Įdomu!Straipsniai

Pasaulio DJ čempionato finalui artėjant – šiek tiek istorijos (music.lt 2007)

Viskas prasidejo, kai 1946-aisiais Oldham’e (Mancesteris, D. Britanija) gime Tony Prince – visapusiškai talentingas, išradingas ir be galo ambicingas žmogus. Muzika Tony susidomejo jau vaikysteje. Budamas vos 14-os, jis jau dalyvavo ivairiuose dainavimo konkursuose, du iš ju buvo laimejes, veliau savaitgaliais eme groti gitara Mancesterio grupeje The Jasons. Taciau geriausiai jam sekesi didžejauti. Tony tapo TV žvaigžde, kai dirbo Bristolyje ir 1964-aisiais buvo išrinktas Vakaru šaliu geriausiu didžejumi. Jau kitais metais Tony buvo priimtas dirbti radijo stotyje “Radio Caroline North”. Jaunuolis planavo viena diena nusipirkti stoti, kurioje dirba, taciau iki to laiko nutare užsiimti didžejavimu ir pasiekti superžvaigždes statusa. Kai Tony paliko “Caroline”, darba pasiule “Radio Luxembourg”. Nuo 1981-uju jis pradejo vesti neiprasta tuo metu muzikine laida “Disco Mix Club Show”, kurioje miksavo ivairius irašus i viena non-stop mišini, kuri veliau pavadino “megamix”. Šis terminas iki tol niekur nebuvo naudojamas. Visoje Europoje egzistavo didžeju, kurie neturejo galimybes groti savo miksus radijo eteryje, todel “Disco Mix Club Show” jiems buvo didelis netiketumas. “Radio Luxembourg” stotis buvo labai populiari, taciau kai buvo pasiektas 50-ies milijonu klausytoju skaicius D. Britanijoje ir už jos ribu, tai tapo kažkuo daugiau, ypac žinant, kad anglai turejo vos keleta radijo stociu, ir tik “BBC” bei “Radio Luxembourg” buvo transliuojamos visoje šalyje. Tais paciais 1981-aisiais Tony ir jo žmona Christine atidare kluba “Disco Mix Club”, kuriame buvo grojama tik didžeju muzika. Be to klubas turejo savo irašu studija ir tapo pirmuoju pasaulyje licencijuotu šokiu muzikos leiblu.

 

1983-uju vasari Tony ir Christine ženge kita svarbu žingsni DJ/Club muzikos istorijoje. Iš sukauptu santaupu sužadetiniai pradejo leisti žurnala “Mixmag”, kuriame kiekviena menesi publikavo nauju DJ irašu apžvalgas, garsiu artistu aprašymus ir kitas naujienas. Šis žurnalas turejo didele itaka didžeju kurybingumui, skatino juos tobuleti ir rungtyniauti tarpusavyje del vietos kuriame nors miesto klube. Kiekvienas norejo tureti vadybininka, kuris galetu gauti bilieta i sekme, del to niekas nenorejo nusileisti. Taip po truputi DJ muzikos kokybe augo, ja pripažino vis daugiau žmoniu.
1986-aisiais DMC jau buvo solidi muzikos irašu kompanija, turinti atstovybes kitose šalyse ir nešanti nemaža pelna. Tais metais DMC surenge didžejams bei ju muzikos gerbejams pirmaja išvyka i Ibiza sala, kur dabar vyksta didžiausi šokiu muzikos festivaliai. Tais metais DMC tapo pasaulio didžeju cempionato pradininke. Šis cempionatas labiausiai padejo vystytis naujoviškai muzikos krypciai, vadinamai “Turntablism”. Be to tai buvo renginys, suvedes i viena scena garsiausius pasaulio didžejus ir tokias muzikos žvaigždes, kaip Public Enemy, Run DMC, James Brown ir Janet Jackson. Carl’as Cox’as, fanu ir kritiku vadinamas geriausiu pasaulio didžejumi, savo karjeros pradžioje dalyvavo cempionate, kuris dabar vadinasi “DMC/Technics DJ Championship”. Dave’as Seaman’as, prodiusaves tokias garsenybes kaip Garbage, Placebo ir Alanis Morisette, praeityje buvo žurnalo “Mixmag” rašytojas, atidares DMC filiala “Stress Records”. Sasha + John Digweed duetas, progressive trance lyderiai, yra tik du iš daugybes DMC kompanijai priklausiusiu didžeju. Cia taip pat savo kaip remiksuotojo karjera i viršune pakele Junior Vasquez, house muzikos inovatorius ir keliu Madonna remiksu autorius. Tuo tarpu Paul Oakenfold, kurio nuopelnai house muzikai nesuskiaciuojami, o prodiusuotu atlikeju sarašas begalinis, pirma karta atsidure žurnalo viršelyje butent tada, kai apie ji paraše “Mixmag”. DMC buvo ne tik irašu kompanija, bet ir organizacija, kuriai vadovavo ir tebevadovauja DJ kulturai pasišventusiu žmoniu bendruomene (DANCE MUSIC COMMUNITY). Ju deka išgarsejo daugybe dabartiniu šokiu muzikos žvaigždžiu, jau tapusiu legendomis.

