Interviu

MK: "Visada norėjau būti įvairaus spektro didžėjumi, ne tiesiog trintis klubuose

Paskutinį kovo penktadienį “Boogaloo” vakaronėje “Gravity” besisvečiavusio brito MK nevalia apibūdinti vienu žodžiu. Taip, jis didžėjus, bet praktiškai visomis šio termino reikšmėmis – apie visas jas ir kalbėjo prieš kopdamas į sceną. Joje, tiesa, pasaulio stebuklų neparodė, bet… bent jau asmeniškai man, kaip įprastai kalbinančiai kitos scenos pusės dalyvius, pokalbis buvo vertingas.

 

Pradėkim tradiciškai – ką veiki pastaruoju metu?

Vakar tupėjau radijuje, o apskritai šiuo metu daug groju ir keliauju. Prieš keletą dienų grojau Londono “Ministry of Sound”, lygiai prieš savaitę buvau Dubajuje, dar prieš tris dienas – Amsterdame, o tarp šių dviejų įvykių dar suspėjau pagroti “Fabric”. Taip pat reguliariai užsukinėju į studiją, na, ir kas savaitę rengiu radijo laidą – esu užimtas.

 

Paminėjai Dubajų – neseniai ten į nelaimę pateko tavo kolega Grooverider. Ką apie šią situaciją manai tu?

Manau, kai keliauji į svečią šalį, turi gerbti jos įstatymus. Atrodo, jis nepagalvojo apie pasėkmes, nors tai tikrai nėra sudėtinga. Tiesiog, jei jau esi didžėjus ir rūkai žolę, turi būti atsargus! Kiek girdėjau iš savo draugų Dubajuje, oro uoste jis pasirodė kiek per daug atsipalaidavęs, būtent dėl to ir buvo papildomai apieškotas. Žinoma, ketveri metai už tokį prasižengimą – labai nemalonu. Šiaip ar taip, Dubajus – šauni vieta!

 

Tikrai? Nieko nežinau apie Emyratų sceną, papasakok ką nors.

jie pašėlę, tikrai! Visi klubai Dubajuje įkurti viešbučiuose, o žmonės, juose besilankantys – patys įvairiausi. Europiečiai, taip atvykę iš turtingesnių Afrikos šalių ar iš Artimųjų rytų – Jemeno, Jordanijos. Yra ir vietinių. O sceną būtų galima apibūdinti vienu žodžiu – “futuristiška”. Žinoma, kalbant apie klausomą muziką, jie kiek atsilikę nuo mūsų, bet lengvai leidžiasi auklėjami. Mielai groju ten ir funk ar reggae – žodžiu, gali elgtis teisingai ir jie tai supras.

 

Be Dubajaus, kokios tavo aplankytos vietos paliko įspūdį kaip egzotiškos?

Manau, Australijos paplūdimiai!

 

Grįžkim į kasdienybę. Ar seniai rengi savo radijo laidą “Kiss FM”?

Prieš tai penkerius metus tupėjau piratinėje radijo stotyje, po to, prieš ketverius metus, susitikau su bičais iš “Kiss FM” ir jie tiesiog pasiūlė man darbą. Taigi ketveri metai kiekvieną savaitę.

 

Ar ne per sudėtinga tau, kaip dažnai keliaujančiam?

Ne, visiškai ne! Pavyzdžiui, netrukus keliausiu į Tailandą, taigi praleisiu net du radijo ketvirtadienius. Paprasčiausiai įrašysiu laidą iš anksto – gerai, kad “Kiss FM” leidžia man tai daryti, o klausytojai… jie manys, kad esu studijoje!

 

Apie ką tavo laida?

Visų pirma – apie naują hiphopą. Taip pat dažnai turiu įvairiausių svečių – vakar, pavyzdžiui, viešėjo latino reperis iš Bruklino -Joel Ortiz. Taip pat buvo užsukę Madlib, Erykah Badu, LL Cool J, “Outkast”, “The Game”… Daug ir įvairių. Iš esmės tiesiog noriu transliuoti gerą ir šviežią muziką, o ne tuos pačius bytus kiekvieną kartą.

 

O kodėl tai darai?

Nes labai patinka! Mėgaujuosi tuo. Kai pirmą kartą atsisėdau radijo studijoje, negalėjau net pagalvoti apie tai, kad reikės kalbėti. Buvau tiesiog didžėjus, bet teko išmokti. Dabar viskas gerai, cha cha… Nuo aštuoniolikos nedirbau “įprasto” darbo, ir tikrai nenoriu to daryti.

