AlbumaiNaujienos

Muzikos kūrėjais dominuojantis albumas. SHIAURE – Kaip Užauginti Kaštoną [Shiaure Records; 2015] apžvalga

shiaure kaip uzauginti kastona„Projektas SHIAURE jau 2004-aisiais metais subūrė jaunus bei ambicingus žmones, vienu balsu rėkiančius – „užteks blizgesio“. Tie patys vaikinai kada nors visiems įrodys, jog Jonava gali buti žinoma ne tik iš chemijos vadovėlių, bet ir kaip lietuviškojo jazz, funk, rap gimtieji namai.“ Taip apie savo kūrybos pradžią kalba pati grupė. Ir jei šiems žanrams įėjus į istoriją laikas neišblukins įrašų, tai juodu ant balto bus įamžinti pionieriai BIG-D, MTW, Rikošetas ir WTK. Laikas, žinoma, padarė savas korekcijas – pasikeitė prioritetai, chebra paaugo, surimtėjo, įgijo patirties, galų gale, susikūrė sau vardą. Nebeslėpsiu, jog nuo „Pieno Tako“ laikų ir netgi pirmųjų į mano rankas patekusių demo šiai grupei jaučiu didžiulę pagarbą ir nuo pat pradžių rodau didžiulį susidomėjimą.

Paskutinysis jų kaip grupės albumas pasirodė dar 2011-aisiais. Savu laiku „Lankstinukas kaip gyventi“ gana gerai įgarsino mano patirtį Tailande – saulė, palmės, gera nuotaika. Shiaurės muzika tiesiog permušė motorolerio burbėjimą. Nuo tada nutekėjo jau ketveri metai. Nors per tą laiką naujų albumų ir nebuvo, Shiaure praleido labai daug laiko tobulintama Shiaure Records studiją leisdama savo solinius darbus, kolegų gabalus bei albumus. Ir tikrai ne velui. Šiaip ar taip, Lietuvoje ilgesnės pertraukos tarp albumų išleidimo yra gana įprastos. Tiesa, tai nėra ilgų turų ar kažkokių kontraktų pasekmė. Tiesiog gyvename ne vien muzika, o para vis dar turi tik 24 valandas ir kažkiek sekundžių (kaip teigė toks vienas Baronas iš vaikystės filmo).

Albumas „Kaip Užauginti Kaštoną“ jau gana seniai pateko į mano rankas, tik gaila, kad grupė atsisakė minties išleisti fizinę albumo versiją. Bet čia, ko gero, bus nuliūdinti tik tokie melomanai fetišistai kaip aš. Galiu tik spėlioti kiek darbo slypi už šio albumo ir kiek tarpusavyje turėjo būti suderinta laiko. Tačiau žymiai įdomiau, kas iš viso to pavyko.

Viskas prasideda nuo gan smagaus Intro. Kaštonų tema – tarsi raktas į visą konceptą. Galų gale taip, matyt, ir turėtų būti, taip buvo sumąstyta. Tačiau man pasirodė, kad tas raktas pamažu tirpsta ir galiausiai išnyksta kituose gabaluose, tačiau tai vis tiek įdomu.

Visų pirma, Shiaurės kūryba tarsi patamsėjo ir pasunkėjo. Pagausėjo jazz‘o, niūraus funk‘o, elektroninių eksperimentų. Susidaro įspūdis, kad šiame albume labiausiai dominuoja muzikos kūrėjai. Iš albumo būtų galima pašalinti visas MC partijas ir jis vis tiek bus gan skaniai valgomas, nors vietomis ir sunkiai sutelpa į Hip-Hop‘o formatą. Tačiau mūsų fuzijų laikais tai tarytum trend‘as. Ir čia tie patys MC suveikė kaip gera atsvara, sulipdanti albumą ir išlaikanti jį Hip-Hop‘o ribose.

Lilas viename pokalbyje su Mamania pavadina savo naująjį albumą „naktiniu Hip-Hop‘u“. Ko gero tokią pačią etiketę galima klijuoti ir šiam Shiaurės albumui. Gilus, sunkus, stilingas, savotiškai žaismingas repavimas. Tarytum chebra nenori pažadinti miesto anksčiau laiko ir repuoja puse balso. Ir tai nėra nuomonė, susidariusi paklausius vieno kito gabalo. Toks prieskonis ir prisiminimai lieka po viso albumo perklausos.

Po visų perklausų man kažkodėl norėtųsi išgirsti kaip Shiaure skambėtų drauge su gyva grupe. Visi tie saksofonai, mušamieji, vokalai… Jei visa tai būtų praleista per gyvos muzikos prizmę ir improvizaciją, muzika įgautų savitą jazz‘o ir funk‘o žaismingumą. Galbūt pakaktų prisiminti senąsias Hip-Hop‘o tradicijas ir į savo gretas pakviesti kokį šūstresnį DJ (nors ir suprantu, kad ypatingai didelio pasirinkimo Lietuvoje nėra, ypač šūstrų).

Žinoma, visad galima išardyti albumą, gabalą po gabalo. Tačiau nemanau, kad tam yra poreikis. Albumas pavyko gana harmoningas, gabalai tvarkingai keičia vienas kitą, nėra jaučiamų didelių stiliaus ar nuotaikos pokyčių, tad ir analizuojant gabalą po gabalo neverta kartotis bei gaišti laiko.

Mano galva, albumas reikalauja tam tikros aplinkos ir nuotaikos. Jis šiuo atveju nėra universalus, nėra nuotaiką kuriantis. Tai – tarsi geras filmo garso takelis, tokio filmo, kokių buvo, yra ir dar bus tikrai daug. Šiaip ar taip, didelė pagarba chebrai. Aš tikrai maloniai praleidau laiką ir manau, kad tokių kaip aš pas mus bus daugybė.

Visą albumą galite perklausyti https://www.pakartot.lt/#!/album/kaip-uzauginti-kastona2

 

Žymos

Susiję

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Close