RenginiaiStraipsniai

Splash Festival – 2013 'Til Infinity

Kasmet keliaujant į Vokietiją, į festivalį Splash kankina mintys jog šį kartą tai jau tikrai, niekuom nenustebins ir tai bus paskutinis kartas. Ir tiesa pasakius po 10-ties kartų, kai pamatyta šimtais grupių tarp kurių nemažai labai mėgiamų atlikėjų, tai tikrai gali būti realu.

Kelis metus iš eilės teko rašinėti tikrai išsamias ataskaitas apie tai kas vyksta Splash festivalyje tiek ant scenos, tiek šokių aikštelėse arba tarkim maitinimo zonoje ir šalia esančiame ežere. Per 16 metų festivalis keitėsi  labai stipriai. Kažkada šalia pavadinimo puikavosi užrašas “Hip-Hop and Reggae festival”. Regio muzikos scena, skate parkas ant ežero kranto, graffiti pešinių galerijos ko ne ant pusės festivalį juosiančių tvorų, žodžiu viskas ypač spalvotai – tiek muzikoje, tiek vaizduose. Vėliau porą metų iš eilės, kaip koks prakeiksmas , festivaliui koją kišo oras. Dėl ypač stipraus lietaus ir pakankamai vėsaus oro lankytojų stygius festivalį pastatė ties bedugnės kraštu. Tačiau tie patys lankytojai bei atlikėjai vėliau surinko reikiamą pinigų sumą labdaringame judėjime “Save Splash”, tam kad būtų sumokėtos skolos ir festivalis vėl vyktu. Keitėsi vietos, festivalio koncertinės bei rekreacinės erdvės, bet festivalio esmė liko – peace, love, unity and having fun – kas dar žinoma kitais dviem žodžiais –HIP-HOP.

http://i109.photobucket.com/albums/n75/sindikatas/Splash%202013/DSC_3431-1.jpg
2013 metų išvyka į festivali man buvo kiek kitokia. Keliavau lengvuoju transportu su trim gerais draugais, lydimas dar trijų kitoje mašinoje. Tiem kas nežino, festivalis yra trijų dienų (nuo pentadienio iki sekmadienio). Dėl ypač didelio festivalio lankomumo atvykimas būna visa para ankščiau tam kad įsikurti mums įprastoje Lietuviams kempingo vietoje. Dėl didelės žmonių masės dieną prieš, festivalio organizatoriai jau kelis metus iš eilės atidaro vieną iš festivalio scenų. Praėjusiais metais teko pamatyti DJ Mad iš grupės Beginner, bei pastarųjų metų super žvaigždę Kendrick Lamar. Tiem kas mėgsta jo kūrybą, turėjo labai patikti. Ištiesų buvo tikrai neblogas pasirodymas.

Pirmą oficialią festivalio dieną ryžtas pamatyti kuo daugiau yra ko gero didžiausias per visą festivalį. Tradiciniame, jau kasmetiniu tampančiu, Beatbox Battle turnyre vienam iš prasibrovusių į finalą teko ginti čempiono titulą. Iš Olandijos atvykęs HurraKane antrą kartą karaliauja Splash scenoje ir mano nuomone pelnytai. Tą dien ko gero labiausiai visi laukėme A Tribe Called Quest pasirodymo. Iki jų išėjimo į sceną saraše pasižymėjome pamatyti kelis kitus atlikėjus, bet Splash nebūtų Splash – be atradimų namo nevažiuojame. Pagrindinėje scenoje stebėjome Damion Davis, MC kuris prieš porą metų buvo grupių pranešėjas toje pat scenoje. Šį kartą lyg pasimokęs, apsišvietęs iš kitų atlikėjo mestelėjo puikų pasirodyma. Ikomponavęs į savo kūrybą ir freestyle’us gerą dj miksą pasiekė ypač gero rezultato ir daugelio žmonių ovacijų.  Kitas siurprizas buvo netrukus mažesnėje scenoje grojęs Thunderbird Gerrard. Britų MC gyvenantis Vokietijoje ir išleidęs tuo metu viso labo kelis singlus savo vietą festivalio scenoje užemė ne be priežasties, pasirodo iki šiol būtent gyvais pasirodymais skynėsi kelią ir tai jam sekėsi tikrai gerai. Šiltas publikos palaikymas ir keli kūriniai ypač įsiminė. (“London Is A Bich”, “Trouble”). Taip pat festivaliuose neišimtis ir sutapimai, t.y. kai tau patinkantys atlikėjai groja tuo pat metu skirtingose scenose. Mano labai lauktas Oddisee kirtosi su jau matytu vokiečiu Dendemann. Rinkomės Oddisee ir likome labai patenkinti. Beje labai įdomi grupės sudėtis: MC + DJ + gitara/back vokalas. Atėjo ta laukta valanda, tai ko iš tiesų labai ilgai laukėme ir buvo sąraše tų svajonių pavadinimu “gal kada nors”. A Tribe Called Quest paskutinis albumas išėjo dar 1997 metais. Po ko jų grupės egzistavimas visuomet buvo su klaustuku. Karts nuo karto sugroti koncertai, o visą kitą tai tik solinė veikla. Pries du metus pasirodęs dokumentinis filmas apie ATCQ matyt davė kažkokio stimulo kad grupė vel susibėgo tam tikram vadinamam reunion kuris beje buvo labai trumpas, bet mūsų laimei su pasirodymu Splash’e. Visas greatest hits rinkinys ir visa sukaupta live pasirodymų patirtis atrodė visa galva aukščiau už tai kas buvo matyta ankščiau. Per “Steve Biko” šokinėjau labiausiai. Su plačia šypsena miegojome sugrįžę į kempingą. Šypsena dingo po poros mėnesių sužinojus kad Niujorke ATCQ sugrojo savo paskutinį koncertą.

