Įdomu!Straipsniai

Splash! festival vs Hip Hop Kemp. Kuris kurį? (HipHop.lt 2007)

Hip Hop muzika yra dažnai integruojama į įvairių mastų festivalius Europoje. Bet Hip Hop kultūrai, apimančiai daug daugiau nei vien tik muziką, dedikuotų daugiadienių renginių yra tik keletas. Būtent dabar galime stebėti dviejų „sunkiasvorių“ koliziją – gilias tradicijas turinčio Vokietijos „Splash! Festival“ ir jaunesnio, bet savo būtį jau spėjusio pateisinti su kaupu, „Hip Hop Kemp“ Čekijoje. Nebūtų taip įdomu suvesti juos į priešpriešą, jei ne praėjusią vasarą vykęs 5-tasis „Hip Hop Kemp“ gimtadienis ir jau už kelių mėnesių įvyksiantis 10-tasis „Splash!“. Per tiek laiko festivalių kokybės ir populiarumo kreivės dramatiškai šokinėjo ir dabar atsidūrė ne itin toli viena nuo kitos. „Kuris kurį?“ – entuziastingai trinam delnais žinodami, kad nuo tiesioginės konkurencijos festivalius saugo tik menkutė Vokietijos ir Čekijos siena.

Splash! Festival“ dar visai neseniai buvo drąsiai tituluojamas didžiausiu Hip Hop ir reggae festivaliu Europoje. Tik regio muzikos gerokai jame sumažėjo, o ir lankytojų skaičiumi netikėtai iškilęs antrasis panašaus pobūdžio „guzas“ Čekijoje nebenuslūgsta. Taigi turim du didžiausius, kurie yra aktyviai palaikomi, ir trečiam jau vargu ar atsirastų vietos.

 

Pradžių pradžia

Prasidėjo „Splash!“ dar 1998-aisiais, kaip vienadienis renginys, sutraukęs ne daugiau kaip pusantro tūkstančio žiūrovų. Vokiečiai, tokios fiestos palepinti, jau antrajame renginyje organizatorius pradžiugino dešimteriopu lankytojų srautu. Dalyvių skaičius plėtėsi, vis daugiau vietinių grupių ir atlikėjų rado savo kertę scenoje, o kiekvienas vardas traukė savą porciją papildomų lankytojų. Didžiausias visus Hip Hop kultūros elementus ir poelemenčius jungiantis festivalis tapo įgalus supažindinti lankytojus ir su užsienio scenos garsenybėmis. „Splash!“ populiarumo viršūnė – tai daugiau nei 30 000 lankytojų, kurių palapinių miestelis savo dydžiu prilygtų ne vienai Lietuvos gyvenvietei. Tai graži pasaka, kuri nemažai laiko gyvavo be labai svarbaus elemento – slibino. Bet staiga jis pasirodė, ir dar su kolegomis: analogiškas festivalis Čekijoje, vykstantis vos pora savaičių vėliau…

„Hip Hop Kemp“ nebereikėjo tikrinti tokio festivalio idėjos įmanomumo – kaimynai vokiečiai jau kaip reikiant buvo užkūrę pirtį. Žinoma, Čekijoje ši kultūra nebuvo ir nėra taip smarkiai išplitusi, galbūt todėl festivalis išsiskyrė plačiu geografiniu atlikėjų spektru. Ypač šilti atsiliepimai iš atlikėjų ir žiūrovų, įdomios festivalio lokacijos bei nepaaiškinamai įvairūs dalyviai neleido idėjai sunykti. Lankytojų skaičius didėjo po keletą tūkstančių kasmet, bet tai, rodės, buvo tik menki kaimyninio festivalio paerzinimai. Būtent mažasis penkerių metų „Hip Hop Kemp“ jubiliejus prasiveržė sprogimu – gerokai per 20 000 žiūrovų ir šimtai puikių atlikėjų. Net organizatoriai tokio anšlago nesitikėjo, todėl pritrūkę lankytojams apyrankių naudojo praeitų metų likučius. Galbūt jie sėkmingai apeliavo į žiūrovų savimonę, deklaruodami tokį renginio moto, kaip „Jūs esate atmosfera“. De facto toji atmosfera išliko ir kol kas vien kelia labai šiltas emocijas. Reikia tikėtis, kad įvykęs sprogimas neužsičiaups iki kito jubiliejaus.

