Interviu

MMK interviu

Kartais ne tiek daug ir pasikeitę o jei pasikeitę tai tik dar įdomiau… Taigi pristatome seną  (~5metus atgal buvusį) MMK interviu iš DUB DUB Magazine archyvo – ačiū autorei už leidimą paviešinti. Taigi prisiminkim “A.V” ir visada sveika pagalvoti ar/kiek pasikeitė repas Lietuvoje.

 

Ilgą laiką, norėdama surasti kelią atgal (kaip toj pasakoj…), būdavo klausausi „Montana Montekristo“ kūrinio „A.V.“, renku jame paliktus trupinius ir interpretuoju. Tačiau po interviu vienas jų, Planas, man pasufleravo, kad to daryti visiškai nereikia. Kitais žodžiais tariant, claude os, aperi oculos (lot. „užčiaupk burną, atverk akis“). Tuo tarpu SayMore, bandydamas prisidegti cigaretę, susikoncentravęs tepasakė, jog „repas – tai žingsnis…“ Ir šitaip jie žingsniuoja: dailiai žongliruodami žodžiais, palikdami klausytojo akyse besikeičiančius vaizdus, kuriuos vos spėji pagauti, skaidres, kurias vos spėji skaityti… Vis išmeta nuostabą keliančią frazę – ką nors pasako taip taikliai, jog norėtųsi, kad tai būtų tavo paties sumanymas. Jų dainos – kaip kadrai, kuriuos jie nuosekliai filmuoja žodžiais piešdami vaizdų judesio fazes. Tarsi kokia audio formato animacija. Šitai įrodo ir tai, jog toje pačioje „A.V.“ lyrinis herojus į klausytojus kreipiasi: „O jūs, mieli žiūrovai…“ Tokiu būdu „Montana Montekristo“ į dalykų esmę siūlo žvelgti subtiliau. Jų įrankiai – iškalbumas, ironija, o gal net sarkazmas realybei, keli meistriškai surimuoti keiksmažodžiai ir užkoduotas oponavimas kvailumui. Bet argi su kvailiais nereikia pakvailioti?

„Montana Montekristo“ susikūrė 2002-aisiais, kai susitiko du vilniečiai – jau minėti SayMore Pirmininkas (arba tiesiog SayMore) ir Hidroplanas (arba tiesiog Planas). Tiesa, taip jie save vadina šiandien. Hidroplanas jums dar gali būti pažįstamas kaip Štuka Gigų, nes, kaip jis pats sakė su šypsena, savyje turi daug informacijos. Saymore Pirmininkas anksčiau dalyvaudavo MC kovose Ganjamano pseudonimu, kuris buvo virtęs ir MonteCristo… Abu turėjo tokį keistą įprotį – rašyti rimuotai, taigi nusprendę, jog dauguma repo atlikėjų Lietuvoje vandenį rėčiu semia ir pilsto iš tuščio į kiaurą, ėmė kartu kurti dainas, instrumentalus užpildydami kur kas turiningesniais tekstais. Šiandien oficialiai jie yra sukūrę septynis kūrinėlius, tarp kurių ir garsusis „A.V.“, 2005-aisiais Lietuvos hip-hop`o apdovanojimuose nominuotas geriausiai repo dainai. Galai žino, kiek dar neįrašytų dainų guli surinktos telefonuose, stalčiuose ar jų galvose… O ir jie patys sako: „Nesame milijonieriai, sumąstę naują „gabalą“, nepuolame jo įrašinėti“. Kad ir kaip ten būtų, jų rodiklis – ne kiekybė, o kokybė. Mažai kas apie juos žino, sunku gauti jų dainas, bet žmonės jų kūrybą vertina ir tituluoja vienais iš reprezentuojančių lietuvišką hiphopą.

