AtlikėjaiĮdomu!Straipsniai

NOTORIOUS B.I.G ( HipHop.lt 2006)

Po to kai Amerikoje buvo apklausti jaunuoliai, sociologai tiesiog paklaiko. Tris kartus daugiau jaunųjų JAV afro amerikiečių, “tyneidžerių”, pasirinktų mirti nuo kulkos, nei savąja mirtim. Kiekvienais metais 24.000 amerikiečių – kasdien vidutiniškai 65 žmonės, miršta smurtine mirtimi, dažniausiai nuo šautinių žaizdų. Šiek tiek mažiau nei pusę Amerikiečių, nuo 21 iki 25 metų – visiški beraščiai ir žemo intelekto. Kiekvieną dieną apie 13 jaunuolių, nuo 15 iki 24 metų, suveda sąskaitas su gyvenimu savo noru, dar 16 žmonių miršta ne savo pagalba. Nekalbu jau apie narkomaniją, apie žmonių priklausomybę nuo svaigalų, aids ir t.t. Mano manymu, tokia statistika ne vien Amerikoje, bet ir daugelyje kitų šalių.

Kovo 9-oji diena hip hop’o pasaulyje yra minima kaip graudi data. Šią dieną, 1997 metais, nuo šautinių žaizdų, mirė – Notorious B.I.G.. 24-ių metų atlikėjas dalyvavo apdovanojimų “Soul Train Music Awards” įteikimo ceremonijoje ir vėliau buvo pakviestas į vakarėlį skirtą tos dienos laimėtojams, kurį surengė žurnalas Vibe. Biggie šiame bankete buvo iki pabaigos ir išvažiavo su draugu, kitu mc – Little Caesar’iu iš grupės Junior M.A.F.I.A. Netoli Petersens Automotive Museum muziejaus, su jų mašina Chevrolet Suburban susilygino nežinomi asmenys, kurie ir paleido mirtinus šuvius. Pro šalį ėję praeiviai ištraukė reperį iš mašinos ir nuvežė į ligoninę, tačiau išgelbėti šio žmogaus gyvybės medikai nebeistengė. Tikriausiai tai likimo ironija, praėjus dviems savaitėms po Notorious B.I.G. mirties, buvo išleistas jo albumas, su seniau jau įtvirtintu pavadinimu – “Life After Death” (gyvenimas po mirties). Taip pat kaip ir 2Paco Shakuro mirtis, ši taip ko gi iki šių dienų lieka neišaiškinta. Bergždžios policijos pareigūnų pastangos ištirti šių abiejų nelaimių kaltininkus taip ir lieka pastangomis be rezultatų. Vis gi, šie talentingi žmonės dar ilgai bus minimi muzikos istorijos puslapiuose bei žmonių širdyse.

Tikrasis B.I.G. vardas ir pavardė – B. Christopher Wallace. Kaip ir daugeliui ghetto vaikų, jam nepasisekė gimti laimingoje ir rūpestingoje šeimoje. Jis gimė 1972 metais, gegužės 21 dieną Iš karto po jo gimimo, tėvai nutraukė bet kokius tarpusavio santykius. Tėvas paliko šeimą, kai Chris’ui buvo vos pusę metukų ir visiškai suprantama, kad jokių gražių prisiminimų apie tėvą šiam vaikui neišliko. “Aš jo nepažinojau ir iki šiol nenoriu pažinoti”, – šaltai prisimena Biggis, – “jo nedomino mūsų šeima, man nereikia tokio “šūdžiaus”, kuris yra nei cento vertas”.

Violetta Wallace, Biggio motina, norėjo, kad jos sūnus taptų dailininku. Chris’as iki trečios klasės labai domėjosi dailės menu, tačiau ji suprato, kad skurde gyvenančiam talentingam berniukui, šitoje srityje neišgarsėti. Nors jis pats norėjo tapti, jei ne skurdžiumi dailininku, tai gal būt dizaineriu ar vadybininku, kuris užsiiminėtų paveikslų prekyba. Tačiau jis tapo visai kitos srities verslininku. Jau budamas 13 metų jis pradėjo pardavinėti gatvėse krėką. Susipažinęs su gatvės gauja Junior M.A.F.I.A., kuri veliau padovanojo savo pavadinima žymiai grupei, jis labai greitai įėjo į šį verslą. Jei seniau jam reikėdavo prašyti pinigų pas savo mamą, kad ji duotų bent jau ant ledų, dabar pas jį kišenėje retai kada būdavo mažiau nei 700 $. Dažnai iš jo buvo tyčiojamasi dėl jo nešiojamų skarmalų, kad nesukeltų mamai įtarimo, savo “šmutkes” mažasis Biggie slėpdavo ant savo namo stogo, kad kitą rytą persirengtų ir eitų su šiais rūbais į mokyklą.