 

 

Didieji vardai

Mojavo, mojavo rankomis visą penkmetį „Splash!“, savo hegemonijos neužmiršdamas pabrėžti net ant lankytojų apyrankių: „Europe‘s no. 1 Hip Hop & Reggae festival“. Bemojuodamas ir raumenų spėjo prisiaugint, t.y. raumenys ėmė pasitikėti būsimuoju savininku ir didžiu pagreičiu pampo it slyvos: Biz Markie, „Loop Troop“, Rahzel, „Saian Supa Crew“, Elephant Man… Jėgomis vertė pasitikėti ir tokie nuolatiniai rezidentai, kaip „Seeed“, Gentleman ar Curse. Ir čia šventą triumfo akimirką sutrukdė „Hip Hop Kemp“. Įsikibo į plaštaką ir ryžtingai sušnypštė: „Lenkiam!“ Nuostabos, o ne baimės blyksnis nutvieskė vokiečių akis. Turėdami įdirbį, dabar jie jau mosavosi tokiais vardais kaip Talib Kweli, „Non Phixion“, „Beatnuts“ ir Royce da 5‘9. Čekų festivalis tirtėdamas stengėsi nusverti galingą „Splash!“ leteną, bet pastangos ir liko pastangomis. Kvatojo vokiečiai ir neskubėjo konkurentų riešo traiškyt, nes žinojimas, kad tai gali padaryti bet kurią sekundę juos tik dar labiau morališkai stiprino. O gal ir suveikė atlaidumas tiems didžiavyriams, kurie drįso prie veteranų stalo prieiti ir rungtis pačioje jų žydėjimo akimirkoje.

Per metus „Splash!“ jau buvo beužmirštąs į ranką įsikibusį „Hip Hop Kemp“, bet šis pats priminė apie savo egzistavimą. Dj Vadim, Akrobatik ir tie patys „Loop Troop“ čekų žemelėje jau turėjo šiokį tokį svorį prieš vokiečių krašte grojusius „Slum Village“, „Gang Starr“ ir Redman. Reikia pastebėt, kad „Splash!“ plaštaka sublizgo prakaitu, o čekas įgavo dar daugiau ryžto. Iš kitų metų dalyvių galime matyti, jog „veteranas“ sunerimo ir į žaidimą paleido sunkiasvorius „Mobb Deep“, Pete Rock ir patį Busta Rhymes. Čekai buvo labiau linkę į pogrindinę sceną – „7L and Esoteric“, „Taskforce“ ir Wildchild. Jau tuo metu buvo matyti ryški tendencija, kad „Hip Hop Kemp“ labiau orientuojasi į tarptautinį lankytojų ratą, o „Splash!“ festivaliui užtenka ir vietinės masės. Būtent tai atskleidė skirtingą abiejų renginių pobūdį. Čekai žiūrovus supažindino ne tik su vietiniais, bet ir su slovakų, anglų, lenkų, prancūzų atlikėjais. Trumpiau tariant,  plačiai į objektyvą sutalpino europietiško Hip Hop sąvoką. O nuvykę į Vokietijos festivalį pamatysite devynias galybes pačių vokiečių ir tik kelis kitataučius, tiesa, dažniausiai žymius veikėjus. Žinoma, negalima ignoruoti tokių vardų, kaip „Dilated Peoples“ ar „Jedi Mind Tricks“, grojusių Vokietijoje, bet „Hip Hop Kemp“ šias rankų lenkimo varžybas pavertė labiau intriguojančiomis, atsiveždami Masta Ace ir Inspectah Deck iš „Wu-Tang Clan“. Varžovai virpėjo ir košė įtampos kupiną orą pro sukąstus dantis. Įklimpęs į finansinius nuostolius dėl blogų orų „Splash!“ suteikė progą čekams perimti pozicijas. Čia ir įvyko sprogimas, kuris praktiškai išprovokavo ir šį straipsnį – 5-tasis „Hip Hop Kemp“ buvo tas ilgai brandintas smūgis su japonu DJ Krush, Dj Vadim projektu „One Self“, Kanye West didžėjumi A Trak, tais pačiais „Non Phixion“ ir įspūdinga Europos bei JAV atlikėjų programa, kuri neleido dvejoti dėl vykimo į festivalį. Vokiečiai bergždžiai stengėsi atsigriebti su žvaigžde Fat Joe (ačiū, nereikia), kalnais komercinio vokiško repo (ačiū jau ačiū) ir tesublizgėjo „Splash! Meets Classic“ projektu — geriausių vietinių grupių ir atlikėjų kolektyviniu pasirodymu kartu su simfoniniu orkestru. Na, buvo dar džiazo ir Hip Hop kokteilis iš Olandijos „Pete Philly and Perquisite“ bei legendiniai „Slum Village“, bet 80% grupių jau buvo dalyvavusios festivalyje prieš keletą metų ar net groję kasmet, tad įvairovės trokštantieji lankytojai-veteranai, ypač vykstantys iš svečių šalių, turėjo pripažinti, kad vokiečių ranką gimtadieninėmis nuotaikomis spindintys čekai nulenkė. Bet sekundėlę! Nulenkė ne iki galo, nes artėja 10-tasis „Splash!“, kuris bus lemtingas vokiečiams po dvejų metų didelių finansinių nuostolių. Ar pasitikės liaudis žadančia būti įspūdinga atlikėjų sudėtimi? Nes buvo ir taip, kad pagrindiniai dalyviai, tokie kaip NAS ir Method Man, neatvyko koncertuoti. Klausimas „kodėl?“ šiuo atveju – visiška retorika. O čekai savo patikimumą sugebėjo daugiau ar mažiau išsaugoti.

