Įdomu!InterviuStraipsniai

Parkūras – ekstremalus sportas, vandalizmas ar meditacija?

Straipsnio autorius Auksė Paltarokaitė CHUWAK.LT , Foto FotoAtomas
Straipsnio autorius Auksė Paltarokaitė CHUWAK.LT, Foto FotoAtomas

Tikrai teko nors kartą pamatyti sienomis laipiojančius, per suoliukus šokinėjančius, ant rankų stovinčius ir kitus ekstremalius triukus atliekančius jaunuolius lakstančius mieste. Kas jų nepažįsta, dažnai pavadina vandalais ar „sportininkais“, kurie treniruojasi kaip greičiau pabėgti nuo policijos. Tačiau kas iš tikrųjų yra parkūras ir su kuo jis valgomas?

Parkūras (pranc. parkour) internetinėje svetainėje „Wikipedia“ apibrėžiamas kaip sportinio tipo veikla, kurios pagrindinis principas yra judėjimas iš vienos vietos į kitą, kaip įmanoma greičiau ir efektyviau. Viskas aplinkui traktuojama kaip kliūtys, kurias siekiama įveikti pasikliaujant vien savo galimybėmis. O žmonės, kurie užsiima parkūrų yra vadinami treiseriais(pranc. traceur).

Dalis tiesos tame yra, tačiau jau ne vienerius metus parkūrų užsiimantys ir net Vilniuje „MamGrow“ klubą įkūrę Mindaugas Baltuška ir šiuo metu klubo kapitonas Tomas Kizelis sutiko atverti duris į parkūro pasaulį ir detaliau papasakoti kas tai yra. Nebijokite, nepasakosime nuo ko viskas prasidėjo…

Ne paslaptis, kad tie, kurie nieko nežino apie parkūrą ir jo propaguotojus, tikrai pavadina vandalais ar nusikaltėliais, kurie tik mandrai moka pabėgti nuo pareigūnų. Kas yra parkūras? Tai sporto šaka, ekstremalus užsiėmimas ar tiesiog laisvalaikio praleidimo būdas?

Tomas Kizelis: Na dabar parkūras yra apibrėžiamas kaip judėjimo menas ir taško A į tašką B. Aš apibūdinčiauIMGP7575 tai kaip tobulėjimą, judėjimą sau. Parkūras – tai kaip filosofija. Mokydamasis ir atlikdamas įvairius triukus tu tobulėji ne tik fiziška, bet ir… dvasiškai. Judėdamas įveiki savo baimes, gali lengviau perlipti per save ir žinoma atsipalaiduoji.

Mindaugas Baltuška: Galėčiau tai pavadinti kaip joga. Kas užsiima parkūrų į viską ima žiūrėti kitaip, net įprastus dalykus pradeda matyti iš kitos pusės. Nepasakyčiau, kad tai sporto šaka – tiesiog užsiėmimas, kurio metu tu judi, stiprėji fiziškai ir emociškai.

O tai kaip su tais vandalais?

Mindaugas Baltuška: Ne, mes ne vandalai (juokėsi). Mes tikrai nieko neniokojame, nelaužome ir kitaip kenkiame aplinkai. Mes tiesiog treniruojamės dėl savęs.

Tomas Kizelis: (Juokėsi). Ne, niekas mūsų taip nevadina arba mes to nežinome. Jeigu nulaužta plytelė sienoje jau vandalizmas, tada taip… mes vandalai (juokėsi). Iš tiesų mes nieko nelaužome ir nuo policijos nebėgame.

Mindaugas Baltuška: Nors…prisipažinsiu, kartą teko bėgti nuo policijos, bet nepiktybiškai! Tiesiog perėjau draudžiamoje vietoje per gatvę ir mane norėjo sustabdyti, bet aš pabėgau. Pamenu, kad policininkas pamatęs kaip greitai nubėgau tik gūžtelėjo pečiais ir nuvažiavo (juokėsi). Bet tai tikrai buvo nepiktybiškai, nes dažniausiai pamatęs, kad kiti elgiasi netinkamai – pats iškviečiu policiją.

Pagrinde treniruojatės mieste. Ar būna, kad jus išvaro iš jūsų vadinamų treniruočių vietų ir dar kumščiu pagrūmoja?

MAMGROW 2Tomas Kizelis: Mes tikrai nesame kažkokie piktybiniai, kurie puola ginčytis ar dar ką daryti. Jei paprašo išeiti – tai ir išeiname į kitą vietą. Kad kas nors grūmotų… ne, taip irgi nėra.

Mindaugas Baltuška: Močiutės turbūt nes nespėja suvokti, kas įvyko, o dažnai pasitaiko, kad aplinkiniai sustoja ir net grožisi mūsų triukais, pagiria ir net ateina pasikalbėti ir apie parkūra sužinoti daugiau.

 

Iš kur mokotės parkūro elementų ir kaip kuriami įvairūs triukai?

Tomas Kizelis: Parkūrę naudojami įvairūs šokio, lengvosios gimnastikos  ir net kovos menų elementai. Iš jų ir kuriami triukai: stovėjimas ant rankų, šuoliai atgal ir t.t. Žinoma, idėjų semiamės iš užsienio šalių, o šiaip… improvizuojame. Tai dar viena parkūro esmė – kūryba.

O kaip ir kur jūs treniruojatės? Ar parkūre galioja sporto taisyklės: pirmiausiai apšilimas ir t.t.?