 

 

Esi susijęs su “Red Bull Music Academy” (RBMA). Kaip ir kaip iki jos nuklydai?

Gal prieš ketverius metus apie akademiją man papasakojo kolega Benji B iš BBC 1Xtra. Tuomet buvau gan skeptiškas, būtent dėl tokio didelio prekės ženklo, kaip “Red Bull”, dalyvavimas. Tačiau prieš dvejus metus RBMA kvietimu nuvykau į Melburną, kur vyko akademijos sesiją, ir iš ten transliavau savo radijo laidą. Praleidau RBMA gal savaitę, susipažinau su organizatoriais, lektoriais ir jaunaisiais kūrėjais iš viso pasaulio – buvau apstulbintas! Kitąmet vėl sulaukiau kvietimo ir savo laidą transliava iš kitos RBMA stotelės – Toronto. Na, kad patikėtum viso to reikalo nerealumu, turi pats tai pamatyti ir patirti…

 

Kokie žmonės ten susirenka?

Kalbant apie amžių, manau, studentai yra 19 – 35-rių. Ir atstovauja pačius įvairiausius muzikos stilius ir būdus – hiphopo prodiuseriai, didžėjai, elektronikos kūrėjai, grime vokalistai… Na, iš esmės, visas spektras. Rusija, Brazilija, Kinija – kas nori.

 

Ir kaip per trumpas dvi savaites įmanoma iš tokio plataus spektro išgauti kokybišką rezultatą? Kur ta RBMA magija?

Gal šeimyniškoje aplinkoje? Nė vienas žmogus, susijęs su RBMA, nedaro to iš finansinių paskatų. Visi prisideda savaip, tai ir sukuria tą nevienalytę, bet vienijančią atmosferą. Jei esi akademijos studentas ir sėdi savo dievuko, kurių ten netrūksta paskaitoje, tai žinai, kad jai pasibaigus dėstytojas neišlėks kaip akis išdegęs. Galėsi prie jo prieiti, pasakyti, kad naudoji tokį patį mikšerį, kad visada buvai jo gerbėjas, o jis mielai atsakys į tavo klausimus. Tikrai ne vienam akademijos studentui RBMA tapo stimulu pasiekti kažko daugiau. Pavyzdžiui, “Flying Lotus”, kas dar… a, nieko nebeatsimenu – pagūglink, gerai? Cha cha…

 

Ar RBMA užsimezga artimos draugystės? Ar tiesiog susitinkat ir išsiskiriat…

Tiesą sakant, labiau susibendrauti pavyksta su lektoriais ar pačiais organizatoriais, nei su studentais. Nesuprask klaidingai – visi jie savaip mieli ir įdomūs, bet juk žinau, kad susipažinęs su šauniu vaikinu iš Aliaskos greičiausiai niekada jo nebepamatysiu. O, pavyzdžiui, su Steve Spaceku, kuris dabar gyvena Australijoje, teko susidraugauti, kadangi ten groju bent kartą į metus.

 

Jei būtum jaunesnis, cha cha, ar bandytum dalyvauti akademijoje?

Be abejo! Žinau, kad pretendento anketa – labai ilga ir sudėtinga bei atbaido nemažai žmonių, bet visos pastangos yra vertos rezultato. Taigi jei sugebi užpildyti tuos keliolika puslapių, jei demonstruoji susidomėjimą ir aistrą muzikai, nesi šiknius ir kalbi atvirai – turi daug šansų. Ir nesvarbu, kokį muzikos stilių pristatai bandydamas patekti – juk RBMA nereikia tik house ar tik minimal. Be to, manau, kuo daugiau žmonių iš vienos šalies siunčia paraiškas, tuo daugiau šansų kažkam iš tos šalies būti atrinktam. Juk komisija tikrai pastebės, kad vienoje ar kitoje pasaulio vietoje daug entuziastų!

 

Ir be RBMA tavo karjera išties spalvinga. Radijas, klubai, Dubajus, Tailandas, įvairūs projektai, kuriuose dalyvauji kaip didžėjus… Kaip manai, ar sąžininga tave pristatant naudotis būtent tais garsiais projektais? Tarkim, “Roots Manuva didžėjus, taip pat žinomas kaip MK”?

