AtlikėjaiStraipsniai

Pete Philly & Perquisite… kas? ir kaip? (HipHop.lt 2007)

Ramus paplūdimys netoli Oranjestado, toks pats, kaip ir kiti, baltas smėlis, žaidžiantis su šilta Karibų jūra, vaikai, renkantys kažką po medžiais…Atrodytų, tiesiog dar viena   diena, praleista Aruboj, bet jaunam inžinieriui chemikui tai išskirtinė diena, diena, kurią jis prisimins dar ilgai…Metai, nuo kurių prasidėjo naujas etapas jo ir jo žmonos gyvenime..

 

Būtent ten, nedidelėj saloj, priklausančiai Olandijai arba Nyderlandams (kaip jums patogiau), gimė vaikas, kurį pavadino Pieter Monzon. Būtent ten, stebėdamas, kaip dideli laivai su Olandijos, Maroko ir Meksikos vėliavomis gabena naftą į gamyklas, kur dirba jo tėvas, jis kaip dabar atsimena vietinio turgaus triukšmą ir šviežios agavos vaisių kvapą. Būtent ten, Aruboj, jis pradėjo lankyti amerikiečių mokyklą, gavo pirmas anglų kalbos pamokas. Būdamas penkerių Pietere kartu su tėvais paliko saulėtus tropikus ir sugrįžo į Olandiją, kur apsigyveno Amsterdamo priemiestyje. Su laiku, kai visi žaislai jau buvo supakuoti į dėžes ir gulėjo kažkur namo palėpėj arba tiesiog buvo išdalinti, jis atrado tokias grupes kaip De La Soul ir A Tribe Called Quest, tai buvo naujas, keistas, bet toks svaiginantis hiphopo muzikos pasaulis… Galima sakyti, kad būtent tada prasidėjo jaunojo Pieterio kelias hiphope. 2001 metais jis, kaip ir dera tikram hiphopo atstovui, užsivadinęs Pete Philly, kartu su draugais pirmą kartą keliauja į įrašų studiją. Nors mikrofonas jam jau ne naujiena, buvęs ne vienas bandymas užvaldyti sceną kartu su draugais įvairių vakarėlių metu, vis tiek jaudulys yra kaip reikia, “ką? kaip?”, o dar tekstas…Taigi, teko improvizuoti. Vienam iš savo interviu Pete sakė, jog pusė tų pirmųjų kūrinių buvo grynas freestyle‘as, tai buvo gera pamoka…2002 metais pasirodė tokios grupės Nicotine albumas “Bonobo Politics”, būtent ten ir pateko tie pirmi Pete studijiniai bandymai. Kadangi P-funk muzika, kurią propagavo ir grojo Nocotine nebuvo tai, kas traukė Pete, jis nutarė pasišalinti iš grupės ir pradėjo kurti savo ateities planus. Tačiau įstojęs į menų koledžą išsilaikė jame tik vienerius metus, nes sunkoka derinti muziką ir mokslus, taigi, mokslas šioj kovoj pralaimėjo…

 

 

Kitas mūsų istorijos personažas savo kelią hiphope pradėjo būdamas keturiolikos metų, 1996aisias, ir ne nuo MC’ingo, o nuo muzikos darymo, naudodamas tokią programą kaip Fasttrackers, kurią instaliavo į savo mamos kompiuterį. Leiskit pristatyti dar vieną Pieteri, tik šį kartą Perquin, plačiau žinomą kaip Perquisite.

 

Tėvai įtraukė jį į muziką kai jam buvo aštuoneri – violončelė, klasikinis išsilavinimas, viskas kaip pridera, tačiau jį vis tiek traukė kitokie dalykai. Bedarydamas savo muzikinius eksperimentus, jis nutarė, kad vertėtų įkurti nuosavą leidybinį leiblą, tuo labiau, kad pats jau turėjo ką išleisti, o ir gimtajam Amsterdame buvo tiek gerų ir niekam negirdėtų hiphopo veikėjų. 2001 metais atsirado Unexpected Records.Gan dažnokai keliaudamas į tolimąją Ameriką ir atgal, jaunas beat‘ų kūrėjas vis atsiveždavo naujų idėjų, vis šviežesni vėjai užpūsdavo į jo mintis. Rezultatas – jo pirmas prodiusinis, instrumentinis EP “Outta Nowhere”, plius keli jaunų Olandijos MC ir prodiuserių EP bei singlai. Beje, tais pačiais 2001aisias per Unexpected Records pasirodė bendras Perquisite ir gan žinomo jazzo muzikanto Benzjamino Hermano bendras EP.
Kitų metų Spalio mėnesį Perquisite išleidžia savo antrą darbą – “Double Vision” EP.

