mcbattle

Rimtai. Yra pyragas, kurį norisi Pakartot, o nepadovanoti “pupytėms“

pakartotPradėkime nuo „kvailo“ klausimo – „kodėl repas remia pupytes“? Ir čia nekalbu apie super vadybas, kažkokias įvaizdžio statybas ar dar kokį išvedžiojimą per gerą ar lėkštą piarą. Čia labai konkretus klausimas, kuris taip pat prašosi ir konkretaus logiško atsakymo, po kurio klausimas turbūt nebe atrodys jau toks kvailas. Tad vos kantrybės ir tikiuosi rasite tekste daug įdomaus ir naudingo jei mylite repą, kūriate ar klausote jį.

Trys faktai pradžiai:

  1. Yra sukurtas Lietuviškas, legalus muzikos saitas Pakartot.lt, (tikrai gan panašu į Lietuvos Spotify).
  2. Dauguma repo ir taip lengvai prieinama ir vieša Youtube, Soundcloude ar Spotify.
  3. Atsižvelgiant į Pakartot saito klausomumą bus išdalinta 100tūkst litų kūrėjams (taip, žinau, kad eurai jau).

O dabar vos plačiau, kaip ir kodėl dabar kilo mintis viską sujungt į vieną.

Pirma. Ne paslaptis, jog Pakartot muzika yra legali, todėl, kad tai yra Latgos projektas. Sąžiningai prisipažinsiu, kad Latga, dar kokį mėnesį atgal man skambėjo taip pat meiliai, kaip ir VMI ar panašūs popierių ir nervų skandinimo šuliniai, kurių darbas bei misija turbūt daugiausia ir asocijavosi su skandinimu. Stereotipiškai norėjosi turėti ir kuo mažiau reikalų. „Žinojau“, kad ten visi nori HipHop.lt nubausti, apmokestinti ir palaukti dar poros metų, kad ramiai, jau sugraužus visą teisę – išeiti į pensiją. Taip turėjau baubą, bet rodos kažkas pasikeitė (nežinau dar ar mąstyme, ar pačioj Latgoj), bet su jais tapo įmanoma kalbėtis. Pasirodo jų tikslas ir veikimas daug mažiau biurokratinis, ir vietoj pokalbio prie keturkampio stalo, smaugiant kaklaraiščiams ir galvojant „kaip praslyst“, tai tapo įdomiu pokalbiu apie muziką „Coffee Inn‘e“.  Na, o vietoj baudos, pradėjus kalbėtis, gavau krūvą minčių, kaip Lietuvos muzikai padaryti geriau.

Antra. Reikia žvelgti tiesai į akis ir pripažinti, kad Lietuvoje repas jau užaugo ir tai toli gražu nebėra atlikėjo, jo 5 tikrų draugų ir 100 “fb” fanų muzika. Dauguma video peržiūrimi dešimtim ar šimtais tūkstančių kartų, o tekstai per pasirodymus skanduojami mintinai. Sakoma mažas tas mūsų repo pasaulis, galbūt, bet kai pasižiūrime kiek albumų turime, kiek vakarėlių, kiek skirtingo pačio skambesio… tai jis jei ir mažas, tai tikrai aktyvus. Sąžiningai atrodo, kad ankščiau susiformavusį „tik undergroundo“  ir kuklumo rūbą, jau laikas perduoti kitiems „ant išaugimo“. Jokiu būdu nesakau, kad reikia tapti klounais ir apsirengti kaukėmis, perukais ir blizgučiais –  tikrai ne. Repas dabar klausomas ne dėl blizgučių, o to siekėjai puikiausiai maivosi kitose muzikos žanruose, su kitomis taisyklėmis. Taisyklėmis, pagal kurias aklai pradėjus žaisti repą (patys žinom juokingų, greit užgesusių pavyzdžių) galima tik prajuokint žmones. Paprasčiausiai reikia suprasti, kad repas užaugo ir yra labai stipri ir visiškai pilnavertė Lietuvos muzikos dalis, kuri turi vertybių ir išsaugojo bendruomeniškumą. Tai leidžia net ir be tuščio piaro, o tik darbais rasti kelią pas klausytoją. Ačiū už tai kuriantiems.