Šis interviu buvo mažų mažiausiai neįprastas. Atvažiavome į Vilnių nusiteikę darbingai, pasikeitę diktofono baterijas, gerai apmąstę nors ir gana šabloniškus, visgi klausimus, juos net atsispausdinę. Žodžiu, stropiai ruošėmės. Šiek tiek iš savęs juokiamės: akivaizdu, jog nežinojom, ką sutiksim… Viskas vyko, švelniai tariant, „freestyle‘u“. Jie patys paklausė, patys atsakė ir dar mums klausimų sugalvojo…

Kodėl nemėgstate duoti interviu? Vengiate populiarumo?


SayMore:
Nemėgstu, nes reikia galvoti, ką šneki, kažkam „atsiskaitinėti“ už kiekvieną savo žingsnį. Nepatinka, nesąmonė. Tiesiog iš to jokios naudos, neapsimoka. Mes ir taip populiarūs.
Jeigu mums „statytų“ kebabus, pirtį, pasamdytų palydoves masažui… visokiam… honorarą po „štuką“ (mažiausiai), tada interviu duoti mums patiktų. Atsakėm į šitą klausimą?

Planas:
Mes mėgstam duoti interviu, bet ne visiems. Aš nežinau, kaip paaiškinti. Kai rašysi, tai parašyk skliaustuose „juokiasi“… (juokiasi).
Ne, jei rimtai, tai iš esmės niekas to interviu neprašo. Buvome „Gatvės Lygoje“, bet toks interviu – pirmas.
Populiarumo nevengiam… Paprasčiausiai populiarumo neieškome.

(kiek naujesnės žinios iš MMK)

Tai galbūt viską darote dėl savęs?

Planas: Ne, ne visai taip. Supranti, mes nesislapstom, bet ir nesireklamuojam. Mes tai darom ne dėl dėmesio trūkumo, ne dėl to, kad kažkam kažką įrodytume. Mes tai darom dėl to, kad yra toks potraukis – rašyti. Jei kažkam patinka (o kažkam patinka) – tai dėl jų.
Negaliu atsakyti taip kategoriškai: „dėl savęs“ arba „dėl kitų“. Per vidurį. Bet man nereikia, jog einant gatve kas nors rėktų: „Ooooooo, MONTANA MONTEKRISTO!!!“
Mes paprasti žmonės.
Bet apie jus, kaip apie grupę, mažai kas žino … Iki skausmo nuobodus klausimas, bet ką reiškia „Montana Montekristo“? Kas yra šio pseudonimo autorius?

Planas: Kai mes susipažinom su SayMore, jis buvo MC MonteCristo, nes grafas Montekristas (grafas Montekristas – Aleksandro Diuma nuotykių romano pagrindinis veikėjas, pr. Le Comte de Monte-Cristo – aut. past.) jam kažkodėl buvo įdomus asmuo. Be to, iš „Monte“ ir „Cristo“ pirmųjų raidžių išeina MC. Kai nusprendėm kažką daryti kartu, SayMore norėjo, kad būtume „Montekristo“. Man geresnis pavadinimas atrodė Montana, nes graffiti piešiau jau prieš kokius dešimt metelių. Kažkam „Montana“ asocijuojasi su džinsais… Ne, „Montana“ – tokio pat pavadinimo dažų. Galvoju, kodėl gi nesujungus! Ir gražiai pavyko: MMK

SayMore: Planas viską papasakojo. Tą ir reiškia. O autoriai esam mes ir niekas kitas.
O jei apie viską nuo pradžių… Kada „įsidarbinot hiphopo piramidėje“?

Planas: Kiekvienas čia „darbinosi“ atskirai. Aš galiu pasakyti apie save. Seniai, jau nuo vaikystės… O kada mes „suėjom“? Tai buvo gal prieš penkerius metus. Jei dabar 2007-ieji, tai 2002-aisiais.

SayMore: Visų pirma mes niekam nedirbam. Mums darbintis nereikėjo. Kaip mūsų veiklą pavadinsi, taip nepagadinsi. Faktas tas, kad jeigu darom, tai darom teisingai.