http://i109.photobucket.com/albums/n75/sindikatas/Splash%202013/DSC_3569.jpg

Šeštadienis savo grojaraštyje turėjo tai kas gali būti vadinama naujos kartos atgarsiai. Pakeliui į Joey Bada$$ pasirodymą netikėtai sutiktas Statik Selektah pasirodo dar ir DJ’ėjaus tam pačiam Joey. Klausant JB miksteipų man antrodo kad šis atlikėjas vis dar yra savo skambesio paieškose, tačiau įžengus į sceną viskas kaip ir susidelioja į savo vietas – tikrasis Niujorko underground skambesys su kiek pakimusiu bet tuo pačiu RAW Joey Bada$$ balsu. Ir Statik Selektah labai nepersistengia talkindamas balsu, o puikiai prižiūri situaciją prie patefonų. Kiek vėliau likau nusivylęs nauju daug žadančiu kolektyvu “Flatbush Zombies”. Jei įrašuose pas juos viskas kaip ir neblogai, tai pagrindinė festivalio scena jiems kiek per didelė, arba tiesiog jiems ten būti dar per anksti. Ko nepasakysi apie Tyler The Creator. Pastarųjų metų jaunimo ypač pamėgtas ir palaikomas atlikėjas didžiulį palaikymą gavo ir prie dižiosios Splash scenos. Jei nuo scenos sklido lėtesnio, ne įprasta, tempo garsai, tai iš žmoniu atgal sklido 100 kart stipresnė energija.  Visiškai kitoks nei visi kiti atlikėjai Tyler The Creator tarp kūrinių mezgė ganėtinai keistą kontaktą su žiūrovais išlaikydamas keistos personos rolę. Bet net ir jo paties nuostabai koncerto pabaigoje 30 000 žmonių minios elgesys privertė išsitraukti išmanujį ir įamžinti veiksmą. Netrukus vaizdai keliavo į Instagram ir Twitter, ir rinko dešimtis tūkstančių laikų.

http://i109.photobucket.com/albums/n75/sindikatas/Splash%202013/DSC_3700.jpg

Sekantis po Tylerio toje pačioje scenoje pasirodęs A$ap Rocky susidūrė su “Flatbush Zombies” iššūkiais. Retsykiais atrodė kad scena jam tokia didelė, kad net nežino kur dėtis. Bet viską gelbėjo hitai. Na ir dar vienas įvykis patikęs visai susirinkusiai masei žmonių – pasirodymo viduryje A$ap Rocky į sceną pasikvietė mūsų jau matytą Joey Bada$$, bei veliau pasirodysiantį Action Bronson.  “1 Train” nuskambėjo tiesiog puikiai. Pabėgau po to kad spėti bent šiek tiek pamatyti vokiečius “Creutzfeld & Jakob”. Daugeliui nieko nesakantis pavadinimas, tačiau prieš daugiau nei 10 metų ypač dažnai grojamas G&G Sindikato narių grotuvuose. Nostalgija, po kurios sekė sunkasvorių kategorija. Paskutinius du metus ypač dažnai yra linksniuojamas Action Bronson pavadinimas. Linksniuojamas jis nemažai ir Vokietijoje. Nors pagrindinėje scenoje grojo vietinis superstaras Casper, tai nesutrukdė Action Bronson pilnai pripildyti antros scenos prieigas. Labai ilgas intro, disko stiliaus muzika skambanti fone, Bronsono pasivaikščiojimai palei žiūrovus nuo scenos ribojančią atramą, atrodo kad laukėm kokią valandą kol pradės pasirodymą. Trumpam dingus atlikėjas vėl pasirodo ant scenos po ko seka ta tikroji konerto pradžia. Bene beveik visą pasirodymą lydi kūriniai iš “Blue Chips” mixteipo, bei bendro albumo su Harry Fraud. “Dr. Lecter” ir “Well Done” kūrybą mano paties nelaimei buvo palikta už borto. Atrodantis pavargęs ar pervartojęs storulis pasirodė tikrai neblogai. Kaip bebūtų, Action Bronson pažadą įvykdė. Prieš metus pamesto paso ir neatvykimo į festivalį istorija nuliūdino daugelį esančių Splash’e. Socialiniuose tinkluose atsiprašęs ir pažadėjęs kitais metais atvykti – taip ir padarė. Pasižymim kad matėm. Taip pat matėm du labai gerus DJ’ėjus naktinėje festivalio programoje: RedBull3Style Vokietijos laimėtojas DJ Eskei83 nustebino su puikiu audiovizualiniu intro labai susijusiu su festivaliu, bet vėliau nukeliavusiu į trap muzikos džiungles kas mano nuotaikai buvo nepakeliui. Kitas DJ yra buvęs ir Lietuvoje ir džiaugiuosi jį vėl pamatęs. Grupės Blumentopf DJ’ėjus ir beatmeikeris Sepalot buvo duete su bugnininku bei pasitelkė labai įmantrias vizualizacijas. Judėjau aš, judėjo ir visa masė žmonių, o ir pažiūrėt tikrai buvo į ką.