Trečia. Grįškim prie klausimo užduoto pradžioje – „kodėl repas remia pupytes“? Jei jau esam klausomi, jei jau durys atviros, tai kodėl visi jau ankščiau už laikmenas ir kitais būdais surinkti pinigai turi atitekti tik kitiems autoriams? Tikrai nežinau, kiek iš 100 tūkstančių Lt, turėtų atitekti reperiams, bet įsivaizduoju, kad į ankščiau minėtas vertybes neįeina tokie punktai, kaip „reperis – nėra kūrėjas“ , „repas– ne muzika“, „visą reperių darbą, valstybės požiūriu dovanojame pupytėms…  Atlygis jau yra, o kaip jis bus paskirstytas priklauso tik nuo jūsų, kaip autoriai ir klausytojai sprendimo. Manau repas jau pakankamai kokybiškas, kad galėtų ir legaliai tapti kūryba.

Dabar net pačiam nejauku matant, kaip prastai išvystytas dialogas tarp Latgos ir kūrėjų. Ten didelė skylė, kur dažnai telpa visi įmanomi stereotipai. Situacija gaunasi tokia, kad visi nori to paties tik nesikalba, o iš tiesų čia nebeliko priešų ir kažkokių stovyklų, tad galima išnaudoti galimybes. Esmė, kad :

Kūrėjams. 1 – nebūtina nieko mokėti. 2 – jei muziką gros ir legaliai tai nereiškia, kad kitur negalės groti. 3 – jei jūsų muzika bus ir legali, tai nereiškia, kad ji skambės, kaip nors kitaip. Tad tiesiog pamėginkite kreiptis, ir jums viską pasakys, o jei bus kokia siena, kreipkitės ir į HipHop.lt, nes pradėjus kalbėtis pasirodo, kad sienose būna ir durys. Jei jūsų muziką perklauso 100tūkstančių Youtube ir 15tūkstančių Sounclounde – tai yra gerai ir yra 115 tūkstančių. Jei jūsų muziką perklausys 100k Youtube, 15k Soundcloude ir 20k Pakartot – tai yra dar geriau, nes gaunasi 135k, o už 20k perklausų dar ir valstybė pasakys pelnytą ačiū, jums,  kaip kūrėjui.

Klausytojams. Pakartot.lt patogi erdvė, rasti, klausyti ir džiaugtis muzika. Ten rasite ir pačius seniausius repo albumus, ir visai naują viešą kūrybą. Taip be jokios sąžinės graužaties legaliai ne tik išgirsite gerą  muziką, bet ir pasakysite ačiū, kuris kartu „kapsės“ ir į kišenę atlikėjui.

Latgai. Labiau bendraukite su atlikėjais, dauguma nieko prieš realiai neturi, tik atrodot baisūs. Jei tikslas padėti atlikėjams skleisti muziką, tai tegu žino visi ir bus labai smagu matyti rezultatus. Geras ir ambicingas Pakartot projektas – puiku! Nors galima dar patobulinti, tai žingsnis į priekį ir tikimės repas ras savo pelnyta vietą ir ten.

Savo ruoštu HipHop.lt vardu sudarėme playlistą ir sakom, kad tikrai lengva patalpinti muziką į Pakartot. Playlistą ir aprašymą rasite čia https://www.pakartot.lt/#!/playlists/hiphoplt-rinkinys . Išsiplėsta kiek labiau nei norėta, bet tema tikrai aktuali ir čia buvo palikta per daug nežinomybės. Tikimės, kad Lietuviškas repas sklis ir bus įvertintas tik dar labiau.

Žymos

Susiję

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Close