 

Plačiosios lankos

Vietos atžvilgiu „Splash!“ yra konservatoriškesnis už „Hip Hop Kemp“. Festivalis net 7 metus nesitraukė iš Chemnitz miesto pakrašty esančios milžiniškos ganyklų teritorijos šalia ežero. Teoriškai ši vieta labai palanki festivaliui – kelias į miestą skiria lankytojų palapinių miestelį nuo pasirodymų teritorijų, o ežeras tyvuliuoja prie pat pagrindinės scenos. Organizatoriai tai išnaudojo ir įtaisė nemenką plūdurą, nuo kurio galima ne tik šokinėti į vandenį, bet ir stebėti pagrindinių atlikėjų pasirodymus. Kita vertus, visa teritorija yra nuožulni, tad palijus vanduo srovėmis teka žemyn. Prasideda konkurencija: kas pasistatys palapinę aukščiau. Vėliau – kas spės išdžiūti iki tol, kol vėl sušlaps. Tad ateinančiais metais renginys vyks lygesnėje ir kur kas egzotiškesnėje vietovėje – saloje netoli Leipcigo.

„Hip Hop Kemp“ organizatorių pasirinktos vietovės kur kas labiau novatoriškos. Pirmasis festivalis vyko Pardubice miestelyje, Snoop Dogg vaizdo klipą primenančiame baseinų komplekse. Nereikia net abejoti, kad visiems ši idėja patiko. Bet antrajam festivaliui sutraukus keliskart daugiau žmonių, miestelio valdžia užpyko ir uždraudė triukšmadariams ten organizuoti kitus renginius. Reikia pastebėti, kad tos kaitaliojamos festivalio vietos išėjo labai į naudą – jos atneša įvairesnę patirtį, o geras festivalis bet kur sugebės išlaikyti savo gerą nuotaiką. Išbandę vietą prie vadinamojo Sidabrinio ežero, organizatoriai 2005-ųjų ir 2006-ųjų festivalius surengė bene pačioje įdomiausioje aplinkoje – apleistame oro uoste. Pakilimo takas virto automobilių stovėjimo aikštele, lėktuvų angarai – kultūrinėmis irštvomis, šokių vakarėlių taškais bei ekstremalaus sporto buveinėmis. Nors iki ežerų tenka kiek paėjėti, bet aplinka labai tinkama, nes vienaip ar kitaip, tokių festivalių metu būni pripratęs prie nemenkų atstumų.

