AlbumaiNaujienosStraipsniai

Susipažinkime su Warrain nauju mixtape ir Memfio pogrindžio atgarsiais Lietuvoje

Prieš kelias dienas Hip-Hop.lt adminas atsiuntė man linką į Warrain internete paleistą trumpą mixą pavadinimu “Ant Ryshio”. Jau vien iš jo ilgio galima buvo pasakyti, kad ko gero tai išliks tik internete. 10 minučių, būtų per trumpa netgi kasetei, o gaila, nes būtų smagu turėti ją savo rankose.

Warrain vardas, pradžioje man pasirodė visiškai negirdėtas, bet šio mikso skambesys, man kažką labai priminė. Tačiau tik įlindęs į Warrain puslapį pasidarė aišku: kadangi jau kelinti metai iš eilės jis aprūpina savo kūryba tokius Lietuviško pogrindžio vilkus, kaip Micro One, Erkė, Styglė ar White Kat. Manau jums jau pasidarė aišku apie kokį būtent skambesį šiuo atveju kalbam… Taigi panašu, kad 2020-tieji vėl nukelia į tamsią Memphio hiphopo kultūros pusę.

Turbūt reiktų pradėti nuo pačios šios hiphopo atmainos gimtinės. Pabandysiu gan trumpai… JAV standartais Memfis tai sąlyginai nedidelis, sąlyginai provincialus ir sąlyginai neturtingas miestas. Kai žmonės jaučiasi sąlyginai būtent taip, kai gyvenimas prispaudžia į kampą, jie, kaip taisyklė, daugeliu atveju pasidaro labai pikti. Tada ieško būdų paaiškinti, kodėl taip yra ir vienu žodžiu… žingsnelis po žingsnelio – tamsios mintys užvaldo juos. Taip atsitiko ir 90-tais Memfyje, daug gyvenančių ten žmonių netgi pradėjo tikėti, kad jų miestas savotiškai prakeiktas, šėtono tarnai vaikšto jo gatvėse, visos tos istorijos apie kristalines kaukoles paslėptas kažkur, keistos žmogžudystės ir bandymai jas įvykdyti… Na tiesa tai ar ne – nežinau, bet manau, kad visa ta okultinė, paranormali, siaubo aureolė galiausiai ir sukūrė tokį pat purvinoką, prisotintą keistų garsų, kraupių istorijų ir senų legendų Memfio hiphopą. Nors iš kitos pusės sunkus gyvenimas, priverčia žmones būt kūrybingesnius, kas vėlgi turėjo savo vietą ir čia… kodėl suprasite vos paskaitę vos tolėliau.

Ko gero ryškiausias pavyzdys to, apie ką mes kalbam buvo ir yra Three 6 Mafia (aka Triple 6 Mafia)… grupė, kuri pradėjo nuo horrorcore hiphopo. Su laiku jie tapo ko gero ryškiausiu 90-tųjų šio hiphopo stiliaus pavyzdžiu. Taip – su laiku formatas kaip toks ir pasikeitė, bet faktas yra faktas. Bet be jų 90-tais Memfis turėjo ne vien juos. Krūva įvairių grupių ir DJ’ų leido savo daugiau ar mažiau savitus to laikotarpio mixtapus. Juose dominavo daug keistų įrašinėjimo būdų, kasetinis triukšmas, vokalų sulėtinimai, siaubo filmų samplavimai, ir daug kito … Vėliau visos šios kultūros pagrindu gimė visa eilė kitų hiphopo formų, tarp kurių ir taip jaunimo tarpe ant bangos esantis trapas… nors kaip ir repavo Micro One su Erke – jis kaip ir miręs Lietuvoj… ir čia ilga diskusija, kurią galima palikti kitam kartui.

Tad arčiau Warrain… gan trumpo susirašinėjimo su juo metu sužinojau šį bei tą, kas padės pažvelgti į jo kūrybą kiek plačiau. Taigi Warrain, jau gerus 4 metus bando prikelti Memfio vaiduoklį mūsų krašte. Su bendraminčiais, tarp kurių yra ir anksčiau minėti Lietuvos MC jie turi savotišką pogrindžio chebros ratą. Potolog records jei teisingai suprantu yra savotiškas jų bastionas, kuriame yra kuriami planai apie tamsias mūsų miestų gatves, kur pūva pop kultūros ir dar nespėjusios kokybiškai išsivystyti trap kultūros lavonai.