http://i109.photobucket.com/albums/n75/sindikatas/Splash%202013/DSC_3747.jpg

Paskutinei dienai gavome didžiausią stalą skanėstų. Prasidėjo viskas nuo vyresnės kartos vokiečių reperio Curse pasirodymo. Dalis lietuvių net klausinėjo – “kas čia toks?”. Kita dalis puse gerklės rėkė “Ich lebe fur Hip-Hop” ir dainavo “Today is such a lovely day…” kartu su atlikėju. Trumpam žvilgtelėjome Dope D.O.D. pasirodymo ir vėl sugrįžom prie pagrindinės scenos Krs-ONE pamokslams ir kas svarbiausia muzikai. Smagu kai vienas kitam netrukdė. Pašokinėjom, paklausėm ir šio bei to išmokom – “MC acted like he did know!”

http://i109.photobucket.com/albums/n75/sindikatas/Splash%202013/DSC_3879.jpg

Kitam festivalio žingsniui ne daug kas pritarė, tačiau rezultatas buvo ypač geras – John Legend. Atlikėjas taikantis į pop sceną, bet turintis glaudžius ryšius su hip-hop’o bendruomene, surengė labai nuoširdų pasirodymą. Taip, tai ne hip-hop – bet tai buvo soul iš didžiosios raidės S. Ir dar didelis pliusas back vokalistėm – seksas iš didžiosios raidės S! Asmeniškai labai laukiau šio bei to iš bendro albumo su The Roots “Wake Up”, bet visas pasirodymas apsiribojo John’o solo. Koncertas pateko į mano kiekvienais metais renkama pasirodymu Top 5 – legend!

Lygiai prieš metus (2012-ais) vidury sekmadienio dienos stebėjom labai gerą bet itin neišsiskiriantį pasirodyma. Tai buvo Macklemore su Ryan Lewis, kuris per metus tapo superžvaigždė. 2013-ais Splash’e jis jau buvo festivalio headliner’is – pagrindinis atlikėjas didžiojoje festivalio scenoje. Dabar koncertą stebėjo nebe 5 000, o beveik visi 30 000. Koncertinė grupės sudetis nepasikeitusi, bet pasirodymas lydimas video projekcijomis matomomis scenos nugaroje žavėjo naujovėmis. Labai džiaugiausi kad koncerte skabejo ne tik multiplatininio albumo “The Heist” gabalai, bet ir ankstesnė Macklemore kūryba – turiu omenyje man ypač patinkančius “Crew Cuts” ir “Irish Celebration”. Be superhitų nebuvo apseita, “Can’t Hold Us” buvo sugrotas net porą kartų, tačiau smagu, na kad ir šiem dviem to paties gabalo atlikimams, kartu buvo atskridęs ir originalusis priedainio balsas Ray Dalton. Po koncerto visi kas buvo iš lietuvių pakėlėme po bokaliuką ir kartu buvusiam Karpui dar įteikėm dovanų, Macklemore ir Ryan Lewis marškinėlius. Žodžiu smagiai!

http://i109.photobucket.com/albums/n75/sindikatas/Splash%202013/DSC_3965.jpg

Pabaigai noriu pridurti kad baisiai gerai praleidome laiką, bet liūdina tai, kad šiemet lietuvių feste bus ypač mažai – kovo mėnesį festivalis paskelbė išpardavęs visus bilietus. Nemažai rinksis kitas alternatyvas kitose šalyse ir ta geroji tradicija masinei kelionei ko gero bus pratesta nebent kitais metais. Aš gi savo ruoštu viliuosi kad bent kelis sakinius ir aišku vaizdus gausis atvežti ir iš sių metų Splash’o. Išvien!

 Artūras / DJ Mamania

http://i109.photobucket.com/albums/n75/sindikatas/Splash%202013/DSC_4051.jpg

 

Žymos

Susiję

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Close