Albumai

SHIAURE – Pieno takas (EP) […, 2008]

Yo!  Pasakiau sau – užteks! Jau pusantros savaitės mano automobilyje skamba vien tik SHIAURE – PIENO TAKAS, juolab ir mano mergina ėmė keistai į mane dėbčioti. Reikia pradėti rašyti, vertinti, kritikuoti, girti.
Nemėgstu panegirikų, o ypač tada, kai jos siejamos tik su kartu surūkytais joint‘ais, bendrais draugais ir pan. Tad džiaugiuosi, kad iki šiol manęs su grupe SHIAURĖ niekas nesieja, tiksliau sąsajų radau daug, bet jos išryškėjo tik klausant jų muzikos.
Na gal užteks pezėt, pradėsiu kelionę po šio EP kūrinius (atleiskit už smulkmeniškumą ar kokį kitą šūdą).
Pati pirma daina truputį susuka smegenis, tikimės išgirsti kažką panašaus į “Šiaurinė pieno klano chebra varo gerai”, bet prisistatęs mc Rikoshetas (apie kurio priklausymą Shiaurei sužinojau visai nesenai) smagiu balsu kreipiasi į žiūrovus ir rėžia jog “Rikošet ir rūko klano chebra varo gerai”.  Va ir pasimečiau, net nepradėjęs klausyti EP – tai kas per RŪKO klanas ir ką jie rūko? Tiek to, patys susigaudysit. Gabalas sukaltas – jėgelė, toks, kokie man patinka  – trumpas ir su gera pradžia bei pabaiga “Ką tu darysi, kai išeisi iš kalėjimo? /Aš tai pirksiu ginklą!”. Jėgelė, ir tas tarškantis flakonas fone gerai sueina, ir išrėktas pasikartojantis Motinos motyvas (apie kurį pašnekėsime dar vėliau). Visas gabalas plaukia gražiai – geras instrumas, su vietoj ir laiku atsirandančiais pučiamaisiais bei Rikosheto “pailsėki… ekvalaizeriai..” gal nepajaustas tik “kastos”, bet aš jau čia kabinėjuosi, tai ir tęsiu. Priedainis per sunkus (norėtųsi pavartot –gremėzdiškas, bet dabar suabejojau ar yra toks žodis (jei ką, jis čia puikiai tiktų)). Nežinau ar specialiai, ar ne, Rikoshetas dainuodamas kai kurias priedainio vietas traukia pro šalį ir tai pjauna ausį. Ir tie priedainio žodžiai tokie konstatuojantys – tikra, tyra, man rodos, reikėtų vengti už kitus spręsti, kas jiem te tikra, o kas te tyra. Wtk (grupės instrumentuoklis) čia gražiai įklijuoja apatinius juokingus back’us ir visą tai priedainį paverčia juokais, kur prasideda jau minėtas dialogas “ką tu darysi kai išeisi iš kaleimo?“.

Taigi, antras gabalas „Taip jis pasakė”, kaip ir yra tikrosios grupės sudėties prisistatymas. Čia ir sunkokas Wtk instrumental‘as, kuriame jis mus supažindina su pagrindiniu pieno tako sample’u – amerikonų kaimo lūpine armonikėle, ir du pagrindiniai grupės vokalistai – Big-d su Mtw. Pirmas Big-d gabalas sunkiai įsivažiuoja, nes jis pradeda repuoti labai nuleidęs balsą ir su tokiais keistais back’ais  nueina iki pirmo priedainio, kuriame girdim dar vieną Wtk “gudrybę”, kuri pasitarnauja ne vienam EP gabale, tai yra “nukniaukti” ištisas superines vokalo partijas ir jas vietoj bei laiku įkišti. Prisistato Mtw, kaip ir kolega sunkiai įsivažiuoja ir “užsibrėžęs” ir “kišenes”, bet rutulioja iki galo ir gabalas pakyla ties “nes, kai  pakeli / skraidau lyg su šluota ja”. Čia vėl nagus prikiša Wtk ir šita instrumo vieta jau daug geriau sueina ir Big-d, tas galiukas su dvigubais abiejų balsais priedainyje ir tuo pjauna stygas, stygas gas gas tai ginčytinas.
Trečias eina “Istorijos” (prisipažinsiu, kad dar iki šiol nelabai skiriu, kur repuoja Big-d, o kur Mtw). Rašydamas apie “Taip jis pasakė” buvau įsitikinęs, kad geriau varo Big-d, bet žiū “istorijos” repuoja Mtw, vėl grįžtu prie jo. Iškart paminėsiu pagrindinį ir bene vienintelį šio gabalo minusą – jisai susijęs su tekstu. Jeigu kalbėdamas apie “Taip jis pasakė” teksto aš visai neliečiau, nes kaip mes, reperiai, sakom – tas gabalas bendromis temomis, tai šis yra labai konkretus ir klausytojas neįsitempdamas gali sekti mc pasakojamą istoriją. Ir įdomi istorija prasideda, mes girdim, kokius ilgus ir klaidžius kelius nueina viena istorija, kuri netyčia išsprūsta iš vyresniojo brolio kompiuterio tiesiai mažesniam broliui į ausį. Apkeliavus begales gandonešių ausų ir lūpų, visus dominusi ir intrigavusi žinia pasirodo tėra šnipštas – tas čiuvelis įsimylėjo paną iš mokyklos. “Pffff…“ pagalvojau klausydamas pirmą kartą. Gerai, sakysit Liežuvis, senis nieko nesupranta, mums tai aktualu  – mokykla, panos, bet ne šito laukė klausytojas (na bent jau aš). Leisiu sau pasiūlyti keletą tos istorijos pabaigos variantų: vaikinas ruošėsi pirkt ginklą, panelė iš paralelinės klasės pastojo, jis – gėjus (te atleis man reperių Dievas), jis ruošiasi stoti į kunigų seminariją – na manau supratot, ką norėjau pasakyti. Galas turėjo žiauriai nustebinti, o išėjo – pfff įsimylėjo. Instrumental‘as tvirtas (šitą mušamųjų formulę visi Lietuvos reperiai myli dar nuo G&G sindikato  “3a.m.” laikų), Mtw repuoja atsipalaidavęs “panele, draugais, internetu “a”.