 

DMC vaidmuo, keliant DJ kultura, ugdant DJ talentus ir keliant DJ standartus, yra milžiniškas. DMC tapo pasaulinio masto DJ atstovybe su daugiau nei 40-ies valstybiu palaikymu. D. Britanijoje pradetas leisti žurnalas “Mixmag” traukia visos Europos klubines muzikos fanus, Amerikoje pasirodes jo atitikmuo “MIXER” taip pat tapo vienu pagrindiniu DJ leidiniu. Dabar didžejams jau nebereikia varstyti duru i klubus, nes jos placiai atvertos visame pasaulyje. Didžeju varžybos kiekvienais metais pritraukia vis daugiau žmoniu, todel šio dešimtmecio pradžioje cempionatas buvo papildytas dviem renginiais. Dabar ji sudaro ne tik individualiu didžeju, bet ir komandu varžybos, be to nuo 2000-uju DMC pridejo kova del pasaulinio viešpatavimo (placiau apie tai kitose naujienose). Rengiamas nuo 1986-uju ir remiamas didžejavimo irangos ir kitokios muzikines aparaturos gamintojos “Technics”, cempionatas kaskart tampa vis ispudingesnis. Sunku patiketi, kad su dviem plokšteliu grotuvais, vienu mikseriu ir kruva vinilu, galima sukurti tokia energinga ir naujoviška muzika.

Nuo 1986-uju del metu didžejaus vardo varžesi daugybe profesionalu ir talentu, kurie pateks i istorijos lapus – DJ Cheese (USA ’86), Chad Jackson (UK ’87), Cash Money (USA ’88), Cutmaster Swift (UK ’89), DJ David (’90 and ’91), legendinis Q Bert iš Rock Steady DJs (USA ’92 ir ’93). Cempionatuose dalyvavo tokios anglu garsenybes, kaip Carl Cox, Tony De Vit ir Tim Garbutt iš Utah Saints. Italai taip pat turejo nemažai žymiu atstovu – Zappala, Gemolotto, Cocoluto ir DJ Professor. Švedai gali didžiuotis Rob’n’Raz pasirodymais, danai – Cutfather ir Soulshock, olandai – Juan ‘King Bee’ Elmzoon, o norvegai – neitiketinais DJ Big K triukais. Šis didžejus du kartus pateko i finala, nepaisant to, kad jis visiškai aklas. Pastaraisiais metais varžybas užpludo nauja karta. Žymiausi iš ju – Roc Raider, DJ Noise ir DJ Craze, kuris laimejo 1998-uju/1999-uju/2000-uju cempionatus. Tuo tarpu A-Trak iš Kanados laimejo 1997-aisiais, nors šiam didžejui tada buvo vos 15 metu. Tai jauniausias visu laiku pasaulio cempionas.

 

Šiu metu cempionatas vyks rugsejo 4-5 dienomis Londone, o kolkas JAV, D Britanijoje, Kanadoje, Švedijoje ir kitose šalyse vyksta atrankines kovos.

 

www.music.lt

Susiję

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Close