Interviu

“Shiaurė” – hiphopas Jonavoje

„Shiaurė“ – 2004 metais susikūrusi jaunų ir ambicingų žmonių grupė, vienu balsu rėkiančių „užteks blizgesio“. Tie patys vaikinai kada nors visiems įrodys, kad Jonava gali būti žinoma ne tik iš chemijos vadovėlių, bet ir kaip lietuviško džiazo, funk, repo muzikos stilių gimtieji namai.

 

Ir, jei šiam žanrui įėjus į istoriją, laikas neišblukins įrašų, tuomet juodu ant balto bus įspausti pionieriai Big-d, Mtw, Rikoshetas ir Wtk“, – taip save pristato kylanti, hiphopo kultūrai atstovaujanti grupė „Shiaurė“.

 

Šią grupę sudaro keturi jauni, bet muzikos gerbėjų jau nemažai pripažinti nariai: Big-d – devyniolimetis Justas, būsimas studentas, atsakingas už vokalą; Mtw – Mantvydas, devyniolikos metų būsimas studentas, atsakingas už vokalą, muziką ir programavimą; Rikoshetas – Arnas, dvidešimties metų vaikinas, studijuojantis Anglijoje, taip pat atsakingas už grupės vokalą; Wtk – Vytautas, septyniolikmetis moksleivis, dainoms kuriantis muziką.

Pokalbis su „Shiaure“ – apie muziką, pirmąjį albumą ir jaunuolių ateities planus.

 

***

 

Nuo kada pradėjote muzikuoti? Kaip nusprendėte susiburti visi kartu?

Big-d: Muzikinę karjerą pradėti padėjo tėveliai– devynerių metų mane nuvedė į Jonavos meno mokyklą. Joje mokiausi šešerius metus. Kai baigiau, atsirado daugiau laisvo laiko, tuomet ir pradėjau domėtis hiphopo kultūra.

Mtw: Aš muzikuoti pradėjau maždaug 2003 metais. Tada priklausiau kitai muzikos grupei, tačiau netrukus ji iširo. Su dabartiniais „Shiaurės“ nariais Vytautu ir Justu buvome labai geri draugai, tad nenorėdamas, kad visi nuobodžiautume, po truputį ir juos įtraukiau į muzikinę veiklą.

Rikoshetas: Tokio žanro muzikos klausau seniai, gal dar nuo 1999 metų. Tačiau pats šia veikla užsiimti pradėjau 2003 metais. Tada susipažinau su grupės įkūrėju Mtw, jis mane išmokė, kaip ir ką reikia daryti (tiesą sakant, ir dabar moko).

Wtk: Pradinėse klasėse lankiau chorą, tačiau po to kurį laiką muzikos srityje nieko neveikiau. Mtw, draugas dar nuo vaikystės, tuo metu turėjo grupę, tad nenorėdamas vienas nuobodžiauti, nusprendžiau pabandyti pritapti ir pradėjau kurti muziką. Tačiau tik po keleto metų pavyko sukurti kažką panašaus į tai, ką klausytojai girdi dabar.

 

Kaip atsirado grupės pavadinimas „Shiaurė“?

„Shiaurė“: Iš pradžių mūsų grupė vadinosi „North Side“, tačiau dėl filmo „Ali-g“ žmonės iš to juokėsi. Tada nusprendėme pavadinimą šiek tiek sulietuvinti – taip atsirado „Shiaurė“. Žinoma, mūsų grupės pavadinimui įtakos turėjo ir tai, kad keli grupės nariai gyvena šiauriniame Jonavos rajone.

 

– Ar daug laiko skiriate repeticijoms, ar nesunku jų suderinti su kita kasdienine veikla?

Big-d: Nepasakyčiau, kad repeticijos atima labai daug laiko ar trukdo asmeniniam gyvenimui. Priešingai, net norėčiau daugiau laiko skirti muzikai.

 

– Neseniai išleidote albumą. Kaip kilo tokia idėja, ar ilgai ją brandinote? Kokių atgarsių susilaukėte?

Shiaurė“: Mūsų grupė egzistuoja jau ketverius metus, tad idėja išleisti albumą taip pat kilo seniai. Savo albumą patalpinome internete, kad žmonės galėtų atsisiųsti mūsų dainas nemokamai ir jų klausytis.

Atsiliepimų, žinoma, buvo įvairių, tačiau daugiausia jų – teigiami. Kai kuriems žmonėms nepatinka tai, kad mes naudojam iškarpas iš senų dainų. Tačiau tokia jau mūsų muzika – mes nenorime atitrūkti nuo repo šaknų, kurios ir yra senų įrašų ieškojimas bei „karpymas“.

 

– Ar daug koncertuojate, galbūt iš muzikos jau ir užsidirbate?

„Shiaure“: Koncertų visada norisi daugiau, tačiau nesiskundžiame – kuo toliau, tuo daugiau kur esame kviečiami koncertuoti. Tai įkvepia mus kurti toliau. Uždarbis dažniausia būna simbolinis – apmokėti kelionės išlaidoms. Tačiau viskas dar prieš akis.

 

– Jūsų dainose jaučiama daug ironijos, sarkazmo. Kodėl būtent tokiu būdu reiškiate požiūrį į šių dienų aktualijas?

Big-d: Mano nuomone, šiais laikais viskas pateikiama per daug atvirai, tad norisi subtilumo.

Mtw: Aš pats kuriu žodžius ir stengiuosi, kad dainos skambėtų kuo linksmiau. Taip pat bandau atrasti dar negvildentų temų. Manau, kad tokio stiliaus muzikoje temų spektras neapsiriboja vien liūdesiu, vakarėliais ir gatvėmis.

 

– Ką manote apie dabartinę Lietuvos muzikos situaciją?

Rikoshetas: Mano nuomone, anksčiau situacija buvo geresnė. Žinoma, ir dabar yra neblogų atlikėjų. Taip pat vis dažniau išgirstu įvairių muzikinių eksperimentų – gal jie ir nėra man prie širdies, tačiau tai savotiškas tobulėjimas.

„Shiaurė“: Skurdoka, tačiau kuo toliau, tuo labiau viskas linksta į gerąją pusę. Problema yra, kad Lietuvos žmonėms dažnai patinka muzika, kurią lengva pasiekti, o dažniausiai norint rasti geros muzikos reikia šiek tiek paieškoti, pasidomėti.

 

– Kodėl toji sunkiau pasiekiama muzika būtinai geresnė už tą, kurią lengva pasiekti?

„Shiaurė“: Mes nesakome, kad visa pogrindžio muzika yra teisinga ir skamba puikiai. Tiesiog dažniausiai tie žmonės, kurie dar nėra labai išpopuliarėję, labiau atsiduoda muzikai, labiau stengiasi.

Kalbant apie komerciją, tikriausiai kiekvienas norėtų užsidirbti darydamas tai, kas jam patinka. Tad jei atlikėjui tai pavyksta – puiku, bet kai muzika kuriame tik dėl pinigų, tuomet tikrai lieka tik pigi prekė.

 

– Galbūt žadate išplaukti į didžiąją Lietuvos sceną?

„Shiaurė“: Ateityje tikimės kurti brandesnę muziką, išleisti dar ne vieną albumą. Taip pat norėtume, kad mūsų muzika džiaugtųsi vis daugiau žmonių. O platieji vandenys priklausys nuo žmonių noro ir poreikio mus girdėti.

 

 

Autorius Rasa Rėzaitė

Susiję

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Close