 

Būtent po šių dviejų EP išleidimo ir atsitiko tas lemtingas dviejų Pieterių susitikimas.

 

Pete Philly labai patiko tai, ką darė Perquisite, tad per pažįstamus gavo jo telefoną. Lietingas rudens vakaras, pokalbis prie alus bokalo viename iš Amsterdamo barų, valandos diskusijų…Kaip tik tuo metu Perquin kartu su tokiu vyruku kaip Omar Ray įrašinėjo albumą, taigi, ilgai nelaukdamas, pasiūlė Philly prisidėti. Taip albume atsirado pora gabalų su jo vokalu. Kaip tvirtina Perquin, būtent tie du gabalai buvo geriausi visame albume, nors niekas to nesitikėjo. Beje, projekto pavadinimas yra North West Metropolis, be jau paminėtųjų jam priklauso Ane, Cee Major ir Kain Slim.Galutinis trijų MC ir trijų beat‘ų kūrėjų produktas vadinosi “Expressions” EP. Pats Perquin sako, kad jis yra labai patenkintas tuo, kas gavosi ir pagal jį tai buvo ko gero pirmas jo ir Pete bendras darbas, kurio metu jie turėjo galimybę gerai pažinti vienas kitą ir suprasti, ko nori.

 

 

Gimė naujo bendro albumo vizija, bendri planai. Paraleliai atsirado ir kitokių gundančių pasiūlymų, iš kurių vertėtų paminėti olandiško hiphopo rinkinį “Homegrown”, išleistą olandų rock ir pop muzikos institutų su tikslu pristatyti olandų hiphopo sceną. Tais pačiais 2002 metais Philly sudalyvavo Olandijos talentų konkurse, kuriame laimėjo pagrindinį prizą hip-hop/r&b kategorijoj. 2004 metais jie buvo pakviesti į  Music Work Convension Škotijoje.

 

Bet tuo pačiu jie rasdavo laiko įrašinėti savo EP ”Mindstate”. ,,Kiekvienas kūrinys albume turėjo tikti prie mūsų sugalvotos koncepcijos. O kadangi buvo nutarta, kad albumas bus savotiškai logiškas nuotaikų ir įvykių eiliškumo atžvilgiu, kartais mums reikėdavo laukti, kol Pete‘ui sugrįždavo atitinkama nuotaika ir tik tada įrašinėti. Juk negalima rašyti tokio kūrinio kaip “Poranoid”, kai Pete linksmai nusiteikęs.” – taip apie albumo įrašymą šnekėjo Perquisite. ,,Mes pradėdavom nuo paprasto beat‘o, paremto vienu arba dviem loop‘ais, jam Pete rašė savo tekstą, kuris turėtų tikti prie to beat‘o nuotaikos. Arba būdavo, kad jis sukurdavo rhyme‘ą ir mes kartu parinkdavom ką nors tinkamo. Taigi, aš visą laiką likdavau dėlioti visas mintis į vieną krūvą, o jis tik vėl ateidavo ir ką nors pakeisdavo.“

 

Kai EP buvo pabaigtas, norėdami pristatyti savo kūrybą, Petai pradėjo siuntinėti jį ten, kur jiems atrodė reikalinga. Taip vieną dieną jų EP kartu su pasiūlymu įrašyti bendrą kūrinį pateko pas visiems gerai žinomą ir mylimą Talib Kweli, o kai jis koncertavo Londone, abu Petai išsinuomavo ten studiją ir įrašė kartu su juo puikų kūrinį, kuriuo papildė savo EP, beįgaunantį albumo pavidalą. Darbas su Talib buvo tikrai labai vertingas patirties bagažas, suteikęs daug gerų prisiminimų.