 

O nuo ko viskas prasidėjo? Kaip susipažinot, supratot, kad norit kažką naudingo nuveikti kartu?

Planas: Su draugu sėdėjom prie kavinės „Viktorija“… Žiūriu, ateina kažkoks plikas (omenyje turimas SayMore – aut. past.). Viskas baigėsi tuo, kad nusipirkom alaus, išgėrėm, apsikeitėm numeriais ir vienas kitam nieko nerašėm. Paskui vieną dieną sėdėjau prie katedros, spardžiau „footbag‘ą“, žiūriu, ateina tas pats…
Susidraugavom. Žinojau, kad jis rašo tekstus, jis irgi žinojo, kad aš rašau. Bet tik tiek. Atsimenu, vieną dieną man paskambino: susitinkam. Susitarėm, ir galvoju sau: „Gal reikėtų kurti grupę… Juk dviese lengviau“. Susitikom, ir jis man pirmas pasiūlė: „Gal kuriam grupę?“ Pamaniau, kad nerealus sutapimas – aš irgi norėjau tą patį sakyti. Abu pagavom tą pačią mintį ir netrukus įrašėm pirmą juokingą „gabalą“.
 

Ir koks gi buvo pirmasis jūsų „gabalas“?

Planas: Jis vadinosi „4 starkos arba klonai“. Vieną kartą bandėme tą dainą rašyti – nepavyko. Žinote kodėl? Todėl ji ir vadinasi „4 starkos…“ Antrą kartą bandėme rašyti. Nusprendėme sumažinti kiekį – 2 starkos… Žodžiu, galiausiai pajusdavau, kad pradedu repuoti SayMore‘o tekstus. O jis išvis užmigdavo prie mikrofono… Būdavo visko. Bet galiausiai atsirado 1 starka. Ir tada pasiekėme rezultatą.
Jei jau prakalbome apie jūsų dainas, padarykime minties ir laiko šuolį. Kaip gimė „A.V.“?

Planas: Iš pradžių apsėklinom. Po devynių mėnesių…

Gerai, supratau. Kaip sukūrėte šią dainą?

SayMore: (pertraukdamas Planą – aut. past.) Aš į šitą klausimą pasiruošęs atsakyti! STUDIJOJ! Jeigu kas paklaus, niekam nesakykit, bet studijoj.
Visi juokiasi, situacija tampa nebekontroliuojama… Pašnekovai iš kiekvieno klausimo pagrįstai išsityčioja (bet ne piktai, o savo malonumui). Kiekvienas atsakymas vertas milijono. Tokio interviu mano gyvenime dar nebuvo…

SayMore: Išties miela, kai vos tik pradėjus skandalisto karjerą – skandalas! Už 50 litų intrumentalas pas Vivą, apytiksliai 5 dienos studijoje – štai tau ir „A.V.“!

 

Jau girdėjome, kad turite itin savitą repavimo manierą, vengiate standartų ir propaguojate necenzūrinę ironiją. Kaip manote, kuo dar jūsų muzika skiriasi nuo kitų Lietuvos hiphopo scenos veikėjų?


Planas:
Į šitą klausimą sunku atsakyti. Man jis kelia įtarimą… (juokiasi) Jei norėčiau į jį atsakyti, turėčiau peikti visą Lietuvos repo žvaigždyną. Pasakysiu taip: aš lietuviško repo neklausau, man negražu. Jeigu sakai, reikia pagrįsti kodėl, taip? Taip. Visų pirma – banalūs tekstai. Pavyzdžiui, aš „varau“, tarkim: „Skridau danguj ir mačiau žvaigždes…“ Tai yra vienas dalykas. Arba aš galiu „varyti“: „Skridau danguj… Ei, „čiuvakas“, paruošk man sumuštinį su dešra…“ Tai antrasis variantas bus lietuvių. Atsakiau į klausimą?
Kuo mūsų kuriama muzika skiriasi nuo jų, vis dėlto turėtų nuspręsti klausytojas.