Man tikrai pasisekė, kad vienais ar kitais būdais galiu keliauti po visą pasaulį. O skirtingi žmonės mane žino už įvairius dalykus – radiją, miksus, grojimą su “Roots Manuva” ar Dizzie Rascal… Tai man nėra svarbu tol, kol jie mane mato tokį, koks esu. Visada norėjau būti įvairaus spektro didžėjumi, ne tiesiog trintis klubuose. Dabar gi pasitrini juose, įrašai radijo laidą, susuki miksą ir dar pakeliauji su artistais – štai tikrasis didžėjaus profesijos iššūkis. Labiau jaudinantis.

 

Ir kaip gi labiau tai jaudina?

Na, pavyzdžiui, šiandien bus smagus vakaras, nes turiu dvi valandas parodyti tam, ką moku. Kita vertus, tik įsivaizduok, kaip smagu būna Glastonbury festivalyje, kuomet stovi pagrindinėje scenoje ir su gyva grupe groji šimtatūkstantinei miniai… Tai, kaip minėjau, skirtingi iššūkiai ir skirtingi atsakomybės laipsniai. Groodamas “Roots Manuva” drauge esu ir pasirodymo “muzikos režisierius”, tai yra, sakau, kas ką kada turi daryti, kada “išstoti” ir panašiai. Daug darbo, daug ir malonumo.

 

Ilgus metus esi teisėjas pasauliniuose DMC čempionatuose. Juk dabar viskas kitaip, nei tada, kai pirmąkart su tuo susidūrei?

Tikrai gerokai kitaip. Daugeliu atveju dėl technologinių pokyčių, įvykusių per pastaruosius metus. Pavyzdžiui, nuo 1987-ųjų ar 88-ųjų kokius septynerius metus beveik visi didžėjai naudojo DMC mikšerius, kurių “feideriai” buvo gana nepaslankūs. Tuomet 1995-aisiais pasirodė pirmieji “Vestax” ir visi, surikę “O, dabar galiu padaryti daug daugiau!”, išlėkė jų pirkti. Ir jie padarė daugiau – setų skambesys ir technika pasikeitė. Daugelį įkvėpė tokie asai, kaip Qbert, technologijos vystėsi toliau, kol… Maždaug 2001-aisiais scena tapo tokia, kaip čia pasakius, truputį gay. Iki tol grodamas klubuose tiesiog privalėdavau demonstruoti savo įgūdžius, o žmonės stovėdavo ir žiūrėdavo. Tuomet jie suvokė: “Ė, mes čia stovim, vieni bernai, nė vienos panelės, nešokam, tiesiog…žiūrim, kažkaip žydra”. Taigi DMC klubuose tuo metu tapo savo sėkmės auka, ir daugelis to meto vunderkindų – “Scratch Perverts”, DJ Clever, A Track, Craze – dabar į viską žiūri ir veikia kitaip. Be abejo, didžėjus visuomet turi būti techniškas, klubuose bet niekas nebenori žiūrėti į mikšerį ir rankas. Tokie dalykai dabar žlugdo vakarėlius! Kita vertus, mane vemt verčia žiūrint į didžėjų, kuris visą naktį tiesiog suleidinėja gabalus. Na, tam tikroje aplinkoje, kur visi apsivarę, o kūriniai ilgi, tai tinka, cha cha!

 

Kur DMC nuves tobulėjančios technologijos?

Na, šis klausimas turi daug išlygų. Tony Prince, DMC čempionatus rengiantis jau daugiau nei 20 metų – tikrai šaunus vyrutis, bet kiek per daug užsispyręs. Pavyzdžiui, iki šiol besirungdamas gali naudoti tik “Technics”. Jei būtų galima naudoti “Serato” ar kitas naujoves, manau, būtų tiesiog įdomiau! Dabar gi kasmet matau tą patį. Tiesą sakant, sutinku nemažai tokių dalyvių, kuriems rūpi tik scratch, o pati DJ kultūra visiškai neįdomi. Bet gi didžėjus visų pirma turi žinoti, kaip užkurti vakarėlį! Na, pamatysim…

 

Paskutinis klausimas prieš paleidžiant tave groti – jei galėtum, ką jau įvykusio tavo gyvenime pakeistum?

Būčiau laiku investavęs į nekilnojamąjį turtą Londone ir dabar būčiau milijonierius!

 

 

Yngliš!
www.myspace.com/deejaymk
www.totalkiss.com
www.dmcworld.com
www.redbullmusicacademy.com

 

www.djscene.lt

Autorius Daina D. (Specialiai Djscene.lt)

Susiję

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Close