Įdomu!Straipsniai

RAKUGAKI. Japonijos GRAFFITI (III Dalis) (HipHop.lt 2008)

PINIGAI (ARBA BAUDA UŽ MENĄ)
Daugeliui turėtų būt įdomu ir smalsu, o kaip ten pas japonus su baudom už paišymą, kiek reikia mokėt, ar griežtai žvelgiama į nepriklausomo meno sklaidą ant sienų? Visigi Saulės kilmės valstybėje šis reikalas sukasi aplink pinigus. Jei čia atvyksta užsienietis menininkas ir būna pričiuptas , tai jam dažniausiai pavyksta išsisukti pakankamai lengvai, su minimalistiniais finansiniais nuostoliais. Tačiau vietiniams atsirūgsta kur kas labiau: yra užfiksuota, jog vienam japonui teko sumokėti 2 000 000 jenų (apie 44 600 Lt) baudą tiesiog už paišymą ant šarvuotos namo langinės. O tai dažniausiai tampa normalių nuolatinių baudų sumomis. Jau minėtas piešėjas VERY1 buvo ne kartą pagautas paišymo vietoj, bet kaip pats teigia „man palyginti laimingai viskas baigėsi. Ir tai tik būtent tada, kai pamelavau, jog dirbu dažų parduotuvėj bei galiu uždažyti savo paišalionę nemokamai. Tąkart mane paleido. Kitais kartais už sienų gadinimą atsipirkau tik 50 000 jenų (apie 1 300 Lt) bauda”. Dėl tokių kainų dažniausiai retas kuris ir išlenda į gatves skleisti savo meniškų idėjų. O jei ir išeina – paprastai būna paliekamas tik vienas kitas įmantrus pasirašymas (tag‘as), didžiulis gražus darbas retai kada padengs sieną. Sudėtingesnė situacija ir dar atgrasesnės baudos liečia tuos, kurie būna pagauti keverzojant ant traukinių. Čia mažiausia finansinė sankcija gali būti 2-3 000 000 jenų (44-70 000 Lt). Kuo arčiau miesto esi pričiumpamas dailinant vagoną, tuo daugiau nuliukų prisirašo prie piniginės baudos. Tad ne taip paprasta išsilaikyti ir tapti matomu viešumoje savo piešiniais Japonijos graffiti scenoje.

 

ŽYMIAUSI PAIŠYMO TAŠKAI JAPONIJOJE
Kiekvienas miestas turi savo žymiausius paišymo taškus. Ne išimtis ir Japonijos graffiti džiaugsmai. Tačiau vėlgi naršant po šios egzotiškos mūsų kultūrai šalies specifikos klodus, pastebime, jog yra tikrai ypatingų ir netgi mistiškų paišymo vietų. Pradedant aptariamos šalies sostine, čia žymiausia vieta yra vienas iš miesto rajonų – Shibuya. Dar ir dabar ant šios spalvingos sienos galime išvysti nuostabų kompiliacinį piešėjų kūrinį. Ten savo žymę paliko japonai KAMI, SASU, žymusis KRESS bei lietuvaičiam jau pažįstama brolių brazilų kompanija OS GEMEOS. Kitas populiarus sostinės graffiti taškas yra legalusis Jojogi [Yoyogi] parkas. Čia piešėjai gali laisva valia gražinti sienas.

 

 
Dar viena Tokijo graffiti lokacija – Nikotama. Tiksliau tai vienas iš daugelio tiltų kertančių Tama upę ir skiriančių Tokiją nuo Kanagavos. Daugiausiai įtakos jo spalvingumui darė Kanto regiono (rytinės Japonijos) piešėjai. Bet ne išimtis ir Amerikos bei Australijos žymių piešėjų darbai.
Pati žymiausia, daugiausiai įtakos dariusi ir daranti japonų piešėjams vieta yra Sakuragi-Cho siena Jokohamoje. Tai ilga betoninė konstrukcija esanti po traukinių treku, šalia vienos seniausių geležinkelio stočių tokiu pačiu pavadinimu. Čia savo darbus atliko bene visi žymiausi Japonijos graffiti menininkai (tiek veteranai, tiek jaunėliai) bei tos pačios specialybės užsienio svečiai. Deja, jau pasigirsta planai griauti šią ilgąją spalvingą sieną. Tačiau reikia pasidžiaugti, jog ji vis dar egzistuoja ir yra prieinama.
Osakos miestas unikalus savo paslaptingu nebenaudojamu tuneliu. Čia aktyviausiai veikia Kansai arealo (tokių miestų kaip Osaka, Kiotas, Nara) menininkai. Ši vieta yra užuovėja piešėjam, kurie neturi galimybių pasireikšti Osakos centre. Siena užima kelių šimtų metrų ilgį, taigi galime įsivaizduoti kokia laisva erdvė išalkusiems piešinių skleidėjams. Ne veltui paminėjau, jog šis tunelis yra paslaptingas – jį supa istorijos. Kažkada buvo statomas universitetas šioje srityje ir ruošiamas tunelio projektas – pagrindinio įėjimo į mokslo įstaigą, tačiau darbai buvo vilkinami ir galiausiai jis nepasitvirtino. Tai tapo dažnai lankoma graffiti menininkų vieta, tačiau pašaliniai žmonės retai kada užsuka pasigrožėti purškiamų dažų padariniais, nes sklando kalbos, jog būtent šioje vietoje įvykę keletas savižudybių.

Ne ką mažiau mistiška lokacija yra Apleistoji Ligoninė Kanagavoje. Vietiniai piešėjai čia reguliariai vis atnaujina sienų grožį. Tai yra tapęs vienas labiausiai lankomų ir žinomų taškų visoje Japonijoje. Bet ne visi išdrįsta ten pasidarbuoti. Kaip artistas BUTOBASK teigia: „Girdėjau, jog čia buvo įvykdytos apie 5-ios žmogžudystės. Aš nebepaišau šioje ligoninėje, nes kai tik ten nueinu, prisiekiu, visad sunegaluoju ir susergu”…

 

EPILOGAS
…tik pajutus varžymo dvelksmą ore, automatiškai pasijungia savisaugos ir laisvės troškimo instinktai. Vos spėjus ilgai teisėsaugos rankai bandyti pastoti kelią nepriklausomam menui, Jis staigiu judesiu išsisuka iš šių pinklių. Mąstysena paaštrėja kelis kartus. Atitinkamai ir adrenalino kiekis kraujyje. Net neatsisukus, su vieninteliu tikslu judėti priekin, tamsusis miesto sienų karys dingsta gatvių labirintuose. Jį slepia ir saugo miesto didybė, bet tai buvo dar vienas įrodymas, jog niekad negali būti užtikrintas savo laisve…
O kitoje fronto pusėje tvarkos sergėtojas keiksnodamasis pasilenkia pagriebti savo kepurės nuo žemės. Šį kartą menas nugalėjo jį šiame mini-mūšyje. Pamažu keldamas akis, su nusivylimo kartėliu, perskaito juodą užrašą ant sienos „rakugaki”. Tuomet visiškai įsitikina, jog niekad nenugalės to.

Visos nuotraukos ir dalis informacijos iš Ryo Kanada ir Suridh Hassan knygos „RackGaki
Už vertimus iš japonų kalbos ir konsultacijas dėl kultūros specifikos autorius dėkingas Shimono
 

Autorius SWIX

Susiję

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Close