SayMore: Mes už ją mokame kur kas pigiau. Mes išsirenkam muziką. Ir mes darom „flow“.
 Kokios asmenybės, atlikėjai turėjo įtakos jūsų muzikai?

Planas: Yra daug žmonių, kurie parodo, kad gali repuoti. Tai aš ir repuoju, kol visi š*** mala. Vsio!
Jei būtina paminėti atlikėją, sakyčiau Bobas Marley. O šiaip, prieš ką nors kurdamas, aš stengiuosi nieko nesiklausyti. Bet niekada negali žinoti, kada tas „įkvėpimas“ ateis. „Beat’o“ tam man nereikia. Būna, kad tekstą susivedu į telefoną, kartais sėdžiu namie ir jaučiu, kad ateina, ateina…
Mano tekstai – apie globalinius dalykus. Bet šiaip mūsų tekstai skirtingi. Tačiau, kai viską sujungiam, tada iš tiesų kažkas pavyksta. O jei klausimas apie tai, kad mes galbūt į kažką panašūs, tai galiu pasakyti, kad ne – mes darom kitaip.

SayMore: Didelę įtaką mums daro studijos „papigiai“. Kai atsirandi laiku ir vietoje. Arba, pavyzdžiui, koks nors lietuvis įrašo konkretų „gabalą“, ir norisi jį nuleisti ant žemės…
O šiaip įtaką mūsų kūrybai padarė beviltiški OBUOLMUŠIAI „Gatvės Lygoje“.

 

O kas jus įkvepia, kas skatina kurti?

SayMore: Mus įkvepia tie, kurie mūsų klausosi, tų nuostabių žmonių nuomonė. Be to, repas – kaip šokis. Groja muzika, o šokti tai norisi…

Planas:
O kurti skatina finansinė padėtis (juokiasi).
O ką galvojate apie ką tik paminėtą Lietuvos hiphopo sceną? Kaip vertinate lietuviškus MC? Ką iš nūdienos repo atlikėjų įrašytumėte į Lietuvos hiphopo istorijos knygą?

Planas: Tik Svarainį (omenyje turimas „G&G Sindikato“ narys Gabrielius Liaudanskas- Svaras – aut. past.).

SayMore:
Visų pirma nėra čia ko vertinti. Graudu… Vienintelis Svarainis.
Ir man ant tos scenos blogai. Rūkyti negalima. Apsauginiai visiškai „užknisa“…
Tai į kokias vertybes orientuoti lietuviški repo tekstai? Kaip juos vertinate?

SayMore: Pasikartosiu – kaip galima vertinti tekstus ir jų vertybes, kai tuose tekstuose tų vertybių nėra!?

Planas: Jau kažkas lyg pradeda „kabinti“ kažką giliau… Girdėjau kažką kalbant apie „dvasines iliuzijas“, bet daugelis vis dar mąsto labai siaurai.
Tai manote, jog Lietuvoje hiphopo situacija išties prasta?

SayMore: Tragiška. Kaip ji gali būti gera, kai hiphopo (gatvės) kultūros žmonės sėdi internete, forumuose ir rašo komentarus!? Gerai „gatviniai“ gyvena!!!

Planas: Sutinku su SayMore. Atsiranda tokių sėdinčių forumuose ir viską išmanančių… Arba graffiti forumai!!! GRAFFITI FORUMAI!!! Tokių graffiti, kokius jie deda į tuos puslapius, aš nuo darželio laikų nemačiau…
Tai kur tuomet vyksta jūsų kūrybinis procesas?

Planas: Kūrybinis procesas vyksta galvoje. Bet kiekvienas rašantysis, mano nuomone, neturėtų iš savęs „stumdyti“ teksto. Tekstas turėtų gimti savaime. (Tai kaip ten su tuo apsėklinimu? – aut. past.)
 Dėl ko tai darote ir ko siekiate?

