima pajausti, kad scratch‘ai užmesti „ant viršaus“, o ne suplanuota, kūrinio dalis. Tarsi tai būtų svetimkūnis, kuris nelimpa prie bendro konteksto. Manau, kitą kartą JAD‘am reiktų iškarto pagalvoti apie DJ ir kaip jo scratch‘ai įsipaišytų į gabalus. Tačiau vienaip ar kitaip, versija su DJ yra daug geresnė nei be jo. Ir iš tikrųjų, norėčiau išgirsti dar vieną versiją – necenzūruotą, bet su DJ prisilietimu, nes keiksmažodžiai gal ir yra ne visiems priimtinas dalykas, bet tai yra rap‘o dalis ir jei MC moka keiktis savo lyrikose, ypač taip laiku ir vietoj bei natūraliai kaip Ganjamanas, tai yra tam tikras šarmas, o ne piktžolė, kurią reiktų išraut.

Apibendrinant…

JAD Rec tikrai nenuvylė. Albumas stiprus, kokybiškas, dar plius alternatyvi versija su DJ. Pagrindiniai privalumai – vibe‘as ir nuotaika bei tai, kad prie jo dirbo du unikalūs MC, galėčiau teigti, kad net du iš geriausių rap‘o atstovų Lietuvoje. Norėtųsi pagirti ir svečius, bet deja kai kurių vardų nežinau… Tie balsai, kuriuos tiek aš, tiek jūs puikiai pažįstate, padarė savo darbą kokybiškai, bet mažiau iš jų tikėtis ir negalima buvo, todėl atskirų žodžių jiems neskirsiu, liaupsos arba griežta kritika atiteks jiems su jų leidiniais.

JAD Rec turi savo nišą Lietuvos hip-hop‘e, subūrė aplink save daug jaunų ir talentingų atlikėjų. Smagu, kad jie nestovi vietoje, kuria, auga, tobulėja, nebijo eksperimentų, vysto savo garsą ir leidžia albumus. Jie juda teisinga linkme ir dar prikabina visa naujų žmonių su savimi.

Lenkiu galvą ir laukiu naujų darbų!

Skanaus! O norintiems įsigyti albumą su scratch‘ais dar kelios versijos pasiekiamos prekyboje parašius adresu dj.swix@yahoo.com

Žymos

Susiję

2 komentavo

  1. Jo , įtakoja pavadimai nuomone apie straipsnį, bet skaitos tikrai maloniai 🙂
    0    0

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Close