Interviu

QLKA (MIRAZ SQUAD, NME)

Apie squadą, ganją, muziką, Jonavą ir kodėl Lietuvoje turėtų jau būt 20 G&G su M.i.r.a.ž ‘o nariu QLKA

 

Manau didžioji dauguma girdėjo Qlką, bet kadangi esi už jūrų marių, nelabai pažįsta. Taigi turi puikią progą prisistatyti ne tik per muziką — kodėl, kada ir dėl ko Qlka rap’e?Esu M.i.r.a.ž Squad narys. Qlka nėra personažas ar alter-ego. Jis labai glaudžiai susijęs su pačiu manimi. Man labai patinka ir tinka rap’as, kaip išraiškos forma, kaip būdas ne tik gebėti susieti su klausytojų reikmėm, bet ir skatinti juos bent jau mąstyti. Ir manau, kad kiekvienas repuojantis žmogus sutiks- tai yra malonumas. Tai savotiška banga, kuri savotiškai išneša protą. Rap’as įtempia, kai daug prirašyta- daug pasakyta. Jis labai tinka mūsų laikams, kai beveik kiekvienas turi galimybę išsisakyti, tačiau rap’as nereikalauja socialinio statuso, kad būtum išgirstas. Aplamai, rap’as yra sociumo veidrodis, ir kas jei ne mes apie jį kalbėsim mums tinkama forma?

http://www.youtube.com/watch?v=HY25FiSuSigKas yra Mirazh squad? Turit savo karius , vėliavą ir himną?

M.i.r.a.ž Squad yra Metaforų Ir Rimų Auklėjami Žodžiai. Pradžioj tai buvo būrys jonavietiškų rebiatų. Aplamai, M.i.r.a.ž squad (pradinis ir dabartinis) buvo velyvas mūsų chebros rezultatas. Buvo Apkaba, buvo Big System (Krapštukas su Kespa), kurie rap’ino ir šoko breik’ą, taip pat breik’ą darė Gatoras (Strypas) su kentais. Darėm naktimis graffiti judesius. Stabiliai, kasdien 20-30 veidų prie savivaldybės. Čia apie 12-13 metų atgal. M.i.r.a.ž laikas atėjo truputi vėliau.
Žiūrint griežtai iš rap’o pusės M.i.r.a.ž squad yra Krapštukas, Gatoras, Cabyna, Pashka, Stiklaz, aš. (Buvo kolektyve taipogi Prizraki (Phoenix su Keeper’iu) ir Chiovas. Nebe.) Bet mes nežiūrime į M.i.r.a.ž squad GRIEŽTAI iš rap’o pusės. Tarkim, Pashka niekad nerepavo, Snap daro graffiti, Tushonkė gabalų neturi. M.i.r.a.ž squad yra mes ir žmonės, kurie su mumis susiję. M.i.r.a.ž squad yra bendruomenė, o rap’uojantys yra ją pristatantys balsai.
Simbolis yra juodas varnas. (Dėl to gabalas Cabyna-“Crow”). Kaip ženklą/gestą turim paprastą “M”, kas du peace ženklai į vieną. Iškart sakau, kad čia nėra logotipas, markė, gaujos ženklai ir t.t. Tiesiog mums patinka suteikt pavidalą savo kūriniams.

Kaip taip nutiko, kad nors jau ilgą laiką visi esat ne per vieną šimtą kilometrų vienas nuo kito, darot asmeninius darbus, bet Miražas liko?

Dėl to ir nemirė, kad kas gali- tas daro, ką gali. Mes stengemės išlaikyti ryšį. Kažkur pasisekė, kaikur nelabai. Visi beveik vienu metu palikom Lietuvą, pradžioj aš į Kanadą, po to Gatoras su Krapštuku į Londoną, Pashka į Petterborough, Cabyna tuo metu irgi jau keliavęs buvo. Mes sutarėm vieną dalyką, kurį minėjau gabale “Ačiū Squad’ui: “M.i.r.a.ž’as gyvas, kol repina bent vienas”. Bet su tuo teiginiu viršijam normą. Mes perėjom per labai sunkų laikotarpį, kai vienas gali ir nori kažką daryt- kiti negali, po to kitas nori, likę nebegali. Trūkdavo kantrybės, bet perėjom, nors ir truputį aplamdyt, bet dar tikrai bus bendrų gabalų iš M.i.r.a.ž stovyklos.