 

“Vadink mane r&B, vadink mane hiphopu…Vadink mane kaip tik norėsi …” Pete Philly

 

Ir štai, 2005 metais “Mindstate” pasipildė keletu naujų kūrinių, tarp kurių – minėtas darbas su Talib, bendri darbai su olandų reperiu Cee-Major (kitaip tiesiog The Proov), su dainininke Senna Gourdou, gabalas su senu pažįstamu Benjaminu Hermanu ir dar vienu jazzo grandu Jesse Van Rullem, kurį parekomendavo Benjamin, galvojantis, kad darbas su albumu padės Jesse atverti naujas kūrybos erdves, plius padarys albumą daug įdomesniu. Albumas išėjo unikalus jazzo, psichodelikos, klasikinės muzikos, broken beat ir hiphopo mišinys. Temos svyruoja nuo sunkių depresinių iki lengvų vasariškų. Abu vyrukai turi labai platų klausomos muzikos spektrą – salsa, bossanova, 60tųjų psichodelika, soul, folkloras, jazz, drum&bass ir daug kitų. ,,Mane gali įtakoti bet kokia muzikos rūšis, aš tikrai nebenoriu likti vieno muzikinio stiliaus ribose, tai, be abejo, yra hiphopas, kuris yra mano kuriamos muzikos pagrindas” – sakė Perquin. Norėdami išsiskirti, o gal sekdami kaimynų Looptroop pėdomis, albumą Pete Philly ir Perquisite išleidžia per Epitaph records, žinoma, pagrinde dėka savo pankrokinės produkcijos.

 

 

2005 metai pasižymėjo vėlgi gausiu gyvų pasirodymų kiekiu, koncertai nuo Pietų Afrikos iki Japonijios (beje, albumas buvo išleistas limituotu tiražu ir ten), turas po Vokietiją ir Skandinaviją. Gyvų pasirodymu metu ant scenos prie vyrukų prisijungė dar keletas gyvai grojančių muzikantų, tokių kaip DJ PCM (Misha van der Winkel), Remco Keijzer, grojantis su saksofonu ir fleita bei Kasper Kalf su bosine gitara. Grupė nominuojama į Dutch Mobo Awards. Taip pat jų sąskaitoje daug bendrų projektų, tokių kaip kartu su Nicolay ish The Foreigh Exchange išleistas singlas “Grateful/Amazed” arba bendras darbas su Oh No iš Stones Throw records. Du kūrinai įrašyti prancūzų rinkiniui “Mega R&B”, daina “Insomnia” pretenduoja į Olandijos metų dainos nominaciją, labdaringam rinkiniui įrašoma daina “Hope”…Ir dar daug kitokių darbų ir sumanymų.

 

,,Savo muzika jie aplenkė kitus, šviesmečiu…” Talib Kweli

 

2006 metais, jau pasinaudodami Anti records, jie savo albumą išleidžia į Amerikos ir Kanados platybes. Beje, Anti rec. po savo sparnu turi tokius projektus kaip Blackalicious, Tom Waits, the Black Keys ir Solomon Burke, vėlgi neprastas komplektas ,,originalų”.

 

Grupė gauna Olandijoje gan prestižinį Zilvenger Harp apdovanojimą, albumas yra nominuojamas ir Edisono apdovanojimuose. Vasario mėnesį grupė laimi Kin FM NightLive XS apdovanojimą geriausio gyvo pasirodymo nominacijoje. Vėlgi turas po Vokietiją, koncertai Austrijoje, Čekijos Respublikoje, keli Saian Super Crew koncertų apšildymai ir dar daug įvairaus plauko pasirodymų…

 

Taigi, taip atrodo vienos iš daugiausiai žadančios europietiško hiphopo grupių istorija. Kas žino, galbūt vieną dieną ši grupė pasirodys ir vienoje iš Vilniaus scenų…

 

 

 

 

Autorius Miron

Susiję

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Close