Straipsniai

Rhymesayers – geriausias nepriklausomo hip-hopo leiblas?

Po savo vėliava subūręs tokius vardus kaip MF Doom, Atmosphere, Evidence, kartu atsivedusį ir Dilated Peoples, ir savo seną draugą The Alchemist, Rhymesayers Entertainment  pagrįstai nusipelnė vadinti nepriklausomo hip-hopo citadele.

Nelabai prabangiai atrodančioje Garage London backstage patalpoje, patogiai įsitaisęs ant sofos, savo išėjimo ant scenos laukia Brother Ali. Valgo kažkokį sunkiai įvardijamą patiekalą, užpiltą raudonu padažu. Tai paskutinis jo turo po Europą su Dilated Peoples vakaras.

Čia pat pirmyn atgal backstage‘o slenkstį mindo ir Evidence, derina rytojaus skrydį namo, su Ali dalinasi detalėmis : „Jie turėjo man vienuolikos valandų skrydį į Atlantą, kur turėčiau dvi valandas laukti persėdimo ir tada – penkios su puse valandos skrydžio iki Kalifornijos. Mokėjau papildomus 600 dolerių, kad pakeistų skrydį, užtat dabar su Air New Zealand skrisiu tiesiogiai“.

Ali šypsosi.  Jis supranta, kad tai – nemažas laimėjimas. Kai esi reperis iš indie label‘o, tai yra tavo gyvenimo būdas. Gali važinėti į turus po Europą, kilnoti išparduotų koncertų salių stogus, bet vis tiek pats turi pasirūpinti maistu, kurį čia pat, visokiose kamorkėse, ir suvalgai, turi pats, kaip Evidence, rūpintis lėktuvo bilietais ir sekti skrydžių tvarkaraščius.

Ali su Evidence nesiskudžia – jų darbovietė Mineapolyje indie hip-hope laikosi labai tvirtai. Kol kiti leiblai karštligiškai metėsi prie didesnių pinigų, Rhymesayers tiesiog kantriai traukė savo nelengvą vežimą, užimdami tą brutaliai nuoširdaus repo nišą. To brutaliai nuoširdaus repo, kuris už ausų pačiupo tūkstančius klausytojų. To repo, kurio atlikėjai nesibodi imtis sudėtingų, kartais ir skaudžių  temų : priklausomybių nuo narkotikų ir alkoholio, iširusių šeimų ir viso to sukeltos velniavos namuose. Mineapolis niekuomet nebuvo laikomas hip-hopo Meka, todėl Rhymesayers  ant tenka  rankovės nešioti iš minios išskiriantį antsiuvą. Ir jie tai daro su pasididžiavimu.

http://www.youtube.com/watch?v=NcRFJ0jCXBM

Pamatus Rhymesayers dar 1995 metais paklojo leiblo flagmanai – Atmosphere nariai Slug ir Ant, prie jų prisidėjo ir jų draugai Musab ir Siddiq. Po ketverių metų jie leiblo patalpose atidarė parduotuvę Fifth Element, dar ir dabar prekiaujančia hip-hopo įrašais ir atributika. Kitas ilgalaikio darbo ir brandinamų idėjų vaisius – jau penktus metus iš eilės mieste organizuojamas hip-hopo festivalis Soundset, praeitais metais pritraukęs 20000 svečių.

Nors Rhymesayers ir nepradėjo pirmieji skleisti hip-hopo mieste ir valstijoje, jiems atsiradus, skintis kelią lengviau tapo kitiems muzikantams. Tai ir galima laikyti viena iš esminių prielaidų, kodėl Mineapolio hip-hopo muzikos scena yra tokia marga : nuo tų pačių Atmosphere, Brother Ali iki Doomtree kolektyvo su ryškiąja  Dessa priešaky.

Dabar leiblas savo sudėty gerą trejetą tuzinų muzikantų. Be jau minėtų, dar verta paminėti ir ekstranovatoriškąjį Aesop Rock, prodiuserį Jake One, prieš penketą metų iššovusį su albumu White Van Music, buvusį Jay-Z kolegą Freeway (prieš porą metų Brother Ali yra sakęs, kad jiedu rašo bendrą albumą) ar viename kailyje neišsitenkantį MF Doom, kurio puikus albumas Mm..Food ir  buvo išleistas su Rhymesayers lipduku. Kalbant apie albumų pardavimą, leiblas tikrai negali skųstis statistika, nors – kaip sako Ali – „nors daug lemia ir ryšiai muzikos industrijoje, didžiausią dalį darbo padaro vyrukai iš Mineapolio“.

Step Brothers (Evidence ir The Alchemist) – naujausias Rhymesayers sezono pirkinys. Evidence, puikus MC ir prodiuseris, visiems lengvai atpažįstamas iš firminio kiek monotoniško ir atpalaiduoto flow, tarp fotografijos mėgėjų yra žinomas ir dėka savo Instagram nuotraukų galerijos.  Jo motina buvo fotografė, todėl ir sūnus paveldėjo pomėgi dokumentuoti savo keliones ir daug savo interviu jis praleidžia apie fotografiją kalbėdamas ne mažiau, nei apie muziką. Evidence yra iš Los Andželo. Tolokai nuo Minesotos, bet visus atstumo sukeliamus vargus atperka komfortas dirbant su Rhymesayers. Šiemet numatomą Dilated Peoples albumą Directors Of Photography vasarą išleis ne kas kitas, o turbūt patys numanote kas.