Grįžkim prie kitų reikalų ir tavo kūrybos. Pataisyk jei klystu, bet susidariau nuomonę, kad tavo darbus arba gerai priima arba griežtai atmeta (tai yra lyginant su kitais, daug mažesnis žmonių “per vidurį” skaičius). Kodėl? Kaip tai vertini?

Labai pozityviai tai vertinu ir esu labai patenkintas klausytojų ratu ir amžiaus kategorija. Klausytojas kaip klientas biznyje- visada teisus. Jeigu jis sako “man nepatinka”, tai tik reiškia, kad tarp tavęs, kaip atlikėjo ir jo/jos, kaip klausytojo nėra supratimo. (Klausytojas gali nesuprasti atlikėjo temų, kam tos temos išvis rašomos ir kas gali jų klausyt ir t.t.). Tai sąžininga. O dėl tų, kuriems patinka, manau tai visų pirma jie gali susieti su gabalų turiniu, su lyrika. Taipogi, beveik kiekvienam gabale mano lyrika yra monologas, bet pilnas klausymų klausantiems. Aš specialiai užduodu klausimus gabaluose, tai savotiškas bendravimas su klausytoju. Mano kreipiniai  beveik kiekvienam gabale- “brol, broli”. Bandau laikyti ryšį su klausytojais. Ir aš netaikau kūrybos į visus, tik į tuos, kam jos reikia. Del populiarumo: visais laikais, antras po karaliaus- juokdarys. Kaikuriem reikia šou, kažkam patinka žiūrėt, kaip kiti žeminasi. Aš rap’e ne dėl tų priežasčių. Ir klounai man nepatinka.

Kaip manai, kada keiksmažadžiai muzikai nemaišo?

Geras klausymas. Rūkymas žūdo, bet kiekvienas rūkorius gali pateisint ne vieną ir ne dvi cigaretes. Maišo. Nors pats keikiuos nemažais kiekiais. Aš tokio požiūrio, kad kaip išėjo, taip suėjo. Matai, gi nėra taip, kad gyvenime nesikeiki, o kai rimus rašai- galvoji kur čia kokį naglą keiksmažodį įkišus. Keiksmažodžiai yra viena iš menkesnių žmogaus ydų, o aš toli gražu ne šventas, nors neatsisakyčiau.


Gyveni užsieny – nekyla pagundų užrepuot angliškai?

Ne. Nors anglų esu gan gerai įvaldęs, vistiek negalėčiau išreikšt minčių taip, kaip lietuvių ar rusų kalba. Net jei ir galėčiau, aš grįžtu prie ankstesnio klausymo- ar man reikia to klausytojų rato? Ne. Man reik mano klausytojų rato, ir jie geriau supranta lietuviškai, nei angliškai.

Kokie artimiausi repo planai, nes jau kurį laiką tyloka iš tavo stovyklos?

Įrašinėjamas naujas mixtape. Dėl pavadinimo dar galvoju. Pirmas variantas buvo “Buitis”, bet turiu savybę keist kažką suplanuoto į netikėtai šovusias idėjas, tad tikriausiai bus visiškai kitoks pavadinimas. Jame bus viskas tarp mano požiūrio į narkotikus ir religiją, tarp socialinės struktūros ir realių gyvenimo sąlygų, tarp požiūrio į švietimo sistemą ir propagandos, tarp tavo kiemo ir tavo požiūro į jį.
Taip pat Krapštukas ruošia savo mixtape. Karšta Repo Patranka duos garo!

Galima tikėtis kažko didelio, kaip kad buvo praeitas mixtape “Žalias” (25 gabalai visgi) ?

Truputį virš 10 gabalų. Paruošta 16, bet nemanau, kad visi eis į jį. Tiesiog “Žalias” buvo rinkinys visų gabalų iš skirtingų mano gyvenimo laikotarpių.

