AlbumaiNaujienosStraipsniai

Gerąja prasme "gyvenimiško" Snaipos albumo apžvalga. СНАЙПА – "Вьюга" [ TB2 ; 2015 / 2016]

snaipa vjugaBeveik kas dieną savo pašto dėžutėje randu ką nors įdomaus. Aplinkiniai manęs neretai paklausia, ką tokio man paštininkas pastoviai atneša. Aš atsakau – maistą mano sielai.

Viename iš tokių siuntinukų aptikau klaipėdiečio Снайпа (Sniper) albumą. Jau kurį laiką socialinių tinklų erdvėje vis tekdavo išgirsti apie tuoj pasirodantį Sniper‘io albumą. Buvo paviešinti keli albumo kūriniai, geri žmonių atsiliepimai – visa tai sužadino mano, seno kaševaro (red. pastaba: virėjo), apetitą.

Prieš du metus hip-hop.lt interviu forma pristatė grupės TB2 (Sniper ir Spor) albumą „Прибалтик“. Man tai buvo garsinis Klaipėdos graffiti komandos TB2 reprezentas – kupinas spalvų, dūmų ir nestandartinių sprendimų. Man, kaip kolekcionieriui ir Lietuvos rap‘o puoselėtojui, buvo labai apmaudi, kad šis albumas taip ir nebuvo fiziškai materializuotas. Bet turiu pasidžiaugti, kad bent jau teko tapti garbingu orginalaus viršelio eskizo savininku. Na bent tiek!

Kiek teko suprasti, iš pradžių Снайпа ir šio savo solinio albumo nesiruošė nei pristatinėti, nei materializuoti, tačiau esu labai dėkingas žmogui, kuris įkalbėjo jį bent išleisti albumą fiziniu pavidalu (tuo labiau, kad jis savo tekstuose yra pasakęs, kad „reperis be albumo, kaip žmogus be paso“). Tokiems albumų fetišistams kaip aš, tai buvo labai džiugi naujiena.

https://soundcloud.com/jura-snipa/vjuga-sampler

Po pirmų kelių perklausymų, bedirbant eilinę dieną virtuvėje, teko aptarti šį albumą su jaunu, bet manim gerbiamu žmogumi. Aš jo paklausiau, ar teko jau klausyti albumo “Вьюга” ir kokią nuomonę jis susidarė perklausęs albumą. Žinoma, albumą jis jau buvo perklausęs. Teko suprasti, kad jis tikėjosi kitokio albumo, jam labai patiko bendras darbas su Rusyj „Кувалда“, kur jo manymu tiek Rusyj, tiek Sniper sublizgėjo savo techniškumu ir lūkesčiai buvo patenkinti šimtu procentų. Jis tikėjosi, kad visas albumas turės tokią Kuvaldos atmosferą. Tačiau albumas pasirodė kitoks. Jo manymu, bandymai padainuot buvo ne labai sėkmingi, nors vietomis tai pridėjo tam tikro šarmo kūriniams ir romantiniai, melancholiški motyvai Sniper‘iui nelabai limpa prie amplua. Sako: „geriau daužytų kaip Kuvalda“. Įdomi nuomonė, kuri privertė mane atsidėti šį albumą pakartotinai, ramiai perklausai su tinkama nuotaika ir tinkamoje aplinkoje.

Ir štai pagaliau sekmadienis – jokių darbo skambučių, naujo dviračio išradinėjimo ar kažkieno fantazijų sprendimų. Tik aš ir muzika. Laikas perklausyti “Вьюга” dar kartą.

Visų pirma, jau po pirmųjų perklausų supratai, kad tai yra „mano“ albumas. Aš mėgstu tą seną 90-ųjų hardcore‘o estetiką, nuotaikas ir garsus. Antra, būtent tie dainavimai, kurie mano diskusijos draugui užkliuvo. Mano manymu, jie suteikia ryškų savitą atspalvį visam albumui. Nes tarp mano rusiško rap‘o kolekcijos tokių albumų yra ir jie yra vieni mano mėgstamiausių. Manau, tai, ką Снайпа buvo sumąstęs – jis įgyvendino. Tie melodingi nukrypimai nuo sunkių beat‘ų ir griežto, primenančio Nine stilių, repavimo susiklausė labai maloniai. Tai nėra kažkas naujo Lietuvos hip-hope. Daugelis mūsiškių tai darė ir dar vis daro, bet Sniper‘is padarė tai savaip. Mes visi lengvai atpažįstam Moo, Svarą, Messiah, Liežuvį ar Kastetą. Mano manymu Снайпа įsipaišo į šią kompaniją – savitas tembras, įdomus savo poezijos pateikimas ir gerai parinktos nuotaikos.