 

 

Rodos, lietus kaupiasi…

Trijų dienų festivaliui su kempingu sėkmę ar fiasko atnešti gali ne tik dalyvių vardai ar renginio vieta, bet ir organizatorių ir ekologų siaubas oras, nesileidžiantis būti prognozuojamas. Žengiant žingsnį, koja susmegdavo purvan iki bato viršaus. Ištraukus koją, bato ant jos nebebūdavo. Diskomfortas nakvojant ir, neduokdie, netinkamai pasirinkta apranga. Lankytojai, išsirengę iki pusės, pilvais čiuožinėjo nuo purvo kalno. Pramoga baigiasi, kai užsidaro paskutinės palapinės su didžėjais ir tenka laukti, kol patekėjusi saulė sušildys tavo būsto stogą. Sunkvežimis, kiekvieną rytą siurbiantis visokius reikalus iš tualetų būdelių, purvu pradėjo slysti palapinėse  miegančių žmonių link. Perbalusiam vairuotojui šiaip ne taip pavyko jį sustabdyti, bet daugiau prie tualetų jis nebegrįžo… Čekams orai pasitaikė palankesni, o Vokietijoje lietus tapo vos ne būtina festivalio sąlyga. Pastaruosius dvejus metus tai atnešė galybę nuostolių, tad organizatoriams netgi teko paskelbti akciją „Išgelbėk Splash!“, kad įvyktų dešimtasis renginys. Surinkę savo biudžetą ir paaukotus pinigus, jubiliejų turėtų paminėti griausmingai. Kad išvengtų kritulių, vokiečiai festivalį paankstino mėnesiu.

Taupyti ten, kur galima sutaupyti

Sunku suprasti, kaip čekai išsisuka be jokių finansinių krizių. Juk bilietas pas juos tekainuoja apie 70–80 Lt visoms dienoms. Maistas – nuo kelių litų, o alus renginio teritorijoje – 2,8 Lt. „Splash!“ bilietas – apie 250 Lt, maistas – ne mažiau kaip 10 Lt, o alus apie 15 Lt. Čekijoje kainos ir taip žemesnės negu Vokietijoje, bet trigubai mažesnės išlaidos elementariausiems poreikiams negali likti nepastebėtos. „Hip Hop Kemp“ organizatoriai yra kur kas taupesni, bet tai nesuteikia jų renginiui nepilnavertiškumo auros. Tuo tarpu „Splash!“, rodos, tiesiog didžiuojasi kiekviena smulkmena, į kurią investuoja. Geras pavyzdys – apyrankės, atliekančios bilieto vaidmenį. Vokietijoj jos medžiaginės, estetiškos, užrašai išsiuvinėti. Čekų juostelės paprastos, ryškios spalvos su juodomis raidėmis atspausdintu festivalio logotipu. Faktas tas, kad tiek vienos, tiek kitos nepraleidžia vandens, yra patogios ir patvarios. Kita vertus, neteko matyti, kad kas nors nešiotų čekų juostelę kaip atsiminimą.

Pėsčiomis patruliuojančią „Hip Hop Kemp“ apsaugą turbūt pirštais bado keturračiais motociklais važinėjantys vokiečiai. Ir taip toliau, ir taip toliau. Festivaliai tampa savotišku šalių, kuriose jie vyksta, atspindžiu. Tad į festivalį galite atvykti pašmirinėti ir su social-kultūr-analitinėmis užmačiomis.

 

 

Subjektyvioji dvikova

 

Sportiniai renginiai

• „Hip Hop Kemp“ gali pasigirti ekstremalaus sporto (riedlenčių, bmx dviračių ir riedučių) turnyrais.

• Identiški turnyrai vyksta ir „Splash!“ festivalyje. Čia pagrindinė rampa stovi prie pat ežero, tad idėja laimi dėl savo egzotikos.
1:0 „Splash!“ naudai

• Čekai įrengė kokybiškas aikšteles gatvės krepšiniui – turnyrams ir savanoriškiems pasižaidimams visą parą. Netoli pagrindinės scenos.

• Mano akis „Splash!“ krepšinio aikštelių neužmatė arba jos tiesiog nekrito į akį. Oficialiai turnyras tikrai nevyko. Čekai vienareikšmiškai pasigriebia prizą.

Rezultatas – 1:1

• „Hip Hop Kemp“ vyko break dance ir kitų urban šokių turnyrai viso festivalio metu.

• Vokiečiai nenusileido. Šokis Hip Hop kultūroje turi svarbią poziciją, tad retai kada didesniuose renginiuose būna ignoruojamas. Lygiosios.

Rezultatas – 2:2

Meninės išraiškos formos

• Čekai ilgiausią betoninę tvorą paskyrė graffiti dailininkams. Bėda ta, kad toji tvora buvo labai nepatogioje vietoje, vos išėjus iš teritorijos. Link miesto kelias suka kairėn, link ežero – tiesiai. Šiomis kryptimis išplaukę pagrindiniai srautai aplenkė dešinėje esančius darbus.