Iš mūsų pokalbio sužinojau, kad šis mixtape yra tik pradžia. Tai, ką mes girdim jame, vėliau atsidurs naujam Styglės albume, o vienas iš instrūmų pagardins Micro naują gabalą. Plius kartu su Stygle Warrain, norėtų pabandyti sukurti bendrą albumą, tik šį kartą neapsiriboti vien purvinu garsu. Jie nori įrašinėti albumą, taip kaip tai darė Memfio pogrindžio vilkai ir vietoj mikrofono, naudoti ausines, tiesiog repuoti į garsiakalbius.Kaip tai įmanoma nežinau ir čia klausimas ne man, bet yra vienas kitas geras dokumentinis filmas, skirtas Memfio hiphopo atsiradimui, kurie ir tapo įkvėpimo šaltiniu šiai chebrai. Įdomu, kas gausis, nes jau labai plona ta linija, tarp visiško šūdo ir kažko tikrai autentiško ir unikalaus. Jeigu albumas skambės, kaip šūdas, visos tos istorijos apie ausines ir tt. gali nepadėti. Laimei atrodo, kad chebrai motyvacijos, patirties ir noro pakanka ir gali būti, kad visiems kartu jiems pavyks iš laviruoti šioje slidžioje technikoje. “Trepas mirė Lietuvoj, atėjo laikas gimt Memphiui haha” – su nekantrumu lauksim.

Na gerai dar kartą sugrįžkim atgal link mūsų mixtapo… Pastaruoju metu vėl sukilo savita mada leisti įvairaus plauko mixtape arba beattape. Tai savotiška duoklė hiphopo tradicijom. Warrain mixtape priimu būtent taip, nes jeigu tai būtų tiesiog 10 minučių miksas Youtube – jis tiesiog gan greitai paskęstų ir jį pamirštų. Tačiau, kai tai yra pateikta būtent taip, ir netgi koveris primena kasetės… tai pritraukia dėmesį. Ypač, kad pas Warrain yra ir MC ant vieno iš instrūmų… – tai jau ne kartą minėtas Stygle, su savo gan žaloka repavimo maniera, bet labai gerai limpantis į bendrą kontekstą.

Kai Warrain atsiuntė viršelį, man į akis krito vienas dalykas – ARO logotipas ant jo, nors YouTube versijoj jis ir buvo užmaskuotas… Taigi uždaviau klausimą ir gavau atsakymą:“Sklando legendos, kad devyniasdešimtaisiais Klaipėdoj berods Aras lydėdavo kontrabandinius krovinius, užsiimdavo skolų išmušinėjimu, na vienaip ar kitaip buvo patys prieš įstatymą, todėl čia kaip “support” forma, jog remia mixtape 😀 nes Memphio žanras pats iš savęs susijęs su nešvariais reikalais”… geras… ir man labai patiko toks posūkis. Aišku su šiom nuomonėm, legendom bei istorijom galima ir nesutikti arba tai jau vargu ar kada bus įrodyta. Tačiau čia esmė ir labai smagu matyti, kai žmonės žiūri konceptualiai į tai, ką daro. Nesvarbu ar tai Japonų hieroglifais perteiktos mintys, Gizos piramidės koordinatės arba, kaip šiuo atveju – logo, ant neišleistos kasetės viršelio…

Na manau supratot mano nuomonę… tekstas gavosi ne trumpas, bet kažkodėl man atrodo, kad greitu metu dar bus gerų progų pratęsti visą tą įdomią pažintį su pogrindiniu hiphopu, Memfio kultūra, trapo mirtim ir taip toliau…

Savo ruožtu lauksime naujų darbų iš Warrain bei jo draugų stovyklos ir prižadu, kad prie progos pasistengsime pratęsti šį pokalbį Gatvės Lygos formate.

Žymos

Susiję

Domina?

Close
Close