Albumą sudaro 12 gabalų. Mūsų laikais, kai visi savo jėgas išbando kaip Dragon Ball kariai leisdami dvigubus ir trigubus albumus, Sniper‘is pasirinko paprastą, klasikinį sprendimą, kuris veikia! Albumas nenuvargina ir nespėja atsibosti, nereikalauja pakartotinų bandymų perklausyti, kas išlaiko albumo vientisumą. Be to, mano manymu, albumai gigantai turi tam tikrą procentą „šiukšlių“, kurių galėtų ir nebūti. Šiame albume viskas savo vietoje, tik tai, kas ir turėtų būti.

Kūrinių nedaug, bet Снайпа sugebėjo surinkti nemažą grupelę muzikos kūrėjų. Be trijų kūrinių, kuriems muziką kūrė pats, prie muzikos prisidėjo tokie žmonės kaip: Don Pablo, Spor, Magnetic Music, beatowski, Smuff Tha Quiz, Aside ir Gmbeatzz. Dauguma jų net negirdėti, tačiau Снайпа puikiai pasirinko visus instrumentalus, nes visas albumas vienalypis ir radikalių skambesio pokyčių nėra. Savita gausa yra ir prie mikrofono – TB2 kolega Spor, jau minėtas Rusyj, Aside, Grey, KM, Mishania, Vintorez ir žavingo vokalo savininkė Ieva Veckutė. Tie, kas domėjosi vykusiu LT Rapper Tag‘u, turėjo proga susipažinti su didžiąja dalimi Klaipėdos ir rusiško rap‘o fronto Lietuvoje atstovais. Gal ir galima buvo tikėtis daugiau bendrų kūrinių, tačiau Снайпа nusprendė nepersistengti ir duoti tik tam tikrą dozę. Mano akimis pats Снайпа galėtų išleisti šimtaproentinį solinį albumą, nes jėgų ir talento jam tikrai užtektų, tačiau bendri darbai visada albumui suteikia šarmo ir dinamikos.

snaipaYpač norėčiau atkreipti dėmesį ir pagirti už tematinį albumo turinį. Mūsų laikais dauguma bando konceptualizuoti savo kūrybą ir perkelti klausytoją į kitą pasaulį. Снайпа pasielgė kitap. Jis liko savo pasaulyje, savo krašte. Jis sukūrė gabalą apie sekmadienį, rudenį, žiemą, pavasarį ir emigraciją – tai yra jo gyvenimas, jo mintys, tai yra jo atsakas į šį pasaulį, beprotybes, konflitus ir probelmas. Jei TB2 albumas buvo apie laiką su draugais, šis albumas atveria duris į jo asmeninį gyvenimą.

Reziume – tai puikus albumas, be ypatingų inovacijų ar sekimo paskui madą. Tai tiesiog geras albumas bet kuriam Golden Age fanui. Kokybiška muzika be navarotų, sukurianti ir palaikanti bendrą nuotaiką viso albumo eigoje, techniškas ir savitas MC su būrių talentingų kolegų, gyvenimiškos temos ir realios problemos, ypač tiems, kas žino, ką reiškia būti toli nuo gimtųjų kraštų, draugų ir šeimos, ką reiškia, kai tavo nuomonė nesutampa su daugumos ir kai tave patį laiko svetimu tavo gimtame krašte…

Didelė pagarba už šį albumą!

Žymos

Susiję

4 komentavo

  1. Dėl albumo reiktų kreiptis tiesiai pas СНАЙПА. Geriausia rašyti per fb “Jura Snipa”
    0    0

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Close