AtlikėjaiĮdomu!NaujienosStraipsniai

Rimtai. Yra pyragas, kurį norisi Pakartot, o nepadovanoti “pupytėms“

pakartotPradėkime nuo „kvailo“ klausimo – „kodėl repas remia tarkime pupytes, Jazzu ar Sell’ą“? Ir čia nekalbu apie super vadybas, kažkokias įvaizdžio statybas ar dar kokį išvedžiojimą per gerą ar lėkštą piarą. Čia labai konkretus klausimas, kuris skyrus kelias minutes straipsniui taps logiškas ir netgi prašysis labai konkretais atsakymo. Tad vos kantrybės ir šiame straipsnyje rasite daug įdomaus ir naudingo, ypač jei mylite repą, kuriate ar klausote jį.

Trys faktai pradžiai:

  1. Yra sukurtas Lietuviškas, legalus muzikos portalas Pakartot.lt, (tikrai gan panašu į Lietuvos Spotify).
  2. Repas labai gyvas, o dauguma atlikėjų kūrybos lengvai prieinama ir vieša Youtube, Soundcloude ar Spotify.
  3. Atsižvelgiant į Pakartot saito klausomumą bus išdalinta 100tūkst litų kūrėjams (taip, žinau, kad eurai jau).

O dabar vos plačiau, kaip ir kodėl dabar kilo mintis viską sujungt į vieną.

Pirma. Ne paslaptis, jog Pakartot muzika yra legali, todėl, kad tai yra Agatos projektas. Sąžiningai prisipažinsiu, kad Latga ar Agata, dar kokį porą mėnesių atgal man skambėjo taip pat meiliai, kaip ir VMI ar panašūs popierių ir nervų skandinimo šuliniai, kurių darbas bei misija turbūt daugiau ir asocijavosi su skandinimu, nei su pagalba Lietuvos muzikai. Stereotipiškai norėjosi turėti ir kuo mažiau reikalų. „Žinojau“, kad ten visi nori HipHop.lt nubausti, apmokestinti ir palaukti dar porą metų, turbūt kad ramiai, jau “įtvirtinus teisę ir abejotiną teisybę” – išeiti į pensiją. Taip visą laiką turėjau baubą, bet rodos kažkas pasikeitė (nežinau dar ar mąstyme, ar pačioj Agatoj), bet su jais tapo įmanoma kalbėtis. Pasirodo jų tikslas ir veikimas nėra vien biurokratinis, ir vietoj pokalbio prie keturkampio stalo, smaugiant kaklaraiščiams ir galvojant „kaip praslyst“, tai tapo įdomiu ir turiningu pokalbiu apie muziką „Coffee Inn‘e“.  Na, o vietoj baudos, pradėjus kalbėtis, gavau pozityvų impulsą ir krūvą minčių, kaip Lietuvos muzikai padėti ir padaryti, tik dar geriau.

Antra. Reikia žvelgti tiesai į akis ir pripažinti, kad Lietuvoje repas jau užaugo ir tai toli gražu nebėra tik atlikėjo, jo 5 tikrų draugų ir 100 “fb” fanų muzika. Dauguma video peržiūrimi dešimtim ar šimtais tūkstančių kartų, o tekstai per pasirodymus skanduojami mintinai. Sakoma mažas tas mūsų repo pasaulis, galbūt, bet kai pasižiūrime kiek albumų turime, kiek vakarėlių, kiek skirtingo pačio skambesio… tai jis jei ir mažas, tai tikrai aktyvus. Tikrai turime kuo didžiuotis ir džiaugtis. Sąžiningai atrodo, kad ankščiau susiformavusį „tik undergroundo“  ir kuklumo rūbą, jau laikas perduoti kitiems „ant išaugimo“. Jokiu būdu nesakau, kad reikia tapti klounais ir apsirengti kaukėmis, perukais ir blizgučiais –  tikrai ne. Repas dabar klausomas ne dėl perukų ar blizgučių, o to siekėjai puikiausiai maivosi kitose muzikos žanruose, su kitomis taisyklėmis. Taisyklėmis, pagal kurias aklai pradėjus žaisti repą (visi žinom juokingų, greit užgesusių pavyzdžių) galima tik prajuokint žmones. Paprasčiausiai reikia suprasti, kad repas užaugo ir yra labai stipri ir visiškai pilnavertė Lietuvos muzikos dalis, kuri turi vertybių ir labai svarbu, kad išsaugojo bendruomeniškumą. Tai leidžia net ir be tuščio piaro, o tik darbais rasti kelią pas klausytoją. Didelis AČIŪ už tai kuriantiems.