Ketvirtas eina – “Doro žmogaus”. Čia vėl įdomybės: vienas grupės mc persiverčia į instrumentalistą (instrumentalas – Mtw), o ant mic’o pakimba Big-d ir vėl persveria mane savo pusėn. Šitas gabalas buvo pats pirmas mano išsikeptam cd-r, tad albumas mane pasitiko aršokai “sakai romantika jei prievartauja tavo mamą”,  ir visas tekstas toks nūdienos dugno temomis. Tačiau geras, ir balsas čia skamba stipriau ir Mtw instrumentalas su kreivais piano akordais labai tinka. Nieks nieko negriaužia (jei ką).
Nu ką, smagiai praplaukia laivo formos skitelis ir mes judame toliau. Toliau ne šokoledas, o šokoladas. Puiki mintis pasakyta gabalo pradžioje, ko mum trūksta visiems ir po to einantis smulkus iliustracinis tekstukas.
Po šitų linksmybių SHIAURE mums duoda paklausyt žiauriai prasto byto „Goodie“ (čia matyt dėl to, kad atsigautume truputį). Atsigaunam ir klausom, “gražu”, pradžia tokia radijinė, o po to eina Mtw pamąstymai apie tai, ko visi jau esam prisiklausę iš mc Kasteto tekstų – bėdos su jaunomis mergaitėmis. Kartais tekstas stringa “šaltu vandeniu grūdintis”, o kartais plaukia labai gražiai “kai bus laisva diena ir pats būnu laisvas” (gal tiek).
Politinių aktualijų gabalas “Maršrutas”. Gražios Wtk šluotelės ir pianinukas, geras priedainis, bet Big-d pakankamai monotoniškai surepuoja uždainius, čia ir instrumental‘as greitai pabosta. Tiesa, gražios pabaigos: “atsiduot kaip kalės”, “jiem nusispjauti ant tavęs – jie nori vogti”.
Dar vienas politinis / humoristinis šmotas – tai titulinė EP daina “Pieno takas”. Jėga tai, kad gabalas padaro albumą super aktualų, nes rašydamas šią rašliavą 04 23 susiduriu su tuo akis į akį. Vakar per tv girdėjau, kad  iš tikrųjų “ūkininkams į kišenę vos keli centai nubyra” ir šie jau pasiryžę tą baltą skystą gėrį dalinti nemokamai visiems prie prekybos centrų (turiu marketinginį pasiūlymą šiauriečiams – reikia susitart su ūkininkais, kad tie kartu dalintų ir “Pieno takas” cd-r )! Ir dar, tiką savo akimis galėjau įsitikint, kad “degalų kainos išklero”- pyliausi dyzelio statoil‘e ir mokėjau 4,04 už litrą! Sakysit, prie ko čia muzika? Tiesiog aktualūs gabalai veža, nes tai liečia mus visus.  Čia pagirsiu ir Wtk, kuris parenka gerą vištidišką sample’ą priedainiui.

Ir lieka vienas rimtas gabaliukas, kur čia nepaminėsi frazės – paskutinis, bet tikrai ne prasčiausias. Man vienas iš trijų geriausių, kartu su “Tai tik yra” ir “Doro žmogaus”. Tikriausiai jaučiu silpnybę tokiems užtakčiams, kokiu čia pradeda Big-d su Wtk tad viskas gražiai nuplaukia. Labiausiai prilipo “dar liko milijonas neišgulėtų pievų” – šitas labai geras, dabar kai manęs kas nors klausia, ką veiksiu ateityje, aš jiem šitą atšaunu ( tiesa, tinka ir merginoms). Wtk irgi gražiai su tais dusintais trimitais sugroja, nu ir pareina jėgelė kai įstoja Mtw, nesikabinėsiu čia prie tų užtampymų, nes ir instrumentalas ir šiaip visas groove’as atperka. Viskas nuoširdžiai, gal aišku smagiausia tam tikram ratui žmonių (kaip laikosi akinys?) bet “šiaurė šia daina pasitinka draugus”, kartu su vėl “kniauktu“ superiniu vokalu, paperka!
Na ir viskas. Klausytojus namo iš pieno laukų gražiai palydi Wtk ”What’s going on” (toks nusiraminimui…tinka).
Tai va, klausykit jūs dabar, bo aš jau nebegaliu. Tikiuosi šią chebrukę pamatyk vasarą kokiam smagiam live’e su šia programa. Sėkmės!

Autorius Liežuvis
Žymos

Susiję

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Close