AlbumaiNaujienosStraipsniai

Savo galimybių paieška ir "Fusion testdrive" KOD Kosmos – Время [KOD Kosmos; 2016] Mirono apžvalga

indexPradžiai paaiškinsiu, kaip aš, žmogus gyvenantis virtuvėj daugybę metų suprantu, kas tai yra „Fusion“… vėliau įpinsime tai ir į apžvalgą.

Visų pirma, „Fusion“ tai nėra kažkas naujo, kai tik žmonės pradėjo keliauti, domėtis kitų tautų , kitų kultūrų tradicijomis – jie pradėjo bandyti derinti tai ir savo darže… Juk savo laiku netgi mūsų įprastos bulvės buvo egzotika atvežta iš už vandenyno. Žinoma, galima paminėti, ir tai, kad iš nežinojimo mirė ne vienas žmogus užkandęs žaliu bulių daigų iš nežinojimo , bet dabar už tai mums iki kaulų artimas produktas. Mūsų laikais restoranuose, šefai labai mėgsta derinti nesuderinamus, ragauti neragautus, įmaišyti savo keliones, trendus, naujas technologijas = evoliucija ir tai puiku. Bet čia iškyla problema, nes galima tiesiog sukišti viską į vieną patiekalą, bet daug svarbiau suprasti, ką tu darai, žinoti šaknis, tikras tradicijas. Tik tada pradėti tobulinti, derinti ir lipdyti kažką unikalaus… Fusion gali būt labai įdomu ir puiku, o gali būt tiesiog graži, savitai atsibodusi etiketė ant šiaip sau produkto….

Hiphopo kultūra irgi savitas Fusion, skirtingų muzikinių kultūrų, tradicijų , tendencijų, stilių… Tai yra visko, ką mes turim ir mylim dabar pagrindas. Tai yra kultūra kurią mes mylim ir gyvenam, kultūra, kurios ritmu plaka mūsų širdis.

[ytp_video source=”Ay6QW7xiL9U”]

16‘tų metų pavasarį, tarptautinę kosmonautikos dieną… KOD Kosmos į plačius vandenis paleido savo pirmą, gan trumpą  EP – „БОГ”. Trys kūriniai, kuriems atiteko garbė pristatyti hiphopo bendruomenei šią naują grupė, plius EP tikslas buvo tarsi užbaigti porą metų trukusį kūrybinį etapą, ir anonsuoti greit be pasirodysiantį pilnavertį albumą.

Man labai patiko tai ką chebra padarė savo EP rėmuose… daug žadantis manifestinis intro, puikus kūrinys su mūsų hiphopo legenda MOO, išskirtinio skambesio bendras darbas su beatboxo guru GON‘u, EP parodė, kad KOD nutarė praplėsti įprastą sau hiphopo formą už standarto ribų – padaryti kitokį albumą. Albumą, kuriame visi trys galėtų suderinti tai, ką jie mėgsta, kuo gyvena, ką norėtų padaryti, į ką norrtų būt panašūs . Fusion skirtingų stilių, nors ir ne labai nutolusių vieniems nuo kitų, bet vis tiek…

Oleg Po – man ne tiek daug tekdavo susidurti su šio MC persona, tačiau iš to, ką aš girdėjau, Oleg turi savitą repavimo manierą, jis turi savo veidą, savo braižą…

[ytp_video source=”NRNGS05LEUQ”]

Catrinah – aš pirmą kartą išgirdau, o tiksliau įsidėmėjau būtent šio projekto metu. Manau, kad taip nutiko ne dėl tos priežasties, kad ji nieko gero nebuvo padariusi iki tol,  tačiau jos kūryba nepatekdavo į mano akiratį, nes ta muzika dažniausiai yra nuošalyje nuo mano interesų.