Trečia. Grįškim prie klausimo užduoto pradžioje („kodėl repas remia pupytes“)? Jei jau esam klausomi, jei jau durys atviros, tai kodėl visi jau ankščiau už laikmenas ir kitais būdais surinkti pinigai turi atitekti vien tik kitiems autoriams? Tikrai nežinau, kiek iš 100 tūkstančių Lt, turėtų atitekti reperiams, bet įsivaizduoju, kad į ankščiau minėtas vertybes neįeina tokie punktai, kaip „reperis – nėra kūrėjas“ , „repas– ne muzika“, „visą reperių darbą, valstybės požiūriu dovanojame pupytėms…  Atlygis jau yra, o kaip jis bus paskirstytas priklauso tik nuo jūsų, kaip autoriai ir klausytojai sprendimo. Manau repas jau pakankamai kokybiškas, kad galėtų ir legaliai tapti kūryba.

Dabar net pačiam nejauku matant, kaip neįžvelgiamos galimybės dėl prastai išvystyto dialogo tarp institucijų ir kūrėjų. Tai, tarsi didelė skylė, kur dažnai telpa visi įmanomi stereotipai. Situacija gaunasi tokia, kad visi nori to paties tik nesikalba, o iš tiesų čia nebeliko priešų ir kažkokių stovyklų, tad galima išnaudoti galimybes (bent jau su Agata). Esmė, kad :

Kūrėjams. 1 – nėra būtina mokėti. 2 – jei muziką gros ir legaliai tai nereiškia, kad kitur negalės groti. 3 – ir svarbiausia,  jei jūsų muzika bus ir legali, tai nereiškia, kad ji skambės, kaip nors kitaip. Tad tiesiog pamėginkite kreiptis, ir jums viską pasakys, o jei bus kokia siena, kreipkitės ir į HipHop.lt, nes pradėjus kalbėtis dažnai pasirodo, kad sienose būna ir durys. Gal neišspręsim viso pasaulio bėdų, tačiau bendrom pastangom repui tikrai padarysim geriau. Pavyzdžiui, jei jūsų muziką perklauso 100 tūkstančių Youtube ir 15 tūkstančių Sounclounde – tai yra gerai ir yra 115 tūkstančių. Jei jūsų muziką perklausys 100k Youtube, 15k Soundcloude ir 20k Pakartot – tai yra dar geriau, nes gaunasi 135k, o už 20k perklausų dar ir valstybė pasakys pelnytą ačiū, jums,  kaip kūrėjui.

Klausytojams. Pakartot.lt patogi erdvė, rasti, klausyti ir džiaugtis muzika – labai rekomenduojam. Ten rasite ir pačius seniausius repo albumus (klasiką), ir visai naują viešą kūrybą. Taip be jokios sąžinės graužaties legaliai ne tik išgirsite gerą muziką, bet ir pasakysite ačiū  (kuris kartu „kapsės“ ir į kišenę, galbūt tapdamas dar didesne paskata skirti dėmesio muzikai) atlikėjui.

Agatai. Siūlau ir pasikartosiu, kad reikia labiau bendrauti su atlikėjais, dauguma nieko prieš realiai neturi, tik kartais atrodot baisūs.  Jei tikslas padėti atlikėjams skleisti muziką (o dabar jau tikiu, kad taip ir yra), tai tegu žino visi ir bus labai smagu matyti bendrus rezultatus. Geras ir ambicingas Pakartot projektas – puiku! Nors galima dar patobulinti, tai teisingas žingsnis į priekį ir tikimės repas ras savo pelnyta vietą ir šioje terpėje.

Savo ruoštu HipHop.lt vardu sudarėme playlistą ir sakom, kad tikrai lengva patalpinti muziką į Pakartot. Playlistą ir aprašymą rasite čia https://www.pakartot.lt/#!/playlists/hiphoplt-rinkinys. Išsiplėsta kiek labiau nei norėta, bet tema tikrai aktuali ir čia buvo palikta per daug nežinomybės. Viskas atrodo labai pozityviai, todėl norisi tikėti, kad bendrai visiems suvienyjus jėgas Lietuviškas repas sklis ir bus įvertintas dar labiau.

Žymos

Susiję

One Comment

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Close