Berniukas savo motinai ant “ausų kabino makaronus” ištisus tris metus. Namuose vaidino uždarą berniuką, bet kada išeidavo į gatvę pamiršdavo apie darbais užimtą motiną. “Taip, vaikysteje aš labai norėjau, net gi svajodavau būti blogiuku ir pagaliau, kada aš tapau tokiu, visi apie tai žinojo. Mano mama buvo tiesiog sukrėsta, ji sakydavo – bet kas kitas, tik ne mano Christoferis!”. Galų gale ji įsitikino ir pamatė tamsiąją savo sūnaus pusę. Išbūti nepasiginčijus namuose su motina buvo sunku, todėl neišlaikęs 16-metis išėjo iš namų. Jis gavo savo taip iš svajotą laisvę, rengtis ir elgtis taip, kaip jam atrodė geriausia. Chris’as su savo draugais nutare išplėsti savo ribas Šiaurinėje Karolinoje. Devynis mėnesius motina nieko nežinojo apie savo sūnų, bet Biggis grižo. Ne, jis nemetė savo darbo, bet iki tos dienos, kol negimė jo dukrelė T’Yanna, kuri padėjo jaunam tėvui susimąstyti apie tolimesnę savo ir savo šeimos ateitį. Nuo to dienos, visiems netikėtai, jis tampa mc. Jam dažnai teko pardavinėti narkotikus vietiniams repo atlikėjams, todėl jis iki soties buvo prisižiūrėjęs į jų darbą įvairiausiuose klubuose. Jam tai patiko ir jis nutare pabandyti. Ekspromtas įvyko viename vakarelyje, kur Biggis paprašė “mikrafo” pas DJ’ų – 50 Gran. “Aš improvizavau, kažką maliau per mikrofoną, plaukiau pasroviui, slydau per melodiją. Ir tas vaikinukas, kuris davė progą man išsilieti, staiga pradėjo įrašinėti mano freestyle’ą į kasetę”, – prisimena B.I.G. Nesunku yra atspėti tolimesnę šios kasetės likimą. Iš pradžių ji gulėjo ant muzikinio žurnalo “The Source” redaktoriaus stalo. Vėliau, jos recenzija pasirodė skiltyje “Unsigned Hype” (muzikantas be sutarties), o dar vėliau, tas pats redaktorius Matty C. parodė šią kasetę Puff Deddy. Šio susitikimo Biggis nepamiršo niekada. Puff’as pasakė jam: “Iš tavęs galėtų gautis puikus atlikėjas. Aš noriu pasiūlyti tau sutartį. Mes galėtumėme pabandyt padirbėti kartu”. Pagrindinė sutarties detalė buvo ta, kad Puff’as paprašė Biggis pamirštų savo ankstesnę profesiją. Jis užtikrino, kad Biggis pinigų gaus žymiai daugiau, negu pardavinėdamas kreką.