• Vokiečiai sugebėjo suorganizuoti ne tik specialius sienų blokus renginio teritorijoje, bet ir pats renginys turėtų būti žinomas kiekvienam su graffiti susijusiam veikėjui. Tai prestižinio „Write 4 Gold“ čempionato Europos finalas, pritraukiantis geriausius iš geriausių. Užtenka nukakti į Berlyną, kad suprastumėte, jog būtent Vokietijoje graffiti finalas ir turėtų vykti.

3:2 „Splash!“ naudai

• „Hip Hop Kemp“ nusprendė palepinti įvairesnių meno formų gerbėjus, tad įkūrė filmų peržiūros salę, kurioje nemokamai buvo galima stebėti su Hip Hop kultūra susijusius dokumentinius ir vaidybinius filmus.

• Vokiečiai šiuo klausimu kukliai prikastų liežuvį.

3:3 – rezultatas išsilygino.

• Čekai atvėrė savo makaules pačioms netikėčiausioms idėjoms. Taip pradą gavo teatro angaras, kuriame, turėtų būt aišku, buvo rodomi spektakliai. Įdomu ir netikėta. Tik, deja, nepasirūpinta vertimu į anglų kalbą.

• Šiuo klausimu vokiečiai išvis makaulių neatvėrė.

3:4 – „Hip Hop Kemp“ išsiveržė į priekį.

Muzikinė įvairovė

• Pas čekus groja pačių įvairiausių skonių ir prieskonių repo muzika, funk, drum‘n‘bass, reggae, dancehall, breakbeat ir netgi džiazas, – tik spėkite vaikščioti po angarus ir pataikauti savajam muzikiniam skoniui. Visgi pagrindinėje scenoje dominuoja repas.

• Stilių įvairove „Splash!“ nė kiek nenusileidžia. Čia drum‘n‘bass ir reggae gavo atskiras patalpas. Taip lengviau rasti norimos muzikos. Į pagrindinių atlikėjų sąrašus įtraukia daugiau reggae ir dancehall muzikos. Kad neliktų abejonių kam skirti tašką, reikia pabrėžti vokiečių kalbą suprantantiems įdomų turnyrą – MC kovas. Ekspromtu rimuotai grumtis žodžiais čia susirenka apie 100 dalyvių.

Gražu žiūrėti, kada abiejose komandose koziriai skirtingi, bet galutinis rezultatas vis tik vienodas – 4:4!

Festivalių vilkai

Festivaliuose, ypač kai jie rengiami geografiškai gerose vietose (šiuo atveju tiek Čekija, tiek Vokietija yra pats Europos vidurys), galima sutikti įvairių tautybių žmonių. Štai „Splash!“ teko sutikti italus, kurie vyko autobusu, pakeliui nusipirko treilerį ir juo tęsė kelionę į festivalį. Į „Hip Hop Kemp“ savų atlikėjų palaikyti ir kitų pamatyti atskrido žiūrovų iš Anglijos. Į Vokietiją jau kelinti metai organizuojami autobusai iš Lietuvos, į čekų festivalį pirmoji didesnė mūsiškių ekspedicija vyko pernai. Lietuvišką vėliavą, mojuojamą prie scenos, galima aptikti festivalių nuotraukose. Bet ne visuomet tai suveikia kaip patriotizmo apraiška, nes dažnokai užsienietis, pamatęs mūsiškę trispalvę, šypsodamasis tars „Ya man“ arba paprašys parduoti kanapių.

Priešingus polius atstovaus du veikėjai, kurie iš tikro žengia koja kojon ir dabar yra hiperproduktyvūs lietuviškosios hiphopo kultūros dalyviai: DJ Trick (veteranas didžėjus ir muzikakurys, organizavęs vykimą į 5-tąjį „Hip Hop Kemp“) bei DJ Mamania (nemenkesnis veteranas didžėjus ir organizatorius, nešiojantis daugiausia „Splash!“ apyrankių visoje Lietuvoje).

Vietinių mentalitetas

Trick: Čekai iš tiesų daug bendro turi su lietuviais. Jų bendravimas šaltesnis nei Vakarų Europos šalių rezidentų. Įžvelgiu ir Sovietų Sąjungos įtaką – žmonės sunkiai kalba angliškai, yra kuklesnio būdo.