Planas: Viskas dėl pinigų, bet niekada jų neturime (juokiasi).

SayMore:
Dėl ko aš tai darau? Nes Planas man visąlaik skambinėja ir „parina“: „Varom“ į studiją…“
Ką aš žinau, kodėl… Kodėl… Nes REIKIA, kad KAŽKĄ darytum…

Planas: (pertraukia – aut. past.) Pavyzdžiui, pirmuosius įrašus darėme todėl, kad visus „padėtume į vietą“, nes repuoti niekas nemokėjo, nemoka ir nemokės. Čia toks santūrus, kuklus pastebėjimas.
O kokių atsiliepimų teko girdėti apie savo muziką?

Planas: Nekuklių. Vieni sako zaj****, kitiems, kaip jau minėjau, tai tik gražių žodžių kratinys. Tie, kurie sako zaj****, tie zaj****, o tiems, kuriems tai viso labo gražių žodžių kratinys… Jiems b****.
Paprasčiausiai daug kas „nepagauna“… Tarkim, Svarainis sakė taip: „Ir toliau vystykit žmonėms smegenėles “. Aš noriu, kad klausytojas nardytų vaizduose, o ne žodžiuose. Žodžių rinkinys ir žodžių kratinys – du skirtingi dalykai…

SayMore: Teko girdėti tik gerų atgarsių. Blogi atgarsiai iki mūsų neateina – nespėja.
Ausis išgirdo, jog ne tik puikiai repuojate, bet ir sugebate dainuoti. Pavyzdžiui, dainoje su Banjooz SayMore užtraukia „…Amen…“ Ir dar daug kitų vietų išduoda apie šį jūsų talentą. Gal turite muzikinį išsilavinimą?

Planas: SayMore‘as turi. Groja smuiku. O aš… Gieda tik gaidžiai, tai savaitgaliais dainuoju Bernardinų bažnyčios chore.

SayMore: Vienoje „Tele2“ reklamoje sako: „Tik duok lietuviui „maiką“, ir jis ims dainuoti…“
Ką jūs veikiate, kai nerimuojate ir neįrašinėjate?

Planas: Duodam interviu arba valgom… Ir dar labai mėgstu „Mados reidą“, dėl to turiu tokį puikų šalikėlį. Jei rimtai, dar domiuosi raidės dizainu, kaligrafija…

 

Kada bus albumas? Ir ar apskritai bus?

SayMore: Niekada nebuvo ir nebus.
Tai mums jo nė nesitikėti?

Planas: Ne, nesitikėkit. Rinkit po vieną „gabalą“ iš kur tik norit. Dėsim visur: į „štatovskus“ puslapius, į vokiškus…
Ne, iš tikrųjų albumas bus. Bet juk ne albumas svarbiausia. Čia kažkokia manija: išleisti albumą! „Pavariau“ 26 „gabalus“, o iš jų į jį dėsiu tik 17 …“ Oho. Tai tu, b***, vieną „gabalą“ padaryk, bet teisingą, o ne štampuok.

SayMore:
Kam tas albumas? Matau, kad ir vieno mūsų „gabalo“ metams užtenka…
Jei „Montana Montekristo“ turėtų šūkį, koks jis būtų?

Choru: Paj***t!!!
O ką galėtumėte perduoti savo gerbėjams?

Planas: Savo gerbėjams norėtume perduoti savo banko sąskaitą tam, kad jie ir toliau galėtų mus palaikyti (juokiasi). LT 4797 0941 0108 5811 Siųskit po litą, siųskit po du…

SayMore: Siųskit po tris!

Šia efektinga pabaiga ir baigėsi mūsų interviu su „Montana Montekristo“ nariais. Viliamės, kad būtent tokie atlikėjai išsklaidys liūdnas lietuviško repo ateities prognozes ir nekantriai laukiame jų naujų dainų iš pogrindžio.

 

DUB DUB MAGAZINE ARCHYVAS – Ačiū Jiems

Žymos

Susiję

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Close