Tuo metu Puff’as dar nebuvo toks kietas ir galingas šou verslo ryklys, kaip dabar. Po sutarties pasirašymo, jis iš karto negavo tos pinigų sumos, kuri jam buvo žadėta. Biggis nuliūdo, grįžo į Šiaurinę Karoliną ir laiką stumė su savo draugeliais. Tikriausiai jis būtų ir vėl prekiavęs narkotikais, jeigu ne Puff’o skambutis, kuris tikrąja to žodžio prasme pakeitė jo tolimesnį gyvenimą. Puff Daddy, dabar P.Diddy, paskambino Bigg’iui, kad pakviestų jį į New York’ą pasirašyti sutartį. Chris’as nelaukė ryto ir iš karto išvyko į Hip Hop’o meką – New York’ą. Toks jo skubus sprendimas taip pat nulėmė jo ateitį, Po poros valandų (po jo išvykimo), į jų namus įsiveržė policijos pareigūnai ir į nuovadą išvežė visus to namo gyventojus. Iš tiesų, kas galėjo žinoti, kad vieno to namo gyventojo policija ieškojo septynerius metus. Nuo to laiko, draugams Christopher Wallace’as tapo Biggie Smalls’u, o savo pirmajam singlui – “Juicy”, pasirinko Notorious B.I.G. pseudonimą. Vėliau sekė debiutinis jo albumas “Ready To Die” , kuris po dviejų savaičių tapo dvigubu platininiu albumu. Viena šio albumo kūrinį galima buvo rasti įvairiuose to meto čertuose net po metų laiko. Bet tikriausiai kaip ir kiekvienam atlikėjui, maloniausia buvo gatvės šlovė – išgirsti savo rečitatyvus gimtuose gatvės užkampiuose. Niekas negali pabėgti nuo savo praeities. O Biggio praeitis apsigyveno jo kompozicijose. “Taip, aš pardavinėjau narkotikus nėščioms moterims, negalvodamas ar tai pakenks jų, ar jų būsimų vaikų sveikatai. Aš jum pasakysiu, kada aš į ranką pasiimdavau maišiukus su kreku, manęs tuo metu nejaudino, kad aš galiu atsidurti nuovadoje ar galiu būti nušautas konkurentų. Savo debiutinį albumą pavadinau “Ready To Die”, motyvuodamas tuo, kad aš nebijau mirti”.

Būdamas 22 metų Biggis prie altoriaus vedė soul ir R&B atlikėją – Faith Evens. Mergina su nepaprastais dvasinais jausmais. Biggis vos ne kiekviename intervių pasakojo apie jų santykius. Sakydavo, kad per visą savo trumpą gyvenimą, jis buvo sutikęs įvairiausių moterš, bet tokios kaip Faith, dar nebuvo sutikęs niekada. Jos akys iš karto užkariavo jauno ir įžimaus atlikėjo širdį. Jis priėjo prie jos ir paklausė: “Tu būtent ta mergina, kurią aš vesčiau net negalvodamas”. O ji atsakė: “Gerai, tai kame reikalas?!”. Jie susipažino vienoje iš foto sesijų, kurios vyko Bad Boy Entertainment leiblo studijoje. Aštuonių dienų jiems pakako pažinti vienas kitam, o devintos dienos tam, kad iškelti vestuves. Didžiausia problema Biggiui buvo koncertiniai turai, kurie ilgam išskirdavo du žmones. Bet toks darbas, galiu pasakyti, kad už kiekvieną koncertą jis gaudavo ne mažiau, kaip 20.000 $. BIG norėjo užtikrinti šeimos ateitį ilgesniam laikui. Todėl jis ir nutarė perleisti Puff Daddy pusės savo dainų autorines teises. Tokia sutartis jam iš karto atnešė 4.000.000 milijonus $. Tokios finansinės padėties Wallace’ų šeimynai galėjo pavydėti bet kas.