Tavo kūryboje išskirtinai daug feat’ų su Mary Jane ir apie ją. Ar nebijai, kad tai gali turėti neigiamos įtakos jaunimui, vaikaims ar kaip beįvardinsi? – Juk nepaslaptis, kad jų yra gan daug, nes ir pati HH kultūra Lietuvoje dar gana jauna

Mano kūryboje išties figuroja ganja, tačiau aš savo gabaluose neskatinu tiesiogiai pūst, pas mane nėra tokių eilių, kaip “įpūsk ir tau bus geriau”, ar kad “žolė yra išėjimas iš problemų”. Netgi mano labiausiai “žaliam” gabale “Dūmas” sakoma – “MANO dūmas tai taika”. Mano priėjimas prie pycho yra labai individualus. Anksčiau traukdavau dūmą be saiko, ir gyvenimo sąlygos ir pats gyvenimas pradėjo krypti į nelabai kokybišką pusę. Žmonių problema, kad mums sunku sustot ar reguliuoti save. Dabar nenoriu, kad sumaišytų skaitantys taipogi. Ganja nežudo, žudo tai, kaip mes ją vartojam. Kanapė gali būt medicina. Galima jas valgyt, jų sėklų aliejus yra labai naudingas, pačios sėklos taipogi ne tik žmonėms ( jos paukšcių maisto sudety). O mes ja rūkom. Bet kaltint marihuana narkomanijoje, tas pats  kaip kaltint rūgių kultūrą alkoholizme.  Galų gale net ir pycho rūkymas ne ant tiek žalingas, kaip taboko, būk tai šiša, cigaras ar cigarėte.
Neteisinga, kad kaikuriose šalyse (dėja įskaitant Lietuvą), už žalio gramą gali gaut tiek pat kiek už heroiną. Tad jei kažkur išgirsti žodį “narkotikas”, nereikia pult ant objekto ir suteikt jam visas heroino ar kokaino savybes.
Bet grįžtu prie pradinio teiginio- Mes neteisingai naudojame marihuaną. Kol mes ją rūkom- ji kenkia.
Juokaujant, kanapes mano kuryboje yra “griežtai informaciniais tikslais”.


Ką manai apie battlus? (tiek freestyle tiek internetinius) Kodėl pastaraisiais metais nedalyvavai juose ir gal išbandysi savo jėgas šiemet?

Žiūrint kaip pažiūrėsi. Pozityviai į konceptą, bet skeptiškai į vykstančius. Aš nesiruošiu dalyvaut nei vienam. Visiškai nieko prieš ką nors pabatlint, bet oficialiam kokiam battle online (kolkas tokios tik galimybės) niekaip. Tarkim, aš nieko neturiu prieš R’n’B stilių, lai sau dainuoja, kiekvienas daro, ką gali. Bet prakišt tokį ne tik į RAP batlą, bet ir į finalą- čia absurdas. O dėl realių battlų turiu viena didelį nusivylimą, ir su manim turbūt sutinka daugelis suprantančių, kai Krapštukas skaldė Vaiperį 3 raundus iš eilės finale ir teisėjai vistiek ištempė VPR. Ir “Liezhuvis apsivertė” pasakyt dokumentikoj, kad Vaiperiui nebuvo lygių. Yra skirtumas, tarp neturėt lygių ir būt sulygintam. Ir aš neneigiu, kad Vaiperis nusipelnęs Lietuvos Hip-Hop kultūros veikėjas, klausiau jo su Šmėkla albumo nuolat, kai atsiuntė Alina. Pats pirkau iš jo bytus. Bet tai man nemaišo žiūrėt į dalykus realiai.

Kaip tavo akimis gyvena Lietuviškas repas? Ar seki kur jis juda?

Labai gerai jis gyvena. Jis linksminasi. Kasmet jo daugiau. Jis labai vaizdingas ir labai garsus, jis biški svaigsta dabar, bet turi perspektyvų. Jis- paauglys. Dėl visiems žinomų priežasčių.
Bet svarbu tiesiog daryt savo, kuo daugiau žmonių pasižymės savais stiliais, idėjom ir nesuterš jų savais poelgiais- tuo greičiau rapas taps subrendęs. Nepriimkit klaidingai, Lietuvos rap’e yra subrendusių atlikėjų. Yra savotiškų gurų, kaip Svaras, Pushaz, Banjooz, Monte, Broo. Ne tik dėl to, kad jie rapuoja seniau, nei visi. Jie prisidėjo prie platinimo, o ne eksploatacijos, kai siurbi, ką galį, kai reikia visko ir iškart. Bet prie ko lenkiu. Viskas ir visi laikini, ir visada ateina laikas, kai svarbesniais tampa ne tie, kas frontą laiko, o kas yra pasiruošęs juos pakeist. Iš vienos pusės džiugu, kad tokie yra, taipogi ir jaunesnių tarpuose, bet liūdina, kad mažoka. Po viso to darbo (Sindikato radijo laidos, dar prieš 10 metų, dabartinė Gatvės Lyga, JBC Juoda-Balta radijo laida Šiauliuose, taipogi prieš 10-12 metų, Aktorių namai, kai atveždavo tokius pat nerealius WWO iš Lenkijos. Ultra Rap laikai) pas mus turi būt jau kaip minimum 20 G&G, 20 JBC, 20 Konektų ir t.t.  Bet viskas bus gerai, pozityviai žiūriu į lietuviško rap’o ateitį.