Tomas Kizelis: kaip ir kiekvienoje sporto šakoje, taip ir parkūre reikalingas geras apšilimas. Apšylame įvairiai: MAMAGROW 1darydami specialius pratimus arba tiesiog žaisdami aktyvius žaidimus. O toliau mokomės triukus, juos tobuliname. Vyksta įprasta treniruotė, kurioje mokaisi tai ko tau reikia ir tai ko tu nori – niekas neverčia daryti tai ko tu nenori.

Mindaugas Baltuška: Beveik kiekvieną šeštadienį renkamės LEU kiemelyje, kur padarome apšilimą ir judame į miestą treniruotis toliau. O šiaip dauguma susirenka vakarais po mokslų ar darbų ir treniruojasi ir vienas kitam padeda.

Manoma, kad parkūras yra labai ekstremalus užsiėmimas ir, kad čia traumos – neišvengiamas dalykas. Ar iš tiesų lenga susilaužyti ranką ar išsisukti koją?

Mindaugas Baltuška: Niekas nėra apsaugotas nuo traumų, todėl ir čia jos – neišvengiamos. Tačiau tik tada, kai tu esi netinkamais pasirengęs.

Tomas Kizelis: traumos atsiranda tada, kai tu pervertini savo jėgas, nesi fiziškai pajėgus atlikti tam tikrus elementus. Iš tiesų parkūre traumų pasitaiko mažiau nei galvojama. Čia taip pat galioja tam  tikros taisyklės, kurios padeda išvengti traumų. O norint jų išvengti – pirmiausiai reikia tobulinti savo mąstymą ir nebandyti šokti aukščiau bambos.

Mindaugas Baltuška: Mes nesistengiame prieš kažką pasirodyti – tiesiog treniruojamės ir tobulėjame dėl savęs.

Mindaugai, ne paslaptis, kad beveik prieš metus patyrei labai rimtą traumą. Ir atsigavęs toliau teigi, kad parkūras – ne pavojingas užsiėmimas?

Mindaugas Baltuška: Taip, atlikdamas triuką nukritau ant galvos ir susilaužiau kaklą. Negaliu net pats tiksliai pasakyti kaip tai įvyko… Tačiau kaip jau ir minėjau, niekas nėra apsaugotas nuo traumų  – gali net eidamas gatve išsisukti koją. Galiu pasakyti, kad parkūras man net padėjo išgyventi visą tai, nes treniruodamasis įveikiau ne vieną savo baimę ir į viską pradėjau žiūrėti visai kitaip. Parkūras nėra pavojingas, kol tu viską darai proto ribose ir nesistengi niekam nieko įrodyti – tik sau, kad tu gali įveikti savo kliūtis.

MAMGROW 3Grįžtant prie treniruočių temos – žiemos metu jus irgi treniruojatės lauke?

Tomas Kizelis: Ne, kol žemę dengia sniegas ir ledas, mes treniruojamės salėje. Taip saugiau ir būdami salėje galime patobulinti kai kuriuos stiukus, pratimus.

O yra kokia speciali parkūro apranga? Nes teko pastebėti, kad dažniausiai būnate apsirengę plačiomis kelnėmis, sportine avalyne ir t.t.

Tomas Kizelis: Svarbiausia – apsirengti patogiai, kad galėtum laisvai judėti. Ne, specialios aprangos mes neturime – rengiamės kai norime, o plačios kelnės… sutapimas (juokėsi).

Dažniausiai tenka pastebėti, kad parūku užsiima tik vaikinai. Ar merginos nesidomi, ar jūs jų nepriimate į savo būrį?

Tomas Kizelis: Mes priimame visus, kas nori. Ir merginų pas mus buvo pasitaikę ir kiek žinau kelios net toliau užsiima parkūru. Tikrai nesvarbu ar tu mergina, ar vaikinas, ar tu vaikas, ar jau suagęs – mes priimame visus ir su visais bendraujame, vienas kitam padedame.

Ne paslaptis, kad esate net įkūrę savo klubą „MamGrow“. Kaip kilo idėja?

Mindaugas Baltuška: Parkūrų susidomėjusių žmonių yra nemažai. Tai galima pastebėti atėjus į vieną iš mūsų treniruočių. Tiesiog norėjosi visus suburti į vieną vietą ir turėti ką nors bendro.

O vyksta kokios parkūro varžybos?

Tomas Kizelis: Parkūras nėra varžytuvės, bet taip, vyksta ir mūsų varžybos, kurių metu laimi tas, kuris sugeba greičiau įveikti kliūčių ruožą. Bet tokios varžybos labiau yra paplitusios užsienyje.

Turite klubą, nemažai pasiekėjų. Tik treniruojatės kartu ar turite ir kitokių renginių?

Tomas Kizelis: Vasaros metu važiuojame į stovyklą, kur parkūro mėgėjų susirenka iš visos Lietuvos. O šiaip visi bendraujame, dalijame vienas kitam patarimus, mokome vienas kitą.

Tiek Tomas, tiek Mindaugas teigė, kad parkūrų užsiimti gali kiekvienas: tai puiki galimybė sustiprėti ne tik fiziškai, bet ir pakeisti savo mąstymą, įveikti baimes. Kaip supratote, parkūras nėra vandalizmo šaka – tai veikla, kuri nereikalauja daug lėšų (nebent turite didelių poreikių atrodyti gražiai) ir tiesiog garantuoja gerą laiko praleidimą su bendraminčiais.

 

Visos foto įamžintos Tomas Narutavičiaus ( Foto Atomas https://www.facebook.com/pages/FotoAtomas/ )

Straipsnio autorius Auksė Paltarokaitė CHUWAK.LT
Straipsnio autorius Auksė Paltarokaitė CHUWAK.LT
Žymos

Susiję

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Close