Mamania: Prieš dešimt metų teko mokytis ir dirbti Vokietijoje, tad apie šalies gyventojus nuomonę susidariau jau pakankamai seniai. Vokietija tampa antra Amerika arba, galima sakyti, antruoju Londonu. Multikultūra, kur viskas yra taip persipynę, kad kartais tikrai galima pamanyti, jog nesi Vokietijoje. Kultūrų mišinys, beveik kratinys. Beje, patys vokiečiai apie tai jau spėjo sukurti net keletą filmų.

Mentaliteto atspindys muzikoje

Trick: Jaučiu originalumo trūkumą čekų muzikoje. Bet tokiuose festivaliuose dalyvauja grupės iš įvairiausių šalių, tad tai yra gera proga jas palyginti.

Mamania: Galima išskirti netgi kelias puses. Vienoje jų bus grynai vokiečių autoritetingos grupės, turinčios tikrą vokišką dvasią ir tikrąją kalbą („Toten Hosen“, „Rammstein“ ar „Die Fantastischen 4“). Kitoj pusėj bus jau kitų kultūrų bei tautybių – pavyzdžiui, turkų ar lenkų – muzika, kurioje vyraus kitos nuotaikos ir tematikos, nors tekstai vokiečių kalba („Culcha Candela“ ar Azad). Na ir, aišku, trečia pusė – visa ta mums seniai pažįstama primiršta pop kultūra, kurioje persipina įvairiausių tautybių personos.

Festivalio kronikos


Trick:
Labiausiai įsiminė „Oneself“ gyvas pasirodymas ir netikėtumai kelionės į Čekiją metu: nukritęs automobilio ratas, vėlavimas į festivalį visą dieną, kelionė lenkų „budulių“ mašina.

Mamania: Įsiminė pirma diena per pirmąjį mūsų apsilankymą. Su draugais nuėjome link ežero, kuris yra šalia didžiosios scenos. Su Vytu nutarėme išsimaudyti, Vytenis saugojo daiktus. Įsivaizduokit, maudaisi ir matai, kaip koncertuoja vokiečių atlikėjas Spax. Stovėjome vandenyje ir plojome po kiekvieno kūrinio. Niekada to nepamiršiu.

Kurių galų?

Trick: Visų pirma, viskas labai pigu, taigi apsimoka finansiškai. Be abejo, puikūs dalyviai. Tai yra unikalus laiko leidimo būdas. Taip pat kiekvieną lietuvį turėtų sudominti čekiškas alus ir gražios… žmonės.

Mamania: Viskas vienoje vietoje per vieną savaitgalį. Gauni didžiulę Hip Hop dozę visiems metams, nes tiek visko Lietuvoje per visus metus nepamatysi. Tai gerai nuteikia ir įkvepia. Manau, Lietuvos reperiai ir didžėjai turėdavo ką pagalvoti po nuvykimo tenai. O šiaip, tai nuostabus laiko praleidimas su draugais ar netgi… mergina.

Kultūrinis „antišokas“

Tiek „Hip Hop Kemp“, tiek „Splash! Festival“, nors dažnai yra priešinami, iš tikro turi pakankamai skirtumų. Tie skirtumai atsispindi ne tik festivalių dalyvių sąrašuose. Tai yra bendra didelio daugiadienio renginio patirtis, kurioje bendri lankytojų interesai suformuoja ypač gerą atmosferą. Ir niekada negali žinoti, kas yra ar kas nėra skirta tau, nes „viso ko“ yra labai daug ir fiziškai pamatyti visko nėra įmanoma.

Gerą reziumė atstos iš Dj Mamanios išpeštas festivalio etiudas: „Manau, bet kas ten nuvykęs ras sau kažką artimo, kaip, beje, tai atsitiko ir su mūsų autobusiuko vairuotoju, kuris iki tol neturėjo nieko bendro su Hip Hop ir nekentė vokiečių kalbos. Po festivalio pasakė, kad Busta Rhymes visiškas š… , o vokiečių grupės „Beginner“ pasirodymas buvo geriausia festivalio akimirka…“

 

 

 

Foto Andrius Janušauskas-Janas ir Maikis (pagal žurnalą)

 

 

Autorius Žygimantas Kudirka/ MC Messiah

Susiję

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Close