Evidence apie skirtumus dirband indie ir major leibluose žino ne iš nuogirdų, nes pats tai yra patyręs savo kailiu : savo karjeros pradžioje Dilated Peoples buvo po Capitol Records sparnu, kur išleido tris albumus. Kaip sako jis pats : „Viena yra visa tai įsivaizduoti, bet aš patyriau, ką reiškia turėti daug pinigų ir vaikščioti į MTV ir Top Of The Pops. Po viso to būti nepriklausomu muzikantu – dosni kompensacija. Rhymesayers suteikė didžiulę laisvę, kuri man galbūt neduos tiek daug pinigų, bet aš laisvai galiu eiti ir juos pasiimti“.

Ali yra kilęs iš Mineapolio. Rhymesayers hierarchijoje jį laiko antru po Atmosphere. Gimęs albinosu ir dėl to pusaklis. Musulmonas, koncertų metu preach‘inantis nuo scenos, o šiaip gyvenime labai ramus vyrukas, manantis, kad tokie sėkmingi indie reperiai kaip Macklemore ir Kendrick Lamar už savo sėkmės istorijų titruose turėtų įrašyti ir Rhymesayers, pramynusių taką tokiems muzikantams, vardą.

„Žmonės nemato Kendrick‘o ar Macklemore paralelių su Atmosphere, bet jos egzistuoja. Jie iš Atmosphere išmoko dviejų dalykų : kaip, neimituojant tradicinio repo, save pateikti, išsireikšti dainoje, kaip suvirpinti stygas žmoguje, ir jie išmoko vadybos dalykų : leiblo valdymo, turų organizavimo subtilybių“.

Ali tęsia : „Būtų gražu, jei jie į credits‘us įrašytų ir Atmosphere, nes pasaulyje Atmosphere nėra taip gerai žinomi, o Macklemore ir Kendrick‘as sėkmės susilaukė eidami mūsų pramintu taku“.

Vėliau Rhymesayers biure šeimininkaujantis Siddiq tvirtino ne visai sutinkantis su Brother Ali nuomone. Jo manymu, ne jie buvo nepriklausomo leiblo idėjos pradininkais, bet ir po aštuoniolikos metų nuo įkūrimo, nors  leiblas nuolatos susiduria su įvairiais iššūkiais. Čia pat jis prisimena reperio ir prodiuserio valdomą Def Jux, apie kurį šefas atsiliepdavo kaip „independent as fuck“. 2010 metais Def Jux atsidūrė po Universal sparnu.

„Tai buvo geras leiblas, savo sudėtyje turėjęs krūvą puikių kūrėjų, leidžiančių dėmesio tikrai vertą produkciją, – samprotauja Siddiq – bet jie turėjo vieną didelį trūkumą – jie tarpusavy skambėjo labai panašiai. Už tai atsakingas EL-P, į savo rankas suėmęs visą prodiusavimą ir visus leiblo artistus pavertęs viena didele crew. Mūsų atveju, aš visad siekiau panašumo į Def Jam : Freeway, Atmosphere, MF Doom, Ali tarpusavyje juk neskamba vienodai, ar ne? Tai va, aš ir siekiau, kad artistai būtų skirtingi. “

„Rimtai? Kai įkūrėme Rhymesayers, neturėjome tikslo tapti tuo, kuo esame dabar. Buvome tik krūva hip-hopu gyvenančių

jaunuolių“

Rhymesayers nuolat plečiasi : neseniai sudėtį papildė du vietiniai reperiai – Dem Atlas ir Prof. Evidence taip pat turės daugiau darbo : ne tik leidžia, solinius ar pirmą Dilated Peoples albumą po beveik septynių metų pertraukos, bet ir Step Brothers muziką. Su kolega bei senu draugu The Alchemist sausio pradžioje jiedu pagaliau išleido ilgai lauktą debiutinį albumą „Lord Steppington“.  Atmosphere, tylėję beveik trejtą  metų, ir toliau kol tik garsina šurmulį apie kažkada būsimą albumą.

 

Šaltinis: http://www.theguardian.com/

5 komentavo

 1. nu tikrai nera mano megstamas leiblas, faktiskai jei ne Evidencas ir galimas dilated peoples albumas jame tai gan mazai emociju sio leiblo atlikejams. ir beje MF DOOM’as tikrai nera tam leible, tesiog viena albuma isleido kazkada.
  0  0
 2. nu cia jau skonio reikalas, nepernesu jo 😀

  bet jei rimtai tai neblogas leiblas, visa laika padaro puikius dizainus ir apipavidalinimus savo isleistem cd ar LP. vien lord steppington ko vertas 😀
  0  0

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Close