Dviejų žmonių santykiai negali būti idialūs, jie taip pat pykdavosi. Po eilinio koncerto, telefonu šnekėjęs su savo žmona, Biggis numetė ragelį. Nieko čia ir nepridursi – šeimyniniai barniai. Faith, nors ir kaip įmanydama, bandė skambinti ir susitaikyti, jis ragelio nekėlė. O vėliau, keletai merginų pavyko prasmukti į jo viešbučio numerį. Viena liko jo kambaryje ir buvo su Biggiu maždaug iki 8 valandos ryto, kai staiga į jo kambarį pasibeldė. Tai buvo Biggio mylimoji, jo žmona – Faith. Kas vyko vėliau Biggiui prieš akis, buvo panašu į bokso dvikovą. Neprašytam svečiui Faith užvažiavo per veida apie 30 kartų, o ta patį padaryti savo vyrui, jai jėgu jau nebeužteko. Nuo to laiko jie gyveno atskirai ir net gi nesikalbėjo. Gal būt kai kuriems pasirodys keista, kodėl aš paminėjau tokius faktus, tačiau tai svarbu, kadangi netolimoje ateityje 2Pac’as Shakur’as išleidžia singlą “Hit’ Em Up”, kuriame jis teigia, kad permiegojo su jo žmona Faith. Biggis buvo sumišęs nepaslėpiamu po jokiomis kaukėmis cinizmu ir pridurė, kad į tai netiki ir, apskritai, tai tiesiog: “fuckin’ shit”. Šis konflikta tarp dviejų žmonių tapo dažnai aptarinėjamas spaudoje. Buvo galima perskaityti tokius žeminanču straipsnius, pvz.: “Kada storulis negalėjo patenkinti Faith, ji ėjo pas Tupaką” arba “Ar Biggis miegojo kartu su Lil’ Kim?”. Visi tokie teiginiai labai sugadino dviejų įsimylėjelių santykius. Bet Biggis negalėjo pamiršti neseniai įvykusių vestuvių, medaus mėnesio ir pačios didžiausios Faith dovanos jam – sūnaus. Jis pradėjo plaukti pasroviui ir papraščiausiai nekreipė jokio dėmesio į visas durnas kalbas.

Notorious B.I.G. teko dirbti daugelyje bendrų projektų, tačiau vienu jis didžiavosi labiausiai. Įrašyti bendrą kūrinį jį pakvietė pats pop karalius – Michael’as Jackson’as. Jų bendras darbas įėjo į albumą “History – Past, Present And Future. Book 1”. Jackson’as pasiūlė jam įrašyti back vokalą kūriniui -“This Time Around”. Šiam kūriniui buvo išleistas ir atskiras singlas. Tuo pačiu metu Biggie ruošė savo antrąjį albumą. Tačiau jo išleidimas užtruko ilgiau negu jis to tikejosi. Tie metai Biggiui buvo tikrai turtingi. Galutinai išsiskyrė su Faith, jie liko draugais. Gyvendamas už kelių tukstančių kilometrų nuo New York’o, pagaliau Biggis atsipalaidavo, pamiršo Bruklino gatves. Džiaugėsi gyvenimu, bet ne ilgai… 1995 metais jis buvo apkaltintas vieno iš savo koncerto organizatoriaus sumušimu. O metais veliau už tai, kad kelis kartus beisbolo lazda “užvažiavo” savo fanui, inirtingai medžiojusiam jo autografą. Apjieškojus Biggio namus, policija rado marichuanos, kelis naktinio matymo akinius bei keletą ginklų su numuštais numeriais. Bet tuo jo bėdos nepasibaigė, jis buvo sulaikytas, kai savo mašinoje rūkė tą marichuaną. Visa tai jam pasibaigė didelėmis administracinėmis baudomis bei virš šimto valandų trukmės viešujų darbų. Nors jis save ir laikė ne tokiu jau agresyviu, kaip seniau, tačiau dėl savo saugumo jis pasisamdė keletą apsauginių. 2Pac’o mirtis labai šokiravo Biggie. Pats konfliktas liko praeityje. “Pas mus buvo konfliktų, bet ne ilgai. Iš tikrųjų aš jį laikiau geru ir kietu bachūru, bet apie tai niekam nesakiau. Po to kai aš iš girdau, kad kažkas šaudė į 2Pac’ą, pagalvojau: į jį šovė, jis išsikapstys. Jis stiprus žmogus”. Jų konfliktas prasidėjo nuo 1994 metų, 2Pac’as apkaltino BIG ir visą jo chebrą suplanavus užpuolimą New York’e, per kurį į jį buo paleista keturios kulkos bei apvoktas. Biggis savo kaltę neigę ir sakė, kad prie to tikrai neprikišo nagų.

Gyvenimas po Bigio mirties…

Praėjus 177-ioms dienoms po 2Pac’o mirties, buvo nušautas ir pats Biggis. Jis mirė panašiai kaip ir 2Pac’as. Istorija kartojasi. BIG motina po sūnaus mirties svarbiausia – savo sunaus vardu, organizavo fondą, iš kurio visi pinigai keliavo Bruklino vaikams. Vaikams, kuriuos taip mylėjo B.I.G. Dabar ji gyvena savo prisiminaims apie sūnų. Ji labai dekinga Puff’ui, kuris padėjo jos sūnui, vis gi jo dėka, daugybė žmonių visame pasaulyje klausėsi jo kūrinių.