Phoenix – trečias KOD narys ir stebiu jo darbus jau gan ilgą laiką. Per tą laikotarpį spėjau pasakyti jo adresu ne vieną gerą žodį. Žmogus, kuris pats sau groja, pats dainuoja, plius jis visą laiką atviras naujiems vėjams. Man atrodo Pheonixas vis dar nerado savęs, nesuprato, kuo jis norėtų būt , kaip turėtų skambėti jo muzika (nors paskutinė frazė manau iš dalies tiktų ir kitiems grupės nariams).

Ir štai, kaip ir buvo žadėta, pasirodė pilnavertis trijulės albumas „Время“. Viskas padaryta, sulipdyta , skrečai uždėti, instrumentai suderinti, kai gavau CD dar kvepėjo dažais… ir tarsi sakė „imkit mane ir vertinkit“.

Jau po pirmų perklausų supratau, kad chebra kaip aš ir galvojau pabandė suderinti daug viename.  Vietomis jaučiasi, kad jie tarsi eksperimentavo, norėjo suprasti patys save. Oleg tai repuoja, tai pereina ant baltų eilių. Perėjimai kartais labai netikėti ir tai labai rizikingas sprendimas. Tai ne taip lengva, kaip galėtų atrodyti… Hiphope tai nėra kažkas naujo, hiphopas tai poetų kultūra, todėl ir reikia mokėti išlaikyti balansą.

Saviti eksperimentai ir pas PhoenixąDima tai repuoja, tai skaito eiles, tai deklamuoja savo mintis, savo manifestus. Plius kiek matau ant jo pečių ir visa instrumentinė albumo pusė.

Catrinah – kaip aš ir galvojau pasilieka ten, kur jai patogu , nors vėlgi tarsi laviruoja tarp stilistikų. Man netgi būtų sudėtinga įkišti jos pasirodymą albume į konkrečius rėmus… rock, jazz, soul, pop mišinys. Kiek suprantu labai didelė jos įtaka ir tame, kaip skamba albumas, matau ir girdžiu eilę gyvų instrumentų. Gal būt klausant albumo, dalis jų prapuola ir nėra tokie ryškūs, bet iš to galima padaryti išskirtinį gyvą koncertą, kur visos tos detalės atsiskleistų.

indexGrįžkime prie fusion… tiek daug skirtingų tendencijų viename, oi kaip sudėtinga išlaikyti tai kartu… Ar tai jiems pavyko? – Manu taip, nors galima padaryti daug geriau, bet manau viskam savo laikas… Čia jie  padarė savo „testdrivą“ – dabar jie žino savo stiprias ir silpnas puses. Albumas gavosi brandus , nors vietomis ypač tekstai išduoda jaunatvišką idealizmą, netgi žodynas, kurį chebra naudoja „malciški“ „ devcionki“ skamba, kaip žodžiai iš Eralašo laikų…

KOD Kosmos išlaikė balansą, koncentruotas muzikinis skambesys, gyvi instrumentai, sudėtingos vokalinės partijos, stiliaus pasikeitimai, metodiškumas, melancholija, daugybė minčių… futuristinis GON įdirbis, puikus DJ Swix’o darbas. Skrečai  tarsi šešėliai, susilieja su muzika, tarsi garsai tamsoje, tas pats ir su DJ Bandit partija. Man netgi atrodo, kad iš vienos pusės Kod pakvietė Dj‘us sudalyvauti, bet galų gale jų partijos ištirpo arba buvo ištirpdintos

Taigi –  gavosi ar ne? Manau kad taip, tai išties išskirtinis albumas, nors jis gan sudėtingai klausomas. Manęs vis nepaliko jausmas, kad tai trys albumai viename, kažko trūksta iki pilnos harmonijos ir tos transformacijos truputi numuša iš kelio. Įdomu koks bus sekantis jų albumas – stebėsiu ir lauksiu su nekantrumu …

Albumą galite perklausyti ir įsigyti –> https://fenixprod.bandcamp.com/album/kod-kosmos
Taip pat galite sekti KOD Kosmos Facebooke –> https://www.facebook.com/kodkosmos/?fref=ts

 

Žymos

Susiję

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Close