Straipsniai

RZA

RZA – žmogus paslaptis, charizmatiškas mc ir instrumentalistas. Novatorius, magiškų, nepaprastų garsų ir ritmų kūrėjas, visa tai sumaišantis su gilia rytų filosofija. Vienos iš legendinių repo komandų Wu Tang Clan lyderis, bendradarbiaujantis su tokiais kultiniais kino genijais kaip Quentin Tarantino, prisidėjęs prie nesuskaičiuojamo skaičiaus sėkmingų projektų ir jau ilgą laiką laikomas vienas originaliausių ir įdomiausių hiphopo prodiuserių.

Kūrybinį savo kelią RZA pradėjo būdamas grupėje All In Together Now, taipogi dirbo kaip solinis atlikėjas pseudonimu Prince Rakeem. Dabar apie grupės kūrybą žinoma mažai, tačiau Prince Rakeem pasižymėjo pasirašęs leidybinę sutartį su Tommy Boy, ko pasekoje gimė EP – „Ooh, We Love You Rakeem“. Didesnio dėmesio šis darbas nesusilaukė, todėl RZA visą savo laiką skyrė kitam projektui, kuris ir atnešė jam pasaulinį pripažinimą – Wu Tang Clan.

RZA į vieną komandą surinko savo draugus ir giminaičius iš gimtojo rajono – Staiten Ilendo (New Yorkas). Daug besidominti apie rytų filosofijos estetiką, mistinę numerologiją, „Islamo Naciją“ ir „5% Nation“, perskaičius antikvariatinius manuskriptus, išmokus nemažai mitų ir senosios Kinijos legendų, peržiūrėjus vos ne visus žymiausius azijiečių filmus apie Shaolin grupė Wu Tang Clan tapo viena iš konceptualiausių, intelektualiausių ir ryškiausių grupių ne tik repo, bet ir visame muzikos pasaulyje…

Debiutinis šios komandos albumas „Enter the Wu-Tang (36 Chambers)“ atpūtė naujus vėjus tuometiniame hiphope. Po netikėtos albumo sėkmės grupės ideologas RZA pradėjo dirbti su soliniais grupės narių Method Man, Raekwon, ODB ir Ghostface projektais. Jų debiutiniai albumai, išleisti laikotarpyje tarp 1994 ir 1996 metų, yra priskiriami auksinei Wu Tang erai. Be šių projektų, RZA prodiusavo Cypress Hill, Notorious B.I.G. ir Big Pun kūrinius.

Pasižymintis produktyvumu, jis suburia dar vieną grupę – Gravediggaz. Grupę sudarė tokie žmonės kaip Prince Paul (De La Soul prodiuseris), Frukwan, Poetic bei, be abejo, RZA, tik šį kartą jis pasirinko Rzarector pseudonimą. Šio ketverto kūryba išties nėra lengva, tai buvo pavadinta „horrorcore“. O debiutinis albumas „6 Feet Deep“ 1994 metais tapo auksiniu. Šis albumas dar kartą patvirtino, kad RZA yra talentingas tiek iš muzikinės, tiek iš poetinės pusės.

RZA

1997 metais išleistas didžiulio pasisekimo ir dėmesio susilaukęs dvigubas Wu Tang albumas „Forever“. Po jo RZA tęsia darbus tiek su Wu Tang Clan soliniais projektais, tiek su Wu-Fam nariais: Killarmy, Sunz Of Men, Shyheim. Ilgą laiką dirbęs su kitais atlikėjais, RZA atidėdavo savo solinį albumą, tai tęsėsi iki 1998 metų. Tais metais dienos šviesą išvydo debiutinis jo solo albumas „RZA as Bobby Digital in Stereo“. Tai daugiau eksperimentinis albumas su savitu skambesiu ir suvedimu.

Artėjant 1999 metams, Wu Tang Clan žvaigždė po truputį geso ir tai nieko nuostabaus. Atsirado nemažai naujų ir talentingų atlikėjų bei prodiuserių. Paradoksalu – tai, kas seniau buvo novatoriška, netikėtai paseno. Žmonės ieškojo naujo skambesio, tuo tarpu RZA pasidavė kino menui. Taip gimė garso takelis filmui „Ghost Dog: The Way of the Samurai“.

Po 2001 metų Wu-Tang albumo „Iron Flag“ ir po finansinio leidybinės firmos „Loud“ kraho, vis daugiau pasigirsta kalbų apie Wu-Tang pabaigą. Tačiau RZA džiugina savo gerbėjus soliniais darbais: 2001 metais išleistas albumas „Digital Bullet“, po dviejų metų pertraukos (2003 metais) pasirodo ir „Birth Of Prince“. Abu albumai isšiskiria nekomerciniu, bet labai maloniu ausiai skambesiu. Būtent toks skambesys ir sudomino patį kino filmų guru – Quentino Tarantino. Jis pasirinko RZA kaip kompozitorių ketvirtam savo filmui „Kill Bill“. Būtent šio režisieriaus susidomėjimas RZA kūryba pakėlė šio kultinio muzikanto kartelę dar aukščiau.

2003 – 2005 metai yra labai derlingi šiam atlikėjui. Tais metais pasirodė kompiliacija „The World According to RZA“, jame galima rasti kūrinius su tokiais repo ir R&B atlikėjais iš Europos kaip Feven, Petter, Diaz, Fuat, Bektas, Germ, Blade, Skinnyman, Mr Tibbs, IAM, Passi, Curse, Afrob & Sekou, Deborah Cox ir Sa?an Supa Crew. Albumas susilaukia sėkmės ne tik Europoje, bet ir JAV. Vėliau RZA prisideda prie garso takelių filmams “Blade: Trinity”, “Soul Plane”, Derailed”, “Blood Of a Champion”, Miami Vice”. Taip pat RZA paruošia ilgai lauktą knygą “Wu-Tang Manual”, kurioje aprašoma pilna Wu istorija bei filosofija.

Tarp 2006 – 2007 metų RZA intensyviai dirba su soliniais Wu Tang narių albumais ir kitais atlikėjais: Cannibal Ox’s, Bobby Digital, Achozen ir t.t. Tačiau pats svarbiausais darbas yra naujasis Wu Tang albumas „The 8 Diagrams“, kuris dienos šviesą išvys po 6 metų kūrybinės visos grupės pertraukos. Kaip teigia pats RZA: „Šis albumas bus pilnas ODB dvasios. Jūs išgirsite kažką unikalaus, aukščiausios markės hiphopo dvasią“.

Diskografija:

1998 metai „RZA as Bobby Digital in Stereo“ / Gee Street

1999 metai „The RZA Hits“ / Epic

2000 metai „Ghost Dog: The Way of the Samurai“ / Razor Sharp

2001 metai „Digital Bullet“ / Koch International

2003 metai „The World According to RZA“ / EMI

2003 metai „Birth of Prince“ / Sanctuary

Susiję

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Close