Po to kai mirė Notorious B.I.G. galima buvo sekti naujienas apie tai, kaip jo motina Voletta ir buvusi žmona Faith Evans bandė įvairiais būdais priversti policijos pareigūnus imtis kokių nors rimtesnių veiksmų tirinat jos sūnaus nužudymą. Ji padavė į teismą Los Andželo policiją už tai, kad ji neužkirto kelio legendinio reperio mirčiai. Moterys tvirtina, kad detektyvai puikiai žinojo, kad šiam atlikėjui gresia kerštas iš Death Row Records pusės. Po keletos metų bylinėjimosi Los Andžel’o miestas patvirtino, kad B.I.G. šeimai bus išmokėta 1,1 milijono dolerių konpensacija dėl Los Andželo policijos aplaidumo tiriant atlikėjo nužudymą. Buvo teigiama, kad kai kurie policijos pareigūnai tiesiog nusplėpė labai svarbius įkalčius. Šiuo metu Los Angel’o policija subūrė detektyvų komandą, kuri bandys eilinį kartą tirti Notorious B.I.G. žmogžudystės bylą. Senesni panašūs tyrimai jokių rezultatų nedavė. Buvo ir kitų šios žmogžudystės versijų, viena neįtikinamiausių, tai versija, kurią iš sakė Wu Tang Clan narys Ol’ Dirty Bastard. Jis buvo nuteistas kalėti nuo 2 iki 4 metų kalėjimo. Žymus reperis Russellas Jonesas dar 1999 m. liepą buvo pagautas bėgantis automobiliu, pripildytu kreko ir marihuanos; be to, paskui jį velkasi kaltinimų ginklo laikymu, pasipriešinimu pareigūnams, vagysčių iš parduotuvių, vairavimo be teisių bei buvusios draugės sužalojimu šleifas. Prieš sėsdamas į kalėjimą Ol’ Dirty Bastard grupės interneto svetainėje (www.wu-tang.com) paskelbė gana paranojišką laišką, kad jį persekioja ir siekia nukankinti JAV valdžia, už ką visas Klanas sieks vieną dieną atkeršyti. Laiško pabaigoje rašoma, kad Amerikos valdžia bei teisėsaugos institucijos suorganizavo ir Tupaco Shakuru bei Notorious B.I.G nužudymą.

Kas liečia po mirtinę The Notoriois B.I.G. kūryba, ji nebuvo tokia vaisinga, kaip 2Pac’o. 1999 metais, rugsėjo 7 dieną, šviesą išvysta jo albumas “Born Again”. Jame galima rasti 18 kūrinių, prie kurių įrašymo prisideda tokie atlikėjai, kaip: Nas, Ice Cube, Eminem, Mobb Deep, Method Man, Redman, Beanie Sigel, Too $hort, Snoop Dogg ir Hot Boys.

Paskutinysis albumas, galiu pridurt, susilaukęs nemažai kritikos, yra “The Notorious B.I.G. Duets: The Final Chapter”, kuris buvo išleistas 2005 metų, rugsėjo 20 dieną. Albume galima rasti 22 kūrinius, o svečiuose pabuvojo tokie žmonės, kaip: Diddy, Eminem, Obie Trice, Twista, Bone Thugs N Harmony, Big Pun, Fat Joe, Freeway, Snoop Dogg, Ludacris, Faith Evans, Cheri Dennis, Boby Valentino, The Game, Faith Evans, Nelly, Jagged Edge, Avery Storm, 2Pac, Mary J. Blige, Nas, Lil’ Wayne, Juelz Santana, Jim Jones, Mobb Deep, Scarface, Akon, Big Gee (Boyz N Da Hood), T.I., Slim Thug, R. Kelly, Charlie Wilson, Missy Elliott ir netBob Marley.

Diskografija:

1994 Ready to Die

1995 Ready to Die (2 LP’s)

1997 Life After Death

1999 Born Again

2004 Ready to Die [Remixed] [Bonus Tracks]

2005 The Notorious B.I.G. Duets: The Final Chapter

Autorius Korleone

Susiję

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Close