Yra toks reiškinys, kaip “Jonavietiška HH mokykla” ir kodėl būtent Jonavoje susidariusi didelė repo koncentracija?

Mažas, gražus miestas. Ne per daug vietų “kur nueiti”. Jonavoj visi buriasi į būrius. As nekalbu apie 10 žmonių kompaniją. Mūsų laikais nebuvo 10 metalistų chebrų, 10 pankų ir reperių chebrų. Buvo 1 didelę pankų tusofke, viena didelė repų tusofke, buvo graffiti tusofke. O kai turi vieną didelę chebrą, visi dalinas patirtim, ten mažuma repuoja, kažkas šoka, kažkas tiesiog įšokęs į bangą ir jis tiesiog dalyvauja chebroj. Tai daug galingiau nei sedėt kiekvienas savo chatoj po 2-3 snukius ir galvot, kuris kolektyvas stipresnis. O grįžtant prie miesto masto: mažam mieste visi visus pažįsta, jei p*si protą- visi tai žino. Tad mes (Rap atlikėjai, gimę ar užaugę Jonavoj) galim būt keisti, mes galim būt grūbus, keiksimes- bet mes būsim sąžiningi ir atviri savo dainuose.
Dėl “Jonavietiškos HH mokyklos” nežinau. Tarkim, mes nesam pirmi iš Jonavos rap’u. Iki mūsų žinau tik vieną- Šabas toks buvo. Bet mes buvom pirmi, kas įpaišė Jonavą į Lietuvos Hip-Hop žemėlapį. Shiaurė ir M.i.r.a.ž’ai pažystami ir geruose santykiuose, aš jau buvau išlėkęs, bet visi kiti mūsiškiai su Shiaure koja į koją. Tačiau Shiaurė mokinosi pati, o muzikos atžvilgiu galėtų ir pamokint miražus. To pačiu laiku Ade skynėsi kelią. Taigi, jei mokykla ir yra, joje lygiagrečiai kartu dėsto M.i.r.a.ž’ai, Shiaurė ir Adė. Ir visi stengias laikytis vienas kito. Didelė pagarba Shiaurei. WTK ir MTW niekad skatiko nepaprašė nei už instrumentalus, nei už suvedimą. MTW nuolat kupinas patarimų iš aparatūros pusės, Ade irgi instrumais palepina. Nuolat bendraujam tarpusavy, nes vėlgi, visi visus pažįsta. Gerai repo koncentracijai reikia draugystės.
O jei po-prikolu, tai prieš kelias dienas kalbėjau su Ade, sakė Jonava Lietuvoj pirma pagal tankūmą. Tai gal dėl to taip gaunas =]

Albumas kurį rekomenduotum išgirsti skaitantiems?

Uzi- Surišti viena virve, G&G- Gatvės Lyga, Konektaz- Respektas Hip-hop’ui, JBC- 4 Elementai, Banjooz- Adrenalinas.

daugiau M.I.R.I.Ž’o kūrybos rasite YOUTUBE

2 kreipiniai, vienas į klausytojus, vienas į rašytojus/atlikėjus.
Mielas klausytojau/skaitytojau, ačiū tau už dėmesį, tikiuosi tarp mūsų nėra nesusipratimų. Buk žvalus. Tau augina ausis ir jau verda makaronus kabinimui.
Gerb. atlikėjai/rašytojai, pagarba didžiausia tiems, kas žino, jog daro iš širdies. Tu esi tikras, kad ir ką darytum. O tiems, kas yra klounai arba aktoriai- baikit augint klausytojams ausis ir virt makaronus.

Žymos

Susiję

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Close